Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.06.2011, 23:18:50
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
dar spune clar,ce tara, si ce experiente ai avut !
ai fost foarte eliptica !
cred ca ar trebui fiecare sa fim mai sinceri pe sait, si sa ne spunem problemele mai direct !
oricum nu ne cunoaste nimei aici, si nu ne inatalnim dupa -aia pe strada cu el !
de ce atata fereala ?
din motive de privacy, nu stiu cum sa zic in romana. pt ca cel putin 3 persoane pe care le cunosc, inclusiv mama mea ar putea citi aici. imi pare rau ca mama mea sa stie dramele prin care trec eu aici. desi le banuieste, eu incerc mereu sa-i prezint latura pozitiva a situatiei, desi e net inferioare dificultatilor.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.06.2011, 23:23:26
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

buna cezar, multumesc pt sfaturi. m-am exprimat intr-un mod, care poate a dat curs interpretarilor. parintii mei niciodata nu m-au presat, nu au fost tirani. ei saracii,mi-au zis sa ma gandesc bine inainte sa plec pt ca nu va fi usor deloc. si eu stiu ca posibilitati profesionale as avea multe, dar imi trebuie rabdare si bani sa duc totul la bun sfarsit. si trebuie sa lucrez sa am acesti bani ca sa pot termina acest parcurs. la asta se mai adauga si greutatile de aici, rasismul, singuratatea etc.

cel mai mult ma doare ca parintii mei, desi afectati de criza care e acum in romania, trebuie sa se mai gandeasca sa-mi trimita si mie bani. efectiv, pe plan personal si profesional, acum avut numai conjucturi nefaste.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.06.2011, 23:27:58
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Roagă-te Maicii Domnului să-ți dea răbdare și credință. Poate că tu nu știi ce-i bine pentru tine, și nu ar trebui să ceri ceva anume...Lasă-te-n voia Lui Dumnezeu...Acceptă totul cu pace și bucurie în suflet...Răbdare...răbdând totul cu blândețe, voi dobândi smerenia...cred că smerenia joacă un rol important, nu numai în cazul tău...te joacă diavolii pe degete, dacă n-ai smerenie, căci dejnădejdea e semnul că diavolului...care-i fericit nevoie mare când te vede așa...e maestru păpușar care te joacă ca pe o marionetă, până-îți soarbe orice strop de credință.......

Ferește-te de deznădejde ca de ciumă...fii răbdătoare...iartă...și zâmbește...
acum cteva minute, am deschis o carte a unui duhovnic roman si am citit despre deznadeje.
ai dreptate. de o luna jumate de cand am cazut in starea asta fara precedent, ma lupt cu starea asta. fac sarcinile pe care ar trebui sa le fac si de restul nu ma mai ocup, sunt descurajata. cel mai rau imi pare ca nu mai am rabdare sa ma rog. incep si nu mai termin. si asta de 6-7 saptmani. n-am rabdare sa ma spovedesc. la biserica imi e greu sa ma merg, (nu e in orasul meu), merg din inertie. sunt constienta ca doar inrautatesc situatia.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.06.2011, 23:35:24
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

oameni buni, continuati sa-mi scrieti. imi face f bine sa vorbesc cu voi si ma multumesc ca v-ati rupt din timpul vostru sa-mi scrieti aici sau in privat.

eu sunt aici de un an jumate si desi am plecat pregatita psihic, conditiile au fost mai vitrege decat se astepta oricine. efectiv, am avut parte de o serie de conjuncturi profesionale si personale nefaste. am in continuare multe posibilitati sa-mi duc proiectul la indeplinire, dar imi trebuie rabdare, forta si rezistenta. pe care simt ca nu le mai am.
sunt extrem de obosita si de descurajata, adesea disperata. ma gandesc in continuu ca numai asa greu o sa fie. mi-am pierdut si entuziasmul si bucuria de a ma ruga. stiu ca inrautatesc situatia, ma lupt zilnic cu mine pt ca as vrea ca Bunul Dumnezeu sa ma ajute sa-mi indeplinesc aspiratiile si visele.
nu intru in detalii personale pt ca persoane apropiate pot citi si nu vreau sa le ingreunez cu experienta mea, mai mult de cat o fac deja.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.06.2011, 23:42:55
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
.
ma spovedesc si ma impartasesc pt linistea mea sufleteasca. chiar am fost f bucuroasa cand am primit drept de impartasanie pt ca nu l-am avut de la inceput.
Parintele imi spune sa am rabdare si mai multa credinta in Dumnezeu, sa ma las in voia Lui ca El imi va da cele de cuviinta cand va socoti ca este momentul.

pe moment sunt linistita. apoi cand vin facturile de platit, cand eu am diverse cheltuieli si raman fara bani, devin descurajata. si ma gandesc cand se vor misca lucrurile.

am inteles perspectiva ta asupra a ceea ce tine de cariera, dar pt mine sa ajung aici a fost un vis implinit. un vis la care am visat 2 ani de zile si pt care am facut numeroase eforturi. doar ca venind aici, a inceput partea mai grea.
compromisuri nu am facut nicioadata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.06.2011, 03:11:10
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nadajduiesc ca Ilinca se foloseste de sprijinul pe care il primeste de la fiecare, aici, cu atat de frumoasa buna voire. Pe mine ma lumineaza si ma intaresc cuvintele voastre, tot ce i-ati spus Ilincai am pus si eu la suflet. Va multumesc tuturor pentru dragostea voastra.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.06.2011, 03:24:05
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
m-am exprimat intr-un mod, care poate a dat curs interpretarilor.
Ne exprimam cum putem, fiecare si uneori ne dam seama ce impact au cuvintele noastre.
Prin ele mangaiem un om, prin ele il ranim.
Dar la fel e si inlauntrul nostru. Asa cum ne exprimam in afara si in ganduri, asa e si starea sufletului nostru. Uneori, cand am o dispozitie jucausa, ludica, imi imaginez ca inlauntrul meu e un copil care trage cu urechea la camera in care vorbesc "oamenii mari"... Multe aude ... Cand aude vorbe rele, aspre, dusmanoase - el e speriat si ranit. Cand aude vorbe blande se simte si el mangaiat. Cand aude intelepciunea, creste si el in intelepciune.
Asa e de important pentru adancul din noi cum si ce vorbim in afara si in minte.
De aceea, eu unul, ma straduiesc sa ii ofer "copilului care trage cu urechea la cei mari" ganduri si vorbe bune, lecturi folositoare, rugaciune, cantec ingeresc...
Spor in lucrarea ta, Ilinca, Domnul cu tine.

PS. Imi pare ca a zis foarte bine Guardian... Spune mai explicit, macar o parte din situatia concreta. Sunt multi care citesc aici si care te pot sprijini daca afla mai detaliat despre ce situatii de viata e vorba. Un exemplu mic, ceva concret din multe ale vietii tale pe acolo. Nu cred ca spionii te vor para la parinti... Sau incearca pe privat, unul sau altul dintre forumisti ar putea sa vorbeasca cu tine despre detalii pe care spui ca te temi sa le postezi, ca sa nu ii necajesti pe ai tai.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.06.2011, 03:36:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred ca ce a spus este suficient pentru ca sa intelegem situatia prin care trece. Nu vad la ce ar ajuta detaliile, cu atat mai mult cu cat si-a expliat si retinerile pentru care nu se grabeste sa le ofere.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.06.2011, 03:41:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
Parintele imi spune sa am rabdare si mai multa credinta in Dumnezeu, sa ma las in voia Lui ca El imi va da cele de cuviinta cand va socoti ca este momentul.
Cam asta e ce am incercat sa-ti zic si eu mai sus, in plus cred ca ar trebui sa te rogi mai mult sa-ti arate drumul pe care trebuie sa mergi, nu atat sa te incapatanezi sa zici tu "sigur asta e drumul meu" si pe urma sa te intrebi de ce nu primesti ajutor.

Citat:
pe moment sunt linistita. apoi cand vin facturile de platit, cand eu am diverse cheltuieli si raman fara bani, devin descurajata. si ma gandesc cand se vor misca lucrurile.
Nu stiu exact ce inseamna asta banuiesc ca totusi nu esti totusi in situatia de a fi data afara de unde stai sau a face foame, sper..nu?

Citat:
am inteles perspectiva ta asupra a ceea ce tine de cariera, dar pt mine sa ajung aici a fost un vis implinit. un vis la care am visat 2 ani de zile si pt care am facut numeroase eforturi. doar ca venind aici, a inceput partea mai grea.
Si motivul pentru care ai vrut sa ajungi acolo?
Dincolo de mandria parintilor..
Si care e finalitatea care o vezi la povestea asta?

Citat:
compromisuri nu am facut nicioadata.
Atat timp cat ai o biserica ortodoxa aproape poate ca lucrurile nu sunt chiar atat de rele..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.06.2011, 07:32:45
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu ceva timp in urma nu reuseam sa ma angajez.
Si m-a intrebat cineva: "Ce stii sa faci?"
Si am inceput sa ma gandesc la asta.
Ce stiu si ce pot sa fac....
Tu ai accepta sa lucrezi pe un post care nu corespunde pregatirii tale ?
Ingrijire copii sau batrani, curatenie, etc..

Incearca sa te gandesti la ce stii si la ce poti sa faci.

Si, roaga-te in continuare cat poti tu de mult. Si cand nu mai poti, suspina adanc.
Chiar si un suspin ne apropie de Dumnezeu....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Confuzie, frica, deznadejde, lene etc. AGabriela Generalitati 8 22.12.2011 00:10:09
cum sa scap de deznadejde Mtcrysty17 Generalitati 27 05.11.2011 01:26:56
Disperare... thudor Generalitati 89 01.11.2008 02:14:28