Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.07.2009, 16:10:48
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

multumesc inca o data
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.07.2009, 16:20:41
cris cris is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2005
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In articolul acela scrie ca in multe locuri (grecii mai ales) nu mai canta aceasta ectenie pentru ca nu-si mai are sensul.Nu prea mai sunt catehumeni.
Si de-ar fi nu cred sa iasa (daca vin la biserica).
In USA o fi vreo exceptie, sunt oamenii convinsi sa treaca la ortodoxie.
Dar totusi de ce li se spune "cei chemati" catehumenilor? Cei chemati are sensul de "sunt buni", au chemare. Iar catehumenii trebuie sa plece.
E o contradictie in exprimare "cei chemati iesiti".
Nu stiu acum, copiii nebotezati si cu parintii lor nu au voie sa vina la biserica?
Si daca nu te impartasesti nu ai voie sa asisti la slujba? Dar strainii (de alta confesiune/religie?
Sensul real arata ca si cei botezati care nu ajung sa indeplineasca acele conditii cerute Catehumenilor ar fi spre binele lor sa nu participe la Liturghia credinciosilor, ca sa nu li se impietreasca inima, daca se apropie de Sfintele si Infricosatoarele Taine fara evlavia, credinta, iubirea, frica, inchinarea cuvenite, chiar si numai prin prezenta, fara Impartasanie. Daca nu constientizezi vina este mai mica, dar dupa ce intelegi este nevoie sa ajungi la acea primire a Duhului data prin Mirungere impreuna cu Botezul dar activa numai cu libera vointa si constiinta a crestinului , dupa gradul de maturizare dat de varsta biologica.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.11.2009, 14:30:00
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Va rog lamuriti-ma, ca eu mai pricep nimic
Deci am inteles asa:
Aceia care nu sunt botezati (inca) trebuie sa iasa la un moment dat. Ei sunt catehumenii?
Daca ma gandesc bine ei nu vad de fapt nimic din Liturghie si este si asta o intrebare.
Ma rog, n-au voie.
Da cine sunt atunci "cei chemati"? Si de ce spune preotul: "cei chemati sa iasa?"
Ori sunt chemati si trebuie sa ramana, ori ne-chemati si trebuie sa iasa.
Azi nu se mai intampla de fapt nimic, dar se canta inca.
Dar cum se facea inainte? Inteleg ca nu era botezati de copii si erau multi din acestia si era dati afara? Si se stia cine este botezat si cine nu? Sau erau asa de corecti?
Mi se pare de neinteles toata povestea.
În vechime,în cele dintâi timpuri ale creștinismului,oamenii nu se botezau toți de mici ,ci unii se botezau în vârstă fiind.
Aceștia înainte de a se boteza trebuiau să învețe sfânta lege creștinească,rugăciunile și toate cele care se cer unui bun creștin.În tot timpul cât se făcea această pregătire aceștia erau numiți catehumeni sau chemați.Ei aveau dereptul de a veni la biserică și a ascultă Sfânta Liturghie dar nu toată, ci doar până la citirea Sfintei Evanghelii când, după ce se citeau rugăciunile pentru acei luminați cu Sfântul Botez se făcea și o rugăciune pentru ei, apoi li se poruncea să iasă din biserică prin cuvintele:Cei chemați ieșiți!

În timpurile noastre nu se mai găsesc chemați deoarece în bisericile noastre ortodoxe toți sunt botezați (la noi în țară) dar,în alte părți ale lumii sunt ,așadar rugăciunea nu este de prisos.

În timpul acestei rugăciuni se cade însă ca fiecare din noi să se întrebe deși este luminat cu Sfântul Botez dacă nu este cumva nevrednic a participa la săvârșirea înfricoșătoarelr taine ale lui Hristos.
Este momentul când îți poți pune întrebarea"oare nu cumva am pe sufletul meu păcate nespălate prin mărturisire sau prin lacrimi de pocâință?"
Nu cumva inima mea este stăpânită de vreo patimă urâtă și nu sunt vrednic de locul sfânt în care mă aflu?
Dacă duci viață urâtă,dacă ai păcate de moarte nespovedite,dacă încalci poruncile lui Dumnezeu și învățîăturile Sfintei Biserici,dacă nutrești ură și dușmăie împotriva cuiva,dacă iubirea de bani și de avuții a pus stăpânire pe tine,dacă ai patima urâtă a beției,a fumatului și a desfrânării și nu te-ai hotârât să te lepezi de acestea atunci ieși afară din biserică când se spun aceste cuvinte și nu te întoarce decât atunci când ești hotărât să duci viață plăcută lui Hristos.

Sfânta Biserică nu îndepărtează pe nimeni din cei care vin cu dragoste în ea și nici nu scoate pe nimeni afară.
În biserică fiind, se cuvine a lăcrima și a cere necontenit iertare pentru păcatele tale și a făgădui că nu le vei mai face nicodată pentru a nu mai supăra pe Tatăl Ceresc.

Așadar aceastaă rugăciune este prilej pentru noi creștinii ortodoxi de a ne face o cercetare a stării în care ne aflăm înainte de săvârșirea Sfintei Liturghii.

Last edited by dorinastoica14; 01.11.2009 at 14:32:46.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.11.2009, 15:22:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

S-a renuntat in unele biserici la ectenia celor chemati. De exemplu la Patriarhie in Bucuresti. Nu prea mai este nevoie de ea in ziua de azi, logic, desi marcheaza inceputul celei mai importante si mai sfinte parti ale Sfintei Liturghii.
Ideea era ca cei care nu erau inca botezati nu aveau cunostintele, sau puterea, de a intelege ce urmeaza, adica Sf Jertfa, si era posibil chiar sa interpreteze gresit, sau sa inteleaga aiurea ce se intampla. De exemplu, auzind de jertfa, de sange, de trup, etc sa nu creada ca preotii in altar chiar omoara pe cineva, si apoi sa mearga si sa raspandeasca zvonul cum ca crestinii beau sange, intelegi....Asa ca cea de-a doua parte a Sf Liturghii a fost rezervata celor credinciosi, adica a celor botezati.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.11.2009, 20:41:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Noesisaa - multumesc. Asa gandesc si eu.

@dorinastoica - ma ingrozesti. Biserica este deschisa in ziua de azi tuturor si n-am auzit sa fie dat cineva afara daca doreste sa asiste la slujbe. Ce spui tu in sensul profund (analiza sufletului) este adevarat, dar sa nu uitam lucrul cel mai important: cel mai mult au nevoie de medic si spital cei bolnavi. La fel spunea si Iisus, ca trebuie sa vina la El/la preot, cei "bolnavi", cei cu probleme in suflet si credinta. Nu am acum la indemana citatul respectiv.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.11.2009, 21:05:33
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Noesisaa - multumesc. Asa gandesc si eu.

@dorinastoica - ma ingrozesti. Biserica este deschisa in ziua de azi tuturor si n-am auzit sa fie dat cineva afara daca doreste sa asiste la slujbe. Ce spui tu in sensul profund (analiza sufletului) este adevarat, dar sa nu uitam lucrul cel mai important: cel mai mult au nevoie de medic si spital cei bolnavi. La fel spunea si Iisus, ca trebuie sa vina la El/la preot, cei "bolnavi", cei cu probleme in suflet si credinta. Nu am acum la indemana citatul respectiv.
Cele scrise de mine sunt după învățăturile din cartea "Creștinul la Sfânta Liturghie" (pregătirea,participarea și folosul duhovnicesc) scrisă de episcopul Nicodim.
De obicei nu-mi dau cu părerea și nu emit păreri personale și nu dau sfaturi decât atunci când am trăit eu însumi cele despre care scriu.
Căt despre datul afară...(cred că mai ai multe de auzit)
Este bine să călătorim în lumea credinței întrebând dar,nu toate întrebările au răspunsuri iar unele răspunsuri s-ar putea să nu fie pe placul nostru.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Ce carti recomandam celor ce "cauta"? VladCat Generalitati 31 21.08.2010 17:40:58
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Metodele celor cu "dezvoltarea personală" veronika Teologie si Stiinta 29 25.05.2009 00:50:54