Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 24.08.2011, 14:45:13
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Asta tine de om nu de religia lui. Cunosc multi ortodocsi de rit vechi si n-am simtit nici o energie negativa cand am intrat la ei in casa.
Buna. Acuma depinde. Am spus si pe alte forumuri: exista credinciosi pe stil vechi foarte cumsecade si care chiar respecta canoanele cu mai multa severitate decat noi cei de pe stilul nou, dar crede-ma ca exista si altii care fac exces de zel si pe care (pe cuvantul meu) i-am auzit cu urechile mele spunand ca "popii de pe nou sunt niste talhari mincinosi" sau ca ar lua cutitul sa ii omoare pe toti preotii ce tin calendarul indreptat :| Nu se spune asa ceva.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 24.08.2011, 19:26:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
va recomand ceva pe care am intat si eu recent de curiozitate:
http://www.youtube.com/watch?v=OMtUy2FFOaE
sa-mi spuneti ce parere aveti. Ma intreb daca toata Romania ar sti ca minunile in Israel se petrec dupa calendarul iulian oare ce ar zice...?
E o neintelgere, minunile nu se petrec dupa calendar, ci dupa cum tine patriarhul sau episcopul slujba. Daca ar tine dupa calendarul chinez atunci ar veni Lumina la Iersualim cand patriarhul Ierusalimului merge la Sf. Mormant si face rugaciunile respective. Uite de exemplu la Liturghie, darurile se prefac atunci cand tine epicleza preotul, si nu la ora fixa. Daca epicleza e la 10.30 atunci se prefac in Trupul si Sangele Domnului atunci, daca e la 12 atunci. Doar adventistii mai cred in calendar si zile.

Daca doresti un sfat, in niciun caz sa nu iei Tainele de la ei, ci doar din biserica ortodoxa, ma refer in principal la impartasanie. Prin impartasanie noi suntem toti in comuniune, stilistii nu sunt in comuniune cu noi, pierzi astfel ortodoxia. Iar Mirungerea se face doar o data in viata, ei spun ca nu esti botezata, deci nu esti crestina. Trebuie sa intelegi ca e posibil ca ei sa nu mai aiba har din cauza intrarii in schisma si despartirii de BO, iar acesta nu e un lucru minor.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 25.08.2011, 10:27:05
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E o neintelgere, minunile nu se petrec dupa calendar, ci dupa cum tine patriarhul sau episcopul slujba. Daca ar tine dupa calendarul chinez atunci ar veni Lumina la Iersualim cand patriarhul Ierusalimului merge la Sf. Mormant si face rugaciunile respective. Uite de exemplu la Liturghie, darurile se prefac atunci cand tine epicleza preotul, si nu la ora fixa. Daca epicleza e la 10.30 atunci se prefac in Trupul si Sangele Domnului atunci, daca e la 12 atunci. Doar adventistii mai cred in calendar si zile.

Daca doresti un sfat, in niciun caz sa nu iei Tainele de la ei, ci doar din biserica ortodoxa, ma refer in principal la impartasanie. Prin impartasanie noi suntem toti in comuniune, stilistii nu sunt in comuniune cu noi, pierzi astfel ortodoxia. Iar Mirungerea se face doar o data in viata, ei spun ca nu esti botezata, deci nu esti crestina. Trebuie sa intelegi ca e posibil ca ei sa nu mai aiba har din cauza intrarii in schisma si despartirii de BO, iar acesta nu e un lucru minor.
Da, Catalin, nu am de gand sa iau Tainele de la ei. Numai Dumnezeu stie de ce Iordanul se intoarce dupa calendarul vechi si se arata semnele tot asa. Eu una tind sa cred ca asa a fost lasat de la El. Dar treaba asta nu ma face pe mine sa doresc sa fiu in comuniune cu ei mai ales ca atunci cand am intrat in Biserica lor am simtit fariseism si lipsa de smerenie. Normal ca nu am ajuns in ratacirea de a crede ca preotii nostri nu mai au har sau ca degeaba slujesc Sf Liturghie! Dreptatea omului e ca o carpa lepadata in fata Domnului.
Cred ca ar fi probleme numai daca am face Pastele cand nu trebuie, adik odata cu evreii sau chiar inaintea lor, lucru care s-a intamplat intre 1926-1929. Cand au vazut ca nu mai coboara Sf Lumina atunci au calculat dupa cum au lasat Sf Parinti de la Niceea.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 25.08.2011, 10:52:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Da, Catalin, nu am de gand sa iau Tainele de la ei. Numai Dumnezeu stie de ce Iordanul se intoarce dupa calendarul vechi si se arata semnele tot asa. Eu una tind sa cred ca asa a fost lasat de la El. Dar treaba asta nu ma face pe mine sa doresc sa fiu in comuniune cu ei mai ales ca atunci cand am intrat in Biserica lor am simtit fariseism si lipsa de smerenie. Normal ca nu am ajuns in ratacirea de a crede ca preotii nostri nu mai au har sau ca degeaba slujesc Sf Liturghie! Dreptatea omului e ca o carpa lepadata in fata Domnului.
Cred ca ar fi probleme numai daca am face Pastele cand nu trebuie, adik odata cu evreii sau chiar inaintea lor, lucru care s-a intamplat intre 1926-1929. Cand au vazut ca nu mai coboara Sf Lumina atunci au calculat dupa cum au lasat Sf Parinti de la Niceea.
Draga mea, Iordanul se intorce inapoi pentru ca in acea zi se srabatoreste Botezul Domnului iar acesta minune se intampla in cinstea acestei sarbatori. Crezi tu ca daca in Israel Boboteaza se va sarbatori pe 15 iunie Iordanul nu se mai intorce inapoi? Sau are o data fixa? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #165  
Vechi 25.08.2011, 13:24:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Da, Catalin, nu am de gand sa iau Tainele de la ei. Numai Dumnezeu stie de ce Iordanul se intoarce dupa calendarul vechi si se arata semnele tot asa. Eu una tind sa cred ca asa a fost lasat de la El. Dar treaba asta nu ma face pe mine sa doresc sa fiu in comuniune cu ei mai ales ca atunci cand am intrat in Biserica lor am simtit fariseism si lipsa de smerenie. Normal ca nu am ajuns in ratacirea de a crede ca preotii nostri nu mai au har sau ca degeaba slujesc Sf Liturghie! Dreptatea omului e ca o carpa lepadata in fata Domnului.
Cred ca ar fi probleme numai daca am face Pastele cand nu trebuie, adik odata cu evreii sau chiar inaintea lor, lucru care s-a intamplat intre 1926-1929. Cand au vazut ca nu mai coboara Sf Lumina atunci au calculat dupa cum au lasat Sf Parinti de la Niceea.
In acei ani aparitia Luminii nu a coincis cu Sfintele Pasti tinute in Romania pentru simplul motiv ca la Ierusalim s-a tinut acea slujba dupa vechiul calendar. Nu avea cum sa apara Lumina de ziua Romaniei si nu atunci cand tine patriarhul slujba. Daca de exemplu noi in Romania tineam vechiul calendar si Ierusalimul pe cel nou apoi Lumina aparea pe noul calendar, exact cand patriarhul era in Sfantul Mormant. La fel cu Iordanul, se intoarce exact atunci cand patriarhul tine slujba. Nu se intoarce cu o ora inainte sa vina patriarhul, de exemplu, iar patriarhul trebuie sa fuga repede ca scapa momentul altfel.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 30.08.2011, 15:38:17
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

http://www.roportal.ro/discutii/blog...-gregorian-ii/

Da! Dar uite ca stilistii spun despre noi ca in 1926-1929 s-a tinut Pastele inaintea evreilor si odata cu catolicii. Daca Sfintii Parinti au stabilit 4 reguli legate de serbarea Pascaliei la Niceea, de ce in acei ani a fost incalcata?
Reply With Quote
  #167  
Vechi 30.08.2011, 15:50:43
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Draga mea, Iordanul se intorce inapoi pentru ca in acea zi se srabatoreste Botezul Domnului iar acesta minune se intampla in cinstea acestei sarbatori. Crezi tu ca daca in Israel Boboteaza se va sarbatori pe 15 iunie Iordanul nu se mai intorce inapoi? Sau are o data fixa? Doamne ajuta!
Nu se poate sa serbeze pe 15 iunie Boboteaza. Dumnezeu a lasat de la mama-natura aceste minuni. Cineva mi-a spus ca a fost acolo si cand a vazut s-a cutremurat. Toata lumea stie ca iarna se celebreaza Botezul Domnului. Uite, rusii au adoptat noul calendar dar numai dpv astronomic. De exemplu, daca acum e 25 decembrie, la ei exact aceeasi data, insa Craciunul il serbeaza pe 7 ianuarie, cand canta ingerii in Ierusalim. Te-ai intrebat de ce? Iar Patriarhul Teoctist s-a dus in 2000 in ianuarie abia in Ierusalim :) De ce Serbia, Rusia si alte tari au preferat sa pastreze totusi traditzia? Calendarul e o problema mai mica. Cat despre Sfanta Lumina, cand romanii au vazut ca nu mai vine, au decis sa o serbeze ca lumea, cum au lasat Parintii in sinodul din 325. Dar vezi ca romanii au fost printre primii care au acceptat documentele cu cip, in tara noastra a intrat papa acum multi ani, insa ai sa vezi k patriarhul Rusiei nu va accepta picior de catolic in tara lui. Sunt lucruri care ne depasesc. Cum am zis mai demult, stie Dumnezeu de ce sarbatorile cele mai mari le-a lasat cu data schimbatoare si nu cu data fixa. Daca e sa luam Craciunul, Taierea capului Sf Ioan, hai ca nu e nici o dogma, in privinta asta calendarul e ceva la care sa ne raportam, chiar e mult mai frumos daca esti in Romania sa serbezi Craciunul odata cu toata lumea, dar in privinta Sfintelor Pasti scuza-ma, trebuie sa respectam regulile si sa tinem in prima duminica dupa prima luna plina de la echinoctiul de primavara. Or pascalia catolicilor e gresita. Si mai scrie negru pe alb ca NU AI VOIE SA FACI INAINTEA EVREILOR SAU ODATA CU EI!
Reply With Quote
  #168  
Vechi 30.08.2011, 15:56:29
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Ideea nu este "Sfantul calendar", ci sa nu calci peste anumite treburi importante si care nu-s e lepadat. Nimic mai mult. Simplu k buna-ziua :)
Reply With Quote
  #169  
Vechi 30.08.2011, 15:57:34
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Sa fim bine intelesi: nu sunt data la stilisti, nu tin cu ei, nu voi trece de partea lor, ci adopt o cale de mijloc.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 31.08.2011, 12:01:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Sa fim bine intelesi: nu sunt data la stilisti, nu tin cu ei, nu voi trece de partea lor, ci adopt o cale de mijloc.
Cam asa se intampla, mai intai isi pune cineva intrebari, apoi apare o mica indoiala, apoi adevarul e pe undeva la mijloc si in final adevarul e doar la stilisti.
Sper ca sa nu faci si tu asa.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07