Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 09.11.2016, 14:42:31
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E bine să fii rezervat. Nu, nu sînt pesimist, încerc să fiu realist. Să văd avantajele și dezavantajele la fiecare sistem și să aleg ce e mai bine pentru copiii mei. Decizia finală nu a fost luată încă.
Tu nu poti alege pt altcineva decat pt tine; ceea ce consideri tu azi ca e bine, posibil iti va reprosa copilul mai tarziu ca n-a fost bine.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #272  
Vechi 09.11.2016, 15:22:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Imi pare rau ca se discuta aici pe bisericute si paralel.
Vad ca nu-mi raspunde nimeni la niste intrebari puse mai inainte, dar in fine.

Vroiam sa spun inca ceva:

1. Cred ca Florin nu s-a exprimat clar, ca nici eu nu intelesesem ce a spus, abia acum, dupa al doile mesaj cred ca a vrut sa spuna asa:
Copii care se duc la scoala nu au pe cineva care sa-i ia dupa program. Parintii lucreaza amandoi.
Daca ei fac scoala acasa, pica acest aspect. Mama, chiar daca sta acasa, nu mai trebuie sa mearga sa-l ia de la scoala, mai ales ca daca are si un bebelus este mai greu.
Dar problema este ca mama trebuie oricum sa stea acasa. Ori sa faca SA, ori sa aibe grija de bebelus, ori sa ia copilul de la scoala.
Cineva trebuie sa se ocupe de copii.

2. La problemele ridicate de tine Florin eu ma intreb daca totusi cineva care face mai multi copii se gandeste si la aceste aspecte/dificultati.
Cand te duci in pat stii precis ce se intampla, ca poate sa apara un copil si ce presupune asta. Si stii precis cat este de greu cu 2, 3, 4 si mai multi copii. Si daca nu-ti convine, iti veti de treaba ta si faci abstinenta.

Tu spuneai acum cativa ani ca nu vrei copii deloc. Acum vrei multi?
Intreb numai pentru ca nu inteleg exact modul tau de viata.
Vrei si copii multi si sa stati acasa sa-i invatati, sau sa platiti profesori acasa. Mama nu lucreaza. Din ce traiti voi totusi?

3. Invatatul pe de rost nu mi se pare corect. Mai aud si aici ca mai ales la limbi straine ii pune sa invete texte pe de rost. De fapt am lucrat cu o fetita a unor prieteni la engleza si m-am speriat cum fac ei la scoala.
Ei ii placea mai mult cum faceam eu cu ea.
Totul este invatatul logic si apoi aplicat.
La limbi straine de ex. invatat vocabularul si reguli de gramatica si apoi formulat propozitiile. Nu stiu cum sa le inveti pe de rost.

La materiile de real (mate, fizica, chimie etc.) trebuie invatat tot logic si lucrat, exersat mereu. Cu creionul in mana mereu. Si gandit.

La limba romana eu nu am inteles niciodata sistemul de la scoala si l-am urat. Mie imi place sa citesc si sa scriu.
Nu-mi placeau autorii care se faceau pe atunci, decat in parte.
Azi vad ca se fac unii mai interesanti.
Si chestia asta cu comentarii si critici ale altora, sa le inveti, in loc sa scrii tu ideile tale, ce ai inteles si simtit tu, ce ti-a placut si ce nu, sa analizezi din punctul tau de vedere, mi se pare oribil.

Mie nu mi-a placut scoala ca institutie si colectivitate niciodata. Au fost si sunt probleme.
Nu stiu insa daca scoala acasa este o solutie.
Am citit si eu diverse biografii de oameni care au facut scoala acasa, cu profesori privati (deci nu cu proprii parinti) - persoane din familii regale, scriitori (ex. Tolstoi), in general oameni din familii avute. Nici unul nu a fost multumit, sau fericit cu acest sistem.
Si vad ca astazi copiii din familiile regale sunt dati la scoli normale, impreuna cu alti copii. Sa creasca normal, impreuna cu alti copii si nu izolati.

P.S Mie mi se pare cumva ciudat faptul ca omenirea intreaga accepta orarele astea de munca (inclusiv femeile) si sistemul actual, in care copiii sunt lasati singuri si abia seara tarziu mai poti sa-i vezi. Traiasca bonele!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 09.11.2016 at 15:26:05.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 09.11.2016, 20:33:36
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Citesc ce scrieti aici si mai citesc si prin alte parti pe internet si incerc sa inteleg scoala din ziua de azi. Vad ca parerile sunt diferite.

Mai intai am o intrebare (se refera si la scoala din tara si la cea din Franta):
Programul asta de dupa amiaza, in care inteleg ca se fac lectiile de fapt, este obligatoriu?
Si in tara am inteles ca exista acum "after-school" cu masa de pranz si lectii.
Intr-adevar sunt ore cam multe pentru un copil, dar problema este ca nu au copiii cu cine sta dupa scoala, daca parintii lucreaza pana la ore tarzii (17:00, 18:00).
Pe de o parte e bine, ca sunt supravegheati si chiar si ajutati la lectii.
Dar cred ca este obositor pentru ei.

Totusi daca parintii au cu cine lasa copilul acasa, cred ca nu este obligatoriu sa stea la scoala.
"After-school" nu este un program obligatoriu; ramane cine doreste si cine isi permite deoarece este un program contra-cost, costuri suportate de parinti. Elevii fac teme si se joaca pana pe la ora 16-17. Programul are trecere mai mult la cei din ciclul primar.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #274  
Vechi 10.11.2016, 02:28:13
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Confuzie privind identitatea: e tata sau e profesor? Sunt elevul sau fiul lui?
Scenariu apokaliptik:
Copiii sfintilor Dragomir&Florin-Ionut: "taicuta sau cum vreti voi: io am mama? Sau colega de catedra????"
Varianta soft: doktore, cu cine dorm in seara asta: cu profu de minerale? Sau cu taty?

Last edited by ioan67; 10.11.2016 at 03:16:37.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 10.11.2016, 05:20:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Chestia asta cu "scoala acasa"este integrata adanc in exhibitionismul extremist ortodox.
Copiii au nevoie de un program,de antrenament intelectual si fizic ,sa fie in stare de a se trezi dimineata la o anumita ora si sa performeze intelectual.
Acasa face ce vrea el iar cand va fi adult va avea de infruntat realitatea care nu este nici pe departe asa cum i-au faurit-o parintii lui ,in balonul ala de sticla de acasa.

Or sa iasa niste neadaptati si asociali,cum sunt si prin america destui -caci si pe aici sunt o gramada de parinti cu aere din astea,de teribilism si razvratire sociala.
Ah si inca ceva...astia de pe aici care si-au scolit copiii acasa ,au facut-o atat de slab incat nici nu au intrat in notiuni abstacte,stiintifice...in schimb au fost invatati sa cante la pian,la vioara,acordeon si fluier din coada de magar dar doamne fereste sa-ti rezolve o simpla ecuatie sau sa calculeze un procent.

De artisti nu a dus niciodata lumea lipsa,sunt destui...adevaratele progrese ale civilizatiei sunt legate de stiinta .
Deci cum spuneam, extremism ortodox din nou.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 10.11.2016, 06:27:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Moamăăă, ce dea mai specialiști-urechiști și de-o parte și de cealaltă...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #277  
Vechi 10.11.2016, 09:21:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Mai, baiete; sistemul asta esti tu in calitate de parinte si platitor de taxe; e copilul tau in calitate de beneficiar, e tatal tau in calitate de furnizor de informatie, sunt eu, e Ioan si alte cateva milioane de indivizi. Daca sistemul acesta e defect e pentru ca tu esti defect si noi restul suntem defecti.
E simplu ca toti sa ne lamentam dar niciunul sa nu punem mana sa facem ceva.
Parerea mea personala, tine-ti copilul acasa si educa-l dupa bunul tau plac astfel nu vei fi un ghimpe in coasta invatatoarei si a unei clase intregi de elevi...
S-a notat. Mulțumesc pentru critici, mult succes în continuare!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 10.11.2016, 09:36:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tu spuneai acum cativa ani ca nu vrei copii deloc. Acum vrei multi?
Intreb numai pentru ca nu inteleg exact modul tau de viata.
Vrei si copii multi si sa stati acasa sa-i invatati, sau sa platiti profesori acasa. Mama nu lucreaza. Din ce traiti voi totusi?
Da, acum vreau, am scăpat de dracul ăla.

Vreau ce e mai bine pentru ei. Să nu le ratez copilăria, să nu-i transform în niște roboței care memorează informații pentru scurtă durată. Dar poate voi reuși asta chiar în sistemul pubil, dacă voi fi nevoit.

Lucrez eu suplimentar și pentru ea. Slavă Domnului că am șansa asta.

Ea are oricum de lucru 24 / 7, doar crește doi și e însărcincată cu al treilea. E suficient.

Citat:
3. Invatatul pe de rost nu mi se pare corect.
Normal că nu e, doar că altfel nu ai cum trece clasele. Ferice de cei dotați, vai de cei care nu pot să rețină ușor.

Citat:
La limba romana eu nu am inteles niciodata sistemul de la scoala si l-am urat.
Și eu. Ca dovadă în liceu am citit o singură carte din bibliografia obligatorie. Cultura literară mi-am format-o în facultate.

Dacă după lectura unei opere copilul va scrie la lucrare ce i-a plăcut și va încerca să o comenteze după cum se pricepe, imaginează-ți ce notă va primi. Că doar n-a recitat comentariu dictat la clasă de cel care cică îi este profesor de literatură.

Citat:
Nu stiu insa daca scoala acasa este o solutie.
Este. Doar că părinții trebuie să întrunească o mulțime de calități și să poată trăi dintr-un salariu. Puțini pot face asta.

Citat:
P.S Mie mi se pare cumva ciudat faptul ca omenirea intreaga accepta orarele astea de munca (inclusiv femeile) si sistemul actual, in care copiii sunt lasati singuri si abia seara tarziu mai poti sa-i vezi. Traiasca bonele!
Exact! Lipsa de discernămînt face parte din normalitate acum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 10.11.2016, 09:39:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
punctez in fuga cateva elemente care tin de educatia scolara. Sunt lucruri reale, practicate de cand lumea:
Nu e asa, Ioane. Nu e "de cand lumea". E de vreo doua secole maxim. Vorbim despre "de cand lumea" ? Atunci, de cand lumea, parintii au fost primii si principalii dascali ai copiilor. In afara familiei se facea numai "invatamantul de specialitate", ucenicia in meserii, arte, stiinte. Si asta numai uneori, anume intr-o minoritate de cazuri in care copiii aveau chemare spre altceva decat spre meseria parintilor. Dar, chiar si in aceste cazuri, nu mergeau la scolile de tip fabrica si cu aspect de sanatoriu-inchisoare de azi. Intrau la jupan, in case normale.
Asta a fost de cand lumea. Scoala precum aia care se face ca te plateste pe dumneata este o gaselnita foarte recenta.

Citat:
1) Asistarea copilului se face de catre oameni pregatiti corespunzator. Oricat am fi de iubitori si de priceputi, noi parintii nu prea ne pricepem la tainele pedagogiei. Sunt legi specifice ale invatatrii, ale dezvoltarii; sunt principii ale didacticii; sunt multe chichite care ne scapa. E treaba de profesionist, in final.
Parerea mea este ca media cadrelor didactice are mai slabe calitati didactice decat media parintilor. Cum sa spun, ca sa nu te superi ? Educatia copiilor nostri e o problema prea importanta ca sa o lasam pe seama profesionistilor educatiei. Da, principiile didacticii ne scapa: sunt impregante de ideologie. Principiile didacticii de acum nu seamana cu principiile didacticii cu 20 de ani in urma. Nici cu principiile didacticii peste 20 de ani. Intre ce scrie un Jules Payot acu nu mai departe de cateva generatii si ce scrie la book-urile de acuma este un hau. Ni s-a luat ca principiile didacticii sa experimenteze pe copiii nostri, intr-o tranzitie care nu se mai sfarseste.

Citat:
2) Parintele-educator poate ridica o problema serioasa copilului: cine ce este? Confuzie privind identitatea: e tata sau e profesor? Sunt elevul sau fiul lui? Am colegi sau am frati/surori?
Practic, dumneata cotrapui un model in care profesorii isi aroga rol de parinti si se cred misionati unuia, mult mai natural, in care parintii isi prelungesc rolul de primi educatori.

Citat:
3) Invatarea si creativitatea se sprijina pe memorie. Desi nu memoria trebuie sa fie principalul scop al educatiei, totusi fara un antrenament special si sistematic al ei nu vom obtine oameni capabili de performante rezonabile. E pur si simplu necesar sa sprijinim dezvoltarea memoriei la copii, permanent prin procedee si activitati specifice. Desigur, corelat cu alte actiuni care tintesc nu doar memoria.
Asa este. Dar ce are memoria cu prefectura ?

Citat:
4) Dezvoltarea se face prin activitati. Nicidecum altfel. Or, scoala tocmai asta ofera: un camp de activitati, desfasurate cu egali (colegi), dirijat de un profesor, intr-o ierarhie sociala. E o simulare generala pentru viata. Nu sunt convins ca activitatile pe care le desfasuram noi acasa cu copiii, doar ele, modeleaza suficient pe copil pentru anii care vor veni.
Ecartul dintre ce se invata si viata e mult mai mare in cazul scolii decat in cazul familiei, oare nu observi ?

Citat:
5) Competitivitatea e o trasatura inevitabila in societate si mai ales in lumea de azi. Face mult rau insa nu o putem ocoli. Scoala dezvolta mai bine pe copil pentru a face fata competitiilor de tot felul, comparativ cu familia. In familie ar fi de dorit sa nu fim in competitie unii cu altii... Exceptind unele momente sau activitati, rar.
Exact spiritul de competitie este anihilat in principiile didacticii de astazi. E una din trasaturile fundamentale ale noilor tendinte. Stii ca in Franta, din acest motiv, nu se mai dau premii ? Stii ca nici in Romania, gata oricand sa urmeze cretinatatilor la moda, nu se mai dau nici note in clasele primare ? Stii ca rezultatele concursurilor, alea putine care se mai fac, nu sunt comunicate decat individual, in plic ? De fapt, stii foarte bine, dar pari ca nu observi substratul unor astfel de masuri, oficial introduse ca sa nu-i stresseze pe copii. Ei bine, substratul este anihilarea competitivitatii. Cand eu eram elev, era clar cine e cel mai bun din clasa si cine prostul clasei. Acuma, la astia mici ai mei, e mult mai putin clar.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #280  
Vechi 10.11.2016, 09:41:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

P.S Mie mi se pare cumva ciudat faptul ca omenirea intreaga accepta orarele astea de munca (inclusiv femeile) si sistemul actual, in care copiii sunt lasati singuri si abia seara tarziu mai poti sa-i vezi. Traiasca bonele!
Nu toata lumea accepta ramasitele de la masa bogatilor.
Exista si slujbe mai putin pompoase in care poti sa lucrezi part-time,dar nu mai esti vedeta biroului,a companiei,nu mai ai cu ce sa te lauzi ca esti de 3 ori femeie.

Ocupatii cu mai mult timp liber pt femei,sunt acelea din invatamant si educatie,industria farmaceutica,cosmetica si medicala
-invatatoare,educatoare,profesoara,farmacista,sora medicala,tehnician medical etc...toate acestea sunt ocupatii care respecta un program si nu au un caracter haotic asa cum au de exemplu birourile de afaceri-unde stii doar cand vii nu si cand pleci.

Femeile sunt ultra-solicitate in societatea moderna. Cariera ,lucru peste puteri,copii de intrinut, gospodarie ,sot, parinti batrani ...
Evident ca nu poti jongla cu toate si atunci trisezi- ba iti iei o bona, ba iti trimiti parintii la azil , cumperi fast-food pt cina etc ...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
școală acasă, homeschool, homeschooling, scoala acasa