Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.09.2011, 10:28:41
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Despre care ipocrizie vorbiți? Cred că vă înșelați, și cu bună știință, dar de fapt Biserica în actuala stare de lucruri este într-o stare de ipocrizie absolut lamentabilă și înjositoare pentru statutul pe care ar trebuie să îl aibă de fapt. Discriminarea de care vorbeam este una absolut naturală și de bun simț raportată la cei care pur și simplu nu se adaptează pneumei creștine. Este absolut natural ca trupul Bisericii să rejecteze, să discrimineze, să excludă mădularele bolnave (din voia lor), persoanele care nu trăiesc în duhul bisericii, și care, mai mult, discriminează ei înșiși pe cei care sunt sau se străduiesc să fie creștini autentici. Prin diverse metode. Nu înțeleg de ce vă încăpățânați să apărați din start o poziție pierzătoare și mincinoasă?
Pentru mine normalitatea ar insemna ca Biserica sa-si vindece madularele bolnave, la toate nivelele (clerici, mireni) incepand de sus, prin diverse metode, nu sa le excluda. Biserica ar trebui sa fie ferma, insa in acelasi timp iubitoare, nu sa se transforme intr-o institutie de tip inchizitoriu, doar Capul ei e insusi Hristos, care n-a discriminat si n-a rejectat persoanele, ci a condamnat unele atitudini. O Biserica cladita pe nedreptate, care inevitabil va interveni in acest proces de triere, nu rezista mult.

p.s esti cumva student la teologie? vad ca si preotul Gheorghe (neica_nimeni) te-a sustinut. Inainte de a propune excluderi din Biserica, pe principiul e "prea arogant, nesimtit, superficial, indiferent" poate ar trebui sa cercetezi cazurile in care acestea se pot face ,daca esti indreptatit sa o faci. Scuza-ma, dar si postarea ta respira aroganta, ar trebui sa fii exclus din Biserica?
Citat:
În cazul majorității formal ortodoxe (observați că eu nu pun între ghilimele și asta pentru că lucrurile într-adevăr așa stau, majoritatea este ortodoxă, iar în alte părți "catolică" sau protestantă, doar printr-o formalitate lipsită de conținut) nu cred că putem vorbi despre Sfinte Taine. Cred că este suficient să vorbim despre niște ritualuri. Pentru ca să participi cu adevărat la Sfintele Mistere ale Bisericii Creștine este nevoie de mult mai mult decât adeziunea formală, formalistă, financiară la Biserică. Cei care nu participă în modul corespunzător, inspirat de Penuma Dumnezeiască, iau parte doar la niște rituri și ratează grav experiența Sfintelor Mistere.Pe de altă parte, chiar nu văd de ce ar trebui ca Biserica să săvârșească tot felul de ritualuri, irosind timp prețios care ar putea fi folosit în scopuri cu adevărat mântuitoare, pentru niște oameni care nu doresc cu adevărat să facă parte din Trupul lui Hristos, ci vor în continuare să fie niște oameni lumești, ignoranți la responsabilitățile față de Pneuma Divină, să fie dintre "neamuri", iar nu din "Israelul lui Dumnezeu". Impertinența și nesimțirea acestor ignari, acestor barbari lipsiți de Lumină mi se pare maximă. Ei în primul rând ar trebui să își implore de la Dumnezeu luminarea, iar după ce vor fi intrat în viața luminată a Bisericii, în viața pneumatică, să vină și să emită pretenții.
Transformarea acestor oameni e adevaratul scop mantuitor. Problema ta e ca ii consideri pe toti cauze pierdute. Ce bine ca Hristos n-a avut gandirea asta si a crezut in oameni, a crezut ca exista lumina in fiecare dintre noi, dandu-ne timp sa ne-o descoperim. Bisericii ii trebuie mai multa fermitate, mai multa ordine interioara in cadrul fiecarei parohii, mai multa curatenie, insa nu prin maturare si aruncare pe faras, ci purificare. Ar trebui sa tina legatura cu enoriasii inscrisi in arhiva lor.

Last edited by ioanna; 22.09.2011 at 11:10:11.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.09.2011, 11:09:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Savonarola, ești sigur că faci parte din Biserica Ortodoxă? Că ce susții d-ta mai sus e gândire sectară neoprotestantă combinată cu maximalism pietist paraeclezial și ideologie catolică medievală.
Ai dumneata criteriile după care Domnul îi cercetează pe oameni sau cunoști timpul când se întâmplă aceasta?
Eu am văzut oameni care au toropit în Biserică zeci de ani până să-i atingă harul cu o forță extraordinară, pe care n-am regăsit-o la pietiștii exclusiviști care confundă mântuirea cu practicarea unor figuri impuse (și neînțelese) plus adeziunea strict mentală la un set de valori cu totul exterioare ființei lor.
Poți să să te întorci cu fața spre Împărăție la 20 de ani, la 30 la 70 sau cu foarte puțin timp înaintea morții. Biserica, ca o mamă care nu-și abandonează pruncii pentru se îmbolnăvesc des sau asimilează mai greu educația părintească, așteaptă cu răbdare plinirea vremii fiecăruia dintre fii săi, fără să se isterizeze că unii întârzie la cină, sau sunt prinși în alte capcane ale vieții acesteia.

Căci împărăția cerurilor este asemenea unui om stăpân de casă, care a ieșit dis-de-dimineață să tocmească lucrători pentru via sa.
Și învoindu-se cu lucrătorii cu un dinar pe zi, i-a trimis în via sa.
Și ieșind pe la ceasul al treilea, a văzut pe alții stând în piață fără lucru.
Și le-a zis acelora: Mergeți și voi în vie, și ce va fi cu dreptul, vă voi da.
Iar ei s-au dus. Ieșind iarăși pe la ceasul al șaselea și al nouălea, a făcut tot așa.
Ieșind pe la ceasul al unsprezecelea, a găsit pe alții, stând fără lucru, și le-a zis: De ce ați stat aici toată ziua fără lucru?
Zis-au lui: Fiindcă nimeni nu ne-a tocmit. Zis-a lor: Duceți-vă și voi în vie și ce va fi cu dreptul veți lua.
Făcându-se seară, stăpânul viei a zis către îngrijitorul său: Cheamă pe lucrători și dă-le plata, începând de cei din urmă până la cei dintâi.
Venind cei din ceasul al unsprezecelea, au luat câte un dinar.
Și venind cei dintâi, au socotit că vor lua mai mult, dar au luat și ei tot câte un dinar.
Și după ce au luat, cârteau împotriva stăpânului casei, zicând: Aceștia de pe urmă au făcut un ceas și i-ai pus deopotrivă cu noi, care am dus greutatea zilei și arșița.
Iar el, răspunzând, a zis unuia dintre ei: Prietene, nu-ți fac nedreptate. Oare nu te-ai învoit cu mine un dinar?
Ia ce este al tău și pleacă. Voiesc să dau acestuia de pe urmă ca și ție.
Au nu mi se cuvine mie să fac ce voiesc cu ale mele? Sau ochiul tău este rău, pentru că eu sunt bun?
Astfel vor fi cei de pe urmă întâi și cei dintâi pe urmă, că mulți sunt chemați, dar puțini aleși.
(Matei 20; 1- 16)

Ce faci tu Savonarola, seamănă perfect cu atitudinea slujbașului cârtitor, doar că tu îți anticipezi plata și faci o mare greșeală. S-ar putea ca ăia pe care-i judeci tu cu atâta asprime și fără vreo delegare din partea autorității ecleziale, să ți-o ia înainte și tu să rămâi pe dinafară cu toate meritele tale fariseice în brațe. (nu mai postez aici și pilda vameșului și a fariseului, mă gândesc că la nivelul tău superduhovnicesc ar trebui să-o cunoști).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.09.2011, 11:23:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
vad ca si preotul Gheorghe (neica_nimeni) te-a sustinut
S-a creat o confuzie, era de fapt "neica-nimeni". Userul "neica_nimeni" era un alt user, care sustinea geocentismul, de exemplu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.09.2011, 11:48:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
S-a creat o confuzie, era de fapt "neica-nimeni". Userul "neica_nimeni" era un alt user, care sustinea geocentismul, de exemplu.
La neica-nimeni m-am referit, nu la neica_nimeni_altul. In fine, nu mai conteaza.

Citat:
.Pe de altă parte, chiar nu văd de ce ar trebui ca Biserica să săvârșească tot felul de ritualuri, irosind timp prețios care ar putea fi folosit în scopuri cu adevărat mântuitoare (...)
@savanarola: cu ce-ti afecteaza tie “mantuirea” faptul ca preotul oficiaza botezul, casatoria si inmormantarea unor ortodocsi pe care tu ii consideri superficiali/formali? Spune-mi sincer,tu te-ai simti bine daca ar veni parintele la tine si ti-ar spune: “trebuia sa-l inmormantez pe unul, insa am venit sa discut cu tine”. Nu i-ai spune: “parinte, du-te si fa-i o slujba omului, doar problemele mele suporta amanare?”. Tot nu mi-ai raspuns :ce se intampla cu botezul copiilor, cum poti sa refuzi sa-l oficiezi, doar pentru ca parintii il fac mai mult de dragul obiceiului nu pentru ca ar crede cu adevarat in taina botezului? Botezul il faci pentru copil sau pentru parinti?

Last edited by ioanna; 22.09.2011 at 11:52:28.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.09.2011, 11:57:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Odata cu secularizarea s-a ajuns in unele cazuri la pierderea intelegerii exacte a ce inseamna credinta. Astfel pentru unii a ramas doar un fel de traditie, specifica unui popor, cum ar fi cultura, de exemplu.
In timpul Sfintei Liturghii exista ceva ramas din trecut, nu stiam nici eu explicatia la inceput pana nu am citit pe net. Spune preotul: "Câți sunteți chemați ieșiți. Cei chemați ieșiți. Câți sunteți chemați, ieșiți". Catehumenii trebuiau sa plece din biserica, nu puteau sta in continuare la slujba. Catehumenii nu erau admisi doar pentru ca doreau si ei sa fie crestini, urmau o perioada de catehumizare si de proba in acelasi timp.

Sfantul Botez trebuie sa-l primeasca toti copii, dar Sfanta Impartasanie oricum nu se da tuturor. De caeea mai intai ne spovedim si dupa aceea preotul poate sa ne opreasca de la Sfanta Impartasanie, nu e un drept, e o obligatie. Sfanta Impartasanie inseamna legatura cu Biserica, de aceea pedeapsa care se da de Biserica este oprirea de la Impartasanie, de la comuniune.
Spuneau chiar duhovnici sau parinti ca inainte de spovedanie ar trebui intrebat credinciosul daca el crede in invataturile Bisericii, ca pacatele obisnuite vin dupa, daca nu credem invatatura Bisericii nu facem parte din Biserica. Putem fi ajutati si apoi sa primim si Impartasania.
Restul e corect, si la sfarsit putem veni la adevar, nu conteaza cand.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.09.2011, 12:26:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Poate nu știați dar Biserica a fost întotdeauna un club exclusivist, evident nu al creștinilor îndumnezeiți, ci al creștinilor care au responsabilitatea pentru viața lor de creștini și angajamentele pe care și le-au luat când au încheiat legământul cu Iisus Hristos. Ceea ce s-a practicat și se practică în Bisericile Răsăritene, și nu numai ci și la latinii apuseni, privitor la botez sunt niște simple inovații care nu prea au nici o susținere în Revelație, ca să nu spun că nu o au deloc.
Da mai frate,mai vezi in Sfanta Scriptura cam cat de "mult" erau pregatiti cei care erau botezati,spre exemplu la Faptele Sfintilor Apostoli:
"25.Iar la miezul nopții, Pavel și Sila, rugându-se, lăudau pe Dumnezeu în cântări, iar cei ce erau în temniță îi ascultau.
26.Și deodată s-a făcut cutremur mare, încât s-au zguduit temeliile temniței și îndată s-au deschis toate ușile și legăturile tuturor s-au dezlegat.
27.Și deșteptându-se temnicerul și văzând deschise ușile temniței, scoțând sabia, voia să se omoare, socotind că cei închiși au fugit.
28.Iar Pavel a strigat cu glas mare, zicând: Să nu-ți faci nici un rău, că toți suntem aici.
29.Iar el, cerând lumină, s-a repezit înăuntru și, tremurând de spaimă, a căzut înaintea lui Pavel și a lui Sila;
30.Și scoțându-i afară (după ce pe ceilalți i-a zăvorât la loc), le-a zis: Domnilor, ce trebuie să fac ca să mă mântuiesc?
31.Iar ei au zis: Crede în Domnul Iisus și te vei mântui tu și casa ta.
32.Și i-au grăit lui cuvântul lui Dumnezeu și tuturor celor din casa lui.
33.Și el, luându-i la sine, în acel ceas al nopții, a spălat rănile lor și s-a botezat el și toți ai lui îndată.

34.Și ducându-i în casă, a pus masa și s-a veselit cu toată casa, crezând în Dumnezeu."
Aci se vede ca putin ca timp s-au catehizat aceia care sa primeasca Sfantul Botez.
Si se mai vede ca agapa (masa ) de se organizeaza dupa Sfantul Botez la care lumea se veseleste nu e obicei ne-crestin ci obicei crestin.
Tot aci se vede din expresia "tu si casa ta" ca pot primii altii Sfantul Botez precum copii mici,daca cer parinti lor,sau sotia ca ii zice sotul ei,sau invers sotul ca ii zice sotia etc.
Deci fratia ta esti inselat de draci si ce propovaduiesti aci nu are sustinere de la Sfintii Apostoli,adica de la Duhul Sfant,ca Sfintii Apostoli erau sub insuflarea Duhului Sfant,ca doar se pogorase Duhul Sfant peste dansii la cincizecime.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.09.2011, 12:33:58
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Nu este vorba despre nici un fel de dispreț, ci de pura responsabilitate pe care creștinii o au pentru misiunea și imaginea Bisericii.
Fratia ta esti iar inselat de draci,pai ce e aceea mai frate "imaginea Bisericii"?
Adica sa umble dupa slava desarta Biserica?
Cam cat de mult ii pasa lui Dumnezeu Iisus Hristos despre acest fel de imagine rigorista si nemiloasa se vede de la Sfanta Scriptura:
"2.Și iată un bărbat, cu numele Zaheu, și acesta era mai-marele vameșilor și era bogat.
3.Și căuta să vadă cine este Iisus, dar nu putea de mulțime, pentru că era mic de statură.
4.Și alergând el înainte, s-a suit într-un sicomor, ca să-L vadă, căci pe acolo avea să treacă.
5.Și când a sosit la locul acela, Iisus, privind în sus, a zis către el: Zahee, coboară-te degrabă, căci astăzi în casa ta trebuie să rămân.
6.Și a coborât degrabă și L-a primit, bucurându-se.
7.Și văzând, toți murmurau, zicând că a intrat să găzduiască la un om păcătos.
8.Iar Zaheu, stând, a zis către Domnul: Iată, jumătate din averea mea, Doamne, o dau săracilor și, dacă am năpăstuit pe cineva cu ceva, întorc împătrit.
9.Și a zis către el Iisus: Astăzi s-a făcut mântuire casei acesteia, căci și acesta este fiu al lui Avraam.
10.Căci Fiul Omului a venit să caute și să mântuiască pe cel pierdut."
Biserica lui Dumnezeu Iisus Hristos e prea-miloasa cum si Dumnezeu Iisus Hristos e prea-milos.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.09.2011, 12:46:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Da mai frate,mai vezi in Sfanta Scriptura cam cat de "mult" erau pregatiti cei care erau botezati,spre exemplu la Faptele Sfintilor Apostoli.

Tot aci se vede din expresia "tu si casa ta" ca pot primii altii Sfantul Botez precum copii mici,daca cer parinti lor,sau sotia ca ii zice sotul ei,sau invers sotul ca ii zice sotia etc.
Botezul copiilor e contestat doar de neoprotestanti.
In legatura cu acel temnicer, el insusi spune ca e pregatit: " Domnilor, ce trebuie să fac ca să mă mântuiesc?" Asadar a vazut minunea si a crezut ca ei sunt sfinti.
Apoi el crede ce ii spun Apostolii, nu se indoieste. Iar Apostolii ii spun cea mai de baza dogma: sa creada ca Iisus este Domnul, Dumnezeu.

Dar uite si mai elocvent la botezarea sf. sutas Corneliu.
Mai inainte scrie: "Și îngerul i-a zis: Rugăciunile tale și milosteniile tale s-au suit, spre pomenire, înaintea lui Dumnezeu."
Deci Dumnezeu l-a vazut si a hotarat sa-l aduca la lumina cunostintei.
Apoi vine Sf. Petru si tine o catehizare si inainte sa ii boteze primesc harul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.09.2011, 13:14:24
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si ce mai frate Catalin nasii care vin la Sfanta Biserica pentru Sfantul Botez nu cred ca Iisus Hristos e Dumnezeu?
Acolo se arata ca se poate boteza cineva,chiar daca a crezut altcineva din familia sa si l-a indemnat sa se boteze.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.09.2011, 13:18:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Si ce mai frate Catalin nasii care vin la Sfanta Biserica pentru Sfantul Botez nu cred ca Iisus Hristos e Dumnezeu?
Acolo se arata ca se poate boteza cineva,chiar daca a crezut altcineva din familia sa si l-a indemnat sa se boteze.
E de discutat ce credinta mai au unii nasi in ziua de azi, dar eu nu contest deloc botezul copiilor. Oricum daca cineva e botezat nu e neaparat si mantuit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Biserica ortodoxa romana din Copenhaga truthtostone Generalitati 0 21.08.2012 01:52:12