Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.04.2012, 10:53:40
darkage darkage is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Exclamation Ratiunea impotriva sentimentelor?

Am o mare problema referitoare la siguranta sentimentelor. M-am indragostit de actuala fata cu care umblu, totul a fost perfect, am facut-o nebuna dupa mine, eram sigur pe tot ce simteam, iar acum, dintr-o data nu mai stiu ce simt pentru ea, a trecut un timp, probleme/certuri nu am avut niciodata, ne completam perfect. Ok..asta este, este o mare tampenie din partea mea ca nu stiu sa-mi dau seama de sentimentele ce VREAU sa le am pentru ea ca stiu ca o plac. Trebuie sa va spun ca asa patesc la fiecare relatie. Este problema mea ce nu stiu sa o rezolv...ce pot sa fac? E vorba de stres, neliniste, ce este?

Adaug: Cand am spus ca o plac, nu o plac neaparat trupeste, ci si sufleteste, este o persoana foarte buna.
Multumesc, va rog sa ma ajutati cu sfaturi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.04.2012, 12:44:14
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu am analizat statutul meu intr-o posibila relatie. M-am gandit daca pot oferi lucrurile de care persoana cu care as fi ar avea nevoie. Daca am ajuns la concluzia ca nu le pot oferi, m-am rezervat la a nu avea nici un fel de relatie pana nu se clarifica lucrurile.

Daca am decis sa nu am nici o relatie, atunci:

- nu dai de inteles ca ti-ai dori sa fii cu cineva
- nu transmiti "mesaje" confuze ci clare

pentru ca nimeni nu are nevoie de "dragoste" neimpartasita.

Deci, daca iubesti pe cineva, fii cu ea intr-o relatie curata, utila amandurora

Daca nu stii/nu poti/esti confuz/este schimbator/nehotarat etc. incearca sa "stai pe tusa" pana iti clarifici dorintele si nevoile, fara sa faci prea mult rau celor din jur.

Deseori, cu cat lucurile sunt mai simple/clare/cuviincioase, cu atat mai putina suferinta cauzeaza... mai ales in ale dragostei intamplari.

Cam atat banuiesc din proprie experienta

Vorbeste si cu parintele tau duhovnic.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.04.2012, 13:21:41
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Atentie!

Cam multe threaduri legate de relatiile baiat/fata in ultimele doua zile! Nu va spune nimic asta? Trolli!

Edit:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14802
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14806
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14801 ,cu o mica rezerva pentru ca nu este la prima postare

Last edited by Adriana Cluj; 08.04.2012 at 17:16:48.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2012, 15:17:25
darkage darkage is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cam multe threaduri legate de relatiile baiat/fata in ultimele doua zile! Nu va spune nimic asta? Trolli!
Nu m-a ajutat chiar cu nimic postul tau, dar in fine.

As dori sa adaug ca in situatia asta am ajuns, sa fiu confuz...Pentru ca am trecut prin toate fazele, m-am cunoscut, mi-a placut, m-am indragostit, am fost foarte bucuros, nerabdator, am inceput sa ma obisnuiesc, sa imi placa sa traiesc in aceasta relatie, ma bucur de relatie foarte mult, imi doresc sa raman cu ea, dar parca MINTEA ma face sa ma gandesc ca nu stiu ce simt.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2012, 17:43:54
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Lăudat fie Isus!
Citat:
În prealabil postat de darkage Vezi mesajul
Am o mare problema referitoare la siguranta sentimentelor...
...
Trebuie sa va spun ca asa patesc la fiecare relatie. Este problema mea ce nu stiu sa o rezolv...ce pot sa fac? E vorba de stres, neliniste, ce este?
Tot așa pățești la fiecare relație pentu că(se pare) așa ai fost crescut: numai să primești, fără să oferi nimic, fără să suferi. Toate dorințele ți s-au împlinit de-ndată, fără împotriviri și n-ai fost preocupat să creezi nimic; ca urmare tu mereu ai trecut peste fiecare situație (ca de la sine) la următoarea ca un consumator, fără să prețuiești bunurile din mâna ta, fără să dai inimii răgazul de a simți, de a evalua valoarea sentimentală a bunului.

La fel și în cadrul fiecărei relații pe care ai traversat-o și pentru care n-ai suferit nicicum și pentru care n-ai ”plătit” nimic, nimic nu te reține pentru că nu ai nici o referință la care să raportezi ceea ce posezi; toate sentimentele au ”un preț” izvorât din faptele care stau în spatele lor, din care sentimentele rezultă.
Problema pe care din fericire ai conștientizat-o e gravă, dar nu disperată tocmai pentru că ai depistat-o înainte de a avea urmări grele; vei avea enorm de lucru cu tine însuți de-a lungul timpului, lucru pe care ar fi bine dacă l-ai împărtăși duhovnicului tău cât de curând.
Cred, de asemenea, că pentru o diseminare și revigorare a sentimentelor, citirea din cartea ”Viețile sfinților” cred că te-ar ajuta mult.


P.S. Scuză-mă pentru cuvintele pe care n-am avut cum să nu le folosesc ca să transmit sincer ce cred. S-ar putea să greșesc eu, și-atunci te rog să mă ierți și promit că șterg ce-am scris.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2012, 17:54:52
darkage darkage is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Lăudat fie Isus!Tot așa pățești la fiecare relație pentu că(se pare) așa ai fost crescut: numai să primești, fără să oferi nimic, fără să suferi. Toate dorințele ți s-au împlinit de-ndată, fără împotriviri și n-ai fost preocupat să creezi nimic; ca urmare tu mereu ai trecut peste fiecare situație (ca de la sine) la următoarea ca un consumator, fără să prețuiești bunurile din mâna ta, fără să dai inimii răgazul de a simți, de a evalua valoarea sentimentală a bunului.

La fel și în cadrul fiecărei relații pe care ai traversat-o și pentru care n-ai suferit nicicum și pentru care n-ai ”plătit” nimic, nimic nu te reține pentru că nu ai nici o referință la care să raportezi ceea ce posezi; toate sentimentele au ”un preț” izvorât din faptele care stau în spatele lor, din care sentimentele rezultă.
Problema pe care din fericire ai conștientizat-o e gravă, dar nu disperată tocmai pentru că ai depistat-o înainte de a avea urmări grele; vei avea enorm de lucru cu tine însuți de-a lungul timpului, lucru pe care ar fi bine dacă l-ai împărtăși duhovnicului tău cât de curând.
Cred, de asemenea, că pentru o diseminare și revigorare a sentimentelor, citirea din cartea ”Viețile sfinților” cred că te-ar ajuta mult.


P.S. Scuză-mă pentru cuvintele pe care n-am avut cum să nu le folosesc ca să transmit sincer ce cred. S-ar putea să greșesc eu, și-atunci te rog să mă ierți și promit că șterg ce-am scris.
Nu sunt suparacios, nu sterge nimic, pentru ca poate fi folositor si altei persoane ce vede forumul, doar ca nu este cazul meu, in orice relatie am pus suflet si m-a afectat orice mica gresala si intodeauna am fost si sunt de parere ca as trece peste orice pentru inaltarea relatiei. Eu pun foarte mult pret si pe relatia pe care o am, si pe persoana de langa mine, si crede-ma daca as putea, as face chiar ORICE sa nu o pierd. Intelegi? De aceea consider aceasta o problema, chiar imi doresc relatia aceasta, fata de langa mine, dar totusi sa am asa o problema? si de aceea intreb aici si chiar m-ar bucura un raspuns potrivit deoarece vreau sa imi salvez relatia, chiar vreau sa raman cu ea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2012, 00:05:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tipic pentru cei hraniti la "fastfoodul" educational al ultimilor 10-20 ani cu "junkfood" vizavi de relatii si zero vizavi de viata de familie.

Sentimentele un scop in sine, totul centrat in jurul sentimentelor care devin reperul ultim oricat de instabile, capricioase si lipsite de principii ar fi.

Ca sa stii ce vrei de la o relatie cu o persoana de sex opus, afla mai intai ce vrei de la viata si incet incet ajungi si acolo..

Fara un scop clar in viata si un set de principii esti la cheremul unor capricii sentimentale si n-ai sa reusesti decat sa faci rau celor cu care intri in contact si la randul tau o sa ai de suferit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impotriva Halloween-ului C.tin Vrajitoria 37 01.03.2017 12:56:53
hula impotriva Duhului Sfant mihaisepo Din Noul Testament 27 21.08.2011 01:02:17
Hula impotriva Duhului Sfant Eliana Generalitati 22 19.02.2011 01:52:40
enigma- formarea convingerilor si a sentimentelor DanielaVoica Pocainta 1 04.08.2007 13:40:30