Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 10.05.2015, 23:11:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
"Iar trebuie sa faci lapte cu usturoi?"
Eram prin clasele primare sau poate la grădiniță și ai mei erau îngrijorați că nu ajung la o greutate normală. Întotdeauna am fost subponderal. Și atunci o bătrînă, soră cu bunica, mi-a dat să beau o cană mare cu lapte cald și usturoi crud amestecat, ca să scap de presupușii paraziți intestinali. A fost una dintre cele mai neplăcute experiențe culinare din viața mea, de aia n-am uitat-o nici pînă-n ziua de azi.

Un an de zile în fiecare seară lapte cu usturoi?! E dincolo de puterea mea de înțelegere...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 10.05.2015, 23:39:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate prin fierbere insistenta nu mai e asa nasol :)
Ce ti s-a dat tie era crud si amesteca cu lapte, daca am inteles bine.

In plus, se stie ca atunci cand esti copil esti mai intolerant la experiente gustative chiar si nu foarte extreme.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 10.05.2015, 23:57:17
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate prin fierbere insistenta nu mai e asa nasol :)
Ce ti s-a dat tie era crud si amesteca cu lapte, daca am inteles bine.

In plus, se stie ca atunci cand esti copil esti mai intolerant la experiente gustative chiar si nu foarte extreme.
Nu cred ca are cineva idee ce efect are o cana de lapte cu usturoi. Eu n-am avut niciodata vreo problema cu respingerea a ceea ce stiu ca-mi face bine (evident, in limitele bunului simt). Oricum, usturoi NU puteam tolera (era exclus din lista alimentelor), iar laptele la fel. Totusi impreuna aveau un efect teribil, si un gust cu totul aparte. Adica chiar placut. Imi amintesc si de faptul ca, mama dadea in fiecare dimineata la gaini, ceea ce ramanea dupa ce strecuram, si astfel ne-am pomenit ca orataniile au inceput sa oua in fiecare zi, si nu la 2-3 zile...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #244  
Vechi 11.05.2015, 14:17:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Postul fara apa mai mult de 3 zile e un hazard pentru sanatate.
Ai sa supravietuiesti poate si mai mult, dar e riscant.
Ca sa nu mai vorbim ca mecanismul natural de curatare a corpului, include musai apa.
Rinichii functioneaza pe baza de apa. Pielea la fel.
http://www.fastingconnection.com/art...on-dry-fasting

In a book on fasting called "The Fasting Path" by Stephen Harrod Buhner he mentions Dry Fast. Here's what he says to that regard in the "Note to the Reader: About Water, and Juice Fasting":"Although many fasting proponents insist that a true fast allow only water, in actual fact fasting means the intake of nothing at all. While it is commonly believed that water is necessary during fasting, this is not actually so. During the powerful fasting movement of the late nineteenth century, physicians carried our a number of very sophisticated, controlled studies of the physical dynamics of fasting. Their research, most of which was published by the Carnegie Institute in Washington, D.C., is highly provocative and intriguing. A number of the factors they studied took no food or water for as long as 15 days, then took water only for up to another 30 days. They were under a physician's care daily, their vital signs closely monitored. None of them experienced any physically detrimental effects from fasting without water."


Grăsimi saturate cu hidrogen:





2 HH + OO = 2 HOH

Hidrogenul din slănină cu oxigenul din aer se face apă și dioxid de carbon. Încearcă un post total de 5 zile și o să vezi cîtă urină o să elimini.

Periculos e să mănînci și să nu te hidratezi, dar să ții un scurt post total atît timp cît nu-ți revine setea este benefic.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 11.05.2015, 14:19:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate prin fierbere insistenta nu mai e asa nasol :)
Ce ti s-a dat tie era crud si amesteca cu lapte, daca am inteles bine.

In plus, se stie ca atunci cand esti copil esti mai intolerant la experiente gustative chiar si nu foarte extreme.
Păi da, usturoiul era crud (mujdei) și laptele fiert, cald. Încearcă o dată și mai vorbim... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 09.03.2016, 14:49:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Soluție 100% eco împotriva manei (20% lapte crud, 80% apă) https://www.paradisverde.ro/tratamen...mpotriva-manei

Este un tratament preventiv recomandat să se aplice, dacă se poate, săptămânal și care dă rezultate foarte bune la culturile de castraveți, dovlecei, pepeni, tomate și chiar viță-de-vie.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 09.03.2016, 14:52:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Însecticid bio din ardei iuți: https://www.paradisverde.ro/tratamen...din-ardei-iuti

Last edited by ovidiu b.; 09.03.2016 at 16:07:13.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 09.03.2016, 14:55:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Insecticide bio: https://www.paradisverde.ro/tratamente/insecticide-bio
Reply With Quote
  #249  
Vechi 09.03.2016, 15:20:45
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Paradis verde e un sait foarte bun. Și eu am învățat multe de acolo. Am folosit o dată soluția pe bază de lapte și cea cu ardei tot o dată. Cu rezultate bune, chiar și la pomi, dar cea cu lapte atrage muștele. Tot pentru mană am folosit maceratul de coada-calului; iar pentru afide (musculițe) vreau să folosesc soluție cu săpun de casă.
Nici zeama bordeleză nu-i de lepădat, fiind acceptată la culturile bio (nu e toxică).
Limacșii sau larvele de melci sunt atrase de șervețele îmbibate cu lapte dulce. Se lasă seara, iar dimineața se recoltează (după care se aruncă la vecini, că ne este milă să-i omorâm. :) Nu, pentru că vin înapoi).
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #250  
Vechi 09.03.2016, 15:49:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Paradis verde e un sait foarte bun. Și eu am învățat multe de acolo. Am folosit o dată soluția pe bază de lapte și cea cu ardei tot o dată.
O singură stropire a avut efect pe toată perioada vegetativă?

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cu rezultate bune, chiar și la pomi, dar cea cu lapte atrage muștele.
Pentru pomi, viță-de-vie în perioada de repaus vegetativ se recomandă minim un tratament cu piatră vânătă (concentrație 3%), de preferat ar fi două. Practic se face o îmbăiere a pomilor. Afară trebuie să fie minim 5 grade, fără precipitații și fără risc de îngheț înainte de uscarea tratamentului.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nici zeama bordeleză nu-i de lepădat, fiind acceptată la culturile bio (nu e toxică).
Așa este, zeama bordeleză (piatră vânătă cu var) este un fungicid de contact care se aplică mai mult preventiv. După spălare se poate consuma fructul. Mai sunt tratamente pe bază de sulf care la fel dau rezultate foarte bune.

Dar dacă apare boala, zeama bordeleză nu mai are efect și va trebui să apelăm la tratamente sistemice (care intră în plantă).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Alternativa la cardurile de sanatate cu cip antoniap Generalitati 1174 05.06.2015 11:04:59
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 05:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 19:30:22