Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 04.09.2015, 04:51:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
În furtuna vieții se întâmplă nu de puține ori ca soțul și soața să uite legământul dintre ei, așa cum în general oamenii uită Legământul pe care Dumnezeu l-a reînnoit cu omul și pe care omul L-a primit cu recunoștință și bucurie, măcar o dată în viață.
Toate trec...
Iar unde este iubire (și în majoritatea căminelor ea este, deși la prima vedere pare a lipsi cu desăvârșire, sub spuma tulbure a întâmplărilor dintre noi) se petrece din când în când o minune care nu constă în altceva decât în faptul că mai întâi unul, apoi amândoi își amintesc legământul și Legământul. E tare bine atunci.... Și iar și iarăși apar uitarea, sila, cearta, ura....
Apoi iubirea își flutură batista, lăsînd locul urii, iar viața își îngână ceasul cu moartea... Și așa mai departe.
E ca și cum pe un fluviu etern ies mereu la suprafață conținuturi tainice, abia bănuite: bulboane de mâl, hoituri grotești, ierburi și flori neștiute și multe alte dovezi că râul, dincolo de jocul nesfârșit al valurilor, își poartă propria poveste și sensul.
Cei care se iubesc își vor aminti întotdeauna, la timpul potrivit, aceasta. Ceilalți își vor aminti mereu orice altceva. Ca un făcut, parcă!
Asa-i , iubirea pe toate le învinge , iar spusele Sf.Apostol Pavel , cunoscute si arhicunoscute , sunt atât si atât de actuale . . . !
Doamne ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #552  
Vechi 04.09.2015, 10:09:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ierodiacon Gamaliel Sima - Sfânta Taină a căsătoriei

Eu sunt căsătorită. Vă rog să-mi explicați mai bine cum trebuie să mă supun sau să-l ascult pe soțul meu.

Din firea noastră păcătoasă, nimănui nu-i place ideea de supunere. În mentalitatea noastră, astăzi înțelegem că a te supune înseamnă a te înjosi, a te umili, a te reduce la inferioritate, a pierde din valoare. Pentru firea noastră noi vrem să fim independenți, adică nimeni să nu fie deasupra noastră, ci noi să ne fim stăpâni și, dacă se poate, noi să stăpânim peste alții și să-i dominăm și să-i manipulăm pe alții. Așa-i? Observați că am subliniat din firea noastră și pentru firea noastră. Aceasta caracterizează pe omul păcătos, el trăiește numai pentru sine. Ei bine, aici, în domeniul acesta, se întâmplă cea mai profundă și mai radicală schimbare, când cineva se întâlnește cu Mântuitorul și ajunge să înțeleagă cine este Iisus și ce a făcut pentru el. Când înțelegi că Iisus ți S-a supus ție, adică S-a așezat în locul tău, S-a încărcat cu păcatele tale și a murit în locul tău, reacția ta este să te dăruiești Lui, așa cum El ți S-a dăruit ție. Așa zice și Sfântul Apostol Pavel: „Iisus Hristos a murit pentru toți, ca cei ce viază să nu mai vieze loruși, ci Aceluia care pentru ei, a murit și a înviat” (II Corinteni 5, 15). Și mai zice: „Dacă este cineva în Hristos este făptură nouă” (II Corinteni 5, 17).
Când cineva se unește cu Hristos, el a înviat și este o nouă creație. Diferența este că înainte trăia pentru sine, iar acum se bucură în adâncul său pentru altul, pentru Iisus. Lucrul esențial pentru mine este faptul acesta: am răspuns la moartea Domnului pentru mine, supunându-mă Lui, dăruindu-mă Lui.
Acum, dacă eu m-am supus lui Iisus și, prin El, m-am supus lui Dumnezeu, de acum nu mă mai iau după ce îmi dictează firea mea păcătoasă sau instinctul meu, ci încep să-l întreb pe Dumnezeu cum vrea El să fiu și unde mă vrea El să stau, și El îți va spune că trebuie să te dăruiești soțului tău și să fii supusă soțului tău. Supunerea ta față de soțul tău este, în primul rând, o problemă între tine și Dumnezeu. Dumnezeu este Cel ce-ți fixează locul sub autoritatea soțului tău și tu accepți acest loc de supunere față de soțul tău, în primul rând pentru că acesta este aranjamentul lui Dumnezeu, este ordinea gândită de Dumnezeu. De vreme ce tu ești o creație nouă, o ființă care trăiește pentru Dumnezeu, tu accepți locul pe care ți l-a fixat El în ierarhia cosmică și acest loc este sub autoritatea soțului tău.
În al doilea rând, supunerea ta față de soțul tău este o problemă de dragoste. Când iubești cu adevărat, te dăruiești celui pe care îl iubești și dăruirea de sine înseamnă și ascultare, supunere și subordonare.
Ați auzit că această supunere înseamnă să te uiți mai întâi la interesele celuilalt și să-l vezi pe celălalt mai sus ca tine. Acest lucru nu este ușor dacă nu iubești dar, dacă iubești, tocmai aceasta faci, te uiți pe tine și trăiești pentru cel pe care îl iubești.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #553  
Vechi 04.09.2015, 22:55:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Monahia Siluana Vlad :

Maică, este îngăduit tinerilor să se sărute în Post? Oare acest lucru ne poate afecta în mod negativ relația? Cum ne sfătuiți?

- Îmi pare rău copiii mei să vă întristez, dar sărutul de*spre care vorbiți nu e bun nici în afara Postului, d-apoi în Post... Părintele Savatie Baștovoi vă lămurește dar cu sărutul. Nu vreau eu să mă repet. Pentru mine a fost minunat când am citit ce zice părintele.
Măi, copii, dragostea dintre un băiat și o fată e atât de frumoasă și felurile de a vă manifesta tandrețea sunt atât de multe și de minunate!
Ați încercat vreodată să îm*brățișați pe cineva cu privirea? Dar cu atenția? Să-l privești mult, să-i dai atenție îndelungată și de bună calitate? Cea mai minunată îmbrățișare este atenția. Nici o îmbrățișare trupească nu va putea satisface dorul omului de apro*piere și de prezență. Doar atenția! Ea asta și este: suflet care îmbrățișează alt suflet. Profitați măcar de Post să vă dați multă atenție. Multă atenție și când sunteți de față, și când sunteți plecați, și la rugăciune! Și-așa veți birui păcatul și relația voastră va fi plină de bucurie și dragoste.
Sărutul, îmbrățișările și jocurile mai mult sau mai puțin vinovate, rănesc relația, rănesc dragostea, creează depen*dențe și sunt păcate. Pentru că, în momentul în care cineva care iubește, îl sărută sau îl mângâie pe cel iubit fără acea atenție plină de rugăciune, îl transformă cumva în obiect, în obiectul care-i dă plăcere. Și, dacă nu veți exersa cât sunteți prieteni dragostea dezinteresată, nu o veți avea după nuntă, când veți avea griji și necazuri și când pofta trupului nu va mai fi exacerbată de păcat.
Știți, eu aș numi iubirea dinainte de căsătorie postul Nunții. Acest minunat post vă va pregăti pentru primirea harului ne*cesar hrănirii, întreținerii și creșterii adevăratei iubiri și a veselirii chipurilor făgăduite de Praznicul Nunții. Și așa, și postul rânduit de Sfânta Biserică în intimitatea căminului nu va mai fi greu, nu va mai fi privit ca o „interdicție”, ci ca un loc, timp și mod special de iubire dătătoare de iubire care nu e din lumea aceasta. Altfel totul se va stinge, se va consuma...
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #554  
Vechi 06.09.2015, 22:15:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sfințind căsătoria și patul mirilor („nuntă cinstită și viață neîntinată”), Biserica învață și înfrânarea de la relațiile intime. Înainte de masă, creștinul ortodox rostește rugăciunea, dar dacă alături este un preot, acesta se roagă: „Doamne, binecuvântează mâncarea și băutura robului Tău”, însă știm că Biserica condamnă lăcomia și beția, și le numește păcate. La fel, binecuvântând căsătoria, Biserica condamnă soții care își întemeiază relațiile exclusiv pe cele intime. Când într-o căsnicie predomină sexul, putem vorbi despre desfrânare; când bărbatul, după ce a strigat la soție, cere de la ea satisfacerea propriilor pofte trupești, vorbim la fel, despre desfrânare. Adresându-se creștinilor căsătoriți, Clement Alexandrinul spunea: „Omul trebuie să se abțină de la voluptate, în toate trebuie să se cunoască limita și măsura”. Neputința înfrânării alungă perceperea deplinătății caracterului treimic al persoanei soților - locul dragostei este ocupat de voluptate. Înfrânarea joacă un rol important în viața de familie. La fel, se cere și călugărilor să se înfrâneze. Noi ne considerăm oameni fericiți pentru că „toate ne sunt îngăduite, dar nu ne vom lăsa biruiți de ceva” (1 Corinteni 6, 12).
Pr. Prof. Gleb Kaleda
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #555  
Vechi 06.09.2015, 23:43:40
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Supunerea ta față de soțul tău este, în primul rând, o problemă între tine și Dumnezeu. Dumnezeu este Cel ce-ți fixează locul sub autoritatea soțului tău și tu accepți acest loc de supunere față de soțul tău, în primul rând pentru că acesta este aranjamentul lui Dumnezeu, este ordinea gândită de Dumnezeu. De vreme ce tu ești o creație nouă, o ființă care trăiește pentru Dumnezeu, tu accepți locul pe care ți l-a fixat El în ierarhia cosmică și acest loc este sub autoritatea soțului tău.
În al doilea rând, supunerea ta față de soțul tău este o problemă de dragoste. Când iubești cu adevărat, te dăruiești celui pe care îl iubești și dăruirea de sine înseamnă și ascultare, supunere și subordonare.
Ați auzit că această supunere înseamnă să te uiți mai întâi la interesele celuilalt și să-l vezi pe celălalt mai sus ca tine. Acest lucru nu este ușor dacă nu iubești dar, dacă iubești, tocmai aceasta faci, te uiți pe tine și trăiești pentru cel pe care îl iubești.
Ehe, când vor începe isteții și istețele să spună "da, daaaar....", cu tot ce poate fi imaginat (sau chiar întrece imaginația) că urmează, nu mai rămâne nimic din postarea aceasta. Deși textul e fără echivoc și cât se poate de luminos, de hrănitor pentru fericirea familiei.
Mie îmi place cel mai tare faza (clișeu des întâlnit pe aici) cu pusul condițiilor de tipul: da, dar numai dacă și bărbatul e credincios adevărat (ca noi, fetele și nevestele cuminți-foc, se lasă de înțeles) și ascultă de Hristos! Poftim....
Asta seamănă cu condiția pe care o pun unii creștini "adevărați" care justifică faptul că nu merg la biserică prin aceea că popa a furat nu știu ce, s-a îmbătat nu știu când, a tras un pârț nu știu cum ș.a.m.d.... Când vom avea un preot adevărat, un sfânt nu altceva (ca noi, se subînțelege), atunci vom cinsti și noi biata biserică, sfințind-o cu prezența noastră....
Și ne mirăm că lumea se plânge de copii - că sunt, chipurile, răi și neascultători... Păi de unde să fi învățat ei altceva?
Reply With Quote
  #556  
Vechi 10.09.2015, 19:45:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

De cele mai multe ori, pasiunea orbește. Astfel, orbit de ea, omul începe să idealizeze mult obiectul închinării sale, iar când pasiunea trece, el ajunge la concluzia: „Cum de am putut fi atât de orb și să nu văd care este, de fapt, adevărul?”. Apoi, imediat urmează dezamăgirea totală. Iată de ce este bine să nu ne grăbim. Mai întâi, ne vom împrieteni și ne vom cunoaște mai bine. Cu alte cuvinte, să conștientizăm ce ne asumăm. Familia este o cruce. Prin ea vom cunoaște multe bucurii, dar și multe greutăți. Ne vom strădui să procedăm înțelept și vom privi lucrurile real. În niciun caz nu vom lua căsnicia ca pe o loterie: va merge sau nu. Este un pas hotărâtor, pentru că avem în vedere mântuirea noastră. Prin familie ne putem mântui, dar putem și să cădem. Plăcerea trupească va trece repede, pe când unirea duhovnicească este veșnică. Iată cum ar trebui să gândim.
(Pr. Evgheni Șestun, „Familia ortodoxă”, Editura Sophia, București, 2005, p.35)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #557  
Vechi 11.09.2015, 23:48:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Lacrima care cade câteodată, chiar și cu laudă de sine, este un mic dar din oceanul îndurărilor cerești. Fie ea și necurată, de va cădea mai des, însoțită cu suspinarea pentru necurăția ei, în curând se va lumina. Știți cât de nearătos a fost Cel care nu avea nici chip, nici frumusețe, ci a fost tot rănit, scuipat, însângerat (Isaiah 53, 2-4)? Și, totuși, a fost tot dragoste, tot dorință! Și dragostea noastră față de El trebuie să fie mai tare ca moartea.
Vărsați cat mai des fie și o singură lacrimă: lacrimile se adună ca niște mărgăritare, ca să alcătuiască podoabă sufletului dumneavoastră. Ele sunt o minunată doctorie împotriva nestatorniciei care se naște din visarea omului despre sine însuși și din împrăștiere.
Sfântul Inochentie al Penzei
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #558  
Vechi 13.09.2015, 14:29:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Oare nu vreți ca Dumnezeu să caute spre voi? Iar dacă vreți, țineți minte ce este smerenia, ce este acea sfântă virtute care Îi place lui Dumnezeu atât de mult, pentru care Dumnezeu locuieș*te împreună cu noi și caută spre noi. Ea este lucrul diametral opus mândriei. Sme*riții sunt cei săraci cu duhul, care își amintesc de neajunsurile lor, care își tind privirea spre adâncul inimii, care își supraveghează neobosit mișcările, urmărind orice necurăție pe care o văd acolo. Sfinții, care au împlinit mereu poruncile lui Hristos, care L-au iubit pe Hristos, înaintea privirii minții cărora stătea mereu Domnul, își aminteau necontenit de smerenie și se rugau în*totdeauna s-o dobândească.
Hristos spune: „Învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima” (Matei 11, 29). Domnul ne poruncește să învățăm de la El smerenia, Domnul ne poruncește să-I urmăm Lui în smerenie. Sme*renia s-a arătat de-a lungul întregii vieți pământești a Domnului. Ea a început încă de la nașterea Lui, fiindcă El S-a născut drept cel mai smerit, cel mai simplu om, cel mai nebăgat în seamă – S-a născut într-o peșteră pentru animale, a fost pus în iesle.
Iar după aceea, întreaga viață, oare nu a dat nenumărate pilde de smerenie? Când Irod s-a aprins de mânie, a vrut să-L ucidă pe Mântui*torul Nou-Născut, și i-a trimis pe ostașii săi să-i omoare pe pruncii din Bethleem, oare Domnul n-ar fi putut trimite o legiune de îngeri dintre le*giunile pe care le avea întotdeauna la îndemână, oare nu l-ar fi putut doborî pe Irod? Bineînțeles că ar fi putut, însă a preferat să dea dovadă de smerenie și a fugit de mânia lui Irod în Egipt.
Și în continuare câtă smerenie a arătat în viața Sa, mergând 200 de kilometri pe jos până la Ierusa*lim la prima chemare a celor cărora le trebuia aju*torul Lui, și asta neavând unde să-Și plece capul!
Oare n-a dat o neobișnuită, desăvârșită pildă de smerenie spălând picioarele ucenicilor Săi? Aceasta este cea mai adâncă smerenie.
Iar despre smerenia de care a dat dovadă îna*inte de judecată și după judecată, când a fost dus pe Golgota, răstignit pe cruce, nu îndrăznesc să vorbească buzele omenești, atât de mare, atât de nemăsurată este aceasta. (Sfântul Luca Arhiepiscopul Crimeii)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #559  
Vechi 16.09.2015, 13:23:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Starețul Efrem Katunakiotul
„Duhul Sfânt nu Se vede, dar harul Lui se poate vedea”, învăța Părintele Efrem. Iar aceasta o spunea, deoarece în perioada în care săvârșea Sfânta Liturghie la Sfânta Ana Mică, vedea harul în chip simțit, umplându-i chilia și bisericuța. Lacrimile îi curgeau pâraie și harul umplea inimile și biserica; de multe ori pe Sfântul Disc Se arăta Dumnezeiescul Prunc. Odată, în timpul sfințirii Cinstitelor Daruri, a auzit o voce înlăuntrul său: “Fiu al lui Dumnezeu și împreună-moștenitor cu Hristos” (Rm. 8, 16-17). Părintele Efrem era cuprins de o nestăvilită ardoare a duhului, dar Dascălul său avea grijă să-l smerească, spunându-i: „Alergi prea repede, Părinte”. Însă se și bucura: „Nu cred să se săvârșească nicăieri în Sfântul Munte mai bine Sfânta Liturghie”. Bisericuța pustnicească din peștera de la Sfânta Ana Mică răspândește și acum bună mireasmă.
* * *
În acea perioadă, într-o noapte, în liniștea cea plină de taină de la Katunakia, așezat pe scăunelul său și cufundat în dulceața rugăciunii, Părintele Efrem a auzit deodată cum izvorăște din sufletul lui cuvântul lui Isaia: “În ce chip mirele se veselește de mireasă, așa se va veseli de tine Dumnezeul tău” (Isaia 62, 5). Atunci a părăsit rugăciunea „Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă”, pentru a striga în Duhul: „Iisuse, Mirele meu, miluiește-mă”.
„În acea vreme zburam”. Și într-adevăr, în visele lui vedea adeseori că zbura ca o pasăre. În ultimele zile ale vieții lui ne spunea că: „Pe atunci eram ca un înger, încât nici un gând viclean nu putea să se apropie de mine, chiar dacă aș fi vrut; îl alunga harul departe. Înlăuntrul meu aveam o lumină. Uneori îi spuneam bătrânului Iosif în glumă: Părinte, dar de ce să-mi mai fac slujba, dacă am făcut-o în somn? Glasul lăuntric continua să rostească Rugăciunea lui Iisus și în timpul somnului. „Eu dorm, iar inima mea veghează” (Cant. 5, 2 ).
Atât de mult har al rugăciunii avea. Uneori vedea în rugăciune ceva deosebit și pentru aceasta simțea că trebuia să i se întâmple ceva bun. Și aceasta cu mult timp înainte. Odată așteptase aproape șase luni să se petreacă ceva. În cele din urmă, într-un moment de covârșire de har, a simțit că sufletul lui voia să iasă din trup, să zboare la înălțime. S-a prins cu mâinile de obiectele din jur, s-a strâns de frică și în cele din urmă și-a revenit. Același lucru l-a simțit și în ziua urmatoare, dar într-o măsură mult mai mare. A încercat din nou să se stăpânească, dar nu a putut. „Acum dacă ne-am înșelat, ne-am înșelat, s-a gândit cu resemnare. Mergi unde vrei! Atunci sufletul meu s-a urcat la o înălțime de neînchipuit și a început să slăvească pe Dumnezeu”, ne spunea adânc emoționat de această amintire și de tainica tresăltare pe care i-o crea. „Ce-am simțit nu se poate spune”, continua cu vocea slăbită de entuziasm.
Oare retrăia cu amintirea cele de negrăit?
Fragment din cartea Starețul Efrem Katunakiotul – Editura Evanghelismo
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #560  
Vechi 16.09.2015, 14:08:15
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Erau frații de nevoință din obștea marelui Gheron Iosif Isihastul...
Mult au fost războiți în timpul vieții lor, inclusiv de ceilalți trăitori din Munte. Abia mai apoi, după ce Gheron Iosif a mers la Domnul, monahii din celelalte obști au început să realizeze ce lucrase, de fapt, Starețul, printre ei. Mărturia și moștenirea erau tocmai fii duhovnicești ai Bătrânului.
Cuviosul Efrem (celălat Efrem, ucenicul cel iubit al Bătrânului), arată cu deosebit meșteșug în cartea sa cât de mult era prețuită acrivia și ascultarea în obștea lor. Când am citit prima dată cartea m-am cutremurat. Am zis că așa ceva nu se poate.... Nu puteam crede că oameni ca și noi, făcuți din același lut și cu aceleași tendințe păcătoase, pot trăi așa și pot urca în acest mod..... Cartea mi-o dăduse duhovnicul pentru că începusem lucrarea rugăciunii și, la spovedanie, spuneam unele lucruri... După ce am citit cartea (apoi și alte mărturii, de-ale ucenicilor, despre obștea aceea binecuvântată de Dumnezeu) am înțeles atât motivul pentru care duhovnicul mi-o recomandase cât și starea mea... Nu putem spera să avem spor la rugăciune și în faptele bineplăcute Domnului dacă nu facem, pe măsura noastră și în condițiile vieții noastre din lume, dovada ascultării, acriviei și, mai ales, a iubirii de Hristos așa cum am văzut în obștea fericiților acestora.
Mulțumesc pentru postare, Cristian și Dumnezeu să ne miluiască pe toți!
Reply With Quote
Răspunde