Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 14.09.2009, 11:43:07
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu este hilara, pentru ca a dori sa fii faimos este o consecinta a trecutului evolutionist. Ceva normal nu e hilar (in sensul pe care tu doresti sa il atribui).
A, ok. Si atat de mult am "evoluat", incat inca mai credem ca bogatiile acestei lumi sunt totul. :) Halal "specie" mai suntem. Cum explica evolutia, aceasta continua incapatanare? Ca de milenii, tot aici suntem din acest punct de vedere. Cam ciudat, nu?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
  #422  
Vechi 14.09.2009, 11:45:39
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Draga heaven, consider ca konijiro ti-a raspuns foarte corect.
O nedumerire am, insa: raspunsuri la ce? Eu nu inteleg la ce ar putea sa iti raspunda o cautare irationala in imaterial.
Daca maine memoria ta ar fi pierduta si te-ai trezi in mijlocul lumii acesteia fara a sti cine esti si ce cauti aici,ar fi o idee care te-ar incanta?
Daca ai putea sa te deplasezi cu o masina de mare viteza,ai alege o caruta in locul ei?
Oricum,explicatii pentru tine si konjiro nu se pot da,pentru ca voi nu cautati sa descoperiti ori sa intelegeti ceva.
Imi tot spuneti sa va vorbesc despre spiritual,cand voi negati din start sufletul si va considerati doar niste bucati de carne miscatoare.
Sunt destule intrebari la care nici tu nu ai raspuns,Topcat si asta stii bine si destule contradictii care s-au aflat in afirmatiile tale.Asta se intampla cand doresti sa privesti lumea doar printr-un singur unghi.
  #423  
Vechi 14.09.2009, 11:53:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
A, ok. Si atat de mult am "evoluat", incat inca mai credem ca bogatiile acestei lumi sunt totul. :) Halal "specie" mai suntem. Cum explica evolutia, aceasta continua incapatanare? Ca de milenii, tot aici suntem din acest punct de vedere. Cam ciudat, nu?
Am mai spus de mai multe ori: evolutia nu e neaparat calitativa. Tii minte?
Mostenirile sint grele, evolutia nu reprezinta un salt brusc.
Nu stiu de ce crezi ca am o parere asa de buna despre om. Am spus insa ca trebuie sa apreciem ceea ce face omul bun, pentru ca e numai meritul sau. Pentru ca face si lucruri bune.
Numai voi puneti omul pe primul loc, ca specie privilegiata.
  #424  
Vechi 14.09.2009, 12:01:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Am mai spus de mai multe ori: evolutia nu e neaparat calitativa. Tii minte?
Mostenirile sint grele, evolutia nu reprezinta un salt brusc.
Nu stiu de ce crezi ca am o parere asa de buna despre om. Am spus insa ca trebuie sa apreciem ceea ce face omul bun, pentru ca e numai meritul sau. Pentru ca face si lucruri bune.
Numai voi puneti omul pe primul loc, ca specie privilegiata.
Ce este omul,Topcat,in viziunea ta?
PS:Te mai rog sa nu mi te mai adresezi mie ca si cum ai discuta cu tot forumul,la plural,pentru ca ti-am explicat ca o parte din parerile mele sunt mult diferite de ale altor utilizatori.
Eu nu cred in ideea de privilegiat,de superior sau inferior.
  #425  
Vechi 14.09.2009, 12:05:04
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Daca maine memoria ta ar fi pierduta si te-ai trezi in mijlocul lumii acesteia fara a sti cine esti si ce cauti aici,ar fi o idee care te-ar incanta?
Ai patit tu ceva de genul asta? :)

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Daca ai putea sa te deplasezi cu o masina de mare viteza,ai alege o caruta in locul ei?
In nici un caz nu as alege un drog ca imi da iluzia ca merg cu TGV-ul :)

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Oricum,explicatii pentru tine si konjiro nu se pot da,pentru ca voi nu cautati sa descoperiti ori sa intelegeti ceva.
Imi tot spuneti sa va vorbesc despre spiritual,cand voi negati din start sufletul si va considerati doar niste bucati de carne miscatoare.
Carne miscatoare e cam crud, ca sa zic asa. Dar cum ti se pare o carne miscatoare care la 38 de ani merge cu patinele cu rotile la servici? E o chestie spirituala indeajuns?
  #426  
Vechi 14.09.2009, 12:12:53
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ce este omul,Topcat,in viziunea ta?
PS:Te mai rog sa nu mi te mai adresezi mie ca si cum ai discuta cu tot forumul,la plural,pentru ca ti-am explicat ca o parte din parerile mele sunt mult diferite de ale altor utilizatori.
Eu nu cred in ideea de privilegiat,de superior sau inferior.
Era un raspuns pentru corneliu
  #427  
Vechi 14.09.2009, 12:19:01
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Pai nu asta va considerati?Eu prefer sa ma si sa va consider pe toti oameni.Doar ca notiunea mea despre om este mult diferita de a voastra.
Cum mi se pare un om care la 38 de ani merge cu rolele la job?O persoana non-conformista,dinamica,ce nu traieste in prejudecatile lumii acesteia si are curajul de a face ce simte ca il reprezinta si ii este benefic.
Este un lucru bun si asta arata ca omul acela are potential,pacat,insa,ca se limiteaza din alte puncte de vedere.
  #428  
Vechi 14.09.2009, 13:24:05
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pai nu asta va considerati?Eu prefer sa ma si sa va consider pe toti oameni.Doar ca notiunea mea despre om este mult diferita de a voastra.
Cum mi se pare un om care la 38 de ani merge cu rolele la job?O persoana non-conformista,dinamica,ce nu traieste in prejudecatile lumii acesteia si are curajul de a face ce simte ca il reprezinta si ii este benefic.
Este un lucru bun si asta arata ca omul acela are potential,pacat,insa,ca se limiteaza din alte puncte de vedere.
Cred ca avem aceeasi notiune despre om (si aici ma refer la tine, nu la alti forumisti), despre trairile sale. Difera doar detaliile tehnice ale constructiei. Faptul ca tu tii sa ai o imagine poetica asupra alcatuirii tale, e dreptul tau.
Imaginea mecanicista aspura omului nu exclude trairile spirituale, le explica doar. Pentru unii inseamna o demitizare a acestora si le dau dreptate. Insa asta nu le face mai putin interesante. Din contra.
  #429  
Vechi 14.09.2009, 13:33:26
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Smile de dor

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cred ca avem aceeasi notiune despre om (si aici ma refer la tine, nu la alti forumisti), despre trairile sale. Difera doar detaliile tehnice ale constructiei. Faptul ca tu tii sa ai o imagine poetica asupra alcatuirii tale, e dreptul tau.
Imaginea mecanicista aspura omului nu exclude trairile spirituale, le explica doar. Pentru unii inseamna o demitizare a acestora si le dau dreptate. Insa asta nu le face mai putin interesante. Din contra.
Uite, mi s-a facut dor de o intalnire cu nick-ul tau. Nu stiu cum explici tu asta. Dar sunt convinsa ca tu o sa inventezi robotul indragostit...
  #430  
Vechi 14.09.2009, 13:48:15
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Uite, mi s-a facut dor de o intalnire cu nick-ul tau. Nu stiu cum explici tu asta. Dar sunt convinsa ca tu o sa inventezi robotul indragostit...
:)
I-am spus si lui Fani, sa nu se mire cind va aparea pe piata elixirul dragostei...
Sa vezi atunci ce va veti iubi dusmanii :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30