Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 25.01.2014, 15:37:27
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Repet, poate fi vorba de o sensibilitate religioasa diferita.
Sau poate nu ajunge un flm ca sa iti faci parere.
Ceea ce am scris atunci ramane valabil: Nu poti lua un miracol ca dovada a exclusivitatii ortodocsilor la mantuire sa ca participare imposibila la har a celorlalti.
Poate veni si un catolic si vorbi despre miracolele de la Lourdes (cele dovedite si medical) si zice ca este o dovada pentru fix acelasi lucru doar ca pentru catolici. Ce i-ai raspunde?.
Aha! Dintre toate minunile Mântuitorului care-i cea mai de necuprins cu mintea? Care-i cea mai mare? Or fi leproșii tămăduiți, or fi orbii vindecați, o fi înmulțitul pâinilor? Hm! Ia să mă gândesc! Neeeah! E Învierea!!!!! Și atunci, Minunea cea Mare a Sfintei Lumini întâmplate Ortodoxiei ca întreg poate fi comparată cu minunile, mari de asemenea, imense, dar pe plan individual, ale fiecărui creștin care-și plânge durerile și cere milă?

Cât despre veridicitatea Lourdes...

Last edited by stireana; 25.01.2014 at 15:40:04.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 25.01.2014, 15:37:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Altceva?" Asta aș răspunde.
Cum adica? Fii ma clar.
Accepti ca un miracol este dovada a adevarului sau nu?
Eu cred ca un miracol este un semn, un indiciu, dar nu poate fi folosit ca argument absolut.
Dar va intreb pe voi atunci, cum trebuie intelese inunile care se intampla la ceilalti crestini si schimba viata multora? Sunt facute de draci, sau ce?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 25.01.2014, 15:40:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Aha! Dintre toate minunile Mântuitorului care-i cea mai de necuprins cu mintea? Care-i cea mai mare? Or fi leproșii tămăduiți, or fi orbii vindecați, o fi înmulțitul pâinilor? Hm! Ia să mă gândesc! Neeeah! E Învierea!!!!! Și atunci, Minunea cea Mare a Sfintei Lumini întâmplate ortodoxiei ca întreg poate fi comparată cu minunile, mari de asemenea, imense, dar pe plan individual, ale fiecărui creștin care-și plânge durerile și cere milă?

Cât despre veridicitate...
Inviera Domnului nu este o minune. Este un lucru cu totul normal - cum putea moartea sa Il cuprinda pe Creatorul Universului?
Minunea (daca vrem sa o numi astfel) este ca s-a facut om si a putut sa se coboare pana la moarte.

Or aici nici nu vorbim de inviere. Vorbim de o lumina care apare in timpul slujbei de Inviere.

Despre veridicitate: Nu poti pretinde ca toate mununile care se intampla la catolici sau la protestanti sunt fenomene dracesti, inventii sau fenomene de halucinatie in masa. Nu poti, decat daca esti de rea credinta. Cee ace nu pari din ce scrii ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 25.01.2014, 15:47:06
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Inviera Domnului nu este o minune. Este un lucru cu totul normal - cum putea moartea sa Il cuprinda pe Creatorul Universului?
Minunea (daca vrem sa o numi astfel) este ca s-a facut om si a putut sa se coboare pana la moarte.

Or aici nici nu vorbim de inviere. Vorbim de o lumina care apare in timpul slujbei de Inviere.

Despre veridicitate: Nu poti pretinde ca toate mununile care se intampla la catolici sau la protestanti sunt fenomene dracesti, inventii sau fenomene de halucinatie in masa. Nu poti, decat daca esti de rea credinta. Cee ace nu pari din ce scrii ;-)


Al doilea AHA. Dacă mă faci să-l rostesc și pe al treilea, fără supărare și te rog să mă ierți, dar eu nu te mai consider ortodoxă.


"Toată istoria creștinismului nu este altceva decât istoria unei singure și unice minuni, a minunii Învierii lui Hristos, care se continuă neîntrerupt în inimile creștinilor, zi de zi, an de an, veac de veac, până la cea de-a Doua Venire." - al nostru părinte Iustin Popovici

Și Sfântul Apostol Pavel ce spune despre asta? Și alți sfinți de-ai noștri? Bâjbâim sau cunoaștem?

Last edited by stireana; 25.01.2014 at 15:49:44.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 25.01.2014, 15:53:07
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Vorbim de o lumina care apare in timpul slujbei de Inviere.

Fani, repet, o minune individuală nu covârșește Minunea. Dacă se poate înțelege, bine, dacă nu, nu.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 25.01.2014, 15:58:08
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Și până la urmă, tot nu mi-a explicat nimeni, cum faceți voi, cei care ați prins drag de ecumenism, să vă rugați laolaltă cu ceilalți. Cum? Vor fi doar rugăciuni cu caracter politically correct? Dați la o parte trisaghioanele, imnele închinate Maicii Domnului, cum faceți? Îs curioasă de nu mai pot.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 25.01.2014, 18:01:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Arrow

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Al doilea AHA. Dacă mă faci să-l rostesc și pe al treilea, fără supărare și te rog să mă ierți, dar eu nu te mai consider ortodoxă.


"Toată istoria creștinismului nu este altceva decât istoria unei singure și unice minuni, a minunii Învierii lui Hristos, care se continuă neîntrerupt în inimile creștinilor, zi de zi, an de an, veac de veac, până la cea de-a Doua Venire." - al nostru părinte Iustin Popovici

Și Sfântul Apostol Pavel ce spune despre asta? Și alți sfinți de-ai noștri? Bâjbâim sau cunoaștem?
Cred ca depinde cum definesti minunea.
Sigur ca poti spune ca invierea e minune fata de creatia cazuta. Dar din punctul de vedere al lui Dumnezeu, este 'normala'.
Omul din inainte de cadere, nesupus mortii, era normal, natural, nu omul de dupa cadere.
Nu vad ce este neortodox in ceea ce spun eu.
Ca sa fim siguri ca ne intelegem, bineinteles ca eu cred in Inviere. Nu asta am vrut sa spun cand am spus ca 'nu e minune', ci e ceva normal.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 25.01.2014, 18:03:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Fani, repet, o minune individuală nu covârșește Minunea. Dacă se poate înțelege, bine, dacă nu, nu.
Cred ca aici ne certam pe cuvinte.

Aparitia luminii la acea slujba nu este invierea; ci aparitia luminii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 25.01.2014, 19:01:55
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu vad ce este neortodox in ceea ce spun eu.

Am trăit mult printre cei cu care voi vreți să vă înfrățiți. Au același stil - nu transmit nimic, dar folosesc multe vorbe; bramburesc orice noțiune cu fala celor care nu își dau seama că-s goi în discursuri și n-au prea multe haine conversaționale care să le acopere golurile de știință duhovnicească. M-au obosit întotdeauna cuvântările lungi și confuze pe ceva ce-i evident greșit, așa că dacă tu nu vezi, rămâi sănătoasă cu nevăzutul.

Nu am stat destul pe acest forum încât să-mi dau seama dacă ești ortodoxă sau nu, dar pari a fi gata... înfrățită.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 25.01.2014, 19:09:21
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Despre veridicitate: Nu poti pretinde ca toate mununile care se intampla la catolici sau la protestanti sunt fenomene dracesti, inventii sau fenomene de halucinatie in masa. Nu poti, decat daca esti de rea credinta. Cee ace nu pari din ce scrii ;-)
Nu poti pretinde ca nu ar fi "fenomene dracesti, inventii sau fenomene de halucinatie in masa" decat daca esti irational sau de rea credinta. Sa spui ca ar fi minuni si semne de la Dumnezeu ar insemna sa Il faci pe Dumnezeu inconsecvent. Sa spui ca Dumnezeu ii duce pe oameni spre pierzanie. Ar presupune ca Dumnezeu ii indeamna spre ratacire. Minunea, facuta publica, iar Dumnezeu in prestiinta Lui stie ce se va intampla, ii va atrage pe oameni spre invatatura celor care "si-o asuma". Cum sa ii trimita Dumnezeu pe oameni spre o invatatura gresita? Cum sa ii faca Dumnezeu pe oameni sa creada ca o credinta stramba, eretica, este dreapta credinta?

Oamneni buni, daca nu credeti ce invata Biserica macar nu va mai spuneti ortodocsi. Nu intelegeti ca nu poti fi jumatate ortodox? Ca nu poti crede doar partile care iti convin si care "ti se potrivesc"?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
catolicism, credinta, papa