Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2007, 02:47:20
ionicelstefan ionicelstefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2006
Mesaje: 8
Implicit

Am deschis topicul in speranta sa ma ajutati, daca puteti, si pentru a afla parerile voastre.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2007, 03:44:59
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

cu ce sa te ajutam?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2007, 10:08:18
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

daca intrebarea era daca drogurile sunt bune sau rele cred ca va fi un raspuns unanim :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2007, 12:26:49
ionicelstefan ionicelstefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2006
Mesaje: 8
Implicit

nu e vb daca sunt bune sau rele...eram curios daca sunt pe aici persoane care au facut-o.....eu unul o fac sa scap de realitatea dureroasa cea fara Dumnezeu.....sa scap de plictiseala, rutina, depresie si monotonie....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2007, 12:38:14
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

Ionicelstefan, daca te-ai drogat si vvrei sa rnunti la droguri primil leac este vointa.gandeste-te ca Dumnezeu nu ne-a trimis in lume ca sa fugim de El ci ca sa-L cautam.ce faci tu alterandu-ti constiinta, perceptiile, etc?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2007, 12:51:44
ionicelstefan ionicelstefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2006
Mesaje: 8
Implicit

L-am cautat, L-am rugat dar nu am primit nici un raspuns....asta ma dezamagit, si ma dezamageste in continuare....ma face sa cred ca nu exista....ca e doar o mare minciuna de secole, scornita pentru a imbogati pe unii, si cuminti/infrana pe altii....cum am zis eu am fost o perioada si la manastire....L-am cautat, inca o fac, cu speranta ca Il voi gasi....insa pana acum am primit doar...tacere......nu imi este de folos tacerea Lui, am nevoie de El si nu ma ajuta...asta ma face sa las armele jos....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.02.2007, 13:17:46
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Raspuns nu vei primi niciodata de genul "fiule nu te mai droga ca nu e bine". E vorba de propria ta constiinta. Tu consideri(ca toti de altfel) drogul un pacat, o incalcare a legii Domnului si astepti practic confirmarea ca asa este
Raspunsul il vei gasi in tine, nimeni nu te va lua de mana si nu te va calauzi spre calea cea dreapta...Iti doresc din tot sufletul sa gasesti Adevarul Tau, si atunci vei stii ce ai de facut, pentru ca iti vei constientiza existenta.
Daca vrei intr-adevar sa te lasi de droguri, trebuie sa o faci numai pentru tine(si nu s-ar numi egoism). In momentul in care vrei sa lasi responsabilitatea pe umerii altora (inclusiv Dumnezeu) nu vei reusi. bafta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.02.2007, 13:39:26
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Orice dependenta e o problema...eu sunt dependent de cofeina, cu toate ca as putea sa ma las destul de usor..nu vreau pentru ca imi plac energizante.(cu toate ca nu pot fi considerate droguri...ci doar substante daunatoare care creaza dependenta usoara)
Si in opinia mea daca oricine se drogheaza cu orice, ar trebui macar sa constientizeze de ce o face si de ce nu se opreste. Si daca raspunsul la ultima e "Nu pot" atunci incepeti azi sa va lasti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.02.2007, 22:41:16
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionicelstefan
L-am cautat, L-am rugat dar nu am primit nici un raspuns....asta ma dezamagit, si ma dezamageste in continuare....ma face sa cred ca nu exista....ca e doar o mare minciuna de secole, scornita pentru a imbogati pe unii, si cuminti/infrana pe altii....cum am zis eu am fost o perioada si la manastire....L-am cautat, inca o fac, cu speranta ca Il voi gasi....insa pana acum am primit doar...tacere......nu imi este de folos tacerea Lui, am nevoie de El si nu ma ajuta...asta ma face sa las armele jos....
Stefan,
Te intreb si eu ceva daca nu te superi

La minastire cum ti s-a parut?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.02.2007, 23:23:33
ionicelstefan ionicelstefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2006
Mesaje: 8
Implicit

frumos....insa nu am facut ce trebuia si am decazut iar....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drogurile mihnea45 Generalitati 17 16.08.2011 03:01:19
Biserica si drogurile prflorin Generalitati 5 19.07.2007 11:53:12