Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 13.11.2017, 11:37:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Nu stiu ce Biblie folosesti dumneata, dar Biblia (traducerile ortodoxe) spune ca Dumnezeu este "singurul care are nemurirea".
spune Biblia ca singurul care are nemurirea este Dumnezeu, dar tot aceeasi Biblie spune ca si Dumnezeu a murit. Uite:
"Deci după ce a luat oțetul, Iisus a zis: Săvârșitu-s-a. Și plecându-Și capul, Și-a dat duhul.
Deci iudeii, fiindcă era vineri, ca să nu rămână trupurile sâmbăta pe cruce, căci era mare ziua sâmbetei aceleia, au rugat pe Pilat să le zdrobească fluierele picioarelor și să-i ridice.
Deci au venit ostașii și au zdrobit fluierele celui dintâi și ale celuilalt, care era răstignit împreună cu el.
Dar venind la Iisus, dacă au văzut că deja MURISE, nu I-au zdrobit fluierele" (Ioan 19:30-33)

"Iar Iisus, scoțând un strigăt mare, Și-a dat duhul.
Și catapeteasma templului s-a rupt în două, de sus până jos.
Iar sutașul care stătea în fața Lui, văzând că astfel Și-a dat duhul, a zis: Cu adevărat omul acesta era Fiul lui Dumnezeu!
Și erau și femei care priveau de departe; între ele: Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov cel Mic și a lui Iosi, și Salomeea,
Care, pe când era El în Galileea, mergeau după El și Îi slujeau, și multe altele care se suiseră cu El la Ierusalim.
Și făcându-se seară, fiindcă era vineri, care este înaintea sâmbetei,
Și venind Iosif cel din Arimateea, sfetnic ales, care aștepta și el împărăția lui Dumnezeu, și, îndrăznind, a intrat la Pilat și a cerut trupul lui Iisus.
Iar Pilat s-a mirat că a și MURIT și, chemând pe sutaș, l-a întrebat dacă a MURIT de mult.
Și aflând de la sutaș, a dăruit lui Iosif trupul." (Marcu 15:37-45)
Este Iisus Hristos Dumnezeu? Este! A murit Iisus? A murit!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #252  
Vechi 13.11.2017, 13:19:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Conteaza cine a stabilit canonul biblic, in discutia noastra? Important este faptul ca sufletul moare (asa spune Biblia, in repetate randuri). Biblia spune despre INVIERE, nicidecum despre nemurirea sufletului. Asta conteaza.
Sigur conteaza.
Asta inseamna ca talmacirile nu sunt pentru amatori.

Ce e moartea sufletului? Despartirea de Dumnezeu. Adam a murit din ziua in care a muscat din fructul oprit, nu sute de ani mai tarziu cand a murit cu trupul.

Ca asa a spus si Dumnezeu:

"17. Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!"
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.11.2017 at 13:22:02.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 29.11.2017, 17:49:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar tot aceeasi Biblie spune ca si Dumnezeu a murit.
Ai înțeles greșit.
Poate vei reconsidera această afirmație...
Reply With Quote
  #254  
Vechi 29.11.2017, 19:41:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

sau poate tu...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 01.12.2017, 08:32:37
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
...si tot aceeasi Biblie spune ca si Dumnezeu a murit
Biblia spune despre "Dumnezeul nemuritor" (Romani 1:23, 1 Timotei 1:17) si "singurul care are nemurirea" (1 Timotei 6:16).

Cat despre noi .... Biblia spune ca "vor primi viata vesnica cei ce , prin staruinta in bine, cauta slava, cinstea si nemurirea"(Romani 2:7). Deocamdata .... toti murim (suflarea de viata se duce la Dumnezeu, care a dat-o - cum spune Eclesiastul).
Reply With Quote
  #256  
Vechi 01.12.2017, 08:38:55
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Ce e moartea sufletului?
Ca sa intelegem ce este moartea sufletului, trebuie sa stim ce este sufletul (in conceptia biblica, nu in cea lumeasca). Nicidecum, sufletul nu poate fi o entitate care se desparte de trup si traieste, mai departe, in mod constient si plin de simtiri. Doar mintea omeneasca, influentata de cel rau (mincinosul, inselatorul), a putut sa nascoceasca asa ceva. Cuvantul lui Dumnezeu (Adevarul) nu ne invata asa.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 10.12.2017, 09:38:11
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Nicidecum, sufletul nu poate fi o entitate care se desparte de trup si traieste, mai departe, in mod constient si plin de simtiri.
Citez din Biblia Cornilescu:

Am fost mort(Apoc.1:18)

caci nu-mi vei lasa sufletul in Locuinta mortilor si nu vei ingadui ca sfantul Tau sa vada putrezirea. (Fapt.2:27)

Întrebare: ce s-a întâmplat, concret, cu sufletul lui Isus.
Conform cu cele scrise de dumneata mai sus, să înțeleg că trei zile și trei nopți, Iisus nu a continuat să existe?
Reply With Quote
  #258  
Vechi 11.12.2017, 14:07:49
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Am pus o simplă întrebare, marivas6519, observ că o ignori. Poate că încă nu ai citit-o. Dar dacă într-adevăr te-ai hotărât să nu mai răspunzi întrebărilor care te deranjează, atunci să-ți fie rușine!
Dacă vii aici în mijlocul nostru, al ortodocșilor, fii pregătit pentru a răspunde tuturor întrebărilor, altfel te poftim afară!
Și să știi că nu suntem dintre aceia pe care-i păcălești cu plata zeciuielilor. Eu nu sunt genul care să vă dea 10% din truda mea! Găsiți-vă alt fraier!
Oricum,
întrebarea rămâne în picioare. Când Iisus a fost mort 3 zile și 3 nopți, ce s-a întâmplat cu sufletul Lui, a continuat să existe sau a trecut într-o stare de completă inactivitate, inconștiență, ca un somn.
Asta vreau să aflu de la dumneata, nu rețete de mâncăruri, că la asta nu vă întrece nimeni!
Reply With Quote
  #259  
Vechi 13.12.2017, 06:43:52
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Am pus o simplă întrebare, marivas6519, observ că o ignori. Poate că încă nu ai citit-o. Dar dacă într-adevăr te-ai hotărât să nu mai răspunzi întrebărilor care te deranjează, atunci să-ți fie rușine!
Dacă vii aici în mijlocul nostru, al ortodocșilor, fii pregătit pentru a răspunde tuturor întrebărilor, altfel te poftim afară!
Și să știi că nu suntem dintre aceia pe care-i păcălești cu plata zeciuielilor. Eu nu sunt genul care să vă dea 10% din truda mea! Găsiți-vă alt fraier!
Oricum,
întrebarea rămâne în picioare. Când Iisus a fost mort 3 zile și 3 nopți, ce s-a întâmplat cu sufletul Lui, a continuat să existe sau a trecut într-o stare de completă inactivitate, inconștiență, ca un somn.
Asta vreau să aflu de la dumneata, nu rețete de mâncăruri, că la asta nu vă întrece nimeni!
Pacat de intrebare. Ai acoperit-o cu o sumedenie de vorbe de țață. Ușurel, că nu mă feresc de nici o intrebare. Ai vrea tu (și altii). Imediat dati drumul la vorbe de oameni fara cap. Sunt foarte ocupat si nu am timp nici de forum nici de facebook nici de altele ca acestea. Dar .. tie iti raspund, acum. Chiar imi place subiectul acesta.

Ce s-a intamplat cu sufletul? Repet .. ce este sufletul? Asta este prima intrebare. Conform Sfintei Scripturi, sufletul moare si nu este NICIDECUM ceva (o entitate) care se desprinde de trup si traieste mai departe in mod constient si plin de simtiri (un fel de fantoma a celui mort).

Conform Sfintei Scripturi, "suflet" (nephes - in VT, psyche - NT) are mai multe intelesuri: insasi viata (pastorul cel bun isi da viata - psyche - pentru oile sale) sau persoana in intregime (tarana+suflare de viata=suflet viu, - facerea 2:7),etc.

In cazul nostru, sufletul (este folosit termenul "psyche") inseamna persoana. Domnul Isus a fost mort (exact asa cum Insusi El o spune). Sfanta Scriptura spune clar si raspicat, de mai multe ori, ca "sufletul moare". Asta s-a intamplat si in cazul Domnului Isus.

Probleme si intrebari ciudate apar din cauza ca multi cred tot felul de bazaconii nebiblice referitoare la "suflet" (cum ar fi teoria sufletului nemuritor - care dezvolta alte ciudatenii - vezi, ca exemplu edificator, povestirea s.f. a parintelui Cleopa despre drumul sufletului).

Last edited by marivas6519; 13.12.2017 at 06:46:22.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 13.12.2017, 09:03:40
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Ați repetat exact ce v-am spus și eu.
Nu asta doream să întreb. V-ați eschivat.
Repet, ce s-a întâmplat cu Persoana Iisus Hristos, a doua din cadrul Sfintei Treimi, în cele 3 zile și 3 nopți ? Biblia spune că a fost mort și că sufletul Lui era în Hades. Deci, era conștient în tot acest timp? Da sau Nu. Lăsați facebook-ul și concentrați-vă pentru a da un răspuns aici!
Reply With Quote
Răspunde