Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.04.2012, 23:32:15
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Formule de salut !?!?

Unii din bunicii mei au fost dintr-un loc cu o departare de 120 Km de Cluj , pe directia SE.
Cunosc f. bine tipurile de saluturi din Ardeal. Nu am inteles insa de ce romanii ardeleni sunt morti sa foloseasca in tot limbajul lor curent tot felul de cuvinte unguresti . Servus-toc este un lucru minor ! Se folosesc o gramada de alte multe lucruri in vorbirea curenta a romanilor ardeleni , tineri sau nu,ca si cum ar nutri o mare parere de rau ca nu sunt si ei unguri .
In schimb, ungurii ardeleni nici macar nu vor sa invete sa vorbeasca romaneste corect , au , din contra , aversiune fata de limba nationala si nu mor nici cit negru sub unghie de dorul limbii romane . Numai romanii au avut tot timpul simpatii absurde .
Este o situatie destul de asemanatoare ca in relatiile romanilor cu tiganii : de multa vreme tiganii fac pe romanii rasati, ca bogatie, stil, emancipare, pretentii , socializare, cultura institutionala , etc, iar romanii s-au tiganit , manelizat, obscenizat, violentizat,inculturalizat si promiscuizat moral !
In sud, in Ungrovlahia, folosirea acestui ,,Buna" nu inteleg ce vrea sa fie ? Poate fi cel mult un salut intre elevii de pina la clasa a X-a . Cind tinarul baiat a trecut in partea a doua a liceului (ceea ce era pe timpuri treapta a II-a de liceu) deja folosea ,,sarut-mina" incepind cu colegele lui de clasa cu moralitate si educatie buna si terminind cu cunostintele f. in virsta. Pt. colegele si cunostintele famate era destinata politetea in ,,virful limbii"
Eu am facut un liceu de mate-fiz. si practicam ceea ce v-am povestit .
Stiu insa f. bine limbajul tinerilor de la liceele muncitoresti (mecanica, filatura, electrica, constructii de masini , industria chimica, petrol, CFR, constructii civile si instalatii sanitare, petrochimie, etc.) care era diferit de al nostru in cele mai multe cazuri.
Cum ar putea fi tradus acest ,,Buna" sau cu ce ar putea fi inlocuit ? ... nu as sti sa va spun ! Am avut aversiune fata de el mereu . Este tot o fandoseala juvenila, transmis si perpetuat prin ignoranta sau chiar cultivarea adultilor parinti , fuduli ca au copii distepti si la moda !

Cele mai potrivite saluturi mi s-au parut fie inertul lumesc ,,Buna ziua" al sudistilor , fie mai ales, formulele taranesti ardelene : "Doamne ajuta" sau "De-a Dumnezeu bine" cu raspunsurile , "Sa ai pace" si "Sa fi binecuvintat" !
Restul , emancipari occidentale intr-un loc nepotrivit !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 02.04.2012 at 23:44:22.
  #12  
Vechi 02.04.2012, 23:48:55
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Maghiara vorbita de etnicii maghiari ardeleni difera de maghiara ungurilor din Ungaria, lexicul e plin de imprumuturi din limba romana, la fel cum exista cuvinte imprumutate si de romanii ardeleni din maghiara, deci influentele se manifesta in ambele sensuri. Coexistenta noastra in spatiul transilvanean a accentuat tendinta naturala de imprumut, de a integra elemente de mentalitate, comportament sau limba ale celui cu care convietuiesti. Nu vad nimic "anormal", iar regatenii nu sunt straini imprumuturilor din alte limbi, nu-s mai "curati", nici mai romani decat noi.
  #13  
Vechi 03.04.2012, 01:07:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu sincer ma bucur pt initiatoarea topicului ca are atat de putine probleme existentiale! Pe langa boli seceratoare care-i fac pe altii sa nu apuce 30,40 de ani , pe langa valul de probleme spirituale de tot soiul,iata exista supararea si indignarea profunda privind modul de salut!

Acum revenind la subiect, imi amintesc ca si eu am ramas socata cand mi-am vizitat prima oara rudele in Ardeal(aveam 13 ani) si nu prea intelegeam ce vorbesc! Ce-i aia " Servus"??? De ce nu"Bonjour","Hello"???
Acum trebuie sa fac precizarea ca respectandu-mi rudele din Ardeal precum si scumpii prieteni de acolo,le trec cu vederea acest fel de salut insa nu-mi place sa fiu salutata de persoane straine,necunoscute sau in relatii de afaceri!
Totusi pe o scara de la 0 la 10 aceasta problema cred ca se situaeza pe la 1-2, si nu-i dau prea mare importanta.
Banuiesc ca este problema oamenilor mandri,carora le trebuie satisfacut orgoliul personal cu tot felul de detalii ce scapa unora.
Daca primesti lipsa de respect din partea unora,ar trebui sa te observi mult mai bine,respectul la locul de munca se castiga, nu se impune prin teroare!
Si pana la urma,daca nu primesti respect prin salut este o nedreptate sau o forma de manifestare a eului turbat????
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #14  
Vechi 03.04.2012, 04:05:35
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sau poate ne miram de lipsa de educatie a tinerilor din ziua de astazi. Una e cand vb cu un prieten si alta e cand vorbesti cu o doamna,care ti-ar putea fi mama;sau cu batranii. Eu nici acum nu-mi permit sa le zic bunicilor mei Buna sau Salut. Le zis Sarut-mana. "Servus" nu folosesc, eu vorbesc romaneste,nu nemteste.

Are dreptate Zaharia cand spune ca maghiarii nu se obosesc sa invete romana, mai ales in judetele Harghita si Covasna, unde sunt si romani. E aiurea sa te duci in anumite judete,la tine in tara si sa nu se vorbeasca limba ta, sa trebuiasca sa folosesti o limba straina ca sa te intelegi cu oamenii de acolo. E si mai urat cand romanii din acele judete nu stiu propria limba si mai sunt si dati la o parte.{e vorba de unele sate} Insa este putin de inteles, avand in vedere ca timp de 1000 de ani s-a incercat o maghiarizare a romanilor, mai mult fortata. Dar e si rusine, ca tu, roman fiind, sa nu stii romana si traditiile tale. Nu e batut in cuie sa folosesti Servus si alte cuvinte nemtesti sau maghiare daca esti din Ardeal. Personal, nu suport cuvantul Servus. Forma de salut in sine, "Servus", nu este romaneasca, deci nici ardeleneasca, ci este germana,luata de romani de la nemti-nu maghiara-, folosita si de ardeleni. La origine însă, această expresie era menită să dea glas unei diferențe deosebite a celui ce o folosea pentru acela căruia îi era adresată și, din acest punct de vedere, își găsește locul între alte cuvinte românești referitoare la salut.

Nu inteleg de ce se asteapta ca ardelenii sa foloseasca cuvintele de salut ale ungurilor/sasilor. E absurd. Jos palaria ptr.ardelenii care au ramas ardeleni. Din cate stiu eu, astfel de ardeleni sunt motii, din Muntii Apuseni, unde ungurii nu au prea avut acces in satele lor, si astfel traditia romaneasca a rezistat. Au fost stalpul ardelenesc de rezistenta. Nu degeaba se zice despre ei ca sunt urmasii directi ai geto-dacilor. Au mai fost cateva sate,comune in Ardeal unde nu au fost prea multi unguri/sasi si inca se pastreaza traditia ardeleneasca. Clujul insa este plin de unguri. Sunt chiar mai multi decat la mine, in Brasov.

Daca acest "Buna" sau "Servus" se foloseste de catre tineri cand saluta pe toata lumea, inclusiv oamenii in varsta si strainii, e urat rau. De unde a aparut acest curent? Nu cred ca este o problema care sa afecteze strict Ardealul, ci care afecteaza toata natia romaneasca. Chit ca esti ardelean, moldovean, oltean, muntean politetea nu este normala, ci obligatiorie. Probabil acum, cei 7 ani de acasa, politetea sunt de moda veche; toti trebuie sa fie "cul" si in "trend" cu ce vad ei la TV si in reviste de 2 bani.

{SÉRVUS interj. (Reg.) Formulă familiară de salut. – Din germ. Servus.

SÉRVUS interj. Formulă amicală de salut; sluga dumitale! [< germ. Servus, cf. lat. servus – sclav].
Cuvântul provine din latinescul servus, care înseamnă „servitor”. Este o elipsă a expresiei latinești ego sum servus tuus (în traducere ad litteram „eu sunt servitorul tău”).}
  #15  
Vechi 03.04.2012, 07:11:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Acum revenind la subiect, imi amintesc ca si eu am ramas socata cand mi-am vizitat prima oara rudele in Ardeal(aveam 13 ani) si nu prea intelegeam ce vorbesc! Ce-i aia " Servus"??? De ce nu"Bonjour","Hello"???
Termenii de "hello" sau "bonjur" n-au radacini aici, de aceea nu se folosesc. Sute de ani s-a folosit “servus” in Ardeal, (si in tot arealul austro-ungar, servus exista si in ceha, croata, poloneza, germana) de aceea formula e una impamantenita, pentru noi e familiar sa ne salutam asa, e un salut spontan, natural, cu care suntem obisnuiti. Chiar e ciudat sa auzi un “bonjor”, “hello”, “ciao” , "pa", chiar si “buna”, insa nimic scandalos, daca e intre prieteni. De cand am "cucerit" Italia, auzi tot mai des un "ciao". (ce provine de la sciavo-sclav, deci are aceasi acceptiune ca si servus) "Servus" e o forma traditionala, care s-a pastrat, chiar daca astazi fondul s-a schimbat. Original,era folosit ca o formula politicoasa de adresare, asa se adresa si romanul superiorului si maghiarul, astazi s-a transformat intr-un salut informal. Nimeni nu saluta cu "servus" superiorii, profesorii, varstnicii sau in alte situatii cand codul bunele maniere iti cere sa te adresezi la modul formal, ci e un salut strict amical, pe care il consider oricum mai potrivit decat “buna”, ce denota o necunoastere a limbii romane, incultura. Cum sa saluti cu un adjectiv? (si dupa te mai bati si cu pumnul in piept ca tu vorbesti romaneste, nu ca aia din Cluj, doar prostul nu e prost, daca nu e si fudul. ) Mai degraba ii spui prietenului "salut". Initiatoarea topicului sublinia oricum altceva, lipsa de politete a unora, ce uzeaza de saluturi informale cand situatia cere sa fii respectos.

Last edited by ioanna; 03.04.2012 at 07:50:23.
  #16  
Vechi 03.04.2012, 09:23:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Tocmai de aceea am intrebat retoric de ce nu"Bonjour"sau "Hello",deoarece ca si"Servus-ul"vestic,sunt saluturi tot de provenienta straina!
Dar iata, se spune ca este"impamantenit"castigundu-si drepturi ca salut acceptat de romani avand oarece veche raspandire...daca acesta este un motiv valid atunci putem saluta si in tiganeasca deoarece si acest neam se afla pe teritoriu romanesc de cateva sute de ani.


Fara a va isteriza,salutul"Buna" nu este folosit cu intentie de adjectiv,ci este o forma contrasa de salut,asa cum este si familiarul 'Neata,prescurtare de la"Buna dimineata",evident.


Si in sfarsit,daca ne deranjeaza ceva la semenii nostri cel mai potrivit ar fi sa le spunem politicos sau pe ton de gluma ce anume ne-a atras atentia in comportamentul lor si sa le facem un bine aratandu-le punctele negative.Mult mai constructiv decat o barfa colectiva pe net,unde persoanele implicate nici nu sunt de fata!
Pana la urma nu este nici crestineste...

"lipsa de politete a unora, ce uzeaza de saluturi informale cand situatia cere sa fii respectos"=lipsa de politete a unora nu este in mod direct personala,iar in unele cazuri dovedeste absenta parentala si educationala.Este ca si cum te superi pe cineva ca nu stie sa cante la pian...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 03.04.2012 at 09:35:50.
  #17  
Vechi 03.04.2012, 09:45:38
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Termenii de "hello" sau "bonjur" n-au radacini aici, de aceea nu se folosesc. Sute de ani s-a folosit “servus” in Ardeal, (si in tot arealul austro-ungar, servus exista si in ceha, croata, poloneza, germana) de aceea formula e una impamantenita, pentru noi e familiar sa ne salutam asa, e un salut spontan, natural, cu care suntem obisnuiti. Chiar e ciudat sa auzi un “bonjor”, “hello”, “ciao” , "pa", chiar si “buna”, insa nimic scandalos, daca e intre prieteni. De cand am "cucerit" Italia, auzi tot mai des un "ciao". (ce provine de la sciavo-sclav, deci are aceasi acceptiune ca si servus) "Servus" e o forma traditionala, care s-a pastrat, chiar daca astazi fondul s-a schimbat. Original,era folosit ca o formula politicoasa de adresare, asa se adresa si romanul superiorului si maghiarul, astazi s-a transformat intr-un salut informal. Nimeni nu saluta cu "servus" superiorii, profesorii, varstnicii sau in alte situatii cand codul bunele maniere iti cere sa te adresezi la modul formal, ci e un salut strict amical, pe care il consider oricum mai potrivit decat “buna”, ce denota o necunoastere a limbii romane, incultura. Cum sa saluti cu un adjectiv? (si dupa te mai bati si cu pumnul in piept ca tu vorbesti romaneste, nu ca aia din Cluj, doar prostul nu e prost, daca nu e si fudul. ) Mai degraba ii spui prietenului "salut". Initiatoarea topicului sublinia oricum altceva, lipsa de politete a unora, ce uzeaza de saluturi informale cand situatia cere sa fii respectos.
Apreciem sora motivatiile ,,culte" pe care ni le serviti dar mai ales apreciem potenta si abilitatea de a jigni (Cum sa saluti cu un adjectiv? (si dupa te mai bati si cu pumnul in piept ca tu vorbesti romaneste, nu ca aia din Cluj, doar prostul nu e prost, daca nu e si fudul. )).
Ba mai mult, aceasta atitudine este chiar potrivita pt. aceasta vreme. Comportamentul dvs. ne face sa fim ,,invidiosi" si sa va intrebam : cum va reuseste asa de usor ?

Exact pt. asemenea motive (pt. evidenta flagranta , pt. adevarul vizibil izbitor dar refuzat) i-a raspuns si Mintuitorul lui Saul , pe drumul Damascului : ,, Greu iti este sa izbesti cu piciorul in tepusa" (Fapte,IX,5)

Foarte frumos va raspuns sora Yasmina dar mai ales Laura19.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #18  
Vechi 03.04.2012, 09:55:22
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ba mai mult, aceasta atitudine este chiar potrivita pt. aceasta vreme. Comportamentul dvs. ne face sa fim ,,invidiosi" si sa va intrebam : cum va reuseste asa de usor ?
Discursurile d-voastra agresive si ale Laurei sunt adevarate stimulente.
Doamne-ajuta!
  #19  
Vechi 03.04.2012, 09:59:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Discursurile d-voastra agresive si ale Laurei sunt adevarate stimulente.
Doamne-ajuta!
Pacat ca intelegeti astfel !
Este insa alegerea dvs.
Atunci , tineti-o tot asa si sa aveti spor si rodnicie la propria nevointa !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #20  
Vechi 03.04.2012, 10:02:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pacat ca intelegeti astfel !
Este insa alegerea dvs.
Atunci , tineti-o tot asa si sa aveti spor si rodnicie la propria nevointa !
Asa le-am perceput eu postarile d-voastra, poate ar trebui sa va intrebati de ce cauzati impresia asta. Va multumesc oricum pentru urarea nedemna de un crestin, iar in ceea ce ma priveste, nu ne vom mai intersecta vreodata opiniile pe acest forum.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Salutul pascal "Hristos a înviat" - o mărturisire de credință laurastifter Morala Crestina 5 01.05.2012 00:08:57
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42