Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.07.2012, 14:04:56
claudiuremus claudiuremus is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Ingerii,ca si oamenii sunt impreuna slujitori ai lui Dumnezeu,doar ca ingerii il cunosc pe Dumnezeu in toata intelepciunea Lui,spre deosebire de oameni care asa cum spune si Sf. Apostol Pavel intr-o epistola ,,... pentru ca oamenii in intelepciunea lor,nu l-au cunoscut pe Dumnezeu in intelepciunea lui Dumnezeu..." Acum sa vedem ce insemna sa-i slujesti lui Dumnezeu cunoscand intelepciunea Lui. Asa cum spunea Parintele Cleopa,intelepciunea lui Dumnezeu are doua capete: la capatul de jos sta frica lui Dumnezeu ,iar in partea cea mai inalta sta dragostea de Dumnezeu. Intre cele doua capete se afla credinta in Dumnezeu. De fapt acest lucru ne este aratat si noua oamenilor in cadrul Sfintei Liturghii,atunci cand preotul cheama drept credinciosii pentru a primi Sfintele Taine:,,Cu frica de Dumnezeu,cu credinta si cu dragoste sa va apropiati".Vedeti ca si noi suntem chemati sa-l cunoastem pe Dumnezeu in intelepciunea Lui,cum altfel decat unindu-ne cu El in Sfanta Euharistie. Mai departe spune Parintele Cleopa ca ingerii sunt ordonati (pentru ca Dumnezeu este un Dumnezeu al ordinii ,nu al dezordinii) in noua cete ,cate trei cete formand o triada.In prima triada se afla ingerii,si arhanghelii carei-i slujesc lui Dumnezeu cu frica. A doua triada ii slujeste lui Dumnezeu din credinta,iar ultima triada, care sta cel mai aproape de Tronul Dumnezeirii ( heruvimii si serafimii ) ii slujesc cu vapaie lui Dumnezeu din dragoste. Toate cele noua cete ingeresti ii cunosc intelepciunea lui Dumnezeu,deci voia lor este si voia lui Dumnezeu,iar voia lui Dumnezeu este si voia ingerilor .Doame ajuta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.07.2012, 15:43:13
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Oare ce inseamna "voie proprie" pentru un Inger? Cumva exista momente in care se "deconecteaza" de la Harul lui Dumnezeu? Intrebarea mi se pare usor copilareasca. Haideti sa privim lucrurile prin alt aspect; Mantuitorul spunea despre Sf Ioan Botezatorul ca desi este desavarsit, este mai mic decat ingerii. Iar Sf. Ioan era probabil mai mare decat toti proorocii.
Sau: "Daca veti avea credinta cat un bob de mustar, veti putea spune muntelui - Muta-te de aici-acolo - iar muntele se va muta." Aici nu e vorba de vointa proprie, ci de prezenta Harului lui Dumnezeu. Mai pe romaneste: "Fa ce vrei, dar vezi ce faci!..."
Sunt inca pe pamant, slujitori ai lui Dumnezeu care traiesc si se hranesc, doar cu si din Har. Nu le trebuie imbracaminte, nu le trebuie mancare, nu au nevoie de nimic inafara decat doar de Sf. Impartasanie, pe care o primesc din cand in cand, foarte discret. Acei oameni au aparent vointa lor proprie, dar de fapt fac numai voia lui Dumnezeu, instantaneu, fara "confeninte de presa", "consiliere", telefoane cu fir rosu, etc. Nu-mi pot inchipui cum un Inger, care nu mananca, nu doarme, nu are nici un fel de patima trupeasca si existand permanent cu si prin Harul lui Dumnezeu, ar reactiona "la nervi" ca asa vrea muschiul lui...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.07.2012, 19:33:04
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Mantuitorul spunea despre Sf Ioan Botezatorul ca desi este desavarsit, este mai mic decat ingerii. Iar Sf. Ioan era probabil mai mare decat toti proorocii.
O nelamurire: Unde spune Hristos ca Sf Ioan Botezatorul este desavarsit?
O a doua nelamurire: Unde spune Hristos ca Sf Ioan Botezatorul este mai mic decat ingerii?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
nu au nevoie de nimic inafara decat doar de Sf. Impartasanie, pe care o primesc din cand in cand, foarte discret.
Cine invata asta?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 13.07.2012 at 19:37:36.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.07.2012, 19:58:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Ma intreb daca ingerii au voia lor. Am impresia ca puteau face doar voia lui Dumnezeu, adica ordine stricte. Daca Dumnezeu stia dinainte raspunsul lui Zaharia si L-a dezlegat pe Gavriil sa-l muteasca, apare iar intrebarea: stie Dumnezeu dinainte tot ce se va intampla? Exista destin? Sau Dumnezeu a vazut instantaneu raspunsul lui Zaharia si i-a dat tot instantaneu ordinul lui Gavriil?
ingerii au liberul arbitru ca si noi oamenii. Si da, Dumnezeu stie totul: trecut, prezent si viitor. Este atotstiutor!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.07.2012, 02:27:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Ma intreb daca ingerii au voia lor...
Da, îngerii au voia lor proprie animată de dorința de a fi pe placul lui Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
...Am impresia ca puteau face doar voia lui Dumnezeu, adica ordine stricte...
Voia lui Dumnezeu=ordine stricte? Glumești?

Last edited by Demetrius; 14.07.2012 at 16:09:00.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.07.2012, 15:03:16
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
O nelamurire: Unde spune Hristos ca Sf Ioan Botezatorul este desavarsit?
O a doua nelamurire: Unde spune Hristos ca Sf Ioan Botezatorul este mai mic decat ingerii?


Cine invata asta?
Luca 7, 24-28
Citat:
Zic vouă: Între cei născuți din femei, nimeni nu este mai mare decât Ioan. Dar cel mai mic în Împărăția lui Dumnezeu este mai mare decât el
Un articol interesant pe aceasta tema:
http://www.doxologia.ro/studiul-sfin...baraua-raiului
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus

Last edited by moldoveanu; 19.07.2012 at 17:40:47.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.07.2012, 20:27:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Oare ce inseamna "voie proprie" pentru un Inger? Cumva exista momente in care se "deconecteaza" de la Harul lui Dumnezeu? Intrebarea mi se pare usor copilareasca. Haideti sa privim lucrurile prin alt aspect; Mantuitorul spunea despre Sf Ioan Botezatorul ca desi este desavarsit, este mai mic decat ingerii. Iar Sf. Ioan era probabil mai mare decat toti proorocii.
Sau: "Daca veti avea credinta cat un bob de mustar, veti putea spune muntelui - Muta-te de aici-acolo - iar muntele se va muta." Aici nu e vorba de vointa proprie, ci de prezenta Harului lui Dumnezeu. Mai pe romaneste: "Fa ce vrei, dar vezi ce faci!..."
Sunt inca pe pamant, slujitori ai lui Dumnezeu care traiesc si se hranesc, doar cu si din Har. Nu le trebuie imbracaminte, nu le trebuie mancare, nu au nevoie de nimic inafara decat doar de Sf. Impartasanie, pe care o primesc din cand in cand, foarte discret. Acei oameni au aparent vointa lor proprie, dar de fapt fac numai voia lui Dumnezeu, instantaneu, fara "confeninte de presa", "consiliere", telefoane cu fir rosu, etc. Nu-mi pot inchipui cum un Inger, care nu mananca, nu doarme, nu are nici un fel de patima trupeasca si existand permanent cu si prin Harul lui Dumnezeu, ar reactiona "la nervi" ca asa vrea muschiul lui...
Te rog frumos , cand ai timp sa citesti un articol punlicat de cineva la mine pe Blog despre ingeri , si care mie mi se pare cam "neclar ": " CUM IL CUNOSC INGERII PE DUMNEZEU "
Iata linkul :http://cristiboss56.blogratuit.ro/Pr...u-b1-p1573.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.07.2012, 22:37:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Luca 7, 24-28


Un articol interesant pe aceasta tema:
http://www.doxologia.ro/studiul-sfin...baraua-raiului
Ati citit intrebarea mea? Unde ati raspuns?
Unde in Sf Scriptura sau in Sf Traditie se spune ca Sf Ioan Botezatorul a fost desavarsit si unde se spune ca Sf Ioan Botezatorul este mai mic decat ingerii?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.07.2012, 00:42:37
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog frumos , cand ai timp sa citesti un articol punlicat de cineva la mine pe Blog despre ingeri , si care mie mi se pare cam "neclar ": " CUM IL CUNOSC INGERII PE DUMNEZEU "
Iata linkul :http://cristiboss56.blogratuit.ro/Pr...u-b1-p1573.htm
Imi mai arunc o privire pe-aici in mare graba, desi e foarte tarziu. Din pacate nu mai am timp nici de citit (cu atat mai putin pe alte site-uri) si nici de comentat. Maine, cu ajutorul lui Dumnezeu, am un drum lung de facut. Cand ma voi intoarce si cu ce vesti, Dumnezeu stie.
Daca am suparat pe cineva (de fapt nu stiu de ce mai spun "daca", fiindca stiu ca am suparat pe multi), iertati-ma, fratilor si surorilor... Sunt lucruri in viata pe care trebuie sa le facem singuri, indiferent ce ne asteapta la primul "colt". Poate de aceea, omul ar trebui sa anticipeze si sa se pregateasca din timp pentru cazuri mai... "speciale"...
Dumnezeu sa va aiba in paza Lui pe toti.
Doamne-ajuta.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.07.2012, 05:41:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Maine, cu ajutorul lui Dumnezeu, am un drum lung de facut. Cand ma voi intoarce si cu ce vesti, Dumnezeu stie.
Daca am suparat pe cineva (de fapt nu stiu de ce mai spun "daca", fiindca stiu ca am suparat pe multi), iertati-ma, fratilor si surorilor... Sunt lucruri in viata pe care trebuie sa le facem singuri, indiferent ce ne asteapta la primul "colt". Poate de aceea, omul ar trebui sa anticipeze si sa se pregateasca din timp pentru cazuri mai... "speciale"...
Dumnezeu sa va aiba in paza Lui pe toti.
Doamne-ajuta.
Drum bun, Dumnezeu sa fie cu tine si cu noi toti deopotriva !Sa ne aduci vesti bune , frate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 17:54:32
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
Nelu și ingerii ben_gal Intrebari utilizatori 2 22.03.2010 23:36:49
Cum ne influenteaza credinta,viata proprie? ory Generalitati 29 06.05.2009 10:25:14
Despre îngerii cei căzuți nectaria Generalitati 4 26.02.2009 12:04:44