Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.02.2014, 16:46:27
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Mulțumesc, Mihaela-Anca, nu mă apăra pe mine, că vreau să mă mai smeresc.

Apără-i ce cei neputincioși. Apără-i cu iubire mereu, ca și în postul tău, scris mai înainte.

Da, bine spui, cu toții avem nevoie să fim învățați.
Și trebuie să acceptăm, că mereu vor fi oameni mai înțelepți ca noi. Dacă văd că eu sunt mai înțelept ca altul, îl ajut din toată inima, cu orice pot, să se înțelepțească și el. Să mărturisim împreună pe Hristos. Cea mai mare bucurie: Hristos !

Nu trebuie să facem grupuri și "bisericuțe". Ci trebuie să vorbim cu iubire unul pentru altul. Iubirea se exprimă și în moduri mai aspre, dar rămîne iubire. Care covîrșește orice minte.

Asta este Ortodoxia ! Terapie ! Vindecare ! Remediul cel mai mare ! Asta să fie și acest topic, prin milostenie cu adevărat ne vindecăm. Oricît de mică și neînsemnată milostenie facem, dar să facem și măcar pentru o clipă, și primim nespus de mult cînd nu ne așteptăm.
Că mai fericit este a da, decît a lua, cum spune Sfînta Scriptură.

Cînd nu vorbește cineva cu iubire, și nu iubește, atunci trebuie ajutat. Iubindu-l, iertîndu-l, dar învățîndu-l spre mîntuire, dacă știm și dacă am primit cuvînt de la Dumnezeu. Cu rugăciune ajutat. Cu însăși viața noastră, jertfită pentru el, mărturisind pe Hristos. Iar dacă nu putem să-l ajutăm, să tăcem, ca măcar să nu-l afundăm mai tare în lipsa lui de iubire, că ne afundăm împreună cu el.

Avem mereu de învățat, mereu, mereu, de la oricine. Toți oamenii sunt buni, nu există oameni răi, doar oameni care nu înțeleg. Și se îmbolnăvesc, sărăcuții de ei. Dar rămîn minunați. Și Dumnezeu îi așteaptă acasă, să se pocăiască, pînă în ultimul minut al vieții lor, îi așteaptă să Îl caute, să fie înviați, în Hristos Domnul.

Cum spunea sărăcuța Anita mai sus, că eu sunt luminat, ea nu știe că luminat înseamnă îndumnezeit și dacă eram îndumnezeit, nu mai eram aici pe forum, ci "în pustii, și în munți, și în peșteri, și în crăpăturile pământului", tînjind după Dumnezeu Preadulcele. - Evrei 11, 38.

Dar ce uită draga Anita și scumpul frățior Dalian, e că trebuie să fim lumini între oameni. Să fim lumina lumii și sarea pămîntului !

Mă străduiesc să fiu lumina lumii, iertare dacă smintesc, silindu-mă să fiu sarea pămîntului, dar e datoria noastră a tuturor. (Matei 5, 14-16)

Cred că am să mă retrag din acest topic.

Vă iubesc în Domnul. Pomeniți-mă și iertați-mă.

Last edited by Daniel_Ortodox; 25.02.2014 at 17:06:34.
  #32  
Vechi 25.02.2014, 16:47:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Anita și Mirela,

nu poți fi pe placul tuturor, nici Hristos, nu a fost pe placul tuturor, nici Sfinții Apostoli, nici un sfînt, așa nici creștinii nu pot fi pe placul lumii.

Chiar Hristos ne-a spus la Ioan, capitolul 15:
18. Dacă vă urăște pe voi lumea, să știți că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât.
19. Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște.

Sunt convins că nu mă urîți, dar cu iertare, stilul meu nu poate fi pe placul tuturor, nici nu urmăresc asta. Aș fi lingușitor. Și nu sunt.
Vreau doar să iubesc și să fiu sincer. Să mă jertfesc, cît de bine pot, și să mă mîntuiesc.
Cred că deja vreau prea mult...

Mai bine să mă urască pe mine și să iubească Adevărul.
Și spun și eu ca Sfîntul Apostol Pavel, că tare îl iubesc:
"Căci aș fi dorit să fiu eu însumi anatema de la Hristos pentru frații mei, cei de un neam cu mine, după trup," - Romani 9, 3
Doamne ajuta!
Sper sa nu te superi de cele ce am sa-ti spun.
Nu ti-o zic cu rautate, doar as vrea sa intelegi mai bine cum sunt percepute mesajele tale la momentul asta.
Te cam vezi la inaltimea sfintilor si a apostolilor, nu crezi ca esti prea putin smerit? :)

Nu e vorba de a fi pe plac, ci de a comunica mai bine..
Ai un stil greoi, dezlanat, uneori chiar fals lingusitor - iti dau exemple daca vrei -
care constrasteaza cu mesajul pe care zici ca vrei sa-l transmiti.

Incearca sa fii mai cursiv si nu mai iti impana replicile cu citate biblice la tot pasul. Vrei sa faci oamenii sa creada ca ai o abordare buna doar pentru ca una-doua trantesti un citat din Sfanta Scriptura?! Nu e nevoie sa te tot justifici in felul asta. Parerea mea.
  #33  
Vechi 25.02.2014, 17:16:42
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Tu să mă ierți, draga mea, că te-am smintit în neputința mea.

Nu pot să nu dau citate din Biblie, iartă-mă din nou, dar tare iubesc citatele, e Cuvîntul lui Dumnezeu, e Hristos în ele ! Cum să nu le amintesc ? E Viața acolo ! E creștinismul ! E Calea și Adevărul acolo ! E bucuria mea cea mai mare acolo !

Înălțimea Apostolilor? Doamne miluiește. Nu voi fi niciodată, dar cu toții putem să fim la acea înălțime. Orice ierarh, episcop, și preot și diacon, e la înălțimea Apostolilor. Vedem pe Sfîntul Arhidiacon Ștefan, primul mucenic. A fost la înălțimea Apostolilor. Sunt direct urmași ai lui Hristos, ucenici ai Domnului, ca și cei 70 de ucenici, aleși după cei 12 Apostoli. Sfinți. Suntem chiar chemați să fim ca ei, să fim sfinți.

Da, așa e, lingușitor spun că nu sunt, dar sunt adesea, precum se vede și mult mai rău decît spui, dar citate, nu pot să nu dau. Dumnezeu să mă ierte, dacă greșesc.

Nu sunt nici la înălțimea unei furnici, sunt ca o beșică de puroi, plin de patimi și păcate, pe care Dumnezeu o va sparge întro bună zi. Vai mie în acea zi, că voi vedea pe Hristos Domnul Preadulcele, și mă va întreba atît de multe, și nu voi ști ce să-i răspund, că pururea haina sufletului meu e murdară și nepregătită.

Iartă-mă, Mirela, dar trebuie să fim lumina lumii. Vreau să fiu lumina lumii. Cum am spus mai sus:
Mă străduiesc să fiu lumina lumii, iertare dacă smintesc, dar vreau să fiu sarea pămîntului, mă silesc să fiu sarea pămîntului, e datoria noastră a tuturor, conform cu Matei 5, 14-16:

14. Voi sunteți lumina lumii; nu poate o cetate aflată pe vârf de munte să se ascundă.
15. Nici nu aprind făclie și o pun sub obroc, ci în sfeșnic, și luminează tuturor celor din casă.
16. Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă faptele voastre cele bune și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri.

Na că iară am dat versete. Poate am smintit iar.

Dar acolo e Hristos ! Nu numai că El spune să fim lumina lumii, dar uite ce mai spune tot EL:
"Și fericit este acela care nu se va sminti întru Mine." - Matei 11, 6.

Vreau să fiu lumina lumii !
Și sarea pămîntului !
Să vrei și tu același lucru, Mirela.
Și Dalian să vrea același lucru, și Anita, și Cătălin, și Mihail, și Neagu, și Laura, și toți. Toți, toți, toți ! Toți !
Că suntem chemați de Hristos să fim așa. Dumnezeu să ne ajute să reușim. Amin.

Iertați-mă cu toții.

Hristos a înviat !

Last edited by Daniel_Ortodox; 25.02.2014 at 17:27:52.
  #34  
Vechi 25.02.2014, 17:22:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Bine, cum zici tu. Sa speram ca citatele tale or sa le foloseasca (mai ales) celor care nu prea deschid Biblia. :)
  #35  
Vechi 25.02.2014, 17:46:47
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Cum spunea sărăcuța Anita mai sus, că eu sunt luminat, ea nu știe că luminat înseamnă îndumnezeit și dacă eram îndumnezeit, nu mai eram aici pe forum, ci "în pustii, și în munți, și în peșteri, și în crăpăturile pământului", tînjind după Dumnezeu Preadulcele. - Evrei 11, 38.

Dar ce uită draga Anita și scumpul frățior Dalian, e că trebuie să fim lumini între oameni. Să fim lumina lumii și sarea pămîntului !

Mă străduiesc să fiu lumina lumii, iertare dacă smintesc, silindu-mă să fiu sarea pămîntului, dar e datoria noastră a tuturor. (Matei 5, 14-16)
Eu te rugam să nu te consideri luminat! Dacă nu citești bine mesajele, sau nu le înțelegi, cum speri că ne comunici exact sfaturile/ citatele care ne sunt de folos?

Asta dacă te refereai la mesajul meu ... Nu mă cheamă nici Anita, nu sunt nici sărăcuță și nici draga ta nu sunt.
  #36  
Vechi 25.02.2014, 20:40:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Membrii organizatiei SOS Children's Villages din Norvegia, au facut o campanie de constientizare a greutatilor cu care se confrunta copiii din Siria. Au filmat timp de doua zile reactiile locuitorilor din Oslo la vederea unui copil de 11 ani care statea nesupravegheat si imbracat subtire, in frig, intr-o statie de autobuz.

Campania desfasurata de asociatia din Norvegia are ca scop strangerea de fonduri pentru cumpararea de haine groase si de saltele pentru copiii din Siria.

http://www.youtube.com/watch?v=L9O8j9QPZc8
Mi-a placut foarte mult! Stiu ca toti aceia implicati nu aveau cunostiinta ca sunt filmati,astfel ca au actionat sincer si nu manati de vreun sentiment de mandrie.
De altfel,orice mandrie paleste in fata unui semen bolnav,infrigurat,flamand sau in nevoi...
Frumoasa campanie,mai ales arata cetatenilor romani care nu au iesit niciodata din tara(nu au interactionat cu alte nationalitati,rase si religii)ca si alti oameni au sentimente nobile,ca in fiecare,Dumnezeu a sadit un dram de iubire.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #37  
Vechi 25.02.2014, 20:47:56
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Eu te rugam să nu te consideri luminat! Dacă nu citești bine mesajele, sau nu le înțelegi, cum speri că ne comunici exact sfaturile/ citatele care ne sunt de folos?

Asta dacă te refereai la mesajul meu ... Nu mă cheamă nici Anita, nu sunt nici sărăcuță și nici draga ta nu sunt.
Doamne ajută.

Mulțumesc că nu mă cosideri luminat.

Sărăcuță, în sensul săracă cu duhul, adică smerită, ca să-ți doresc Împărăția Cerurilor.
"Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor." Matei 5, 3

Și pentru că văd că la profilul tău ți-ai pus "Annyta", eu te numesc Anita. Și pentru că te îndrăgesc, îmi ești dragă, și ești surioara mea, în Hristos Iisus, îți spun draga mea.

Și îți mai spun: te iubesc! În Domnul Hristos Iisus, draga mea.

Și te îmbrățișez cu sărutare sfîntă ! (conform cu Romani 16, 16; I Corinteni 16, 20; II Corinteni 13, 12; I Tesaloniceni 5, 26)

Și-acum în toate astea, spune-mi cu ce am greșit ?

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 25.02.2014 at 20:50:06.
  #38  
Vechi 25.02.2014, 20:50:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-este adevat ce zici ca e pricină de sminteală, de poticnire, de tulburare și mîhnire
-isi hraneste orgoliul postand pe forum
Nici nu stiu ce sa spun la aceste afirmatii!
Printre primii care sminteste pe acest forum esti chiar dumneata!

Iti aduci aminte,anul trecut ce limbaj,ce expresii si ce campanie de poze sangeroase ai folosit impotriva iubitorilor de animale?Imi amintesc ca Sophia a scris mai cu blandete despre subiectul animalelor fara stapan iar dumneata i-ai administrat urarea:sa-i pupi pe toti sub coada cat si alte vulgaritati pe care nu le mai retin in amanunt!

Dumneata esti insasi motivul pt care mi-am schimbat optiunea religiei la avatar;oi fi dumneata orthodox ca asa te declari,dar eu una nu-s ortodoxa ca dumneata...consider ca ortodocsii nu ar trebui sa cunoasca violenta,ura cat si celelalte sentimente negative.

Asa ca sa-ti faci o idee vaga cum esti perceput si mataluta pe forum.
Lasa-l pe Alin,vezi-ti de matale!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #39  
Vechi 25.02.2014, 21:13:41
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Și-acum în toate astea, spune-mi cu ce am greșit ?
Cred ca esti prea dulceag... dulcegaria asta nu prea cade bine. :)

Apropo, de unde te-ai inspirat in felul asta de discurs?
Adica vreau sa zic, ce parinte ti-ai luat ca mentor?
Dar la avatar ce parinte ti-ai pus?
sper sa nu fie prea indiscrete intrebarile mele, doar m-ai facut curioasa..
  #40  
Vechi 25.02.2014, 22:30:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar daca stilul lui Daniel cel ortodox pare dulce, totusi aceasta dulceata, proprie cuvantului ziditor, nu trebuie confundata cu "dulceata pacatului" (Teodor al Edessei), caci nu au nimic in comun.
Si atunci ce ii reprosam, ca nu vorbeste ca noi? "Vorbiți între voi în psalmi și în laude și în cântări duhovnicești, lăudând și cântând Domnului, în inimile voastre" (Efeseni, 5,19) iar cand cineva cu adevarat vorbeste in psalmi, ni se pare ciudat. Atunci sa vedem mai degraba, daca nu ar trebui sa schimbam ceva la stilul nostru de a scrie si a comunica.
Subiect închis