Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.05.2012, 17:58:54
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu a facut lumea aceasta sa isi desavirseasca lucrarea sa creatoare.pe linga cetele cele fara de trupuri ce dau slava neincetat in ceruri,Dumnezeu a spus sa mai faca inca o creatura cu trup,suflet si asemanarea sa, care sa dea slava neincetat aicea pe pamint, si sa ii fie rob,o imparatie are nevoie si de robi.numai ca omului a schimbat slava sa in pacatul primordial dovedind neascultarea de Dumnezeu,nu a mai vrut sa ii faca voia, ci a vrut sa isi faca voia sa, muscind din fructul ce nu ii era pregatit,totul sa facut cu complicitatea femeii si cu vicleniea celui afurisit.neamul acesta omenesc si plecat din Eden,nu se mai putea mintuii pina ce Tatal cu toata durerea parinteasca a dat pe unicul fiu intrupat, jertfa de rascumparare vesnica,pentru tot cel ce pleaca genunchiul si se roaga de iertare.dar si in acest caz,robul nu vrea sa fie rob ci tot slobod.diferenta este jertfa de pe cruce. neascultarea fiindu-i caracteristica,sau poate chear mai mare,cu acelui plamadit de insus miinile lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.05.2012, 21:43:50
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HBogdan Vezi mesajul
...de ce a facut Dumnezeu lumea?
Intrebarea aceasta a framantat multe minti.

Si asta pentru ca "Dumnezeu a pus in inima noastra gandul vesniciei, macar ca omul nu poate cuprinde, de la inceput pana la sfarsit, lucrarea pe care a facut-o Dumnezeu." (Ecl.3:11)

Insa eu unul ma odihnesc in cuvintele lasate de apostolul Pavel care zice ca acum, in viata aceasta de pe pamant "cunoastem in parte".

Asadar, eu unul nu ma straduiec cu mintea ci aleg sa ma bucur cu inima de Acela care nu numai ca m-a creat ci ca a hotarat sa ma nasca din Sine si sa ma faca o noua creatie, o noua zidire, in Hristos.

Binecuvantat sa fie Numele Lui in veci! Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.05.2012, 00:53:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Cristos a înviat!
Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
...a hotarat sa ma nasca din Sine...
Să mă nască din Sine?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.05.2012, 06:54:29
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cristos a înviat!
Să mă nască din Sine?
Da, draga Demetrius. Intelesul asta este inraznet insa despre aceasta, mai inainte de mine, a "vorbit" Cuvantul lui Dumnezeu:

"Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu; nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu."

sau:

"fiindca ati fost nascuti din nou nu dintr-o Samanta care poate putrezi, ci dintr-una care nu poate putrezi, prin Cuvantul lui Dumnezeu, care este viu si care ramane in veac." (1Pet.1:23)

noi, crestinii, cand spunem ca suntem "nascuti din nou" stim in adevar ca suntem nascuti din Duhul Sfant al lui Dumnezeu, nascuti din Dumnezeu. Dumnezeu nu ne este doar creator, ci de-acum ne este Tata.

"Isus i-a raspuns: "Adevarat, adevarat iti spun ca, daca nu se naste cineva din apa si din Duh, nu poate sa intre in Imparatia lui Dumnezeu. (Ioan 3:5)

"Ce este nascut din carne este carne, si ce este nascut din Duh este duh. Nu te mira ca ti-am zis: "Trebuie sa va nasteti din nou." (Ioan 3:6,7)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.05.2012, 19:23:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Da, draga Demetrius. Intelesul asta este inraznet insa despre aceasta, mai inainte de mine, a "vorbit" Cuvantul lui Dumnezeu...
Adevărat ai spus!
Ferice de cine îndrăznește că doar de-aia a venit Isus.

P.S. Scuze că am tăit versetele, dar am vrut să evidențiez remarca ta de a îndrăzni.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impartim lumea cu Dumnezeu? NECTARIE Generalitati 19 09.01.2011 16:14:53
Cum impartim lumea cu Dumnezeu? Seraphim7 Generalitati 30 28.10.2010 13:24:36
De ce a creat Dumnezeu lumea? crisnic Intrebari utilizatori 4 23.04.2010 13:52:13
Fetita mea ma intreaba cine la facut pe Dumnezeu? pethrina Generalitati 25 05.06.2009 19:39:18
omul. Si l-a facut Dumnezeu barbat si femeie. mbarboi Nunta 40 18.10.2007 22:29:24