Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.03.2009, 21:31:35
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit Nu stiam toate astea

Multumesc , geo.nektarios, pentru aceasta frumoasa postare.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.03.2009, 21:45:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Un Parinte prin care iradiaza optimismul mantuirii. Sunt multe lucruri minunate pe care le-a punctat Parintele prin predicile sale, dar cuvintele "mintea noastra trebuie sa devina mintea lui Hristos" sunt un indemn care ofera raspuns la multe intrebari.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.03.2009, 00:49:40
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mary20 Vezi mesajul
Multumesc , geo.nektarios, pentru aceasta frumoasa postare.
Dumnezeu sa iti dea numai bucurii, suflet minunat!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.03.2009, 13:26:13
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Frumoase cuvinte in postarile de mai sus. Ele sunt pentru parintele Teofil, si sunt adevarate, dar arata si frumusetea celor care le-au spus
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.08.2009, 16:09:28
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi se implineste o luna de cand am mers la mormantul Parintelui Arsenie Boca. Citisem atat de multe despre acele locuri incat gandurile devenisera obsesii. Sotia ar fi dorit sa mergem in concediu la mare ca de obicei, punandu-mi inainte de toate dorintele (aparente) ale copiilor. Cu cateva zile inainte de plecare, la masa de seara am abordat subiectul frontal rugandu-i pe copii sa aleaga intre a merge la mare unde au mai fost atatia ani, sau la munte, cu cortul, unde sa ne oprim prin poienite la marginea raurilor, sa facem foc de tabara... Nici nu a trebuit sa mai argumentez. Totusi le-am adaugat ca vom merge pe la mai multe manastiri si ca de ziua mamei (26 iulie) sa fim la mormantul parintelui Arsenie si ca acela e cadoul meu pentru ea.
Pe drum, undeva am cunoscut o doamna care, dupa ce a ascultat intentiile, ne-a sfatuit ca inainte de a ajunge la Manastirea Prislop, se cuvine sa trecem pe la Manastirea Brancoveanu de la Sambata de sus, si sa-l cautam pe Parintele Teofil pentru a-i cere binecuvantarea, acesta fiind cel mai mare duhovnic al Ardealului, dar si pentru faptul ca l-a cunoscut candva pe Parintele Arsenie, fiind amandoi la aceeasi manastire. Asa s-a intamplat ca Manastrea Brancoveanu sa fie prima pe lista celor vizitate in cele 8 zile de concediu. Am batut la usa chiliei Parintelui Teofil si ne-a intampinat cu blandete si intelegere. Ne-a povestit despre Parintele Arsenie, iar apoi ne-a dat binecuvantarea dorita. Manastirea Brancoveanu mi s-a parut totusi (poate sunt un pic subiectiv) cea mai plina de har divin dintre toate manastirile vizitate in acest concediu. Poate doar la Lainici am mai simtit aproape la fel. Am stat mult de vorba cu staretul care ne-a facut si slujba de sfintire a masinii si care le-a vorbit copiilor ca si cum i-ar fi cunoscut dintotdeauna pe fiecare dupa caracter, ceea ce pe sotie a uimit-o!
Am facut vreo 2800 km prin munti si prin locuri deosebit de frumoase (Transfagarasanul, Valea Oltului, Valea Jiului, lacurile glaciare, Alba Iulia, Hunedoara, etc) cu o masina cu volan pe dreapta, dar stiam in sufletul meu ca "cineva" ne vegheaza si ne fereste de orice rau. In plus pot sa spun ca acest concediu a insemnat pentru noi mai mult decat tote concediile petrecute vreodata, prin locuri de alta natura dar cel mai mult m-am bucurat pentru cel mic (11 ani) care se pare ca are o atractie speciala catre biserica si care pleaca de multe ori dintre copiii cu care se joaca pentru a prinde vecernia.
Recomand oricui sa nu ezite sa viziteze macar una dintre aceste manastiri (Brancoveanu, Cozia, Lainici, Horezu, Prislop - cu predilectie mormantul Parintelui Arsenie Boca - Curtea de Arges si multe altele - noi am vizitat 9 - desi ar fi putut fi mai multe, dar atatea ne-am propus) si-o sa vedeti dupa aceea cat de usor veti inlatura orice gand rau si orice viciu, care in alte imprejurari vi se pareau de netrecut!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.09.2009, 22:01:33
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Parintele Arhimandrit Teofil Paraian a trecut printr-un moment greu. Este inca internat. Va rog, pe toti cei care il pretuiti, sa nu-l uitati in rugaciuni.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.10.2009, 13:31:42
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Da, asa este, am fost si eu miercuri la Sambata si parintele era internat in spital. Sa speram ca va fi bine.
Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.11.2009, 20:45:10
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Dumezeu sa-l odihneasca cu dreptii in pace intru Imparatia Sa!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.01.2011, 14:19:28
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Părintele Teofil a fost foarte iubit, pentru că și el era un părinte iubitor. Deși orb, se purta ca un om care nu avea nicio lipsă. De o vastă cultură, atât ortodoxă, cât și laică, părintele vorbea cu multă naturalețe despre virtuțile creștine, despre iubirea de Dumnezeu și aproapele nostru, dar de fiecare dată la întâlnirile cu tinerii recita fără cusur sute de versuri sau dădea citate din Scripturi ori alte cărți importante. În urma sa a rămas o adevărată comoară: 30 de cărți duhovnicești pe care le-a scris, nenumăratele înregistrări audio și video, sfaturile transmise fiecăruia în taină sau tuturor la predici, dar mai ales amintirea unui părinte viu și bun, întotdeauna mulțumit cu ceea ce avea. Așa cum ar trebui să fim și noi toți dacă spunem că îl iubim pe Hristos Domnul.

„Eu sunt sigur că voi merge în Rai, și nu pentru faptele mele, ci pentru bunătatea lui Dumnezeu. Dumnezeu nu a făcut Raiul ca să-l țină gol. Trebuie să ne potrivim cu Raiul, să ne placă acolo și să ne silim să-l câștigăm. Și-l vom câștiga, căci «Dumnezeu bun și iubitor de oameni este». De ce să nu credem acest lucru și de ce să mă îndoiesc că mă va milui și mântui și pe mine?” (Părintele Teofil)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.07.2012, 23:42:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iata-l pe parintele Teofil Paraian, daruindu-ne multa bucurie:

http://www.youtube.com/watch?v=6xZSza7ln8k
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhimandritul Teofil Părăian Oare iubesc destul? maria-15 Mari Duhovnici si predicile lor 4 23.12.2012 19:34:52
Remember - TEOFIL PARAIAN cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 21 03.03.2011 19:24:48
Un an de la moartea Parintelui Teofil Paraian apostol viorica Intrebari utilizatori 2 29.10.2010 14:26:29
Parintele Teofil Paraian a trecut la cele vesnice costel Stiri, actualitati, anunturi 72 03.12.2009 16:02:43
A MURIT PARINTELE STARET ARHIMANDRIT TEOFIL impact Stiri, actualitati, anunturi 17 22.11.2007 10:09:57