Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.12.2013, 22:55:35
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Tedeum La Anul Nou:

http://www.scribd.com/doc/194897812/Tedeum-La-Anul-Nou
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.01.2014, 14:09:20
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Rugaciune+predica+TEDEUM -MANASTIREA PUTNA- 31.12.2013- 01.01.2014
http://www.youtube.com/watch?v=H75Wt...ature=youtu.be
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.01.2014, 14:15:32
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Pr. prof Mihai Valica: Importanta citirii Moliftelor Sfantului Vasile in ziua de 1 ianuarie
http://www.apologeticum.ro/2011/12/p...de-1-ianuarie/

"Moliftele cuprind exorcizarea demonului nu numai din om, ci si din locuri si tinuturi. Cred ca Moliftele ar trebui completate si nu limitate, cu noi formule actualizate la problemele noi, cum ar fi: sa scoata demonii din politica, din masonerie, miscari oculte, de prin unele banci jefuitoare, precum si din alte ideologii dracesti actuale, din secte sau din bisericile ecumeniste, din unii teologi inchipuiti si apostati, din guverne si administratii…"


"Incepand din secolul IV si pana astazi, exista in molitfelnicele bisericesti rugaciuni de exorcizare si timp de atatea secole poporul lui Dumnezeu s-a servit de ele. Cine nu cunoaste maretia acestor molifte ale Sfintilor Vasile cel Mare si Ioan Gura de Aur, stalpii Ortodoxiei, nu cunosc si nu traiesc prea mult din ortodoxia noastra si nu cred in existenta reala a demonilor.

Personal cred ca citirea Moliftelor Sf. Vasile, dupa Sf. Liturghie in ziua de 1 ianuarie, este bine sa se faca, asa cum este traditia in Bucovina si in unele zone ale tarii, intrucat multe din obiceiurile ocazionate de sarbatorile de iarna sunt de sorginte pagana si demonica. Cert este faptul ca noi am imprumutat foarte multe obiceiuri pagane care contribuie la secularizarea societatii. Secularizarea nu este rezultatul confruntarii dintre credinta si necredinta, ci a parazitarii credintei, care o transforma in pseudo-credinta, pseudo-traditie sau pseudo-spiritualitate. Fara sa nesocotim sau sa subevaluam patrimoniul de traditii si obiceiuri foarte bogat al tarii noastre, care are caracteristicile unei mosteniri culturale si spirituale ancestrale, trebuie pus accentul pe limita intre sacru crestin si „sacru” pagan si pe dimensiunea spiritualitatii mantuitoare a credintei in Hristos.

Oare mai traim noi, crestinii acestui mileniu, „sarbatorile cu Dumnezeu” – Emanuel? Il mai simtim pe Hristos ca fiind efectiv cu noi sau mai percepem noi dimensiunea autentica a sarbatorilor sfinte in mijlocul acestor dezmaturi ritualice pagane? Oare nu suntem din toate partile asurziti si orbiti de hiturile radio, de emisiunile TV si de alte surogate „craciuniste”, iar in goana noastra din timpul isteriei cumparaturilor de Craciunul, devenit comercial, consumist si chiar orgiastic, nu cumva nu-L mai simtim pe Hristos ca Mantuitor? Nu cumva nu vedem din taina si dragostea lui Hristos decat bradul, obiceiurile pagane reinviate frenetic, porcul si pe Mosul care face discount? Nu reprezinta oare toate acestea o toleranta nepermisa fata de demonizarea colectiva a societatii si a tarii? Nu este oare era Harry Potter o indracire subtila a lumii, sub masca magiei „nevinovate”?

Iata doar cateva motive sa se treaca in randuiala Tedeumului de anul nou si citirea Moliftelor Sf. Vasile, rostite de ziua lui, tocmai pentru a contracara actiunea dezmatului ritualic al obiceiurilor pagane si magia regizata, care se dezlantuie fara oprelisti, la toate nivelurile vietii laice, dar in special de la Craciun si pana la revelionul mult asteptat de unii.

Moliftele cuprind exorcizarea demonului nu numai din om, ci si din locuri si tinuturi. Cred ca Moliftele ar trebui completate si nu limitate, cu noi formule actualizate la problemele noi, cum ar fi: sa scoata demonii din politica, din masonerie, miscari oculte, de prin unele banci jefuitoare, precum si din alte ideologii dracesti actuale, din secte sau din bisericile ecumeniste, din unii teologi inchipuiti si apostati, din guverne si administratii centrale si locale, care jefuiesc prin taxe si impozite aberante pe om, pe care il umilesc si-l subjuga in numele unei false simulari a binelui comun.

De toti acesti prigonitori ne lepadam, ne dezicem de ei, dar il rugam, in acelasi timp, pe Sf. Vasile cel Mare sa mijloceasca de ziua lui, la bunul Dumnezeu, la inceputul anului civil, sa scoata toti dracii din cei mentionati mai sus. Deci iata rolul cultic dar si folosul social si comunitar al Moliftelor, citite la cumpana dintre ani.

Daca toata Biserica Ortodoxa Romana ar citi Moliftele Sf. Vasile pe 1 ianuarie sau ale Sf. Ioan Gura de Aur, in cele trei sarbatori randuite cinstirii lui, am convingerea ca multi draci vor pleca din tara aceasta in pustiul si abisul lor.
"

Last edited by antiecumenism; 01.01.2014 at 14:23:40.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.01.2014, 21:57:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu este bine sa cadem in extreme.
Nici sa sa ajungem sa ne imbatam, sa ne imbuibam fara noima si sa inabusim lumea in muzici si pocnitori.
Dar nici sa stam incuiati in casa, singuri, cu haine cenusii si sa ne plangem amarul.

Se poate foarte bine merge pe drumul de mijloc.
Sa ne pregatim casa si masa cu masura, sa ne adunam cu prietenii, sa ciocnim un pahar la cumpana dintre ani, sa ascultam un banc sau o muzica frumoasa.

Viata este facuta si pentru a o trai.
Si putem sa dam si pomana la cei saraci. Si de Craciun, si de Anul Nou.

La biserica, la slujba? Nu prea stiu sa fie slujbe in noaptea de Anul Nou. Poate la manastiri.
Preotii de mir stau si ei acasa cu familiile lor.

Da, este slujba pe 1 ianuarie: Sf. Vasile. Putem merge la ea.
Cei de la care citati aici erau monahi. Nu aveau familie, nu aveau nimic.
Este normal ca ei sa scrie asa.
Dar din cate am auzit eu pana si la manastiri este in zile de sarbatoare ceva mai bun de mancare si program mai linistit. Macar se mai odihnesc mai mult.

Mi se pare mie ca unii chiar nu mai vor sa tina seama de familie, de prieteni.
Cand trebuie sa fim cu ei, daca atunci nu, atunci nu, numai la biserica?
Aici sunt de acord cu colega "Sophia": este foarte urat- atat pentru un barbat cat si pentru o femeie- la o petrecere, sa se imbete ca porcu' si sa faca scandal, ori sa se impiedice printre mese! Iar cu mancarea- ideea este sa mancam ca sa traim, nu sa traim ca sa mancam.
Insa, in noaptea de Revelion, cel mai potrivit mi se pare ca cunoscutii sau prietenii sa iasa fiecare cu partenerele sau sotiile lor la un restaurant, si sa petreaca cu o muzica de petrecere si dans pana dimineata. Bineinteles, asta cu conditia sa fie un grup bine inghegat, civilizat si de o varsta apropiata, pentru ca toata lumea sa se simta bine.
De Craciun, de alte sarbatori, este normal -copii cu nepotii sa stea cu familia (ce poate fi mai frumos decat un bunic care-si primeste nepotii, sau un tata care-si primeste copii ?!), insa in noaptea de revelion orice barbat cred ca si-ar dori mai mult decat orice sa stea si sa petreaca si sa-si ia la dans partenera sau sotia!
Daca vreti sa vedeti o autentica atmosfera de petrecere (si fara vulgaritati sau obscenitati) puteti vedea un revelion la restaurantul "Podgoriile Husului", cand canta "Trandafir de la Moldova" sau "Acord"

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=oKkKC0caeQs

http://www.youtube.com/watch?feature...bKzgHYMU#t=557
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.01.2014, 22:02:27
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=s_-W3UZzGhg
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.01.2014, 22:05:19
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

http://www.youtube.com/watch?feature...6yIkwURY#t=202
(distractie ca la Husi; pe o melodie de asta de lemn sa fii si tot te scoli de pe scaun sa-ti iei partenera sau sotia la dans!)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.01.2014, 22:35:39
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
CUM SA PETRECEM DE ANUL NOU? – Ne invata lamurit Sfantul Ioan Gura de Aur

http://www.crestinortodox.ro/predici...nou-71663.html
“Anul îți va merge bine nu când tu vei sta beat în ziua cea dintâi a lui, ci când, atât în ziua cea dintâi, cât și în cea de pe urmă, și în fiecare zi, tu vei face fapte plăcute lui Dumnezeu. Nu beția înseninează, ci rugăciunea; nu vinul, ci cuvântul înfrânării.

Așadar, dacă voiești să ai vreun folos de la Anul Nou, mulțumește acum când a trecut un an, mulțumește Domnului că El te-a adus până aici, frânge inima ta, numără zilele vieții tale și zi către tine însuți: „Zilele aleargă și trec, numărul anilor se împlinește, eu am si săvârșit o mare parte din cale, dar ce bine am făcut? Oare, nu mă voi duce de aici deșert și gol de toată dreptatea? Judecata este înaintea ușii, viața mea merge spre bătrânețe“. Acestea le cumpănește în ziua Anului Nou, la acestea să gândești în curgerea anului. Să cugetăm la cele viitoare, ca să nu ne zică cineva ceea ce proorocul zicea iudeilor: „Zilele lor s-au stins întru deșertăciune și anii lor au trecut repede“ (Psalmul 77, 37).

Această sărbătoare neîncetată despre care am vorbit, care nu cunoaște vreo curgere a anului și nu este legată cu vreo zi hotărâtă, pe aceasta poate să o prăznuiască deopotrivă săracul și bogatul. Pentru ea nu este de trebuință nici cheltuială și nici avere, ci numai singura fapta cea bună. Tu nu ai avere, dar ai frica lui Dumnezeu, care este mai prețioasă decât toate comorile; o comoară netrecătoare, neschimbătoare, nesecată. Privește cerul, cerul cerurilor, pământul, marea, aerul, speciile dobitoacelor, feluritele plante și tot neamul omenesc. Privește îngerii, arhanghelii și stăpâniile cele de sus. Toate acestea sunt proprietatea Domnului. Robul unui Domn atât de bogat nu poate să fie sărac, când acest Domn este cu milă spre el.

A te veseli în astfel de zile, a avea mare îndestulare într-însele, a lumina cu făclii locurile publice și a împleti cununi, și altele asemenea, este o nebunie copilărească. Tu ești liber de aceste slăbiciuni, ai vârsta creștinească și ești cetățean al cerului. De aceea, nu mai aprinde în această zi focuri în piețe, ci aprinde înăuntrul tău lumina cea duhovnicească, căci „Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, încât să vadă faptele voastre cele bune și să proslăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri” (Matei 5, 16). Această lumină îți va face mare câștig. Nu împodobi ușile casei tale, ci poartă-te bine, ca să dobândești din mâna lui Hristos cununa dreptății. Nu face nimic în zadar, nimic fără temei, ci toate întru cinstea lui Dumnezeu, precum Pavel zice: „Ori de mâncați, ori de beți, ori altceva de faceți, toate întru slava lui Dumnezeu să le faceți” (I Corinteni 10, 31).

Tu întrebi: „Cum poate cineva să mănânce și să bea intru slava lui Dumnezeu“. Cheamă un sărac, primește printr-însul pe Insuși Hristos la masa ta, și tu ai mâncat și ai băut întru slava lui Dumnezeu. Dar El voiește ca noi, nu numai să mâncăm spre slava lui Dumnezeu, ci și toate celelalte să le facem tot așa. De exemplu, ieșirea din casă și rămânerea noastră acasă. Și una și alta trebuie să se facă pentru Dumnezeu. Cum însă putem să le facem pe amândouă pentru Dumnezeu? Iată cum. Când tu ieși spre a merge la biserică să iei parte la rugăciune și la învățătura cea duhovnicească, atunci ești întru slava lui Dumnezeu. Dar tu poți să rămâi și acasă întru slava lui Dumnezeu. Cum și în ce chip? Când auzi zgomote, vezi neorânduieli și prăznuiri păcătoase, sau vezi piața plină de oameni răi și obraznici, atunci nu ieși, nu lua parte la neorânduială, și astfel tu ai rămas acasă întru slava lui Dumnezeu."
Multumim pentru aceasta postare plina de invataminte, Dumnezeu sa va rasplateasca!

Doamne ajuta sa reusim sa si indeplinim ce scrie aici!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.01.2014, 22:40:03
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heaven Vezi mesajul
Bine a spus Sfantul Ioan Gura de Aur,marele propovaduitor al lui Hristos,slava Domnului ca ne-a trimis asemenea ingeri in trup sa ne povatuiasca si pe noi nevrednicii si pacatosii.

Foarte frumoasa si minunata mi se pare si predica Parintelui Cleopa :

(...)

Dar vreau să vă spun că, începând de la Anul Nou, grija noastră cea mai mare trebuie să fie alta. Cel mai mare lucru este să ne înnoim viata, să luăm aminte, cu fiecare an nou să lăsăm câte un păcat care ne stăpâneste cine stie de când si să punem în locul lui o virtute. Să iertăm greselile celor ce ne-au supărat, să-i iertăm pe toti, să începem Anul Nou cu inima curată si cu credintă în Dumnezeu. Să nu începem la crâsmă cu betie, cu fluiere, cu câte si mai câte petreceri. Că dacă începi bine din ziua întâi, fiindcă ziua bună se arată de dimineată, asa o să-ti meargă tot timpul!

Du-te prin sate acum, în noaptea aceasta. Este iadul pe fata pământului! Iată cum stiu oamenii să multumească lui Dumnezeu că le-a mai dat un an de viată. Dar vine moartea la om si-l strânge de gât, de nu mai poate spune nici preotului ce a făcut, că i-a legat limba! Cât ar mai vrea el atunci să-i mai dea Dumnezeu un ceas. Dar nu-i mai dă! Este rânduit: când ti-o veni ceasul, te ia si te duce. Ai vrea să te rogi: "Doamne, mai dă-mi un minut!" Dar nu-ti mai dă! Ai avut destule! Dumnezeu este prea drept! Ti-a dat vreme, dar n-ai vrut să te îndrepti, să te pocăiesti, să plângi, să te rogi! Ti-a dat atâtia ani de viată si n-ai avut nici o grijă. Si atunci vei vedea că nu mai este pocăintă în timpul mortii.

Deci, să ne gândim că, trecând un an de zile, foarte mult trebuie să plângem lui Dumnezeu, că n-am făcut nimic bun si să-I multumim că ne-a ajutat cu mila si cu îndurarea Lui să trecem iarăsi 365 de zile si să ajungem până azi.

Toti trebuie să multumească. Toată zidirea lui Dumnezeu. Căci viata si fiintele si toate vremurile sunt în mâna lui Dumnezeu. Tocmai acum trebuie să multumim lui Dumnezeu, ca să nu vină urgia Domnului peste noi!

Asteptăm mila lui Dumnezeu, dar odată n-ar să mai fie timp, căci vine moartea pentru fiecare! Vine dreptatea lui Dumnezeu, de care nu poate scăpa nimeni! Nu pot scăpa nici împăratii. Unde sunt împărătiile? Unde sunt faraonii Egiptului? Unde sunt sultanii turcilor? Unde sunt craii Germaniei? Unde sunt împăratii de care se cutremura lumea? Unde sunt cetătile? Unde sunt orasele? Unde-i orasul Pompei si unde este Cartagina si orasele vechi care s-au dărâmat de cutremur?

Unde sunt cetătile lumii? Unde sunt puternicii? Unde sunt cei învătati? Unde sunt filosofii? Unde sunt cei care au purtat sceptru si ale căror capete străluceau ca soarele? Unde sunt? Praf, pământ si pulbere s-au făcut. Asa-i dreptatea lui Dumnezeu si vai de noi si de noi dacă cheltuim vremea în zadar. Marele Apostol Pavel spune: Răscumpărati vremea, că zilele rele sunt (Efeseni 5, 16).

Vom cere să mai trăim un minut si n-ar să ne mai dea Dumnezeu! Pentru că trecem fără griji viata aceasta si ne încurcăm cu grijile veacului, de parcă am fi nemuritori. Fum suntem! În toată ziua Biserica ne spune: Omul ca iarba; zilele lui ca floarea câmpului, asa va înflori (Psalm 102, 15). I-a spus Dumnezeu lui Isaia, pentru toti: Tot trupul este iarbă si slava omului ca floarea ierbii; uscatu-s-a iarba si floarea ei a căzut. Si iarăsi zice Duhul Sfânt în psalmi: Zilele lui ca umbra trec; că s-au stins ca fumul zilele mele. Si iarăsi: Anii lor ca pânza unui păianjen s-au socotit; si iarăsi: Zilele mele ca umbra s-au plecat si eu ca iarba m-am uscat.

Pentru cine vorbeste aici Duhul Sfânt? Pentru noi! Să avem urechi, să nu fim surzi. Să nu ne astupăm urechile, că visuri suntem sub soare. Oricine ar fi, praf si pulbere este! Nimic nu rămâne vesnic pe pământ. Unde sunt puternicii de care se cutremura lumea până ieri? Du-te si vezi-i în gheenă, cum îi muncesc dracii. Du-te si întreabă-i acolo: "Cu ce v-ati ales din viata aceasta?" Unde a rămas stăpânirea, unde stiinta, unde puterea popoarelor? I-a luat moartea, după dreptate, si-i tine în legături până în ziua Judecătii de Apoi.

Împăratul Alexandru Macedon era mare filo-sof; învătase filosofia despre suflet si moarte de la acel mare filosof din antichitate, Aristotel, opt ani de zile. Si tot îl cinsteau ai lui, dar el avea cuvântul acela: "Dacă-i moarte, nu-i nimic!"

Dar odată, tot îl lăudau:

- Măria ta, cât stăpânesti! Cât de mare esti!...

- Măi, dacă credeti că am stăpânire, veniti cu mine la malul mării (si marea era tulbure în ziua aceea. Vărsa valuri si se agita). Uite, ca să vedeti ce putere am: Mare, îti poruncesc să stai pe loc!

Dar marea zvârlea valuri peste el.

- Ati văzut? Ati zis că am putere! Ati spus că eu împărătesc. Un val de apă, tot acum mă îneacă. Nu a ascultat deloc de mine. Cum ziceti că am putere, dacă un val de apă nu ascultă de mine?

El era om care cunostea că omul nu poate nimic fără Dumnezeu!

Când era să moară, l-au întrebat generalii lui:

- Măria ta, din ce să-ti facem mormântul? Din marmură? Din aur? Din pietre scumpe de iachint, de hrisolit, de onix, de ametist sau de rubin? Toate pietrele scumpe i le-au spus. Iar el le-a răspuns:

- Dacă-i moarte, nu-i nimic! Să nu-mi faceti mormântul meu din aur si din alte pietre scumpe, ci să-mi faceti mormântul si sicriul de granit. Să nu cumva să mă îmbrăcati în haine aurite, ci simplu, ca un simplu om. Si să lăsati la sicriu două găuri: una în stânga si alta în dreapta.

- Dar de ce asta?

- Pe acolo să-mi scoateti mâinile goale, ca să vadă toti că nimic n-am luat cu mine după moarte.

Să veghem cum petrecem timpul înaintea Domnului. Căci negresit vom muri si ne va cere socoteală ce-am vorbit în fiecare clipă si ce-am gândit si ce-am lucrat.

Aceasta v-o spun pentru Anul Nou! Să multu-mim Preasfintei Treimi si Preacuratei Maicii Domnului, care mijloceste pentru toată lumea, că ne-a învrednicit să mai trecem un an. Să ne hotărâm în inima noastră să punem început bun si să petrecem de aici înainte cu Dumnezeu, crestineste. Să ne împăcăm cu Dumnezeu mai înainte de a ne răpi moartea. Amin!

Puteti citi toata predica aici : http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou17.htm
Mult avem de invatat si de la parintele Cleopa!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.01.2014, 13:30:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citatele date aici din scrierile unor parinti, nu sunt potrivite.
Daca le citim cu atentie ele se refera la ei insisi, la monahi, la vietuitorii manastirilor.
Nu prea sunt sfaturi date laicilor. Ei in manastire asa trebuie sa traiasca. Asa au ales.

Eu repet: calea de mijloc este cea mai buna. Nu ca la manastire, dar nici in dezmat. Cred ca se poate serba pur si simplu civilizat.

Si acum depinde: unii oameni daca sunt singuri, mai bine se duc la biserica, daca nu au nici prieteni, nici familie. Macar sunt printre oameni.

Inteleg din ceea ce spuneti ca nu este lunga slujba de Te Deum.
Ma rog, eu raman cu niste semne de intrebare legat de preotii de mir si de laici.

Ii si admir pe cei care se pot duce noaptea la biserica, sau mai ales pe 1 ianuarie. In ultimii ani si eu merg pe 1 ianuarie la biserica. Recunosc, imi este foarte greu, desi nu stau tarziu dupa miezul noptii.
Totusi sunt necesare niste ore de somn si in acea noapte este greu. Stai macar pana la miezul noptii sa spui "La multi ani!" celui de langa tine. Este firesc.

Ca sa raspund la intrebarea din titlu - nu este pacat sa petreci revelionul, in mod civilizat. Avem nevoie si sa ne distram, sa ascultam o muzica, sa ne inseninam sufletele, sa dansam. Este plina lumea de depresie...

Pe mine ma doare in schimb altceva: sunt de acord ca de Craciun trebuie sa petreci cu familia si sa mergi la biserica.
Dar Craciunul nu este numai sarbatoarea copiilor si/sau a celor care au copii.
Asta ma deranjeaza. S-a cam incetatenit aceasta idee si nu este corect.
Dumnezeu se naste in fiecare an pentru toata lumea.
Nu trebuie sa-i uitam nici pe cei singuri, sau pe cei fara copii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.01.2014, 14:05:17
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-Nu numai calugarii trebuie sa se roage ci si mirenii
-eu cand eram in liceu impreuna cu fratele meu si cu niste prieteni ne strangeam pe la 9-10 seara dupa aceea la 12 fara ceva sau mergeam la biserica daca se tinea slujba sau acasa ne rugam (acum se poate asculta si online in browser transmisie directa a slujbei de la manastiri...) si dupa aceea pana la 3 mai stateam de vorba,mancam...dupa care ne culcam si a doua zi la 10 puteam sa mergem si la liturghie; si dupa aceea seara pe 01 ianuarie ne intalneam din nou ,mai mancam ,mai discutam...
- deci se poate si ca mireni si sa te rogi,si sa stai cu prietenii,si sa mananci ,sa asculti o muzica..dar important este ca prietenii sa fie crestini
Reply With Quote
Răspunde