Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.09.2011, 15:25:46
Costica Dima Costica Dima is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Costica Dima
Post Preotii nostri !

Nu poti generaliza,sunt unii care nu au nimic pentru a veni si oficia sfintele slujbe,nu au voce,au un discurs precar,pe unii si infatisarea,gesturile si comportamentul lor in Sfanta Biserica sau in afara EI tradeaza rostul lor ca si slujitori ai Sfantului Altar.
Dar,nu e menirea noastra(a unora care avem lacune de scriere,"nostri" nu nostrii!!!) sa-i judecam,apreciem,etc. DOAR DUMNEZEU O POATE FACE!


Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Preotii din religiile necrestine inclusiv preotii ateismului si darwinismului pot sa doarma toata ziua in sac, sa-si puna cenusa in cap caci din cazua invataturii proaste pe care o dau oamenilor lor ii trimit pe acestia PROBABIL in iad. Si vai cat sunt de laudati acesti preoti.

In tarile protestante preotii dau oamenilor credinta falsa, Din nou, pot sa stea toata ziua in sac si sa nu bea decat agurida dar din cauza invataturii gresite pe care o dau oamenilor acestia merg PROBABIL fara viata vesnica. Si vai cat sunt de laudati acesti preoti.

In tara noastra iata ca preotii nostrii ne dau credinta cea buna care ne deschide portile raiului prin botez, ne deschide drumul spre vesnicie prin Sfanta Impartasanie si ne sterge pacatele prin spovedire si ne sterge boala prin sfantul Maslu.

Si din cauza preotilor nostrii care ne dau credinta dreapta noi suntem cei mai fericiti oameni de pe pamant si avem sanse mari sa fim cetateni ai raiului. Noi suntem din punct de vedere religios cea mai dezvoltata tara din lume.

Da trebuie sa multumim preotilor din Romania pentru credinta adevarata si darurile adevarate care le primim prin dansii. Sa ne traiasca si sa ne intalnim cu totii in rai. Sa ne duca Dumnezeu pe toti, preoti si credinciosi romani din toate timpurile in credinta dreapta si rai pentru vesnicie Si la fel sa se intample cu toti oamenii si sa dea Dumnmezeu sa se curete de boala si ingerii cazuti. Amin.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.09.2011, 15:56:38
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul

Cat despre economisti buni si rai, ai dreptate exista si sunt supusi criticii noastre si sunt judecati dupa cum merita. De ce ar face preotii exceptie de la aceasta regula (cei vrednici sa fie slaviti si cei ticalosi sa fie aratati cu degetul si tratati cum merita).
Crestinii nu trebuie sa arate pe nimeni cu degetul.
Dar ca sa ajunga asa crestinul trebuie sa vrea sa schimbe si sa mearga des la spovedanie si sfintele slujbe ale bisericii.
E cale lunga ,ani .
Reply With Quote
  #53  
Vechi 12.09.2011, 16:42:01
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Crestinii nu trebuie sa arate pe nimeni cu degetul.
Dar ca sa ajunga asa crestinul trebuie sa vrea sa schimbe si sa mearga des la spovedanie si sfintele slujbe ale bisericii.
E cale lunga ,ani .
Din cate vad eu ocupatia principala a crestinilor de pe acest forum (imi cer scuze fata de unii dintre ei pentru generalizarea fortata) este aratatul cu degetul.
Pentru asta ar trebui niste cursuri de toleranta poate, pe unii biserica ii face mai intoleranti.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 12.09.2011, 18:01:04
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Pr. Savatie - Despre judecarea preotilor si gandul cel bun (smerit)

http://www.youtube.com/watch?v=aI9_8...eature=related
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.09.2011, 19:27:38
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,un_nepocait

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
Legalizarea prostitutiei nu are cum sa vina de la Biserica.

Ar putea sa vina de la catolici, atei, (neo)protestanti, satanisti, evrei, darwin-isti si alte asemenea specii care probabil vor ajunge in iad. Problema e ca sunt cam putini in Romanica. Doar 15% din populatie. Pot legaliza ei prostitutia? Nu prea. N-au majoritate.

Cine mai raman pe lista? "Oamenii frumosi cu credinta adevarata". Legalizarea prostitutiei ar putea veni chiar de la ei.
Bingo!
legalizarea prostitutiei, dpdv uman, se face de oameni(laic) fara frica de dumnezeu.daca in parlamentul romaniei ar fi oameni cu frica de dumnezeu,pe ordinea de zi nu ar fi introdusa niciodata aceasta falsa problema.
sa te prostituiezi, tine de decizia personala iar traficul de carne vie este pedepsit peste tot in lume acolo unde persoana(omul)este respectat.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.09.2011, 09:02:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Din cate vad eu ocupatia principala a crestinilor de pe acest forum (imi cer scuze fata de unii dintre ei pentru generalizarea fortata) este aratatul cu degetul.
Pentru asta ar trebui niste cursuri de toleranta poate, pe unii biserica ii face mai intoleranti.
Daca ne-ar interesa mai putin de altii si mai mult de noi ne-am simti mai bine si am face voia lui Hristos care a spus : "Nu judeca sa nu fii judecat"
De multe ori vedem la altii greselile de care ne facem noi vinovati.
Scopul principal al crestinului e sa respecte poruncile si sa invieze intru credinta ,adica sa devina un om nou ,imbunatatit.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.09.2011, 12:24:21
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca ne-ar interesa mai putin de altii si mai mult de noi ne-am simti mai bine si am face voia lui Hristos care a spus : "Nu judeca sa nu fii judecat"
De multe ori vedem la altii greselile de care ne facem noi vinovati.
Scopul principal al crestinului e sa respecte poruncile si sa invieze intru credinta ,adica sa devina un om nou ,imbunatatit.
Er odata un calugar de care se zice ca nu era harnic si ascultator. Si la moarte fratii l-au vazut zambind si l-au intrebat. de ce zambesti ca nu te stim harnic si ascultator si el au zis, Eu nu am judecat pe nimeni si acum merg in rai caci nu o sa fiu judecat.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.09.2011, 12:32:31
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca ne-ar interesa mai putin de altii si mai mult de noi ne-am simti mai bine si am face voia lui Hristos care a spus : "Nu judeca sa nu fii judecat"
De multe ori vedem la altii greselile de care ne facem noi vinovati.
Scopul principal al crestinului e sa respecte poruncile si sa invieze intru credinta ,adica sa devina un om nou ,imbunatatit.
Ca si in pilda talantilor, nu este de ajuns ce\cat avem noi. Nu este suficient ca noi sa fim persoane bune, daca ii lasam pe cei din jur sa fie rai. Dumnezeu ne va judeca cand va fi timpul, pana atunci noi avem o datorie fata de noi si semenii nostrii sa facem din lumea asta un loc mai bun. Eu nu cred ca rolul nostru se limiteaza la respectarea poruncilor si Sfintelor Scripturi (au si ele rolul lor informativ).
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.09.2011, 12:48:04
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Er odata un calugar de care se zice ca nu era harnic si ascultator. Si la moarte fratii l-au vazut zambind si l-au intrebat. de ce zambesti ca nu te stim harnic si ascultator si el au zis, Eu nu am judecat pe nimeni si acum merg in rai caci nu o sa fiu judecat.
Concluzia? Putem fi lenesi si neascultatori dar daca nu judecam pe ceilalti mergem in rai. Ca nu o sa fim judecati.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 13.09.2011, 13:39:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Ca si in pilda talantilor, nu este de ajuns ce\cat avem noi. Nu este suficient ca noi sa fim persoane bune, daca ii lasam pe cei din jur sa fie rai. Dumnezeu ne va judeca cand va fi timpul, pana atunci noi avem o datorie fata de noi si semenii nostrii sa facem din lumea asta un loc mai bun. Eu nu cred ca rolul nostru se limiteaza la respectarea poruncilor si Sfintelor Scripturi (au si ele rolul lor informativ).
Nu putem obliga pe nimeni sa fie bun sau cum vrem noi.
Dumnezeu a lasat fiecaruia libertate si trebuie sa o respectam.
Putem sa atragem atentia ,dar cu duhul blandetii cum spune sf.Pavel.
Hristos a spus ca prin fapte sa ii schimbam pe cei din jur :
"Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă faptele voastre cele bune și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri. "(Matei ,cap.5)
Faptele bune inseamna indeplinirea poruncilor .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
O lume mai buna alexdu Generalitati 17 19.01.2011 16:25:31
Ortodoxia,adevarata credinta strajeru Despre Biserica Ortodoxa in general 0 26.11.2007 02:34:21
Adevarata credinta Agatha Generalitati 69 28.02.2007 23:08:35