Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2023, 15:07:14
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit Ce stareti avem care sa fi fost ucenici ai marilor parinti?

Stiti va rog ce stareti avem care sa fi fost ucenici directi ai marilor parinti din veacul al XX-lea? Stiu de Parintele Protosinghel Irineu Curtescu, staret la Manastirea Ponor, fost ucenic al Parintelui Paisie Olaru si mai tarziu al Parintelui Sofian Boghiu.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2023, 00:52:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Stiti va rog ce stareti avem care sa fi fost ucenici directi ai marilor parinti din veacul al XX-lea? Stiu de Parintele Protosinghel Irineu Curtescu, staret la Manastirea Ponor, fost ucenic al Parintelui Paisie Olaru si mai tarziu al Parintelui Sofian Boghiu.
Cred că sunt mai mulți, dar anumiți preoți nu sunt cunoscuți decât într-o anumită zonă geografică, nu apar pe internet sau la televizor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2024, 18:21:31
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Mai e Arhim. Hariton Negrea, stareț la Mănăstirea Petru Vodă, fost ucenic al Arhim. Iustin Pârvu. A fost făcut stareț „ca urmare a dorinței testamentare a fostului stareț, Părintele Justin Pârvu”.

Mănăstirea menține și o activitate online destul de bogată: https://manastirea.petru-voda.ro/

Plus revista Atitudini: https://atitudini.com/
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 21.01.2024 at 22:07:38.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica romana, duhovnic, manastire, stareti