Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.10.2011, 20:58:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu subscriu cu toata increderea mesajului lui AlinB. Lasa netul, jocurile si dilemele astea morale si pune-te cu burta pe carte si pe gramatica limbii romane!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.10.2011, 21:15:33
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Fiecare comunitate, societate, grup etc. are setul său de reguli. Atunci când te alături ei/lui, o faci în deplină cunoștință a acestui fapt și, mai mult, te angajezi să respecți toate legile acelei comunități. Dacă le încalci, mi se pare normal să fii exclus din ea. Până la urmă, apartenența la un grup e un privilegiu, nu un drept. Dacă tu nu faci un minimum de efort în a respecta îndatoririle pe care le-ai acceptat când te-ai alăturat înseamnă că nu meriți să te bucuri de acest privilegiu. Dacă cineva folosește un cheat, deși regulamentul serverului interzice acest lucru, atunci persoana respectivă nu are decât să suporte consecințele. Nu e corect ca alții să-și bată capul să-și îmbunătățească potențialul strategic, în timp ce alții o iau pe scurtătură punându-le bețe în roate primilor. Degeaba vorbești cu el. Dacă e un mucos de 13-16 ani probabil te vei alege cu o replică de genul: „nu fii bulangiu”, în final o înjurătură și până la urmă tot ce vrea el face.
Să i se dea ban trișorului.

O fi datoria creștină să vorbești mai întâi cu el, dar datoria sa creștină nu era să respecte legea? Nu întotdeauna malefic e rău.

Mai ușor cu Counter Strike, mai mult cu o carte de literatura sau una de gramatică. Observ pe forum greșeli din ce în ce mai odioase în ceea ce privește ortografia de clasa a 4-a.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.10.2011, 12:45:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci, faci apologetica eticii pierdutului timp online si pe urma ceri omului sa se puna cu burta pe carte? :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.10.2011, 14:38:02
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Daca vad s-au stiu ca cineva face ceva ilegal am dreptul sa-l spun la structurile legale speciale gen Politie, Procuratura s-au alti oameni abilitati cu functia de a pedepsi si inlatura astfel de cazuri ? S-au mai bine e sa tac si sa nu fac nimic?
Si daca o fac pacatuiesc cu ceva prin asta?
Sau mai bine inveti limba romana.
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.10.2011, 14:39:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu nu vreau să fiu rău, dar el vorbește în limba moldovenească.
NOI ar trebui să-i învățăm limba.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.10.2011, 16:21:56
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Credeti ca asa atrageti un tanar la credinta ? Credeti ca acum Sanducu este cu burta pe carte pentru ca i-ati atras voi atentia ? Care va fi inclinatia lui, de aici inainte, de a scrie pe forum ? Ii va fi lui teama ca va fi iarasi pus la zid ? Care este riscul de a se produce, in stilul asta, indepartarea lui de pe forum ?


Sf Ioan Gura de Aur avea o vorba ce suna cam asa: nu ne este dat sa le cunoastem fiecare pe toate, ca prin aceasta sa avem nevoie unii de altii si in felul acesta sa ne iubim unii pe altii.
Cunoasteti voi ce alti talanti I s-au dat lui ?
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.10.2011, 18:03:05
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci, faci apologetica eticii pierdutului timp online si pe urma ceri omului sa se puna cu burta pe carte? :)
Nu. Am fost la subiect. A pus o întrebare și i-am răspuns. Sfatul pe care i l-am dat a fost off-topic și într-un paragraf nou. Care e nedumerirea?
Citat:
Care va fi inclinatia lui, de aici inainte, de a scrie pe forum ?
Să-l lăsăm să greșească în continuare și să plătească când vine vremea să se angajeze sau să facă o cerere către o instituție, de teama de-a nu-i răni sentimentele? Dacă numai câteva observații îl descurajează atât de tare, în loc să-l motiveze să se perfecționeze, ce-o să facă în viață când se va lovi de alte și alte greutăți?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.10.2011, 18:13:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Etica jucatului online este o aiureala, nu exista nici o etica in lipsa de etica a risipei de timp.

Mai ales cand sunt jocuri in care performanta este direct proportionala cu timpul irosit cu ele, e cam greu sa-i acuzi pe altii ca sunt imorali trisand pentru a economisi timp.

Sau cand in jocul "gratuit" se ofera avantaje suplimentare contracost, fata de jucatorul obisnuit, de ce asta ar fi corect iar trisatul (fara bani) nu?

Nu se vede clar ca este practic o inselatorie care profita de timpul, banii si ambitiile desarte a unor oameni naivi si fara busola pentru profitul unor companii?

Ca in reclamele alea "trimite sms ca sa-ti spunem cand ai sa mori" .."3Euro fara TVA sa-ti zicem daca te iubeste sau nu", etc..

Se mai poate vorbi de o oarecare etica cand de fapt este vorba de specula pentru profit?

Last edited by AlinB; 24.10.2011 at 18:18:52.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.10.2011, 18:27:51
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Serverul acela are un regulament. Tu te-ai alăturat acelei comunități on-line luându-ți angajamentul că vei respecta regulile. De fapt, aceasta și este condiția acceptării: respectarea regulamentului. Dacă l-ai încălcat, mi se pare corect să fii exclus. Doar știai de la bun început care pot fi consecințele. Doar pentru că ție ți se pare o pierdere de timp și fiindcă mulți trișează, nu înseamnă că nu ar trebui să existe o etică. Repet: apartenența la un grup e un privilegiu de care te bucuri dacă respecți legile grupului. Dacă nu vrei, n-ai decât să-ți iei jucăriile și să te duci în altă parte. Deci da, ar trebui denunțat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.10.2011, 19:21:48
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Să-l lăsăm să greșească în continuare și să plătească când vine vremea să se angajeze sau să facă o cerere către o instituție, de teama de-a nu-i răni sentimentele? Dacă numai câteva observații îl descurajează atât de tare, în loc să-l motiveze să se perfecționeze, ce-o să facă în viață când se va lovi de alte și alte greutăți?
Poate ca sunt eu prea permisiva. Mie insa imi pare ca s-a ajuns mai degraba la defaimare. Nu-s cateva observatii...sunt destule observatii. I s-a transmis deja si pe un alt topic mustruluiala http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=13698 Nu cred ca era cazul sa fie urecheat de fiecare data cand scrie pe forum.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare din Dreptul Bisericesc skicolour Intrebari utilizatori 5 04.05.2012 17:20:08
Dreptul la sinucidere moriane Morala Crestina 194 26.09.2011 21:50:33
Dreptul la libertate-mihail florin ionut12 Generalitati 5 13.10.2010 16:57:35
De ce nu avem dreptul sa judecam pe altii florina_drossu Generalitati 28 29.04.2010 22:02:00
Dreptul si teologia Casiana Generalitati 29 28.07.2009 19:47:00