Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2014, 18:07:05
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Ajutor urgent pentru Marius și bunica lui!

Doamne ajută!Pe acești doi creștini minunați îi cunosc personal foarte bine: sunt credincioși, sinceri și cer ajutor doar atunci când altfel chiar nu se mai pot descurca. Pentru a afla povestea lui Marius Negulici, citiți, vă rog, articolul din link-ul de mai jos (este un apel de solidaritate creștină, scris de mine în 2013, în preajma Crăciunului). Acum Marius și bunica lui au nevoie urgentă de ajutorul nostru, fiind în imposibilitatea de a achita o datorie la gaze care s-a acumulat din luna martie anul acesta. Sunt în pericol de a rămâne fără gaze, dacă nu vor fi ajutați.Haideți să-i facem o bucurie lui Marius la început de an universitar, arătându-i că noi, confrații lui de credință, îi suntem alături!Dumnezeu să vă răsplătească!Iată povestea lui Marius, care i-a impresionat profund pe creștinii din comunitatea Asociației Ortodoxia Tinerilor:http://www.ortodoxiatinerilor.ro/div...-marius-bunica
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.09.2014, 18:10:02
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Vă rog, de asemenea, să distribuiți acest mesaj unde aveți posibilitatea (prin mail, prin rețelele de socializare pe care le folosiți etc), pentru ca Marius să fie sprijinit de cât mai mulți creștini!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.09.2014, 20:58:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am citit si articolul tau si mesajul actual.
Nu este clara situatia baiatului, caci nu o spui si exact acolo este problema.
Din ce venituri traiesc ei concret? Numai din pensia bunicii?
Pentru ca observ ca este deja o problema cronica legat de bani. Nu se ajung si au mereu probleme. Si mai are inca 3 ani de facultate.

Apoi nu inteleg de ce trebuie sa plateasca taxe la facultate?
In situatia lui nu se poate sa capete o bursa de studii? Cum sa-i ceara sa plateasca taxe.
Trebuie mers si intrebat la facultate.

Nu e vorba sa nu fie ajutat sa-si plateasca gazele. Vreau doar sa spun ca trebuie rezolvata situatia lui generala, caci va ajunge iar la datorii.

O solutie de moment poate fi la biserica din Braila, de care apartin. Poate e si Dragos tot acolo si poate sa vorbeasca el cu preotul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2014, 21:31:30
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit si articolul tau si mesajul actual.
Nu este clara situatia baiatului, caci nu o spui si exact acolo este problema.
Din ce venituri traiesc ei concret? Numai din pensia bunicii?
Pentru ca observ ca este deja o problema cronica legat de bani. Nu se ajung si au mereu probleme. Si mai are inca 3 ani de facultate.

Apoi nu inteleg de ce trebuie sa plateasca taxe la facultate?
In situatia lui nu se poate sa capete o bursa de studii? Cum sa-i ceara sa plateasca taxe.
Trebuie mers si intrebat la facultate.

Nu e vorba sa nu fie ajutat sa-si plateasca gazele. Vreau doar sa spun ca trebuie rezolvata situatia lui generala, caci va ajunge iar la datorii.

O solutie de moment poate fi la biserica din Braila, de care apartin. Poate e si Dragos tot acolo si poate sa vorbeasca el cu preotul.
Doamne ajută, Sophia!
Da, m-am gândit și eu că vor avea mereu datorii. Când trăia bunicul lui Marius, situația era mai ușoară... sau măcar mai puțin dificilă, de vreme ce avea și el pensie. Acum da, e pensia bunicii și cred - nu știu sigur - că are și Marius o indemnizație pentru handicap. La facultate i se cer taxe pentru că n-a prins loc la buget...
Le voi transmite mesajul dvs pentru că, le voi spune să se intereseze la facultate, poate obțin o reducere, ceva, dată fiind situația financiară în care se află.
Mulțumesc mult pentru răspuns, Sophia. Dumnezeu să fie cu dvs!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2014, 22:15:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ti-am trimis PM.
Baiatul are o pensie de handicap? Daca nu, trebuie sa se ingrijeasca o persoana sa i se faca, pentru a putea avea si el un venit cand nu va mai fi bunica.
Apoi, sa va interesati la secretariatul facultatii de bursele sociale de la facultate. In situatia lui ar trebui sa primeasca, dar tot asa, trebuie sa se ocupe o persoana de acte si hartogaraie.
Ar putea cineva sa ii ofere ceva de lucru baiatului, ceva care sa nu solicite deplasare? Stiu eu, ceva de tehnoredactat, de tradus, lucru manual...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2014, 19:03:30
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ti-am trimis PM.
Baiatul are o pensie de handicap? Daca nu, trebuie sa se ingrijeasca o persoana sa i se faca, pentru a putea avea si el un venit cand nu va mai fi bunica.
Apoi, sa va interesati la secretariatul facultatii de bursele sociale de la facultate. In situatia lui ar trebui sa primeasca, dar tot asa, trebuie sa se ocupe o persoana de acte si hartogaraie.
Ar putea cineva sa ii ofere ceva de lucru baiatului, ceva care sa nu solicite deplasare? Stiu eu, ceva de tehnoredactat, de tradus, lucru manual...
Doamne ajută, Glykys!
Mulțumesc mult de tot pentru mesaje! V-am răspuns și pe mp.
O seară minunată să aveți!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde