Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.09.2009, 20:35:27
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit cum ar fi?

Șirag de păcate omenești
Istoria încheagă.
În Cain și Abel regăsești
A lumii viață-ntreagă.

Mândria lui Lucifer
De la Adam o moștenim.
Dorința de putere, uciderea de frate,
Torcând a vieții fir noi urgisim
Și crimă și răzbunare și dreptate.

Cum ar fi viata fara dusmani? Cine ne-ar arata cum suntem de fapt? Cum ne-am schimba fara ei? Dusmanii ne sunt de mare folos, iubiti-i caci merita, rasplata e mare!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.09.2009, 22:19:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dragă Antoni !

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Eu cred ca te rogi (ne rugam) degeaba pentru tigani. Ai citit ce a zis Parintele Steinhardt despre ei?
Cu regret constat că și acest topic, ce ar trebui să aducă multă înțelepciune și mai ales liniște sufletească, a fost antrenat în discuții nefolositoare, și toate acestea din cauza antrenării în discuții cu cei lipsiți de credință și frică de Dumnezeu. Te rog frate dragă să-ți aduci aminte cuvintele Sf. Ioan Gură de Aur :"Silește-te pe cât poți să trăiești bine cu toți, dar cunoștință și prietenie de aproape fă numai cu puțini, căci tovărășiile grabnice adesea sunt însoțite de mari neplăceri. Inlătură mai cu seamă tovărășiile și prieteniile ( dialogurile ) cu oamenii aceia care vorbesc de rău persoanele vrednice de cinste și DISPREȚUIESC LUCRURILE SFINTE". Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.09.2009, 00:34:01
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Ce stereotipuri domnule? Etnia tiganeasca, de cand se stie a furat si va fura. Citeste ce faceau acesti domni acu' 1000 de ani in urma circa. Au furaciunea in DNA. Insa, prin Crestinism, si un tigan poate deveni om!

Sa nu ne mai ascundem atata...!
"DUMNEZEU A FACU T SA RASARA SOARELE PESTE CEI BUNI SI PESTE CEI RAI,A DAT PLOAIE SI CELOR BUNI SI CELOR RAI".....daca EL ii aceepta si nu i pierde noi de ce nu iam accepta?noi ce avem in plus fata de EL ca sa i radem de pe pamant....e adevarat ca sunt autori pro si contra pt ca fiecare a fost liber sa isi esxprime parerea despre aceasta categorie de oameni,care sunt cu o morala etca,crestina,deontologica la pamant dar asta nu ne face sa i pierdem ci sa speram ca Dumnezeu le va vorbi in constiinta...da ...e GREU sa iubesti asemene categorii de oameni dar eu cand ma uit in urma mea si imi vad faradelegile mele si Dumnezeu nu ma pierde nu imi vine sa mai ma gadesc la acesti oameni pt ca incerc sa ma ridic eu din mocirla faradelegilor mele,si atata timp cat ma pasuie pe mine si e milostiv cu mine eu ma bucur ca Dumnezeu sa se milostiveasca si spre ei si sa i prinda sfarsitul pocaiti ca sa ne intalnim cu toti in rai si asta numai rugandune unul pt altul...desi repet e greu dar nu imposibil pt ca ura chear aparent mica fata de ei ne intuneca un pic chipul si pt a avea un chip luminos trebuie sa acceptam asa daca nu putem sa i iubim macar sa i acceptam si prin ei sa ne mantuim si noi prin rabdarea noastra si ei chear pun rabdarea la incercare rau de tot....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.09.2009, 20:20:56
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cu regret constat că și acest topic, ce ar trebui să aducă multă înțelepciune și mai ales liniște sufletească, a fost antrenat în discuții nefolositoare, și toate acestea din cauza antrenării în discuții cu cei lipsiți de credință și frică de Dumnezeu. Te rog frate dragă să-ți aduci aminte cuvintele Sf. Ioan Gură de Aur :"Silește-te pe cât poți să trăiești bine cu toți, dar cunoștință și prietenie de aproape fă numai cu puțini, căci tovărășiile grabnice adesea sunt însoțite de mari neplăceri. Inlătură mai cu seamă tovărășiile și prieteniile ( dialogurile ) cu oamenii aceia care vorbesc de rău persoanele vrednice de cinste și DISPREȚUIESC LUCRURILE SFINTE". Doamne ajută ! +
Aveti dreptate! Insa e greu sa taci si sa nu actionezi cand vezi ca alti frati traiesc in teroare din cauza tiganilor.

Cum am mai zis si pe alt topic, e usor sa ne dam cu parerea cand nu suntem direct afectati. Totul e iubire si pace (teoretic vorbind) insa, in practica, in viata reala, lucrurile se schimba. Atunci intervine diavolul si tre' sa avem incredere mare in Dumnezeu si sa ascultam poruncile si sfaturile date de Mantuitor si de Sfintii Parinti.

Insa, rata criminalitatii in randul acestei etnii e foarte mare. Sunteti de acord cu mine, macar in privinta asta?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.09.2009, 20:33:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Aveti dreptate! Insa e greu sa taci si sa nu actionezi cand vezi ca alti frati traiesc in teroare din cauza tiganilor.

Cum am mai zis si pe alt topic, e usor sa ne dam cu parerea cand nu suntem direct afectati. Totul e iubire si pace (teoretic vorbind) insa, in practica, in viata reala, lucrurile se schimba. Atunci intervine diavolul si tre' sa avem incredere mare in Dumnezeu si sa ascultam poruncile si sfaturile date de Mantuitor si de Sfintii Parinti.

Insa, rata criminalitatii in randul acestei etnii e foarte mare. Sunteti de acord cu mine, macar in privinta asta?
Sunt de acord dragă Antoni , dar eu am făcut referire și la atragerea în discuție a unor atei , ce deabia așteaptă să intre în polemici nefolositoare nouă celor de aici. Să nu le dăm apă la moară și să fim cu luare aminte pentru a nu sminti pe cei dornici de răspunsuri folositoare. Le cunosc tactica complet neortodoxă ! Intră în dialog doar mai mul pentru a deruta și de a deturna discuția subiectului dezbătut . Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.09.2009, 20:34:23
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
"DUMNEZEU A FACU T SA RASARA SOARELE PESTE CEI BUNI SI PESTE CEI RAI,A DAT PLOAIE SI CELOR BUNI SI CELOR RAI".....daca EL ii aceepta si nu i pierde noi de ce nu iam accepta?noi ce avem in plus fata de EL ca sa i radem de pe pamant....e adevarat ca sunt autori pro si contra pt ca fiecare a fost liber sa isi esxprime parerea despre aceasta categorie de oameni,care sunt cu o morala etca,crestina,deontologica la pamant dar asta nu ne face sa i pierdem ci sa speram ca Dumnezeu le va vorbi in constiinta...da ...e GREU sa iubesti asemene categorii de oameni dar eu cand ma uit in urma mea si imi vad faradelegile mele si Dumnezeu nu ma pierde nu imi vine sa mai ma gadesc la acesti oameni pt ca incerc sa ma ridic eu din mocirla faradelegilor mele,si atata timp cat ma pasuie pe mine si e milostiv cu mine eu ma bucur ca Dumnezeu sa se milostiveasca si spre ei si sa i prinda sfarsitul pocaiti ca sa ne intalnim cu toti in rai si asta numai rugandune unul pt altul...desi repet e greu dar nu imposibil pt ca ura chear aparent mica fata de ei ne intuneca un pic chipul si pt a avea un chip luminos trebuie sa acceptam asa daca nu putem sa i iubim macar sa i acceptam si prin ei sa ne mantuim si noi prin rabdarea noastra si ei chear pun rabdarea la incercare rau de tot....
Piedonee, poate am fost prea dur in mesajul anterior. Insa, din experienta mea directa cu tiganii, din ce vad ca fac in viata reala, din istoria lor, am constatat si inca constat ca ei traiesc exact ca animalele de prada.

Insa, imi pare rau de acei tigani care de mici ar putea fi educati crestineste, insa, din cauza tribalismului diavolesc in care traiesc, ajung hoti si criminali.

Dar, exista si tigani onesti care lucreaza din greu. Inca n'am cunoscut asa persoane.

Sper sa nu deviem de la subiectul thread-ului!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.09.2009, 00:08:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Deci tu crezi ca Parintele Steinhardt greseste nu?

Insa daca scoatem capu' din nisip si privim spre "real life", tot ce spune acolo despre etnia tiganeasca reprezinta situatia de atunci si situatia actuala, realitatea de zi cu zi din secolul 21!

Sau stai... e usor sa dai "report" de pe scaunel din bruxxel, la caldut, liniste si curatenie, fantasticand...

E usor sa visezi la utopii romantice cand sunt altii care indura umilintele societatii! (Porolissensis).
Antonio,

Parintele Steinhardt nu este Hristos, cand m-am uitat ultima oara. Numai Hristos este fara greseala si pacat.

Cred ca ceea ce scrie el este experienta lui descrisa la cald - a lucrat cativa ani in fabrica cu tigani, in epoca comunista. Se stie ca comunismul a scos ce era mai rau din oameni. Deci si din tigani.
Dar ceea ce scrie el nu inseamna de loc ca nu ar trebui sa ne rugam pentru ei, sau ca ar fi genetic suboameni cum spui tu implicit. Doamne fereste!

Nu stiu de unde iti iei tu informatiile astea roz despre capitala Europei. La Bruxelles nu este numai caldut, liniste si curat. Sunt de altfel si multi tigani pe aici, care cersesc la metrou (eu nu le dau niciodata). Si este un oras in care se spune ca traiesc 40 la suta straini de toate neamurile, mai ales arabi dezradacinati. Iar eu lucrez intre altele intr-un liceu prapadit, unde nu s-a vazut neamul din neamul lui de belgian, si unde ai impresia ca intri intr-o inchisoare si multi elevi abia stiu sa scrie. Pe culoare se iau de tine daca esti femeie si te invita la o cafea sau scot sunete obscene. In fiecare zi se isca o bataie iar elevii fumeaza hasis in curte si chiar pe culoare. Am avut elevi care au incercat si la ore.

De altfel, ultima data cand ai vorbit despre asa ceva tu nu stateai in Romania, ci in insorita, calduta Italie. La voi macar este mai mult soare sa se oglindeasca in noroi :-)

PS Te sfatuiesc sa citesti si parerile lui Steinhardt despre ecumenism din Jurnarul fericirii, si cum a fost botezat in prezenta a doi preoti greco-catolici ca sa dea marturie ca sprijina miscarea ecumenica.
O seara buna!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.09.2009, 00:37:47
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Antonio,

Parintele Steinhardt nu este Hristos, cand m-am uitat ultima oara. Numai Hristos este fara greseala si pacat.
Aici, ai dreptate!

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca ceea ce scrie el este experienta lui descrisa la cald - a lucrat cativa ani in fabrica cu tigani, in epoca comunista. Se stie ca comunismul a scos ce era mai rau din oameni. Deci si din tigani.
Dar ceea ce scrie el nu inseamna de loc ca nu ar trebui sa ne rugam pentru ei, sau ca ar fi genetic suboameni cum spui tu implicit. Doamne fereste!
Faptele lor dovedesc contrariul! Actualmente, eu nu vad nici un regim comunist opresiv. Si totusi, ei se comporta la fel. Fara respect pentru Dumnezeu si pentru oamenii din jur.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu stiu de unde iti iei tu informatiile astea roz despre capitala Europei. La Bruxelles nu este numai caldut, liniste si curat. Sunt de altfel si multi tigani pe aici, care cersesc la metrou (eu nu le dau niciodata). Si este un oras in care se spune ca traiesc 40 la suta straini de toate neamurile, mai ales arabi dezradacinati. Iar eu lucrez intre altele intr-un liceu prapadit, unde nu s-a vazut neamul din neamul lui de belgian, si unde ai impresia ca intri intr-o inchisoare si multi elevi abia stiu sa scrie. Pe culoare se iau de tine daca esti femeie si te invita la o cafea sau scot sunete obscene. In fiecare zi se isca o bataie iar elevii fumeaza hasis in curte si chiar pe culoare. Am avut elevi care au incercat si la ore.
Un motiv in plus pentru a te intoarce/a ne intoarce in tara!

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De altfel, ultima data cand ai vorbit despre asa ceva tu nu stateai in Romania, ci in insorita, calduta Italie. La voi macar este mai mult soare sa se oglindeasca in noroi :-)
Dar eu vorbesc obiectiv. Vorbesc din ce vad pe strada, in supermarket-uri, tramvaie, seara, dimineata, s.a.m.d.

Si nu ma ascund in spatele campaniilor de "toleranta" si "anti-discriminare".

Sa fim onesti si sa zicem lucrurilor pe nume. Tiganii sunt o problema in toata Europa. Au fost o problema de cand au venit pe acest continent datorita stilului de viata tribal-dracesc.

Marea vina a domnitorilor romani a fost ca i-au tinut pe teritoriul nostru, ba la manastiri sau gospodorii.

Spaniolii insa, mult mai inteligenti din punctul asta de vedere, au expulzat in trecut si jidovii si arabii.

Cum era acum Romania fara tigani? Dar visez... utopic!

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
PS Te sfatuiesc sa citesti si parerile lui Steinhardt despre ecumenism din Jurnarul fericirii, si cum a fost botezat in prezenta a doi preoti greco-catolici ca sa dea marturie ca sprijina miscarea ecumenica.
O seara buna!
Asta n'o mai stiam! Insa la inchisoare, toti erau camarazi, toti indurau acelasi chin. Poate si asta e un motiv.

Insa, un ortodox nu poate fi ecumenist. Citeste cartea Ortodoxia si Ecumenismul! Ai sa'ti dai seama!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.10.2009, 23:35:22
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SabiaDomnului Vezi mesajul
Te rog frumos sa lasi jignirile,nu ma faci pe mine satanist!Probabil ca atitudinea mea fata de necredinciosi este oarecum agresiva,insa intelege si tu ca m-am saturat sa vad atatia oameni orbi in fata Adevarului!
Vreau sa iti zic ca tot contextul de aici si discutia dintre voi m-a impresionat si chiar m-au dat cateva lacrimi, sper sa nu fie pacat sau ceva ca spun asta de fata cu toata lumea.
De ce m-a impresionat? Pentru ca fix ca tine sunt si eu, si eu ma manii tare in sinea mea, cel putin pe moment pe oamenii care i-ai mentionat. Acum incerc sa ma temperez si chiar reusesc binisor; dar in trecut au fost si situatii in care chiar am ajuns la bataie.
[ o sa mentionez doar o singura intamplare; era odata un tiganus care in metrou 2 statii a injurat non stop pe toata lumea, si cand sa coboare toti, nu prea vroia sa se dea din usa, si injura lumea care vroia sa coboare... si cand am trecut pe langa el, nu m-am putut abtine si l-am pocnit cu sete ]

Dar asta a fost un mare pacat si m-a pus pe ganduri... si repet ca au mai fost si altele; desi in marea majoritate a cazurilor era doar 'ura mocnita';

Cea ce vreau eu sa-ti spun este ca NU ESTE CRESTINESTE!
Te inteleg foarte bine.. candva nu demult eu incercam sa-mi caut scuze.. numeam asta 'manie ca mania lui Dumnezeu'... ce inselare si prostie gandeam! Lasa-L pe Dumnezeu sa aiba grija de ei! Ba mai mult, roaga-te sa fie bland cu ei! Dumnezeu este iubire, si ii iubeste pe toti, dar este si DREPT... si va face dreptatea pe care o ravnesc oamenii... dar Lasa-L pe Dumnezeu sa faca!

Atunci cand ii vei vedea facand fel si fel de fapte, ii vei vedea injurand si blasfemiand si facand atatea si atatea lucruri, nu se poate sa nu te manii putin pe moment! Chiar este bine.. ca daca nu ai face asta atunci ai fi indiferent... dar telul crestinesc, este ca instantaneu aproape, sa ierti... mania asta 'justificata' sa-i zic, sa tina doar o clipa! Lasa-L pe Dumnezeu!

Iar dupa asta, vine urmatoarea treapta.. si anume sa te rogi pentru ei.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.10.2009, 10:39:11
catalaceni catalaceni is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru catalaceni
Implicit pt dusmani

eu zic sa ne rugam normal iar la sfarsit sa spunem rugaciunea aceea in care s zice ca " ma fagaduiesc sa binecuvintez pe cel ce ma blesteama..." ne rugam de bine iar rugaciunea asta se gaseste in cartea de rugaciuni" rugaciune pt dusmani:" daca era foarte grav chestia asta cu rug contra dusmanilor de ce mai e bagata in carte printre celelalte rugaciuni. de fapt acolo ne rugam pt a nu mai avea dusmani
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat timp va intarzia raspunsul lui Dumnezeu la rugaciunile noastre? teodoraianys Rugaciuni 26 21.08.2012 22:30:20
Rugaciunile de dimineata dorelsilaghi Intrebari utilizatori 9 23.11.2011 11:40:59
Chemare la rugaciune individuala pentru conversia la credinta a dusmanilor ortodoxiei spre_rasarit Generalitati 45 21.07.2011 01:23:02
Rugaciunile Hector Rugaciuni 12 29.03.2009 21:14:05
Rugaciunile pt cei adormiti danyel Rugaciuni 0 03.06.2007 21:18:43