Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.06.2013, 21:31:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Care mai este situatia acestor oameni? Ce s-a intamplat cu ei? Poate acum sunt 3 in loc de 2?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.10.2014, 01:20:53
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Care mai este situatia acestor oameni? Ce s-a intamplat cu ei? Poate acum sunt 3 in loc de 2?
Doamne ajută!
Din păcate, nu, nu sunt trei... La aprox. 2 luni după ce am trimis apelul umanitar aici, pe forum, Jeni s-a îmbolnăvit grav (din cauza condițiilor în care a trăit) și a stat câteva luni internată prin spitale. Când era în 8 luni de sarcină, a pierdut copilașul...
După aceea, și-au găsit, pentru un timp, un adăpost de care erau mulțumiți, dar acum, de câteva săptămâni, iar au rămas pe drumuri.
Este dramatică situația. Răspândiți și voi mesajul pe unde puteți (rețele de socializare etc)... Poate se găsește cineva care i-ar putea ajuta în vreun fel.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.10.2014, 06:23:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Imi pare rau sa aud!
Imi pare la fel de incredibil cum de nu au gasit un coltisor pana acum sau de bine de rau,un loc de munca sa plateasca o gazda...Probabil ca se lovesc de destule refuzuri.
De altfel,am putea sa le mediatizam cazul mai ales prin medii in care sunt multi batrani,exista posibilitatea ca sa locuiasca cu cineva in varsta si neajutorat,care in schimbul ajutorului menajer poate sa le ofere o camera a lor!
Mama are o vecina pe palier care locuieste singura in 4 camere iar unicul ei fiu,casatorit locuieste cu sotia,3 copii si parintii sotiei ,toti intr-un apartament de 3 camere!
Noi oamenii suntem tare ciudati!

Asta imi aminteste de o intamplare de aici,locala.
Un restaurant din orasul meu,a celebrat lunea trecuta 45 de ani de la deschidere...patronii s-au gandit sa faca ceva dragut si unic pt clienti si au venit cu idea sa serveasca dupa meniul de la deschidere,din 1969,adica la preturile de acum 45 de ani!!!!
S-au gandit si ei ca o sa fie buluceala pe asa preturi asa ca au facut reclama ca asezatul oamenilor se va face la gramada,adica nu asezat in intimidate la masa ta ci toate mesele devin mese comune...
S-au gasit destui indivizi care au vociferate impotriva acestui regulament si jigniti de a lua loc langa alte fiinte umane ca si ei,au parasit in graba locul uitand si de oferta si de tot!! Asta in conditiile in care acei oameni nu erau nici de alta rasa,natie sau conditie...
Eu zic ca este destul de grav!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.10.2014, 01:35:32
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Imi pare rau sa aud!
Imi pare la fel de incredibil cum de nu au gasit un coltisor pana acum sau de bine de rau,un loc de munca sa plateasca o gazda...Probabil ca se lovesc de destule refuzuri.
De altfel,am putea sa le mediatizam cazul mai ales prin medii in care sunt multi batrani,exista posibilitatea ca sa locuiasca cu cineva in varsta si neajutorat,care in schimbul ajutorului menajer poate sa le ofere o camera a lor!
Mama are o vecina pe palier care locuieste singura in 4 camere iar unicul ei fiu,casatorit locuieste cu sotia,3 copii si parintii sotiei ,toti intr-un apartament de 3 camere!
Noi oamenii suntem tare ciudati!

Asta imi aminteste de o intamplare de aici,locala.
Un restaurant din orasul meu,a celebrat lunea trecuta 45 de ani de la deschidere...patronii s-au gandit sa faca ceva dragut si unic pt clienti si au venit cu idea sa serveasca dupa meniul de la deschidere,din 1969,adica la preturile de acum 45 de ani!!!!
S-au gandit si ei ca o sa fie buluceala pe asa preturi asa ca au facut reclama ca asezatul oamenilor se va face la gramada,adica nu asezat in intimidate la masa ta ci toate mesele devin mese comune...
S-au gasit destui indivizi care au vociferate impotriva acestui regulament si jigniti de a lua loc langa alte fiinte umane ca si ei,au parasit in graba locul uitand si de oferta si de tot!! Asta in conditiile in care acei oameni nu erau nici de alta rasa,natie sau conditie...
Eu zic ca este destul de grav!
Doamne ajută!
Daa, foarte interesantă întâmplarea cu localul acela... Nostimă și tristă, în același timp.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.10.2014, 01:36:47
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Am vorbit astăzi cu Constantin la telefon și mi-a dat un nr de cont unde el și Jeni pot primi donații.
Doamne ajută!
[SIZE=3]Iacob Marioara Jeni – BCR[/SIZE]
[SIZE=3] Cod IBAN[/SIZE]
[SIZE=3] RO73RNCB0672124402120001[/SIZE]
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.11.2014, 15:07:34
i.razvan i.razvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Nu stiu daca ati auzit de parintele Nicolae Tanase si tabara de ajutor construita la Valea Plopului.
Acolo sunt o gramada de cazuri de genul asta, copii lasati pe strada si dansul i-a primit cu cel mai mare drag.

Incercati sa ii trimiteti acolo pentru ajutor pentru ca au multe locuri construite si poate au loc si pentru ei.

Sa nu mearga degeaba pana acolo , sa sune eventual inainte la parinte si sa le spuna situatia lor.

http://www.valeaplopului.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.11.2014, 10:26:02
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Referitor la acest caz, cu ceva timp in urma, am primit de la un cunoscut un "forward" pentru un mesaj scris de parintele Georgian Paunoiu de la Biserica Sf Ecaterina din Bucuresti.

Va redau din mesajul parintelui Paunoiu (eu nu ii cunosc personal pe cei doi):

"Doamne-ajuta!
Sunt parintele Georgian Paunoiu de la Biserica Sf. Ecaterina. Am primit si eu mesajul emotionant trimis de Laura Stifter despre cazul Jeni / Constantin Iacob. Este nevoie de cateva lamuriri. Eu ii cunosc de ani de zile. Nu vreau sa ii judec, dar nu cred ca este o virtute sa lasi un om sa minta si sa insele.
Jeni are mari probleme psihice si are nevoie de tratament, dar sotul ei este cu totul iresponsabil.
Constantin a fost inscris acum 3-4 ani la Facultatea de Teologie, dar a fost exmatriculat ...
...
...
E foarte complicata situatia. Solutia ar fi ca Jeni sa fie internata si sa urmeze un tratament riguros, iar el sa munceasca.
Cu gand bun,
pr georgian paunoiu"

Am postat mesajul parintelui aici in speranta ca ajutorul binefacatorilor va ajunge la persoana care are nevoie de el. Repet, eu nu ii cunosc personal pe cei doi, va impartasesc un alt punct de vedere asa cum mi-a fost si mie transmis. Dumneavoastra procedati cum considerati ca este mai bine.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)

Last edited by Monnis; 27.11.2014 at 10:47:56.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi pentru tanari casatoriti Dia20_diana Nunta 19 10.08.2012 15:32:23
intrebare pt cei casatoriti Anna Nunta 260 05.09.2010 17:27:03
De ce sunt considerati cei casatoriti pacatosi/murdari? sophia Nunta 101 02.06.2009 17:12:37
TINERI CASATORITI saccsiv Nunta 9 14.01.2008 19:15:19