Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.11.2010, 20:14:33
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danutzek83 Vezi mesajul
In privinta schimbarii termenului de Intai nascut cu Unul nascut asta e problema celui care a modificat versetul si va da seama in fata lui Dumnezeu.
Adevărat va da seama înaintea Domnului la judecată, însă există și o imensă responsabilitate înaintea milioanelor de credincioși a căror credință inocentă e afectată și astfel devine și problema lor nu doar a traducătorului.

Citat:
În prealabil postat de danutzek83 Vezi mesajul
Asa ca tutoror celor care au ceva de comentat si de negat in privinta acestei dogme exista afuriseniile si anatemele date de Sfinti,care sunt cu mult mai mult decat vorbele pline de "duh" ale comentatorilor.
În privința amenințărilor, afuriseniilor, blestemelor, farmecelor și vrăjilor nu-mi fac probleme. Ar trebui să-și facă probleme [privitoare la statutul lor de sfinți] respectivii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.11.2010, 22:12:14
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danutzek83 Vezi mesajul
Aviz tuturor protestantilor si neoprotestantilor si a celor de alte confesiuni.

In ceea ce priveste fecioria Maicii Domnului nu spunem noi ci Sfintii Parinti prin scrierile lor si apoi prin sinoadele ecumenice care au avut loc. Asa ca tutoror celor care au ceva de comentat si de negat in privinta acestei dogme exista afuriseniile si anatemele date de Sfinti,care sunt cu mult mai mult decat vorbele pline de "duh" ale comentatorilor.
Referitor la Evanghelia dupa Luca din care ai citat>poate poti sa faci rost de o carte care te-ar ajuta>adica acesta.Am facut rost de ea intre o anatema si o afurisenie.Daca supravietuiesc s-ar putea sa fac rost si de un studiu patristic pe ideea aceasta.Wish me luck.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.11.2010, 22:34:18
danutzek83 danutzek83 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2010
Mesaje: 14
Implicit

Iti recomand si eu o carte de care am facut si eu rost intre o zeflemea si o vrajitorie : Talcuirea Sfintei Evanghelii de la Luca a Sfantului Teofilact al Bulgariei. I wish you luck.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.11.2010, 22:41:35
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danutzek83 Vezi mesajul
Iti recomand si eu o carte de care am facut si eu rost intre o zeflemea si o vrajitorie : Talcuirea Sfintei Evanghelii de la Luca a Sfantului Teofilact al Bulgariei. I wish you luck.
Multumesc frumos.Am cumparat comentariile Sf.Teofilact al Bulgariei la toate cele 4 Evanghelii acum cateva luni(am citit-o pe ceea la Matei moment).Foarte interesante.Poti face ceva la fel de util>pune langa interpretarea la Evanghelia dupa Ioan a Sf.Teofilact al Bulagariei si acesta carte .Despre autorul ei poti citi aici

Aici ai studiul promis.Sper sa mearga linkul de pe scribd.Daca linkul nu merge atunci poti incerca acest studiu sau acesta.>despre Parintii Bisericii in general.Patrologia este o arie de cercetare foarte frumoasa.Toate cele bune si multumesc pt sugestie.

Last edited by Scotsman; 05.11.2010 at 22:53:25.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.11.2010, 20:00:10
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
... însă există și o imensă responsabilitate înaintea milioanelor de credincioși a căror credință inocentă e afectată și astfel devine și problema lor nu doar a traducătorului.
Înlocuirea termenului Întâi-născut cu Unul-născut nu afectează și nu schimbă cu nimic sensul descrierii Fiului lui Dumnezeu și al Fecioarei Maria, ci pune și mai mult în evidență adevărul de credință că Fecioara Maria a avut un singur Fiu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.11.2010, 21:41:07
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,carmen funieru

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Înlocuirea termenului Întâi-născut cu Unul-născut nu afectează și nu schimbă cu nimic sensul descrierii Fiului lui Dumnezeu și al Fecioarei Maria, ci pune și mai mult în evidență adevărul de credință că Fecioara Maria a avut un singur Fiu.
carmen,io intaleg ase:
1.intai-nascut>>>mai sunt si alti copii
2.unul-nascut>>>nu mai sunt alti copii,
deci iaste o mica mare diferenta
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.11.2010, 22:22:48
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
carmen,io intaleg ase:
1.intai-nascut>>>mai sunt si alti copii
2.unul-nascut>>>nu mai sunt alti copii,
deci iaste o mica mare diferenta
Atunci când copilul născut este unul singur, el este și primul și ultimul.
Discuția se referea la Biblia ortodoxă, care expune credința ortodoxă.
Iar în credința noastră, Fiul lui Dumnezeu este singurul fiu al Fecioarei Maria.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.11.2010, 23:39:11
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
carmen,io intaleg ase:
1.intai-nascut>>>mai sunt si alti copii
2.unul-nascut>>>nu mai sunt alti copii,
deci iaste o mica mare diferenta
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...4&postcount=10
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.11.2010, 17:55:31
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,doctor_faustus

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
doctore,pen mine are importanta ca iisus hristos a fost nascut de o fecioara si crestinii nu neaga acest lucru.urmatorul pas,ca fecioara a mai avut sau nu si alti copii, nu ma deranjeaza cu nimic.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.11.2010, 18:32:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

In originar e scris întâiul născut.Prin asta se arata taina crestinitatii si a Bisericii.Iisus fiind incepatura si a nasterii noastre de la Dumnezeu si a invierii noastre din morti.. Intai Nascutul din morti si Intai Nascutul Mariei din Duhul urmat de multi altii.. Cu toate ca Maria este Fecioara ea este Maica tuturor crestinilor.. Aceasta se arata aici maternitatea Fecioarei ca Mama a tuturor crestinilor.

Coloseni 1:18. Și El este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate.

Romani 8:29. Căci pe cei pe care i-a cunoscut mai înainte, mai înainte i-a și hotărât să fie asemenea chipului Fiului Său, ca El să fie întâi născut între mulți frați.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Problema de suflet...mica? jalina Generalitati 39 04.12.2012 17:09:22
o mica problema de gramatica cred_cu_adevarat Generalitati 12 19.10.2011 14:01:11
O mica problema ! Darkanian Generalitati 18 08.03.2011 19:58:56
Buturuga mica andreicozia Generalitati 2 18.09.2009 23:47:10
o mica alinare mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 1 28.09.2008 15:43:13