Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.03.2012, 14:01:38
Gherardus Gherardus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
da e un tineret dezorientat.....sunt multe ispite si suntem slabi....dar prin rugaciune....putem fi puternici....oricum pustimea asta 15-25, e plina de ifose...pretentii....vor marea cu sarea si uita ca parintii fac eforturi sa ii creasca...
E dezorientata pustimea si e plina de pretentii dar nu degeaba. Pt ca parintii doar ii cresc doar atat!
Nu toti le ofera o educatie crestina adecvata, o cultura, nu le ofera posibilitati de a veadea lucrurile mai clar, ii tine ca closca... langa ei nelesandu-i loc si timp de dezvoltare personala incat sa se dezvolte singuri si sa-i ajute financiar totodata.
Plus multi is comunisti si invechiti in mentalitatea lor... si ei cu pretentiile lor. Iar religia de cele mai multe ori e prezentata sub o forma fanatica invechita a secolului XIII. Azi tineretul e emancipat, internet, sociali etc.
Biserica trebui sa gaseasca moduri noi de salvare a acestui secol si sa nu pretinda sa fie toti ca strabunicii. Adaptare se numeste.
Iata ca Bisericile din Vest reusesc sa faca lucrul acesta. sa invatam si noi. sa nu fim incapatanati!

Din cauzele acestea apar multe probleme parinti vs copii.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.03.2012, 14:40:35
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Problema adultilor, dar mai cu seama problema copiilor este aceea ca nu stiu ce este bine si ce este rau.
__________________

Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.03.2012, 15:24:03
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Problema adultilor, dar mai cu seama problema copiilor este aceea ca nu stiu ce este bine si ce este rau.
Din aceasta profunda cugetare,rezulta ca numai batranii stiu ce este bine si ce este rau!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.04.2012, 00:54:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cati dintre noi eram mai pudic imbracati la varsta lor ?
Ei nu fac decat sa continue moda lansata de generatia noastra .
Secularizarea lumii,inchinarea la zeul modei , nu le apartine ,ci duc astfel mai departe lumea care nici noi nu am putut sa o schimbam.
Nu exista reguli colective aici,ci Dumnezeu ii va mantui dupa intelepciunea Sa, si va avea un program pentru fiecare in parte dintre acesti 'dezbracati',asa cum a avut si pentru noi cate unul .
Mai degraba priviti la candoarea copiilor, caci inca o mai au , si nu la ratacirile lor ,care sunt de fapt ale lumii.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.04.2012, 13:52:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca se apuca careva sa scrie pe aci ca vai de mine,ce rai is oameni din Europa apuseana sau cum ne mai prigonesc rusii imediat sareau fratii de pe forum sa zica,da asa e,nu stiu ce etc.
Da daca se apuca careva sa prezinte o problema reala,imediat ii este zis ca nu e voie sa judeci etc.
Adica se judeca cu 2 masuri aci.
Na,asa e la majoritatea romanilor,un fanatism ultra-nationalist de groaza.
EDIT:
Copii care au fost crescuti pe vremea comunistilor,asa semi-ateist cum era regimul,nu se imbracau deloc asa dezgolit.
Astia de acum au fost hraniti cu tot felul de minciuni gen "romani is buricu Europii" "noi suntem al mai cu motz neam din Europa" etc etc etc.Nu mai zic ca invatatura crestina acum a dat-o in fundamentalism,in loc sa se zica ce a zis Sfantul Simeon Noul Teolog,care era un sumar foarte scurt al crestinismului,anume ca o casa incepe sa se construiasca de la fundatie,asa si crestinul ca templu al Duhului Sfant incepe sa se contruiasca de la a se vedea pe sine in oglinda poruncilor lui Dumnezeu Iisus Hristos si a ruga pe Dumnezeu sa il vindece de neputinte/pacate.
Nu zice nimeni ca nu e bine sa nu te impartasesti cu Sfintele Taine,da trebuie si oleaca de la om...
Daca ar umbla numai fetele asa ar fi bine,problema e ca neamul romanesc,majoritatea romanilor adica,au inceput sa se ia la harta aiurea cu tarile vecine,dau vina pe UE pentru ce e la noi in tara,care e de fapt din cauza cauza coruptiei,deci din cauza noastra,a inceput legea sa se aplice cu doua masuri,una pentru sus-pusi din PDL si alta pentru oameni de rand ba ca poporul mai are si incredere in dl Ungureanu.
Daca Olanda pe drept cuvant a votat sa nu intre Romania in Schengen,ca e prea multa coruptie aci,ce au zis majoritatea romanilor,are Olanda ceva cu noi.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 02.04.2012 at 14:12:14.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.04.2012, 15:22:31
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
Cum se aproprie vara din ce in ce mai dezbracate! Chiar avand unele nesimtirea sa intre in Bisericiile noastre Sfinte indiferent de confesiune! Doamne ce mai tara!

Dumnezeu sa ne ajute!
voi ce parere aveti???
Cred ca faceti generalizari si acuze nefondate. N-am vazut fete in fuste extrem de scurte in biserica, iar daca totusi exista, sunt probabil cazuri izolate, nu un fenomen ingrijorator. Chiar daca tinuta unora poate fi considerata neadecvata, atitudinea lor e una decenta in cadrul bisericii. Portile bisericii sunt deschise pentru toata lumea, nu exista "biserica noastra" , ci biserica tuturor. Nu sunteti d-voastra mai indreptatit sa va aflati in biserica decat tinerele acelea.

In dreptul profilului d-voastra scrie "catolic". Care biserica romano-(greco) catolica din Cluj Napoca o frecventati si unde ati vazut atata indecenta in biserica? Prezenta fustelor mini pe strada e benefica. Va ajuta sa va educati autocontrolul. Nu sunteti singurul clujean de pe forum, poate ar fi mai indicat sa se pronunte si ceilalti, daca considera tineretul clujean unul indecent si vulgar. Standardul de decenta e discutabil.

Last edited by ioanna; 02.04.2012 at 15:51:50.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.04.2012, 18:29:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

De pe threadul asta se poate vedea la ce nivel de fanatism au ajuns majoritatea romanilor nici nu mai poti sa critici ceva in legatura cu romanii ca ti se spune ca "judeci" adica fratii de pe aci i-au spus voalat cui a deschis threadu ceva in genu ca o sa mearga in Iad pentru ca "a indraznit" sa aduca in discutie aspectu asta.
:))
Pai mai frate Gherardus,daca vrei sa fii bine bine vazut pe aci deschide un thread in care sa explici cat de dreptcredinciosi is romani si cat de pacatoase alalte neamuri etc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.04.2012, 19:09:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit @Mihailt

Fratele G emana atata evlavie crestina cand face femeile tampite, toante, destrabalate, nesimtite sau cand ne acuza pe noi, cei de pe forum, ca afundam oamenii in mizerie si din cauza noastra se golesc bisericile, incat stau sa ma intreb, frate Mihailt, daca nu te-o fi inselat dracii (ca sa te citez) de ai vazut dumneata o critica inteligenta la dansul in locul avalansei de jigniri si ofense, venite din partea acestui inchizitor catolic modern, ce propune alianta catolica-ortodoxa in vederea luptei pentru scoaterea sectantilor in afara tarii :) Tot noi suntem fanatici, frate Mihailt?

Last edited by ioanna; 02.04.2012 at 19:39:17.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.04.2012, 20:10:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cred ca faceti generalizari si acuze nefondate.
[/font]
imi aduc aminte, cu ceva ani in urrma, cantam in strana unei biserici din Bucuresti.
dupa slujba, nunta.
si ... ca la nunta, lume pestrita.
un cuplu ramasese in soate, langa usa.
oamenii uitase-ra unde sunt. se sarutau ... dragoste mare.
doar ca era destul de vizibil, chiar daca in biserica ramasese-ra doar nuntasii si cantaretii.
ce puteai sa le zici?
dar seful de strana, mai tupeist, se duce la ei si le zice, cu voce tare: ce face-ti ma aici? va giugiuliti in biserica?
s-au potolit imediat ...

poate am fost off-topic ...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.04.2012, 12:41:23
Gherardus Gherardus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 23
Smile Iara si iara...

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
inchizitor catolic modern, ce propune alianta catolica-ortodoxa in vederea luptei pentru scoaterea sectantilor in afara tarii :) Tot noi suntem fanatici, frate Mihailt?
Multumesc de titlul acordat! oricum aveti o imaginatie bogata! sincere admirari!

Auziti deci mai bine cu sectarii eretici la maxim care au scos tot din Sf. Traditie si nu accepta nici o dogma universala a sf. parinti ai bisericii universale la o masa decat cu una sfanta apostolica si catolica biserica la intelegere pace, buna convietuire, educatie si cultura etc.! ce fanatism am zis eu? fi-ti serioasa. Adica daca vrei binele si pacea ti se arunca in cap cu pietre mai frate!


Sa-i lasam ca Dumnezeu sa-i lumineze pe ierarhii ambelor confesiuni, si noi sa cultivam pacea lui Cristos nu Ura ca-i pacat capital!

Frate Mihailt dvs. se vede ca sunteti luminat de Duhul Sfant! Dumnezeu lucra prin oameni rationali, realisti, smeriti cu inima, nu prin ultra-fanatici!!!

Mai bine atei care se convertesc cu inima plina de dragoste si compasiune la Domnul decat niste ultra-fanatici super nationalisti in Bisericile noastre! Fanatismul e un drac inselator... vb si sf. parinti!

Last edited by Gherardus; 07.04.2012 at 12:46:34.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarbatori fericite si multa pace! UNNOOM Reguli generale de utilizare a forumului 8 21.12.2012 11:47:59
Schimb de carte ortodoxa in Bucuresti - Editia de Primavara JustNicol Generalitati 0 08.03.2012 22:46:33
Schimb de carte ortodoxa in Bucuresti - Editia de Primavara JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 08.03.2012 22:29:52
O primavara frumoasa! Rodica50 Generalitati 5 10.03.2011 11:42:20
Un an nou cu multa sanatate,credinta si fericire tigerAvalo9 Generalitati 10 31.12.2010 22:24:18