Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.06.2007, 12:02:30
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Scuze ca intervin cumva pe alaturi, dar mesajul de mai sus mi-a starnit niste curiozitati.
1.Ce face omul simplu, mirean, cand episcopii nu sunt in acord, sunt impartiti intr-o anumita problema (care il priveste direct si pe mirean)? (am in minte o situatie concreta, nu intreb intr-o doara);

2. Daca sinodul unei biserici ortodoxe ar hotari unirea cu catolicii si asta prin compromisuri ale ortodocsilor (ex recunoasterea Papei ca stapan al Bisericii), ce ar fi de facut?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.06.2007, 12:32:30
amabila amabila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 10
Implicit

intrebare cam grea IRINA si raspunsu pe masura. acum de bine de rau nu au un crez al lor fac nasterea cu catolicii si invierea cu stilul vechi precum o oglinda cu doua fete.cind papa va fi stapin peste tot va fi mult mai rau si ma grav.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.06.2007, 13:25:20
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Controversa iscata in jurul acestui subiect mi se pare interesanta ca si tema aleasa de discutie.
Recunosc, impartasesc opiniile initiatorului topicului pt ca si eu am remarcat un lucru neplacut in momentul in care l-am constientizat.
Mesajul transmis de Iisus este una si este vorba de IUBIRE, in singura forma in care poate exista, nu in formele atipice pe care vrem noi sa i le dam acestui sentiment.
Mesajul Biblic este, general vorbind dar deosebit de vizibil pt orice muritor: confuz, susceptibil de interpretari chiar prea multe interpretari, nascator de discordie intre semeni.
Pot spune ca intr-un anumit sens in numele Bibliei s-au facut cele mai urate lucruri, iar daca stau sa ma gandesc, nu stiu ce s-a facut in numele iubirii.
Din pacate, avem tendinta de a prelua din aceasta carte considerata de capatai pentru omenire tot ce poate fi opusul iubirii.
Nu inteleg cum pot sa vorbesc de iubire si de pedeapsa, judecata in acelasi timp.
Pentru mine este un nonsens, nu are nici o logica si nici un Dumnezeu de fapt aceasta perceptie pe care eu o consider strict umana.
Am mai spus cred pe undeva, experimentand practic rugaciunea inimii, nu am intalnit nici una din trairile raspindite de religie ca si dogma.
Experienta practica nu are nici o legatura cu teoria.
Ajungi sa cunosti o alta realitate care nu are nici o legatura cu toata cultura asta a urii, razbunarii, pedepsei, ispasirii, etc. Eu zic ca de fapt este o psihoza generala indusa la nivel de mase de persoane foarte abile in domeniu, in scopul manipularii si deservirii propriilor interese.

Nu este un secret pt nimeni ca lumea este condusa de anumite grupuri de interese, masele de oameni putand fi tinute "in frau" numai in conditiile in care au subiecte care sa le preocupe mintea. Se pare ca tema religioasa si controversa venirii lui Iisus nu a epuizat inca resursele mintii omului si capacitatea lui extraordinara de a se invarti in cerc, intr-un cerc al unor idei preconcepute, bine inoculate de altii.
Totusi, lumea a evoluat in aceasta perioada de 2000 de ani, cei care au "miscat-o" nefiind lideri religiosi ci mai degraba atei, oameni care s-au detasat de ideea ca trebuie sa judeci prin prisma gandirii de masa si au inteles ca mintea ne este data pt a o folosi si nu a copia.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 26.06.2007, 14:14:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Scuze ca intervin cumva pe alaturi, dar mesajul de mai sus mi-a starnit niste curiozitati.
1.Ce face omul simplu, mirean, cand episcopii nu sunt in acord, sunt impartiti intr-o anumita problema (care il priveste direct si pe mirean)? (am in minte o situatie concreta, nu intreb intr-o doara);

2. Daca sinodul unei biserici ortodoxe ar hotari unirea cu catolicii si asta prin compromisuri ale ortodocsilor (ex recunoasterea Papei ca stapan al Bisericii), ce ar fi de facut?
Psalmul 56,1-2:
Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma, ca spre Tine a nadajduit sufletul meu
Si in umbra aripilor Tale voi nadajdui, pana ce va trece faradelegea.

Reply With Quote
  #75  
Vechi 26.06.2007, 15:51:19
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Citat:
În prealabil postat de ory
Intr-adevar crestinii ortodoxi pe stil vechi au fost prigoniti mult timp dupa schimbarea calendarului Iulian din 1924,mai ales preotii acestora care au refuzat categoric aceasta schimbare considerand-o necanonica si fara temei religios.Unii preoti au facut si puscarie pe aceasta tema,incercand clericii pe stilul nou,tocmai convertiti sa-i sensibilizeze si sa-i preseze pebtru supunere.Se stie ca schimbarea calendarului a venit din indrumarea catolicilor.Nu se stie cu precizie care au fost foloasele credinciosilor pe stil nou pentru aceasta schimbare,motivandu-se decalajul astral al timpului,insa devreme ce au aparut presiunile,uneori chiar imorale din partea BOR pentru determinarea tuturor spre schimbare,probabil ca acestia aveau motive serioase pe plan social,motive neconforme dogmei religioase.
Desi iti dau dreptate in ce priveste persecutiile bisercii de stil vechi, trebuie sa te corectez in anumite privinte.

1. Corectarea calendarului e o problema pur stiintifica, nu s-a facut din indrumarea catolicilor si nu are nici o legatura cu acestia. Automobilul atit de folosit de clericii nostri, inclusiv de cei de stil vechi, a fost inventat de "catolici" dar nu e folosit la indrumarea lor, ci pur si simplu pentru ca merge

2. Apoi BOR nu a facut arestari, nu are si nu a avut niciodata aceasta putere. In Rusia persecutiile au venit din partea puterii imperiale.

3. Daca respingi o hotarire a sinodului unei biserici, ai iesit de sub ascultarea ei. Nu e o problema de cum considera cineva, e un fapt.
In plus esti pe punctul de a creea o separatie, o ruptura care pana la urma e un fel se schisma, in acest caz pentru un motiv prea marunt. Poate asta sa fie considerat motiv serios in plan social.

Personal nu le-am refuzat sprijinul calugarilor de stil vechi, i-am ajutat si o voi face. Nu consider ca gresesc decat printr-o oarecare incapatinare si in mod sigur resping orice forma de marginalizare sau dezavantajare a dansilor.

M-as bucura insa sa ni se alature cand vor considera ca o pot face fara retineri sau strangere de inima.


poti sa imi arunci cerneala in ochi. insa biserica ortodoxa pe stil nou a participat in mod activ in pierderea crestinilor ortodoxi pe stil vechi.

am vazut pe acest site: negarea stiintei, negearea umanitatii, negarea artei, negarea culturii, negarea democratie si acum negam si istoria doar din motive ideologice.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 26.06.2007, 15:53:10
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Sunt de acord cu cristiboss.

romandragut am impresia ca de fapt tu cauti in orice sa dovedesti ca inclinatiile tale nu sunt un pacat. Ori asta cumva intra in contradictie cu ortodoxia. Pacatul se accepta chiar daca nu`l vezi. Faci post, mergi la preot si dintr`o data ai sa`ti vezi pacatul. Ai sa`l vezi eventual in tine. Cu traieste din tine. Cum tu traiesti pentru el. El doar te stoarce.

Imi arati o postare a ta in care recunosti ca homosexualitatea este un pacat? Sa stii ca si fumatul este un pacat. Si vorbaria prea multa este un pacat. Dar cel ce se afla in pacat nu poate sa vada decat langa cineva mai curat. Cineva mai curat poate fi bunica ta, bunicul tau, un profesor al tau. Cautand lumina o vei gasi. Cand o vei gasi vei vedea ca ai haina murdara. Si atunci vei sti ce sa faci. Cum sa o cureti. Cum sa`ti impodobesti viata cu lumina.

la capitolul homosexualitate vei gasi ceea ce ai spus ca nu exista.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 26.06.2007, 21:37:08
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Controversa iscata in jurul acestui subiect mi se pare interesanta ca si tema aleasa de discutie.
Recunosc, impartasesc opiniile initiatorului topicului pt ca si eu am remarcat un lucru neplacut in momentul in care l-am constientizat.
Mesajul transmis de Iisus este una si este vorba de IUBIRE, in singura forma in care poate exista, nu in formele atipice pe care vrem noi sa i le dam acestui sentiment.
Mesajul Biblic este, general vorbind dar deosebit de vizibil pt orice muritor: confuz, susceptibil de interpretari chiar prea multe interpretari, nascator de discordie intre semeni.
Pot spune ca intr-un anumit sens in numele Bibliei s-au facut cele mai urate lucruri, iar daca stau sa ma gandesc, nu stiu ce s-a facut in numele iubirii.
Din pacate, avem tendinta de a prelua din aceasta carte considerata de capatai pentru omenire tot ce poate fi opusul iubirii.
Nu inteleg cum pot sa vorbesc de iubire si de pedeapsa, judecata in acelasi timp.
Pentru mine este un nonsens, nu are nici o logica si nici un Dumnezeu de fapt aceasta perceptie pe care eu o consider strict umana.
Am mai spus cred pe undeva, experimentand practic rugaciunea inimii, nu am intalnit nici una din trairile raspindite de religie ca si dogma.
Experienta practica nu are nici o legatura cu teoria.
Ajungi sa cunosti o alta realitate care nu are nici o legatura cu toata cultura asta a urii, razbunarii, pedepsei, ispasirii, etc. Eu zic ca de fapt este o psihoza generala indusa la nivel de mase de persoane foarte abile in domeniu, in scopul manipularii si deservirii propriilor interese.

Nu este un secret pt nimeni ca lumea este condusa de anumite grupuri de interese, masele de oameni putand fi tinute "in frau" numai in conditiile in care au subiecte care sa le preocupe mintea. Se pare ca tema religioasa si controversa venirii lui Iisus nu a epuizat inca resursele mintii omului si capacitatea lui extraordinara de a se invarti in cerc, intr-un cerc al unor idei preconcepute, bine inoculate de altii.
Totusi, lumea a evoluat in aceasta perioada de 2000 de ani, cei care au "miscat-o" nefiind lideri religiosi ci mai degraba atei, oameni care s-au detasat de ideea ca trebuie sa judeci prin prisma gandirii de masa si au inteles ca mintea ne este data pt a o folosi si nu a copia.
Frate Carol, nu-mi este clar cum intelegi TU Iubirea marturisita de Hristos. Poate ca poti sa ne dai exemple din experientele tale practice cu rugaciunea inimii de care amintesti. Sunt curios sa aflu la ce anume ai facut referire aici:

" experimentand practic rugaciunea inimii, nu am intalnit nici una din trairile raspindite de religie ca si dogma." Daca poti fi punctual in exemplificari din trairi clare de zi cu zi nu definitia Iubirii, de care suntem mai mult decit satui...

Deasemenea aici, poate sunt doar eu acela care nu inteleg dar daca poti si nu te superi explica-mi la cine te referi si ce intelegi prin "au miscat-o", ...si care atei? din moment ce noi pe acest forum facem referiri la miscarile sufletului spre vindecare, spre mintuire care nu intotdeauna sunt vizibile dpdv al "miscarilor"

"lumea a evoluat in aceasta perioada de 2000 de ani, cei care au "miscat-o" nefiind lideri religiosi ci mai degraba atei, oameni care s-au detasat de ideea ca trebuie sa judeci prin prisma gandirii de masa si au inteles ca mintea ne este data pt a o folosi si nu a copia."

Te rog nu lua nimic personal, ...discutam si noi...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.06.2007, 12:42:28
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

cozia,
cred ca este vorba de o confuzie, daca mie mi te adresezi cu "Frate Carol", nu stiu despre cine e vorba.
In rest, nu inteleg ce m-ai intrebat, in sensul ca nu vad ce ti-as putea raspunde.
Fiecare intelege ce vrea, asa cum eu imi asum ce am scris.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 27.06.2007, 15:30:08
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.580
Implicit

Da, scuzati, se pare ca este o confuzie, imi retrag intrebarile...:)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 27.06.2007, 19:37:59
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

nu cred ca trebuie sa va certati din pricina ideilor. cozia cred ca te indepartezi de subiectul discutiei. adesea discutiile sunt "decapitate" prin cate o inserare a unei noi idei. o alta doamna "a stranutat" o linie dintr-un psalm. inteleg spiritele metaforice insa totusi am putea avea o discutie vbaza pe elemente argumentative+?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doua sfinte mucenite Hartford Sfinti Parinti (Patrologie) 25 01.01.2013 20:30:17
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Locurile Sfinte lourdes19 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 04.01.2011 16:41:36
pelerinaj LOCURILE SFINTE hyllary Pelerinaje la locuri Sfinte 0 07.04.2010 21:09:23
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 14.05.2007 23:08:34