Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3881  
Vechi 01.10.2011, 17:47:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Daca ortodoxia iarta pacatul impotriva Duhului Sfint, asa cum afirmati, de ce refuza inmormintarea cu preot a unui sinuigas? Se considera tocmai, ca sinuciderea e un astfel de pacat; nefericitul nu a mai vazut nici o speranta la Domnul si s-a abandonat in mina celui rau, luindu-si viata.
Si atunci din doua una: fie nu aveti dreptate, fie aveti dreptate, iar in cazul asta, avind in vedere ca considerati ca Domnul iarta toate pacatele, inclusiv cele impotriva Duhului Sfint,
ar trebui ca BO sa-i inmorminteze cu preot pe cei care si-au luat viata.
Mai exact nu eu spun, ci BO ( si de fapt si BC, puteti intreba un catolic sau citi despre pacatele impotriva Duhului Sfant din sursele catolice).
Iar la intrebare am raspuns in celelalte mesaje, pana la moarte se pot ierta daca persoana se pocaieste, dupa moarte nu se mai pot ierta pentru ca persoana nu se mai poate pocai.
Desi si in acest caz s-ar putea sa existe exceptii, am mai povestit de o familie din Rusia bogata care avea un fiu pe care nu l-au lasat sa se insoare si acesta s-a sinucis impreuna cu fata. Familia a ajutat la constructia mai multor biserici pentru sufletul celui mort si s-au rugat sa le dea un semn daca Domnul il iarta, sa creasca copaci pe biserica. Si dupa multi ani pe o biserica au crescut copaci pe acoperis. Am vazut asta la televizor, era un preot care cred ca slujea chiar la acea biserica, undeva in Dobrogea (din ce imi aduc aminte biserica fusese renovata, nu mai avea copacii). Asta e povestea aproximativa, nu-mi mai amintesc totul in amanunt.
Dar un ateu e logic ca se poate intoarce, ar fi curios sa gandim altfel.
  #3882  
Vechi 01.10.2011, 18:34:12
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Daca ortodoxia iarta pacatul impotriva Duhului Sfint, asa cum afirmati, de ce refuza inmormintarea cu preot a unui sinuigas? Se considera tocmai, ca sinuciderea e un astfel de pacat; nefericitul nu a mai vazut nici o speranta la Domnul si s-a abandonat in mina celui rau, luindu-si viata.
Si atunci din doua una: fie nu aveti dreptate, fie aveti dreptate, iar in cazul asta, avind in vedere ca considerati ca Domnul iarta toate pacatele, inclusiv cele impotriva Duhului Sfint,
ar trebui ca BO sa-i inmorminteze cu preot pe cei care si-au luat viata.
Stimata doamna, ati observat in mod perfect o contradictie. Din pacate, asa e si chiar mai mult: e un dublu standard: daca esti "vip", banos nevoie mare, si ti-ai luat viata, de stressat de atata plictiseala, nici o grija pentru rude. Te inmormanteaza preotii de parca ai murit din accident, funia aia afurisita din jurul gatului pe care ai legat-o din greseala in timp ce dadeai cu piciorul scaunului de curiozitate era prea groasa si legata de lustra, deh, accident de vip plictisit. Daca esti sarac, se respecta canoanele. Vorba unor ecumenisti desantati, "canoanele sunt bariere ruginite"... "Dublul standard e un simptom al pierderii umanitatii"... Nu mai stiu cine a zis-o, dar a zis-o bine.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 01.10.2011 at 18:38:43.
  #3883  
Vechi 01.10.2011, 18:36:52
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
1. Iar la intrebare am raspuns in celelalte mesaje, pana la moarte se pot ierta daca persoana se pocaieste, dupa moarte nu se mai pot ierta pentru ca persoana nu se mai poate pocai.
2. Desi si in acest caz s-ar putea sa existe exceptii....
1.Iarasi mi se pare ilogic si in conformitate cu credinta adventista, nu cu cea ortodoxa, a dumneavoastra. Dupa logica dumneavoastra, daca un decedat s-a pocait, nu are rost sa ne rugam pentru el, pentru ca deja, prin pocainta, e iertat si e in rai, iar pentru un decedat care nu s-a pocait deasemenea nu are rost sa ne rugam, pentru ca persoana nu se mai poate pocai!!! Pai asta contravine cu credinta dumneavoastra.

De ce ne rugam noi pentru cei raposati? Pentru ca avem incredere in marea Milostivire a Lui Dumnezeu care ii va ierta pacatele celui decedat, fie ca a avut timp sau nu sa se pocaiasca!

2. Daca sint exceptii asta inseamna ca Dumnezeu e Bun si Milostiv si ii iarta chiar si pe sinucigasi. Iar in acest caz biserica ar trebui sa ingroape si sinucigasii cu preot. Asta e o parere personala.

Si revenind la ce se discuta, din punctul meu de vedere sinuciderea nu e un pacat impotriva Duhului Sfint, iar pacatul impotriva Duhului Sfint, pacat pe care l-a detaliat foarte bine dl Scotland the Brave, nu se iarta. Iar asta pentru ca asa a spus Domnul nostru Isus Cristos.
  #3884  
Vechi 01.10.2011, 19:22:38
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aici ai dreptate, probabil asa par din cauza ca mi-am pierdut degeaba timpul sa discut cu tine.
Tu nu mai tii minte ce ai facut si scris in trecut. Ai uitat si ca ai avut un nick in care chiar la profil ai pus exact aceleasi informatii pe care le-ai dat si in nickul trecut si scriai exact aceleasi mesaje despre aceleasi pareri. Cate doctorite sunt intr-un oras din apropierea Parisului de exact varsta ta, care intra pe forumul ortodox si scriu aceleasi lucruri ca si tine? Doar daca clonarea la oameni a reusit. http://www.crestinortodox.ro/forum/member.php?u=28754
Problema nu e ca ai mai avut alt nick in paralel, e treaba ta si nu are importanta, ci ca spui ca nu e asa si ca eu mint si denigrez.

Si ca sa dau un singur mesaj in care tu nu ai spus nimic, primul gasit repede la cautari: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1844
"Erethorn ti-a raspuns deja la o parte din cele scrise, si iti mai raspund si eu, dar daca continui cu reaua vointa demonstrata in ultimele mesaje, al meu pentru tine va fi si ultimul. Stii ca nu se arunca margaritarele la cei care le calca in picioare din rea vointa."
Si continui: "Revenind la tine, nu numai ca pui cam totul in oala cu eticheta "diavolul" pacatuind astfel impotriva Duhului Sfant, insa chiar si atunci cand cineva incearca sa iti arate cum sa distingi oalele intre ele, te incapatanezi sa le amesteci. Asa ca, daca este rea vointa din partea ta, nu are sens sa isi mai bata cineva gura cu tine. Eu iti mai spun pentru ultima oara, iar apoi, daca nu vei dori sa pricepi in ciuda a toate cele pe care le citesti si care sunt corecte, fiind doar tu singur cel care te incapatanezi sa le amesteci, vei fi singurul vinovat."

Asta e doar unul. Asadar continua sa scrii, oricum nu-ti mai amintesti ce ai scris dupa aceea. Si eu nu mai sunt dispus sa-mi pierd timpul.
P.S. Vad ca ai scris si despre asta, nu te-am banat eu ca nu sunt admin. iar cand te-a banat discutiile despre azima practic se incheiasera si noi ajunsesem la pace. In schimb de mut mai mult timp cred ca trebuia sa ti se atraga atentia, eu am spus demult de trei atentionari si apoi banare. Deci banare dupa trei atentionari. Si asta si numai avand in vedere ce scrii despre ortodoxie.
Catalin, asociatiile pe care le faci tu intre diversi useri pe baza unor asemanari intre ei ti-am spus ca ma lasa rece.

Cat despre definitia data pacatului impotriva Duhului Sfant am mentinut-o mereu, nici vorba sa uit ceea ce am spus: este cea data de Iisus, si este exact ceea ce ti-au spus deja si alti useri, doar tu nu vrei sa accepti.

Cat despre banarea admin, nici nu am spus ca ai fi fost tu si nu te-am acuzat in nici un fel dimpotriva, nu cred ca ai tu amestec in asta. Daca urmareai atent discutiile, ai fi inteles si tu cine a fost atat de deranjat si de ce. Cat despre atentionarile de care vorbesti, de la cine ar fi trebuit sa vina? Ca admin nu mi-a dat nici o atentionare si nici o explicatie. Si cum adica avand in vedere ce scriu despre Ortodoxie? Niciodata nu am scris vreo minciuna despre ea. Si atunci? Doar pentru ca nu o ridic in slavi? Asa cum dealtfel nu ridic nici o religie in slavi ci dimpotriva, pun punctul pe i in toate! Doar pentru ca arat anumite aspecte ale Ortodoxiei este atat de deranjant? Si de ce deranjeaza din moment ce nu-i minciuna? Doar pentru ca anumite aspecte considerate de unii nemaipomenite pentru ca asa au fost setati sa le considere, altii le privesc cu ochi critic si vad si ceea ce este mai putin coerent si adevarat? De ce crezi ca Domnul a zis ca adevaratii crestini vor fi urati de lumea aceasta? Tocmai pentru ca adevaratii crestini nu se lasa nici setati si nici nu se pliaza in fata minciunii, indiferent de consecinte!

Si sa stii ca tehnica fofilarii de la raspunsuri la intrebari bine tintite nu tine, nu are sens sa folosesti tertipuri inutile Asta si apropos de oala cu eticheta "diavolul" in care bagi minunile facute de Dumnezeu in lumea catolica si protestanta.

Last edited by Adriana76; 01.10.2011 at 19:43:53.
  #3885  
Vechi 01.10.2011, 19:31:07
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mai exact nu eu spun, ci BO ( si de fapt si BC, puteti intreba un catolic sau citi despre pacatele impotriva Duhului Sfant din sursele catolice).
Iar la intrebare am raspuns in celelalte mesaje, pana la moarte se pot ierta daca persoana se pocaieste, dupa moarte nu se mai pot ierta pentru ca persoana nu se mai poate pocai.
Desi si in acest caz s-ar putea sa existe exceptii, am mai povestit de o familie din Rusia bogata care avea un fiu pe care nu l-au lasat sa se insoare si acesta s-a sinucis impreuna cu fata. Familia a ajutat la constructia mai multor biserici pentru sufletul celui mort si s-au rugat sa le dea un semn daca Domnul il iarta, sa creasca copaci pe biserica. Si dupa multi ani pe o biserica au crescut copaci pe acoperis. Am vazut asta la televizor, era un preot care cred ca slujea chiar la acea biserica, undeva in Dobrogea (din ce imi aduc aminte biserica fusese renovata, nu mai avea copacii). Asta e povestea aproximativa, nu-mi mai amintesc totul in amanunt.
Dar un ateu e logic ca se poate intoarce, ar fi curios sa gandim altfel.
Iar morala (concluzia) este: sinuciderea nu este pacat impotriva Duhului Sfant si nicidecum faptul ca pacatul impotriva Duhului Sfant s-ar ierta. Daca oamenii ar fi avut mai multa iubire de semen nu ar mai fi considerat ca sinuciderea ar fi pacat impotriva Duhului Sfant.
  #3886  
Vechi 01.10.2011, 19:52:53
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Ca si concluzie si incheiere pe acest subiect: am crezut ca o minune ortodoxa in urma careia oamenii au fost indemnati sa il gaseasca pe Hristos la ei in biserica si nicidecum sa treaca toti la Ortodoxie, ii va convinge pe fundamentalisti ca nu au dreptate insa vad ca nici pe departe sa fie asa ci dimpotriva, decat sa recunoasca ei ca au gresit, arunca cu noroi in preot. Unul il numeste "preotas" iar altul il acuza in mod voalat de slabire a credintei. Deci roadele nu au nici o valoare pentru ei chiar si cand sunt din lumea ortodoxa, daca nu le confirma ideile. Si acestia ii condamna apoi pe nevinovati.
Si cu asta m-am retras. Nu mai este nimic de spus din punctul meu de vedere, s-au dat lucrurile pe fata.
  #3887  
Vechi 02.10.2011, 19:18:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
1.Iarasi mi se pare ilogic si in conformitate cu credinta adventista, nu cu cea ortodoxa, a dumneavoastra. Dupa logica dumneavoastra, daca un decedat s-a pocait, nu are rost sa ne rugam pentru el, pentru ca deja, prin pocainta, e iertat si e in rai, iar pentru un decedat care nu s-a pocait deasemenea nu are rost sa ne rugam, pentru ca persoana nu se mai poate pocai!!! Pai asta contravine cu credinta dumneavoastra.

De ce ne rugam noi pentru cei raposati? Pentru ca avem incredere in marea Milostivire a Lui Dumnezeu care ii va ierta pacatele celui decedat, fie ca a avut timp sau nu sa se pocaiasca!

2. Daca sint exceptii asta inseamna ca Dumnezeu e Bun si Milostiv si ii iarta chiar si pe sinucigasi. Iar in acest caz biserica ar trebui sa ingroape si sinucigasii cu preot. Asta e o parere personala.

Si revenind la ce se discuta, din punctul meu de vedere sinuciderea nu e un pacat impotriva Duhului Sfint, iar pacatul impotriva Duhului Sfint, pacat pe care l-a detaliat foarte bine dl Scotland the Brave, nu se iarta. Iar asta pentru ca asa a spus Domnul nostru Isus Cristos.
Ca sa lamurim pe ce baze discutam, repet:
1. Ceea ce spun nu e o parere personala, e conceptia BO. Pentru asta am dat si citate, vreau sa ma asigur ca ati inteles asta.
2. Aceasta e si conceptia BC. Puteti cauta pe orice site catolic, iar daca nu este asa puteti da un citat cum crede BC. Trebuie sa vedeti daca sustineti conceptia BC sau o conceptie protestanta.

Dupa ce am lamurit partea asta o sa raspund la mesaj. Biserica Ortodoxa se roaga pentru toti cei raposati, cu cateva exceptii. Trebuie sa faca parte din BO, nu se roaga pentru cei din afara BO, iar dintre acestia trebue sa fie botezati, nu se roaga pentru cei nebotezati, fie si copii. Nu se roaga nici pentru cei ce s-au sinucis si bineinteles ca nici pentru atei.
De asemenea, cei canonizati ne rugam la ei, nu ne rugam pentru ei, stim ca au fost mantuiti.

Acum, pentru cei raposati, din ce stiu rugaciunile au efect pentru toti, dar cei ce au pacate mari nespovedite, de moarte nu prea au sanse sa ajunga in Rai. In schimb cei cu pacate usoare in urma rugaciunii celor vii pot chiar ajunge din Iad in Rai. Din cate stiu si in Bc este acelasi lucrru in cazul Purgatoriului, e pentru pacate usoare, nu cele de moarte.
Pacatele impotriva Duhului Sfant sunt mai mari decat pacatele de moarte, iar despre acestea se spune ca nu vor fi iertate.
E vorba despre iertarea dupa moarte, pentru ca atat timp cat este cineva in viata orice pacat se iarta in urma pocaintei, nu exista niciun pacat ce nu se poate ierta cat timp acel pacatos se pocaieste. Nu se spune ca Iuda a pacatuit ca s-a sinucis si nu a avut incredere in iertarea lui Dumnezeu? Asadar si pacatul lui Iuda era iertat daca acesta se pocaia si apoi avea incredere. Absolut orice pacat pana la moarte se iarta daca acea persoana se pocaieste, asta e si baza crestinismului. Avem si exemplul Sf. Apostol Petru care s-a lepadat de Hristos si dupa aceea s-a pocait.

In schimb mai e un aspect, cine persevereaza in a face ceva gresit cu greu mai gaseste calea inapoi, pentru ca se subtiaza legatura cu Dumnezeu. Scrie ca ingerii nu mai fac pacate pentru ca perseverand in bine au strans aceasta legatura si nu mai pot cadea. In schimb ingerii cazuti perseverand in rau sunt la polul opus. La fel si un om, perseverand in bine se sfinteste tot mai mult si sunt sanse tot mai mici sa cada, iar unii ajung chiar la despatimire.
  #3888  
Vechi 02.10.2011, 21:03:55
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ca sa lamurim pe ce baze discutam, repet:
... Biserica Ortodoxa se roaga pentru toti cei raposati, cu cateva exceptii. Trebuie sa faca parte din BO, nu se roaga pentru cei din afara BO, iar dintre acestia trebue sa fie botezati, nu se roaga pentru cei nebotezati, fie si copii. Nu se roaga nici pentru cei ce s-au sinucis si bineinteles ca nici pentru atei....
Deja m-am lamurit. Il prefer pe Dumnezeul pe care ni l-a prezentat Biserica Catolica: un Dumnezeu infinit de Bun.Eu cred ca Aceluiasi Dumnezeu I se roaga si credinciosii ortodocsi.

Am in familia mea mai multe cazuri de casatorii mixte. Cazuri in care, de cele mai multe ori, partea catolica e mai preocupata de latura spirituala a vietii. Aceste persoane se roaga pentru partenerii lor ortodocsi. Sa inteleg ca invers, conform cu cele afirmate mai sus, e interzis? Adica sotul/sotia ortodocsi nu se pot ruga pentru sotia/sotul catolice? Sau ortodocsii nu se pot ruga pentru cumnati/cumnate/nepoti catolici? E prima data cind aud asa ceva, si daca chiar e adevarat, atunci chiar trag concluzi ca ortodoxia e inferioara catolicismului, iar Biserica Catolica ca fiind unica biserica preocupata cu adevarat de mintuirea sufletelor catolicilor, iar prin catolici inteleg toti oamenii.

PS In Biserica Catolica exista o devotiune numita "Rozariul Divinei Indurari". In cadrul novenei de 9 zile in prima zi ne rugam pentru intreaga omenire, in a doua pentru preoti si calugari (indiferent de confesiune), in a treia zi pentru sufletele evlavioase si fidele Domnului (indiferent de confesiune), in a patra pentru pagini si cei care nu L-au cunoscut pe Domnul, in a cincea pentru eretici si fratii despartiti, in a sasea pentru sufletele blinde, smerite si cele ale copiilor, in a saptea pentru sufletele care cinstesc Indurarea Divina, in a opta pentru sufletele din Purgator, iar in a noua pentru sufletele indiferente si reci, fata de care Domnul nostru a avut cea mai mare aversiune in Gradina Maslinilor.
Dupa cum se vede, in cadrul unui ciclu de 9 zile incercam sa ne rugam pentru toti oamenii. Asa ne sfatuieste Biserica Catolica si eu cred ca e firesc, nu mai dezvolt de ce.
  #3889  
Vechi 02.10.2011, 21:52:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Daca ortodoxia iarta pacatul impotriva Duhului Sfint, asa cum afirmati, de ce refuza inmormintarea cu preot a unui sinuigas?
De fapt, și în Biserica Catolică funeraliile acordate unui sinucigaș ar trebui considerate ceva excepțional, pentru care este nevoie de aprobare arhierească, întocmai cum e și la ortodocși.

Sub acest aspect, actualul cod canonic este foarte concis: art 1183 din Codex Iuris Canonici spune, la modul foarte general, că "funeraliile trebuie refuzate "păcătoșilor manifești, ale căror funeralii ar însemna smintirea credincioșilor", iar articolul următor spune că, în caz de dubiu, trebuie întrebat episcopul și hotărârea lui aplicată.

Vechiul cod canonic, activ între 1917 și 1983, era mai explicit. Astfel, în art 1240 para 3 aflăm că "ad sepulturam ecclesiasticam NON sunt admittendi (...) Qui se ipsi occiderint deliberato consilio;", fiind în aceeași categorie cu excomunicații, morții în duel, amatorii de crematoriu, etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #3890  
Vechi 02.10.2011, 22:02:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Deja m-am lamurit. Il prefer pe Dumnezeul pe care ni l-a prezentat Biserica Catolica: un Dumnezeu infinit de Bun.Eu cred ca Aceluiasi Dumnezeu I se roaga si credinciosii ortodocsi.

Am in familia mea mai multe cazuri de casatorii mixte. Cazuri in care, de cele mai multe ori, partea catolica e mai preocupata de latura spirituala a vietii. Aceste persoane se roaga pentru partenerii lor ortodocsi. Sa inteleg ca invers, conform cu cele afirmate mai sus, e interzis? Adica sotul/sotia ortodocsi nu se pot ruga pentru sotia/sotul catolice? Sau ortodocsii nu se pot ruga pentru cumnati/cumnate/nepoti catolici? E prima data cind aud asa ceva, si daca chiar e adevarat, atunci chiar trag concluzi ca ortodoxia e inferioara catolicismului, iar Biserica Catolica ca fiind unica biserica preocupata cu adevarat de mintuirea sufletelor catolicilor, iar prin catolici inteleg toti oamenii.

PS In Biserica Catolica exista o devotiune numita "Rozariul Divinei Indurari". In cadrul novenei de 9 zile in prima zi ne rugam pentru intreaga omenire, in a doua pentru preoti si calugari (indiferent de confesiune), in a treia zi pentru sufletele evlavioase si fidele Domnului (indiferent de confesiune), in a patra pentru pagini si cei care nu L-au cunoscut pe Domnul, in a cincea pentru eretici si fratii despartiti, in a sasea pentru sufletele blinde, smerite si cele ale copiilor, in a saptea pentru sufletele care cinstesc Indurarea Divina, in a opta pentru sufletele din Purgator, iar in a noua pentru sufletele indiferente si reci, fata de care Domnul nostru a avut cea mai mare aversiune in Gradina Maslinilor.
Dupa cum se vede, in cadrul unui ciclu de 9 zile incercam sa ne rugam pentru toti oamenii. Asa ne sfatuieste Biserica Catolica si eu cred ca e firesc, nu mai dezvolt de ce.
BO se roaga pt toata lumea nu doar pt ortodocsi. Cand se roaga pt conducatorii tarii, ai satelor si ai oraselor, inseamna ca toti sunt ortodocsi? Sau pt oastea tarii? BO se roaga si pt pacea intregii omeniri. Toti suntem fii lui Dumnezeu nu doar ortodocsii. Doamne ajuta!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38