Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.04.2008, 00:16:42
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ars_amandi, daca iluminarea ta are legatura cu nick-name-ul tau, atunci e de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.04.2008, 09:56:40
ars_amandi ars_amandi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
ars_amandi, daca iluminarea ta are legatura cu nick-name-ul tau, atunci e de rau.
dacă Lumina nu are legătură cu Dragostea, atunci e groaznic!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.04.2008, 10:27:27
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

ars_amandi: nu Il maruturisesti pe Hristos, sa inteleg?
Vorbesti vorbe. Dragostea de aproapele nu se manifesta in induiosari.

Nu ai spus daca esti au ba crestin, daca marturisesti pentru Hristos sau pentru altceva.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.04.2008, 11:53:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ars_amandi
Citat:
În prealabil postat de ancah
ars_amandi, daca iluminarea ta are legatura cu nick-name-ul tau, atunci e de rau.
dacă Lumina nu are legătură cu Dragostea, atunci e groaznic!
Lumina este drgoste. Dar ars_amandi, ma ducecu gandul mai degraba la cele trupesti,decat la cele sufletesti. Gresesc cumva?!?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.04.2008, 20:23:16
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

1 Corinteni 1
17. Caci Hristos nu m-a trimis ca sa botez, ci [color=blue]sa binevestesc, dar nu cu intelepciunea cuvantului[/color], [color=green]ca sa nu ramana zadarnica crucea lui Hristos.[/color]
18. Caci cuvantul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu.
19. Caci scris este: "Pierde-voi intelepciunea inteleptilor si stiinta celor invatati voi nimici-o".
20. Unde este inteleptul? Unde e carturarul? Unde e cercetatorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebuna intelepciunea lumii acesteia?
21. Caci de vreme ce intru intelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin intelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu sa mantuiasca pe cei ce cred prin nebunia propovaduirii.
22. Fiindca si [color=green]iudeii cer semne, iar elinii cauta intelepciune,[/color]
23. Insa noi propovaduim pe Hristos cel rastignit: pentru iudei, sminteala; pentru neamuri, nebunie.
24. [color=red]Dar pentru cei chemati, si iudei si elini: pe Hristos, puterea lui Dumnezeu si intelepciunea lui Dumnezeu. [/color]
25. Pentru ca fapta lui Dumnezeu, socotita de catre oameni nebunie, este mai inteleapta decat intelepciunea lor si ceea ce se pare ca slabiciune a lui Dumnezeu, mai puternica decat taria oamenilor.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.05.2008, 00:31:32
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ars_amandi
ca motto : nu esti atoatecuprinzător atunci cînd negi totul, ci atunci cînd poti accepta totul
imi place ce ai spus. desi cred ca f multi sunt impotriva acestui moto,eu sustin ideea. acceptarea este un mare pas in descoperirea pe sine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.05.2008, 20:16:57
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

dar cum nu a mai ramas nici o urma? ce ai facut?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.06.2008, 22:25:22
Radumi Radumi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2008
Mesaje: 1
Implicit

Salut la toata lumea! Si sa fim sanatosi si bine cu totii. Eu nu sunt chiar asa de cunoscator, dar ma bucur pentru ce ti s-a intamplat. Dar as vrea numai sa adaug ceva-
grija ca binele pe care spui ca ti s-a intamplat, ca acest bine sa fie intr-adevar binele celor carora vrei sa il faci. Poate vrei sa faci cuiva binele, unui timid spre exemplu atragandu-i atentia ca este cum il vezi tu sau chiar cum este el. Facand aceasta nu cred ca il vei ajuta, chiar daca tu in sufletul tau asta iti doresti. Dumnezeu sa ne ajute la toti sa fim buni!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.06.2008, 18:19:19
Lee
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vezi ca "mergi" pe unde nu trebuie...eu am patit-o rau tare
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.06.2008, 17:35:19
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

1 Iacov
12. Fericit este barbatul care rabda ispita, caci lamurit facandu-se va lua cununa vietii, pe care a fagaduit-o Dumnezeu celor ce il iubesc pe El.
13. Nimeni sa nu zica, atunci cand este ispitit: De la Dumnezeu sunt ispitit, pentru ca Dumnezeu nu este ispitit de rele si El insusi nu ispiteste pe nimeni.
14. Ci fiecare este ispitit cand este tras si momit de insasi pofta sa.
15. Apoi pofta, zamislind, naste pacat, iar pacatul, odata savarsit, aduce moarte.
16. Nu va inselati, fratii mei prea iubiti:
17. Toata darea cea buna si tot darul desavarsit de sus este, pogorandu-se de la Parintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbra de mutare.
18. Dupa voia Sa ne-a nascut prin cuvantul adevarului, ca sa fim incepatura fapturilor Lui.
19. Sa stiti, iubitii mei frati: orice om sa fie grabnic la ascultare, zabavnic la vorbire, zabavnic la manie.
20. Caci mania omului nu lucreaza dreptatea lui Dumnezeu.
21. Pentru aceea, lepadand toata spurcaciunea si prisosinta rautatii, primiti cu blandete cuvantul sadit in voi, care poate sa mantuiasca sufletele voastre.
22. Dar faceti-va implinitori ai cuvantului, nu numai ascultatori ai lui, amagindu-va pe voi insiva.
23. Caci daca cineva este ascultator al cuvantului, iar nu si implinitor, el seamana cu omul care priveste in oglinda fata firii sale;
24. S-a privit pe sine si s-a dus si indata a uitat ce fel era.
25. Cine s-a uitat, insa, de aproape in legea cea desavarsita a libertatii si a staruit in ea, facandu-se nu ascultator care uita, ci implinitor al lucrului, acela fericit va fi in lucrarea sa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Povestea mea ralucao Intamplari adevarate 7 07.03.2011 18:07:13
povestea mea Simonik Nunta 31 07.03.2011 13:42:29
Povestea unei casatorii Laurentiu Generalitati 2 04.11.2007 01:58:42