Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 14.12.2017, 17:42:17
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Aspectul acesta îl vom detalia ulterior. Să asteptăm pe domnul de la BAZS ca să ne răspundă la întrebările deja puse. Întrebările nu sunt grele.

Nu uita, dragă Ali, acest topic nu este despre Iisus Hristos si nici despre cele 3 zile cât a fost în mormânt, după care a înviat ci despre notiunea de suflet. Discutăm deci despre suflet în contextul în care adventistii zic că ei sunt trinitari ca si noi, dar nu sunt. Vreau să-i arăt acestui adventist că cele două doctrine sunt incompatibile si deci va trebui să renunte la una din ele!
ce te intereseaza? il acuzam de erezie si-l ardem pe rug? daca ai putea sa faci asta te-as intelege, dar asa? :))

in anii 90 un coleg citeste pe un fluturas ca unii organizau lectii gratuite de limba engleza. de fapt örganizatorii"erau un cult d'ásta charismatic si uite cum ajunge colegul asta al meu, cam blegut el, direct in mana alora. venea unu si le punea alora mana pe cap si aia dadeau ochii peste cap, spume la gura, bataieli, nebunii d'ástea. asta al meu statea in spatele lor si avea grija sa nu-si inghita aia limbile... nebunie si grozavie in toata regula.

pana la urma a plecat de la ei, dar acolo, printre aia , si-a intalnit viitoarea nevasta, are o fetita majora acu, nevasta-sa a trecut la baptism... pana la urma ce conteaza? doar daca ne consideram niste aparatori/soldati ai bisericii, altfel?!?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 14.12.2017 at 17:44:44.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 15.12.2017, 05:26:03
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Desigur stimate domn.

2. Dumnezeu este :
a. Tatăl;
b. Tatăl, Fiul, Duhul;
c. Fiul, care este totodată și Tatăl și Duhul;
d. niciuna din variantele de mai sus.

Dumnezeu este Tatal, Fiul si Duhul Sfant, tot asa cum soarele= corpul ceresc, razele solare si caldura solara sau tot asa cu timpul=prezent, trecut si viitor. Toate trei una sunt.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 15.12.2017, 05:31:37
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Până răspundeți la întrebarea de mai sus, a doua, haideți să o lămurim și pe asta de aici, ce ați scris, ce ați putut scrie, probabil v-ați grăbit și acum regretați prostia.
Ziceți că Iisus s-a dezbrăcat de dumnezeire când s-a întrupat?
Să înțeleg că adventiștii de ziua a șaptea nu cred învățătura creștină despre cele două firi ale Mântuitorului, Om adevărat și Dumnezeu adevărat???
Nu eu am spus ca Domnul Isus s-a dezbracat de dumnezeire cand S-a intrupat. O SPUNE SCRIPTURA.

""""El, măcar că avea chipul (morphe) lui Dumnezeu, totuși n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu,
ci S-a dezbrăcat pe sine însuși și a luat un chip de rob, făcîndu-se asemenea oamenilor.""(Filpeni 2:6-7)
Reply With Quote
  #274  
Vechi 15.12.2017, 05:36:26
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ce te intereseaza? il acuzam de erezie si-l ardem pe rug? daca ai putea sa faci asta te-as intelege, dar asa? :))

in anii 90 un coleg citeste pe un fluturas ca unii organizau lectii gratuite de limba engleza. de fapt örganizatorii"erau un cult d'ásta charismatic si uite cum ajunge colegul asta al meu, cam blegut el, direct in mana alora. venea unu si le punea alora mana pe cap si aia dadeau ochii peste cap, spume la gura, bataieli, nebunii d'ástea. asta al meu statea in spatele lor si avea grija sa nu-si inghita aia limbile... nebunie si grozavie in toata regula.

pana la urma a plecat de la ei, dar acolo, printre aia , si-a intalnit viitoarea nevasta, are o fetita majora acu, nevasta-sa a trecut la baptism... pana la urma ce conteaza? doar daca ne consideram niste aparatori/soldati ai bisericii, altfel?!?
"Frumoasa" incercare de a manji, cu blandete. In biserica adventista nu gasesti nicidecum manifestarile ciudate de care tot pomeneai. Chiar putem fi urmariti live cum se desfasoara lucrurile la noi. In plus, nu intra nici un "blegut" in randul membrilor, pana nu cunoaste destul de bine Scriptura si punctele de doctrina adventiste (ca sa stie in ce se baga).

P.S. "Blandetea" dvs. este falsa si gretoasa. Prefer rautatea "ursului".

Last edited by marivas6519; 15.12.2017 at 05:40:29.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 15.12.2017, 10:07:10
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Dumnezeu este Tatal, Fiul si Duhul Sfant, tot asa cum soarele= corpul ceresc, razele solare si caldura solara sau tot asa cu timpul=prezent, trecut si viitor. Toate trei una sunt.
Bun răspuns!
Păi, avem așa, să conchidem:

1. Înainte de întruparea lui Iisus,
Dumnezeu este:
Tată - conștient, divin 100%
Fiu - conștient, divin 100%
Duh - conștient, divin 100%


2. După întruparea lui Iisus,
Dumnezeu este:
Tată - conștient, divin 100%
Fiu - conștient, om 100% (fără a mai fi Dumnezeu, fiindcă ați menționat într-un mesaj că dvs. credeți în faptul că Iisus își dezbrăcase dumnezeirea)
Duhul - conștient, divin 100%

3. În timpul celor 3 zile și 3 nopți, Dumnezeu este:
Tată - conștient, divin 100%;
Fiu - inconștient, om 100%;
Duhul - conștient, divin 100%


4. După învierea lui Iisus, Dumnezeu este:
Tată - conștient, divin 100%;
Fiu - conștient, om 100% și divin 100%;
Duhul - conștient, divin 100%.


Este simplu de observat că Dumnezeul adventist este o glumă de prost gust. Un Dumnezeu muabil, care se schimbă, care se transformă, care se metamorfozează.
Aveți un așa Dumnezeu??!!! Zice Biblia că nu este schimbare la Dumnezeu, nici măcar umbră de mutare! (Iacov 1:17)
Ori poate învățătura despre suflet nu este bună, ce ziceți?
Una din două!
Reply With Quote
  #276  
Vechi 15.12.2017, 10:13:48
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
"Frumoasa" incercare de a manji, cu blandete. In biserica adventista nu gasesti nicidecum manifestarile ciudate de care tot pomeneai. Chiar putem fi urmariti live cum se desfasoara lucrurile la noi. In plus, nu intra nici un "blegut" in randul membrilor, pana nu cunoaste destul de bine Scriptura si punctele de doctrina adventiste (ca sa stie in ce se baga).

P.S. "Blandetea" dvs. este falsa si gretoasa. Prefer rautatea "ursului".
sunt cel putin doua motive pentru care nu ar fi trebuit sa scrii mesajul asta:

1.nu m-am referit la adventisti, nu cunosc mare lucru despre ce se intampla la neoprotestanti si nici nu ma intereseaza, de obicei ignor. de fapt singurele reactii pe care le am sunt impotriva "durilor" din ortodoxia autohtona, acu catva timp chiar am fost taxat ca-s adventist de niscaiva habotnici.
2.inteleg ca adventismul face parte dintre cultele charismatice? inseamna ca si la voi vine popa si-si pune mainile pe craniile enoriasilor? iar aia au momentele alea de transa cu spume la gura si tot tacamul? ei bine, habar n-aveam de chestia asta, eu chiar dadusem de exemplu filmul lui mel gibson aici.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 15.12.2017, 15:36:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Dumnezeu este Tatal, Fiul si Duhul Sfant, tot asa cum soarele= corpul ceresc, razele solare si caldura solara sau tot asa cu timpul=prezent, trecut si viitor. Toate trei una sunt.
Ce o mai fi și asta?
Dumnezeu este Sfânta treime pentru că așa ne învață Crezul niceo-constantinopolitan, nu aiurelile de mai sus.

Soarele, căldura și razele nu sunt persoane și nici co-egale. Ele nu formează o ființă divină.
Tatăl, Fiul și Duhul sunt unul Dumnezeu, căci ”una” sunt și creștinii, totuși creștinii nu sunt aceeași ființă - Ioan 17:11, Galateni 3:28.

Întrebare ontopic:
Câte suflete are Dumnezeu?
a. unul
b. două
c. trei
d. o infinitate
e. niciunul
Reply With Quote
  #278  
Vechi 21.12.2017, 13:29:53
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Văd că habar nu aveți despre ce discutăm și nu înțelegeți.
La fel am pățit cu un corifeu adventist, un anume Florin Lăiu. Cu acesta m-am descurcat mai bine. Am discutat pe un canal Yt.
I-am pus în față doctrina adventistă despre suflet, am aplicat-o la Domnul Iisus și, în context trinitar, l-am întrebat ce s-a întâmplat cu Dumnezeu în timpul celor 3 zile și 3 nopți cât sufletul lui Iisus a fost în Hades.
Mi-a dat replica (pe care dumneavoastră nu ați fost în stare să mi-o dați) în felul următor: Iisus, suflet mort deci inconștient 3 zile și 3 nopți, urma să învie după această perioadă de timp, în schimb dumnezeirea lui Iisus a supraviețuit fiindcă s-a mutat în Dumnezeu Tată și Dumnezeu Duh, adică în Dumnezeu Sfânta Treime.
L-am întrebat apoi dacă această dumnezeire a lui Iisus este Iisus ca persoană, sau ce este? S-a blocat. Nu a mai răspuns. Nu avea ce. Dacă zicea că dumnezeirea lui Iisus este persoana Iisus atunci îi replicam că adventiștii au 2 Iisuși, unul mort care urma să învie, altul viu, niciodată mort. Dacă zicea că dumnezeirea lui Iisus nu este persoana Iisus atunci l-aș fi întrebat ce este această dumnezeire și i-aș fi pus în vedere că dacă dumnezeirea lui Iisus nu este persoana Iisus atunci rămâne problema nerezolvată, Dumnezeu Sfântă Treime care este 3 persoane, la adventiști devine 2 persoane active căci una este inconștientă.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 29.12.2017, 15:34:55
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Nu mai ai nimic de zis, nene adventist? Ai plecat cu coada între picioare precum mentorul vostru Florin Lăiu. Auzi, deci sufletul lui Iisus dormea, iar dumnezeirea lui Iisus era la Tatăl. Când îl întrebi, unde era Iisus cele 3 zile, dă din colț în colț! Dacă îl întrebi, era Iisus la Tatăl, zice nu, că era în Iad, mort, inconștient. Dacă îl întrebi, Dumnezeu este trei persoane tot timpul, zice că da. Atunci, în cele 3 zile, doar 2 persoane erau conștiente? Zice că nu, fiindcă dumnezeirea lui Iisus era la Tatăl. Deci Iisus era la Tatăl? O, nu, nu era, va răspunde Florin Lăiu, era în mormânt, așteptând Învierea. Și uite așa se învârte în cerc, până când îl oprești și-i zici: omule, m-am săturat de tâmpeniile dumitale și de dogmele adventiste penibile!
Reply With Quote
  #280  
Vechi 14.01.2018, 07:44:40
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Nu mai ai nimic de zis, nene adventist? Ai plecat cu coada între picioare precum mentorul vostru Florin Lăiu. Auzi, deci sufletul lui Iisus dormea, iar dumnezeirea lui Iisus era la Tatăl. Când îl întrebi, unde era Iisus cele 3 zile, dă din colț în colț! Dacă îl întrebi, era Iisus la Tatăl, zice nu, că era în Iad, mort, inconștient. Dacă îl întrebi, Dumnezeu este trei persoane tot timpul, zice că da. Atunci, în cele 3 zile, doar 2 persoane erau conștiente? Zice că nu, fiindcă dumnezeirea lui Iisus era la Tatăl. Deci Iisus era la Tatăl? O, nu, nu era, va răspunde Florin Lăiu, era în mormânt, așteptând Învierea. Și uite așa se învârte în cerc, până când îl oprești și-i zici: omule, m-am săturat de tâmpeniile dumitale și de dogmele adventiste penibile!
""Fereste-te de intrebarile nebune" - 2 Timotei 2:23. Ce vrei sa discut cu dumneata? Despre cate suflete are Dumnezeu!? Cam asta intrebi. Sau sa discut nascociri pe care mi le atribui mie? Sau sa vorbim despre dumnezeul adventist desi eu am dat, in mod clar, versete din Sfanta Scriptura (pe care dumneata nu o cunosti - s-a vazut acest lucru cand ti-am dat versetul despre dezbracarea de dumnezeire a Mantuitorului). Dumneata te certi cu Sfanta Scriptura. Mai bine ai cerceta-o. Apoi, vii sa discutam bazati pe Cuvantul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde