Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 15.12.2013, 14:15:25
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Fata de vremea noastra sa stii ca mie mi se pare ca facultatea a evoulat semnificativ, si ca dotari, si ca personal (ma refer la clinici) si ca cazuistica; probabil in primii ani sunt aceiasi dinozauri pitecantropi, insa in "clinici" s-a mai innoit matca, au aparut personaje noi si interesante. pe vremuri daca se nimerea sa ai ore dupa 12, mai ales medicala, infectioase, etc, batea vantul , nu mai era cazuistica de nici o culoare, acum am auzit ca la medicala mai ales se duce lumea dimineata la 9-10 cu animale si pana la 2-3 dupa-amiaza nu apuca sa intre ... Trebuie doar voi sa aveti dorinta de a invata si de a pune mana sa faceti ceva, efectiv; chiar si pe vremea noastra dc un student era vazut ca e interesat de cazuistica era lasat sau chiar indemnat sa participe la investigatii si la proceduri, desigur sub suprevegeherea si indrumarea cadrului didactic. Am avut si noi cativa profesori buni, o parte inca mai sunt, ba chiar am inteles ca s-au inmultit. Cred ca daca nu a devenit deja facultatea noastra competitiva, lucrul asta se va intampla in curand. Mai greu cred ca este sa se alinieze toti ceilalti practicieni, mai ales cei din teritoriu, adica viitorii nostri angajatori, ca astia sunt cam de moda veche, si ca ideologie si chiar si ca practica, sunt "pe stil vechi"...
Poate ca ai dreptate in aceasta privinta. S-au mai schimbat din lucruri. Am mai auzit discutandu-se despre asta. Insa mai mult auzite, decat fapte. In raport cu inferioritatea cu care suntem tratati si pretentiile lor banesti, nu se observa nicio schimbare in bine. Din contra. Ma rog, tind sa cred ca nici la celelalte trei facultati nu umbla cainii cu covrigii in coada... Pana la urma, cine vrea si poate sa faca facultatea asta o face si cine nu, nu. Pacat ca se intampla asta. Mie una mi se pare dureros, zic de mine si de situatia mea. Insa ce sa fac, rabd, sper. Nici eu nu stiu cum sa la mai iau. Sunt din ce in ce mai deprimata. Sper ca lucrurile sa se aseze si pentru mine.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 16.12.2013, 11:01:18
elena_24 elena_24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2013
Mesaje: 1
Implicit Buna

Buna Maria

Nu ai o alta ruda cu care ai putea lasa copilasul si tu sa ti cauti de munca in alta tara. Eu locuiesc in Anglia si poate te as putea ajuta. Daca esti interesata lasa mi adresa ta de mail.

Elena
Reply With Quote
  #273  
Vechi 16.12.2013, 11:48:21
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena_24 Vezi mesajul
Buna Maria

Nu ai o alta ruda cu care ai putea lasa copilasul si tu sa ti cauti de munca in alta tara. Eu locuiesc in Anglia si poate te as putea ajuta. Daca esti interesata lasa mi adresa ta de mail.

Elena
Suntem doar noi doi. Multumesc pentru mana de ajutor. Mai am totusi sperante ca voi putea sa platesc taxa de studii... Nu stiu cum...
Reply With Quote
  #274  
Vechi 16.12.2013, 18:57:05
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Nu stiu daca are vreo importanta, insa vroiam sa va spun ca de maine teoretic nu o sa am internet. O sa-l taie. Poate doar daca gasesc vreo retea wireless neparolata voi mai putea scrie (daca trebuie). Insa, in cazul in care nu o sa mai pot scrie, va doresc de pe acum Craciun fericit si un An Nou minunat! Imi pare rau daca v-am suparat pe unii dintre voi sau pe toti cu problemele mele, promit sa nu va mai deranjez, sau cel putin voi incerca. Si mai promit ca o sa ma straduiesc mai mult sa avem un viitor mai bun. Poate totusi mila lui Dumnezeu ajunge si la noi. Va rog sa va rugati si pentru noi daca puteti. Mai am 5 lei pana la mijlocul lui ianuarie. N-am reusit sa-i cumpar nimic celui mic. Sunt foarte trista, insa sper sa nu mai ajung vreodata asa...

Numai bine va doresc!

Maria
Reply With Quote
  #275  
Vechi 21.12.2013, 16:09:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Probabil nu se pot compara temerile unui student obisnuit (examene, colocvii, promovari, etc) cu ale unei mame singure in preajma Craciunului... Nu poti ajunge la ai tai, macar acum de sarbatori? Poate primesti un ajutor de la tatal copilului? daca nu, nu ai prietene, colege pe care sa le vizitezi de Craciun? mergi la vreo biserica? acolo ai putea sa intalnesti persoane binevoitoare si cu siguranta si tu si cel mic veti primi dulciuri, fructe, sau poate chiar un cadou; la noi la biserica pana acum s-a facut in fiecare an serbare de Craciun, cu cadouri pt copii, pom, chiar si "Mos Craciun" (recunosc ca anul asta nu stiu daca s-a facut sau urmeaza sa se faca, nu mai sunt la curent). poate pana la urma nu e atat de important sa fie mancare multa pe masa, asta nu a facut fericit pe nimeni, cat linistea si impacarea sufleteasca. chiar daca acum e greu, vom invata sa supravietuim, nu avem incotro. cu siguranta vor veni si vremuri mai bune, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #276  
Vechi 23.12.2013, 09:44:37
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Probabil nu se pot compara temerile unui student obisnuit (examene, colocvii, promovari, etc) cu ale unei mame singure in preajma Craciunului... Nu poti ajunge la ai tai, macar acum de sarbatori? Poate primesti un ajutor de la tatal copilului? daca nu, nu ai prietene, colege pe care sa le vizitezi de Craciun? mergi la vreo biserica? acolo ai putea sa intalnesti persoane binevoitoare si cu siguranta si tu si cel mic veti primi dulciuri, fructe, sau poate chiar un cadou; la noi la biserica pana acum s-a facut in fiecare an serbare de Craciun, cu cadouri pt copii, pom, chiar si "Mos Craciun" (recunosc ca anul asta nu stiu daca s-a facut sau urmeaza sa se faca, nu mai sunt la curent). poate pana la urma nu e atat de important sa fie mancare multa pe masa, asta nu a facut fericit pe nimeni, cat linistea si impacarea sufleteasca. chiar daca acum e greu, vom invata sa supravietuim, nu avem incotro. cu siguranta vor veni si vremuri mai bune, Doamne ajuta!
Buna Fallen,

Din pacate, nu am putut sa ma aliniez in randul colegelor mele de la facultate, care au 20 de ani si petrec intr-una... viata mea "complicata" este vazuta ciudat si este prost inteleasa de catre colegele mele. Asa cum la fostul loc de munca eram vazuta ca pe un fel de victima, de zici ca daca esti parinte singur si te zbati, ai vreun fel de boala contagioasa... Am fost recent la un interviu si mi s-au scos ochii cu "ce faci cu copilul?, il duci undeva asa-i, ca sa poti munci la noi zi si noapte (vorba vine)?"... mi s-a acrit de tot. La ce mai cheama mame la interviu, daca le defavorizeaza in acest hal? Imi aduc aminte cum la locul de munca erau 2 gravide si de cat de nervoasa si antipatica era managera din acest punct de vedere... Am intrebat cred ca peste 20 de persoane, cunostinte, daca ma pot ajuta cu ceva, macar pana trec acest hop si nimic... unii sunt la munte, altii in vacante peste hotare si toti zic ca nu au bani. Nu mai am nicio asteptare acum. Sunt foarte dezamagita. Peste doua zile e Craciunul si sunt in pom. N-am de niciunele, de niciun fel... Si ma doare ca nici pt cel mic nu am un cadou... M-am tot gandit daca eu as avea mereu o situatie financiara foarte buna, daca as fi intrebata cum as proceda, oare tot ca ei? Nu cred, si sper sa am mereu bunavointa sa fac bine, in functie de puterile mele. Asta este, incerc sa fiu tare... Insa sunt extrem de trista.

Craciun fericit si numai bine, tuturor!

Last edited by maria25; 23.12.2013 at 09:48:23.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 02.01.2014, 13:17:32
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit 2014

La multi ani, tuturor!


Va doresc un an nou fericit! Un an nou extraordinar, plin cu reusite, sanatate si presarat cu bucurii! Un an nou lipsit de griji si deznadejde, un an nou bogat in dragostea si puterea lui Hristos!

Va doresc tot ce-i mai bun!
Reply With Quote
  #278  
Vechi 21.01.2014, 21:14:58
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Buna seara!

M-am intors cu vesti.

Vreau sa va spun ca am reusit sa imi platesc integral, primele doua transe din taxa de studii la facultate (2750lei). Mai am 1050 lei de achitat, urmatoarea transa si ultima si aproximativ doua sute de euro de returnat unei persoane care m-a ajutat. Va multumesc pentru sprijin si rugaciuni, caci fara voi si Dumnezeu, nu as fi reusit! Chiar cand eram lipsita de speranta, in ultima clipa a venit ajutorul. Stiu ca nu e roz acum, insa sper din tot sufletul sa reusesc sa aranjez lucrurile cum trebuie. Mai sunt intr-adevar multe de facut...

As vrea sa va intreb, iertati-mi indrazneala... m-am tot uitat pe freecycle, dar degeaba. Are cineva o centrala termica second-hand, chiar si noua, cu tot cu calorifere si vrea sa mi-o vanda in rate mici pe o perioada mare de timp? Nu mai fac fata cu mucegaiul si condensul! Am inhalat la greu umezeala si spori... si nu mi-e numai de mine, ci de cel mic... M-am tot incalzit dand drumul la cuptor, la aragaz, caci calorifer electric nu indraznesc sa pun in priza, la cat e de scump curentul... Stiu ca nu reprezint un candidat ideal in materie de finante, insa promit ca in timp, putin cate putin as achita-o. Daca stiti pe cineva, dati-mi va rog un pm.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 01.03.2014, 11:00:22
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit 1 Martie

Buna dimineata!

Va doresc tuturor o primavara minunata, cu mult soare si bucurii infinite!


Maria
Reply With Quote
  #280  
Vechi 01.03.2014, 13:26:15
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Buna dimineata!

Va doresc tuturor o primavara minunata, cu mult soare si bucurii infinite!


Maria
Multumim, Maria! Si voua la fel!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 21:27:42
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
nu stiu ce sa fac , ajutati-ma allex_adriana Nunta 17 14.03.2011 21:08:08
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 20:48:15