Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.02.2010, 11:50:02
cristianvisan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iustin a inteles.. noi si asa mergem spre iad ..e foarte foarte simplu da e frunza asta la mijloc.. prin smerenie omul deschide ochii si vede adevarul, vede ca intr-adevar se indreapta cu viteza naucitoare inspre iad.. niciodata nu a fost altfel si nu va fi, va incerca o vreme sa se opuna prin puterile sale caci este obisnuit sa le foloseasca si va cadea dar se va intelepti..cum sa explic? tu spui asa: da eu merg spre iad ca uite ce pacatoasa sunt :bun! accepta asta"de acum accept asta si nu deznadajdui! tine mintea ta in iad si nu deznadajdui.. iar ispitele inecteaza pentru ca de acum sufla in smerenie si de aici inainte se prefigureaza mila lui Hristos care este lasata sa lucreze.. tu te-ai rastigni, ai acceptat ceea CE ESTI ,SI AI SPUS CA TALHARUL CEL BUN" CE ATCEVA SA MERIT EU DECAT CRUCEA?"dupa faptele noastre am primit.. presiunea dispare si inima se linisteste ,mintea se curata si Dumnezeu poate veni si o poate lumina.. pe treptele curatirii inimii mintea la inceput se lupta sa gandeasca astfel ,apoi devine obisnuinta sa le puna de-a dreapta, apoi nici astea nu mai vin ci ramane goala (mintea)..atunci primeste si adevarata lumina care pana acum lucra oarecum dina afara deoarece satana era stapan pe inima si a lucra binele necesita un efort.. satana contribuie la descoperirea rautatii tale care repet si ce spun sfintii nu eu, Vladica Antonie, ca la el gasesti pe sleau vorbind despre lucrurile astea spune ca satana vazand mintea ca nu i se mai impotriveste si ca o loveste si ea nu se mai apara ci primeste ,atunci ispitele dar folosind tot inima si perceptiile tale inca nu foloseste exteriorul ca el este in inima ,ei bine scoate arme din ce in ce mai mari ,adica el singur arunca afara din inima toata rautatea si ea trece pe langa minte si nu mai poate sta in inima... denu ne-ar ajuta el nu am putea nimic.. nu te teme asadar ca-i declari razboi si va fi vai si amar de tine.. stii ce va fi? se va bucura nespus Dumnezeu ,se va apropia si va spune uitati-va la fiica mea cum rabda toate pentru mine si nu va mai putea din multa Sa iubire si imediat va trimite un har care har te va face sa simti ca o nespusa dulceata toate relele ridicate de satana ,si tu cand vezi ce rau esti ca din tine ies toate nu din afara vin peste tine si ca Dumnezeu te rasplateste parca pentru ca esti rau ca asta este senzatia ,atunci singur vrei sa ajungi in iad ..vedeniile se inmultesc si ele foarte tare ,cand de-a stanga ,cand de-a dreapta dar acel har, da un curaj, marturiseste invierea cu fiecare ispita respinsa PRIN ACCEPTAREA EI.. retine cuvintele astea ,in accetarea asta sta crucea.. iar crucea este crucea cu care deschidem portile raiului cele aflate in strafundul iadului..e un paradox caci prin moarte pe moarte omoram..lumea se imparte in doua nu mai stiu care sfant a spus-o: "in sfinti care vad cat de pacatosi sunt si in pacatosi care cred ca inocenta lor e tot o sfintenie"iertare pentru toate si nu uitati ca lumina mintii propii nu este de la Dumnezeu.. al nostru este doar intunericul, din cauza acestei lumini noi nu vedem intunericul..daca am stinge aceasta lumina am vedea adevarul, satana ar deveni un pisoias care arunca cu hartii in noi si nu aveti idee cate si mai cate sunt in bezna asta..numai asa va putea "sa straluceasca in inimile noastre Lumina slavei lui Hristos"
caruia fie slava toata cinstea si inchinaciunea
in veci ,Amin
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.02.2010, 11:57:39
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Ba crede, anaana71 !
Vedeniile exista si se petrec.

Trebuie insa a nu le crede pe toate ca fiind bune sau de folos.

Iar pentru ca nu suntem intariti duhovniceste, spre a le discerne, este bine sa fugim de toate !
prefer sa nu le cred ca sa nu ma smintesc. Dumnezeu nu se va supara pe mine.
Parintele Cleopa
"Daca vei crede intr-o vedenie falsa, apoi diavolul in vis te va invata " proorocii ". Diavolii spun lucruri care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni. Sunt draci care ghicesc viitorul Si tu spui : " Mai, sunt adevarate !" Pai, ce-am visat eu saptamana trecuta, s-a adeverit acum !" Acestia sunt draci vrajitoresti, care stiu viitorul.
De aceea Sfantul Ioan Scararul zice : Cela ce tuturor vedeniilor si tuturor viselor nu crede, filosof duhovnicesc este.
Sa nu credeti in vise ! Sa nu credeti in vedenii ! Daca crezi in vise si ai venit la mine sa te spovaduiesc, eu te opresc direct trei ani de la Sfanta Impartasanie. Cine ti-a spus sa crezi in vise ? Nu auzi ce spune Sfanta Scriptura ? Ia cauta in Cartea Intelepciunii lui Isus fiul lui Sirah, la capitolul 34 : Precum este cel ce alearga dupa vant si vrea sa prinda umbra sa, asa este omul care crede in vise. Ca pe multi visele i-au inselat si au cazut cei care au nadajduit in vise."

nu am darul deslusirii si ca atare prefer sa nu cred in vedenii.
Doamne ajuta!
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.

Last edited by anaana71; 01.02.2010 at 12:00:53.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.02.2010, 12:08:57
cristianvisan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

p.s. si ma iertati.. tot efortul satanei este sa nu vedem asta ,de aici toate gandurile astea ca nu o fi bine ca nu mai stiu ce.. toate sunt de la el, in timp ce Smeritul nostru Creator Hristos atat de delicat si de tainic ne arata fara vehementa ,"de voieste cineva sa-Mi urmeze, sa-si ia crucea sa si sa vine dupa mine"..pai ne-ar pune El la ceva rau? crezi tu ca Hristos ne invata de rau? ca ne arunca in bratele satanei? daca ai vreo banuiala apoi cu ea incepe :gandeste asa: apoi ce altceva sa iasa din mintea mea intunecata decat solutii pierzatoare Doamne..? si ai respins idea asta.. apoi zi Doamne? nu stiu sa iau crucea, de unde sa o apuc da uite am sa incerc sa nu am incredere in mine ca vad ca ma duc la pierzare , ca Tu asta incerci sa-mi spui..sa nu fac voia mea ci voia Ta cu toate ca voia mea e atat de dulce.. si apare adevarul aici.. Amar mie ca toate le fac stramb, incotro ma indrept? nimic bun nu gandesc, nu fac , sunt o anomalie Doamne! cum de ma suporti? si se stinge lumina propie..e chiar eliberator,linistitor, nu e niciun pericol, e Dumnezeu ,unde vei cadea? si asa mergem spre iad.. barem sa nu mergem ca inselati:: de dragul acestei iubiri ale Sale,nu?sa-L urmam pe Hrsitos! sa deschidem ochii si sa raspundemacelei chemari ale lui dumnezeu catre Adam de dupa cadere, agika?(unde esti)aici sunt Doamne in intunericul parerii de sine si al inselaciunii stanei,sunt acoperit cu o frunza, (care este lespedea mormantului nostru..El ne cauta cum isi cauta o mama copilul ratacit, ne striga, unde esti? unde sunteti fii mei iubiti.. Asa a facut de s-a intrupat.. vezi lucrurile in adevarata lor lumina.. cu dragoste In Hristos..
Doamne ajuta!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.02.2010, 12:21:53
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

[quote=Stefann;206759]
Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Sunt ele de la Dumnezeu? Este bine sa ne dorim sa avem vedenii in care Mantuitorul sau un Sfant sau chiar Dumnezeu sa ne vorbeasca?[/q DACA ACESTEA APAR SA SPUNEM CA NU SUNTEM VREDNICI DE ASA CEVA
Salut Stefan. Imi poti da si mie poza ta din avatar cu icoana Maicii Domnului pe harta Romaniei? Multumesc. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.02.2010, 13:26:40
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Sunt ele de la Dumnezeu? Este bine sa ne dorim sa avem vedenii in care Mantuitorul sau un Sfant sau chiar Dumnezeu sa ne vorbeasca?
Da.
Da.
Pavel spunea ceva de aceste calitati.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.02.2010, 13:32:01
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Cea mai buna vedenie, este aceia de a te vedea pe tine.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.02.2010, 13:42:32
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Da.
Da.
Pavel spunea ceva de aceste calitati.
Nu nu nu de o mie de ori nu. :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.02.2010, 13:51:39
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Nu nu nu de o mie de ori nu. :)
Te rog linisteste-te.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.02.2010, 13:51:40
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Nu nu nu de o mie de ori nu. :)

si ca o completare tot de la Parintele Cleopa:

"Ai vazut Sfantul Isaac Sirul ce spune ? Mai de folos iti este, omule, sa-ti vezi pacatele tale, de mii de ori, decat sa vezi ingeri. Si mai departe : mai de folos iti este sa plangi un ceas pentru pacatele tale, decat sa vezi ingeri si sa invii morti cu rugaciunea, sau sa faci minuni ! Sa avem smerenia aceea de care zicea marele Prooroc David : Ca faradelegea mea eu o cunosc si pacatul meu inaintea mea este pururea. Sa ne vedem pacatele si sa le plangem ! Asta-i pozitia care nu te duce la cadere niciodata. Iar cei ce-au vazut ingeri, i-au inselat diavolii, i-au dus in pierzare.
Sfantul Ioan Scararul spune asa in cuvantul trei din " Scara " : Dracii slavei desarte, pe cei slabi de minte, i-a facut prooroci - ca el o sa se laude ca este prooroc, ca a vazut vedenii -, iar cela ce tutror visurilor si vedeniilor nu crede, filosof duhovnicesc este.
Dar poate ai sa spui : " Parinte, dar daca este o veste ceva, si poate Dumnezeu vrea sa ma incredinteze ?" ..."
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.02.2010, 16:53:58
cristianvisan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebare pentru fiecare dintre voi

o intrebare ramificata si cu adanc talc la care as vrea sa aflu fiecare dintre voi ce crede si veti intelege si legatura cu tpoicul cat de curand.. sa vedem ce opineaza fiecare pe rand la tribuna ca-n parlament:)
va place sa-l contemplati pe Hristos rastignit?
si daca da ,ce parere aveti de afirmatia asta.. Sfantul Pimen cel mare de exemplu a spus ca acolo unde va fi aruncat satana acolo va fi aruncat si el.. avva Sisoe spunea despre acest gand"cine va putea sa tina gandul lui Pimen?"
Pimen a vazut ca atat de mult iubeste sufletul sau pacatul incat pe Fiul lui Dumnezeu venit sa-l scoata din robia acestei iubiri distructive simte in adancul lui nevoia de a-L vedea rastignit caci pacatul este ca un munte masiv, de fapt infinit care apasa cu putere pe centrul fiintei pe centrul inimii.. aici este tronul satanei iar parerea de sine ,iubirea de sine ,iubirea de placere,sunt prin aceasta simbioza in care nu mai se distinge cine-i satana si cine suntem noi ,o euharistie demonica prin care ne unim cu el , cu diavolul, iubim cea ce el ne ofera..cand Dumnezeu se apropie de inimile noastre chemat din ceea ce noi credem ca este o intentie buna o facem sub aceasta influenta pentru a-L atrage ,inghesui si in cele din urma rastigni pe Dumnezeu.. cine incearca sa spuna rugaciunea lui Iisus in inima intelege ce spun.. la un moment dat lucrurile se dau pe sleau..se naste o dorinta de a-l respinge pe Dumnezeu caci cel ce stapaneste inimile noastre ne ajuta din nefericire pentru el, ne ajuta sa vedem ce zace in noi, se dezveleste si pe sine si ne deschide si noua ochii ca sa intelegem cat de rai suntem..cand sufletul vede ca de fapt nu are niciun fel de iubire fata de Dumnezeu, decat intentia cea buna dar de lucrat nu poate decat raul sa-l lucreze.. si incearca sa se smereasca ori a face asta e ca si cum ai vrea sa sapi cu o sarma in munte ca sa-l sfarami si sa-l muti din inima ta.. e munca sisifica! atunci omul zice asa: eu nu ma pot smeri ,sunt vrednic de iad caci iata sunt ucigas de Dumnezeu(cine nu crede ca el l-a omorat si ca el vrea sa-l omoare pe Iisus cine nu crede ca ne aflam intr-o stare de rautate atat de mare incat suntem capabili de orice, oricare dintre noi acela zace de o inalta parere de sine),doamne! eu Te omor si Tu "luminezi cu ziua ticalosul meu suflet"?nu pot sa nu te urasc desi nu vreau, vreau sa te iubesc dar de fapt in mine zace contrariul iubirii.. sau altfel spus"te iubesc dar rastignit"!cu toate ca ma tem de judecata ta cu toate ca stiu ca nu e bine ,ca sunt bolnav, a face rau nu pot conteni, ura asta nu ma lasa sa te vad.. dar vazandu-Te rastignit Doamne, vazand cat sunt de rau, ma umilesc..Tu M-ai lasat sa Te rastignesc ca privindu-te cu bratele deschise ca un neputincios sa-mi satisfac dorinta mea ucigasa si sa biruiesti cu bunatatea Ta cea nespusa multa mea rautate..a-ti inteles? acest medicament -contemplarea crucii ne tradeaza boala si anume-ucigasi de Adevar cu sange rece, iubitori de minciuna, de sine de parerile noastre.. trezirea? recunoasterea starii adica sa tii ochii deschisi si sa speri ca Dumnezeu va folosi pentru noi cea mai mare dintre mile dupa cum noi suferim de cea mai grava dintre boli..(atat de mandri suntem incat il omoram pe Dumnezeu iar apoi contempland placerea noastra si vazand smerenia lui ne trezim, ne venim in fire)
voi ce ziceti? si iertare pentru cei care au mai putina rabdare sa citeasca..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
ce credeti despre frica exagerata de a nu gresi? cred_cu_adevarat Generalitati 1 04.10.2011 15:37:38
Despre vedenii si vrajitorii cuvant spus de Pr.Cleopa elena_c Generalitati 1 19.03.2009 01:28:32
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56
Despre vedenii Laurentiu Generalitati 0 05.02.2007 10:25:20