Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2012, 00:34:28
Georgiana1995 Georgiana1995 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit Un nou acatist cu Sfantul Nectarie?

Am cumparat un acatist de la Manastirea Radu Voda,dar diferit de primul si al doilea,am intrebat de primul acatist au spus ca nu au decat asa.O sa va spun cateva din el.Dar eu mi-as fi dorit mult de tot primul acatist al Sfantului Nectarie.Iar acum o saptamana cand am intrebat tot doar asa aveau.

Codacul 1
Pe astrul ortodoxiei nou-aratat
Si al Bisericii nou ridicat meterez
Sa-l cantam intru a inimii veselie;
Ca slavindu-se cu lucrarea Duhului Sfant
Izvoraste al vindecarilor har imbelsugat
Celor ce striga:Bucura-te Parinte Nectarie
.......
Codacul al 13-lea
O,de Dumnezeu graitorule Parinte,stralucirea ortodocsilor,
Nectarie,al lui Hristos Ierarhe,stand acum la tronul Stapanului,
cere-ne de la Acela iertare gresalelor si dumnezeiasca infiere,
ca sa Ii strigam:Aliluia
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2012, 01:41:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Poti sa incerci si in alta parte, poate gasesti varianta pe care o doresti. Poti sa scoti la imprimanta Acatistul de aici
http://www.crestinortodox.ro/acatist...ist-67060.html

Te inteleg perfect de ce nu poti citi aceasta noua varianta, parca te zgarie aceste cuvinte astrul ortodoxie, meterez. Sunt (cel putin pentru mine) noutati in limbajul rugaciunii. O varianta mult mai apropiata de sufletul meu este aceasta:

Condacul 1
Pe steaua cea nou stralucitoare a Ortodoxiei,
Pe al Bisericii nou zid de aparare,
Cu bucurie in inimi sa il laudam.
Slavit fiind de lucrarea Duhului,
Izvoraste tamaduiri si har bogat,
Pentru aceea ii strigam, bucura-te parinte Nectarie.

Condacul al 13-lea
O, Preabunule parinte, luminatorul Ortodocsilor, Ierarhule al lui Hristos, Nectarie! Stand in fata Tronului lui Dumnezeu, roaga-te neincetat, pentru iertarea pacatelor noastre si pentru intoarcerea noastra spre infierea harului. Caci neincetat catre Mantuitorul strigam: Aliluia!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.09.2012, 06:08:14
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Georgiana1995 Vezi mesajul
Am cumparat un acatist de la Manastirea Radu Voda,dar diferit de primul si al doilea,am intrebat de primul acatist au spus ca nu au decat asa.O sa va spun cateva din el.Dar eu mi-as fi dorit mult de tot primul acatist al Sfantului Nectarie.Iar acum o saptamana cand am intrebat tot doar asa aveau.

Codacul 1
Pe astrul ortodoxiei nou-aratat
Si al Bisericii nou ridicat meterez
Sa-l cantam intru a inimii veselie;
Ca slavindu-se cu lucrarea Duhului Sfant
Izvoraste al vindecarilor har imbelsugat
Celor ce striga:Bucura-te Parinte Nectarie
.......
Codacul al 13-lea
O,de Dumnezeu graitorule Parinte,stralucirea ortodocsilor,
Nectarie,al lui Hristos Ierarhe,stand acum la tronul Stapanului,
cere-ne de la Acela iertare gresalelor si dumnezeiasca infiere,
ca sa Ii strigam:Aliluia
E similar cu primul Acatist. Mie cel putin imi da impresia ca au modificat putin (putin mai mult) primul acatist. Nu e ceva nou, structura e a primului Acatist. Dar nu inteleg cum de la Radu Voda nu se gaseste Acatistul original, ce au facut cu el? Ciudata treaba!

In carticica aceasta stiu ca este primul acatist, pe langa viata, minunile etc. : http://www.librarie.net/carti/47928/...icusor-Morlova
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.09.2012, 12:01:13
Georgiana1995 Georgiana1995 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit

[quote=Laura19;470930]

Iti multumesc!Eu pana acum l-am citit pe acela,dar cum s-a spus si mai sus parca te zgarie pe urechi in unele parti.O sa incerc sa vad daca gasesc aceasta carte cand mai ajung acolo.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.09.2012, 17:37:09
Gherardus Gherardus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 23
Implicit Deosebite aprecieri!

Desi sunt catolic de rit bizantin (crestin universal) il iubesc si il cinstesc pe Sf. Mitropolit Nectarie de Egina - Facatorul de minuni ! ! !

Consider ca a fost un mare sfant! I-am citit viata! A fost un om si un ierarh de o smerenie rar intalnita in ziua de azi in randul clerului. E demn de urmat.
Este un sfant care este grabnic in ajutor, precum este Sf. Anton de Padova la catolici.

A fost iubitor de unitatea tuturor crestinilor, a tinut relatii cu toate bisericile crestine!

Oricum in ceruri intre sfintii ortodocsi si catolici nu sunt garduri!!!
Este comuniunea sfintilor!!!

ps. Cred ca ar fi bine la sfintii (din ambele confesiuni) sa ne rugam pt unitatea si buna-intelegere a tuturor crestinilor!!!
Ca Toti crestinii sa devina uniti pt ca toti suntem madulare ale lui Christos!

Domnul sa ne calauzeasca pasi unitatii! Domnul sa fie cu noi cu toti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2012, 22:41:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
Desi sunt catolic de rit bizantin (crestin universal) il iubesc si il cinstesc pe Sf. Mitropolit Nectarie de Egina - Facatorul de minuni ! ! !

Consider ca a fost un mare sfant! I-am citit viata! A fost un om si un ierarh de o smerenie rar intalnita in ziua de azi in randul clerului. E demn de urmat.
Este un sfant care este grabnic in ajutor, precum este Sf. Anton de Padova la catolici.

A fost iubitor de unitatea tuturor crestinilor, a tinut relatii cu toate bisericile crestine!

Oricum in ceruri intre sfintii ortodocsi si catolici nu sunt garduri!!!
Este comuniunea sfintilor!!!

ps. Cred ca ar fi bine la sfintii (din ambele confesiuni) sa ne rugam pt unitatea si buna-intelegere a tuturor crestinilor!!!
Ca Toti crestinii sa devina uniti pt ca toti suntem madulare ale lui Christos!

Domnul sa ne calauzeasca pasi unitatii! Domnul sa fie cu noi cu toti!
Poate ar trebui sa stiti de o carte foarte interesanta a Sfantului " De ce papa si supusii lui s-au despartit de Biserica lui Hristos".
Sa stiti ca nu e posibil sa consideram ca ortodocsii si catolicii fac parte din aceeasi Biserica. Aceeasi Biserica inseamna aceeasi invatatura. Cele doua nu au aceeasi invatatura. Iar Hristos a spus "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea". si "Nu toti cei care imi vor spune Doamne Doamne vor intra in Imparatia Cerurilor.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.09.2012, 15:04:57
Gherardus Gherardus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 23
Implicit Pace intre popoare!

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Poate ar trebui sa stiti de o carte foarte interesanta a Sfantului " De ce papa si supusii lui s-au despartit de Biserica lui Hristos".
Sa stiti ca nu e posibil sa consideram ca ortodocsii si catolicii fac parte din aceeasi Biserica. Aceeasi Biserica inseamna aceeasi invatatura. Cele doua nu au aceeasi invatatura. Iar Hristos a spus "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea". si "Nu toti cei care imi vor spune Doamne Doamne vor intra in Imparatia Cerurilor.
Stimate coleg,
1) Nu Papa a facut despartirea la 1054 (pe deasupra nici nu era prezent) ci politica bizantului din acea vreme care l-a acceptat pe Imparatul bizantului ca insusi conducatorul (protectorul) bisericii ortodoxe. Si deci prin aceasta Patriarhul Fotie ii era supus Imparatului! Pt ca pe vreamea aceea Imparatul decidea cine sa fie pe Tronul Patriarhal al Constantinopolei si cine nu... nu clerul superior vota.
De atunci i s-a dat portilor pe care intra preotul sau episcopul numele de "imparatesti" pt ca imparatul avea dreptul sa intre in altar si culmea bolta facuta de deasupra incat exact asa sa se potriveasca incat sa intre capul daca intra calare pe cal imparatul! Pe cal in biserica si altar! Blasfemie a mai fost!!! Unde ai vazut la Catolici o asemenea injosire a altarului?
La Catolici nu intra in altar imparatul ci Imparatul e Christos! Acolo in Sf. Tabernacol!!!
2) Pana in aceea vreme nimeni nu se chema Ortodox sau Catolic erau efectiv Crestini. si in greaca daca ne uitam la crez: catolica inseamna soborniceasca - unirversala biserica.
3) Asa ca totusi sa mai lasam din orgolii si sa ne alaturam sa fim iarasi una precum una am fost la inceput! Biserica Ortodoxa s-ar putea unii si fara sa schimbe nimic d.p.d.v. adminitrativ teritorial ci in efectiva intelegere, credinta si de dragul Pacii pt unitatea in Christos Domnul. Papa nu ar cere Bisericii Ortodoxe sa supuna si sa ii faca reverente ar fi bucuros chiar daca ar fi o biserica de sine statatoare autocefala asa precum e si acum. Nu i-ar schimba nici credinta si nici ritualurile sau ierurgiile.
Ar fi o biserica "sui iuris".

Cred ca m-am facut inteles.

Va multumesc. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.09.2012, 19:18:29
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
Stimate coleg,
1) Nu Papa a facut despartirea la 1054 (pe deasupra nici nu era prezent) ci politica bizantului din acea vreme care l-a acceptat pe Imparatul bizantului ca insusi conducatorul (protectorul) bisericii ortodoxe. Si deci prin aceasta Patriarhul Fotie ii era supus Imparatului! Pt ca pe vreamea aceea Imparatul decidea cine sa fie pe Tronul Patriarhal al Constantinopolei si cine nu... nu clerul superior vota.
De atunci i s-a dat portilor pe care intra preotul sau episcopul numele de "imparatesti" pt ca imparatul avea dreptul sa intre in altar si culmea bolta facuta de deasupra incat exact asa sa se potriveasca incat sa intre capul daca intra calare pe cal imparatul! Pe cal in biserica si altar! Blasfemie a mai fost!!! Unde ai vazut la Catolici o asemenea injosire a altarului?
La Catolici nu intra in altar imparatul ci Imparatul e Christos! Acolo in Sf. Tabernacol!!!
2) Pana in aceea vreme nimeni nu se chema Ortodox sau Catolic erau efectiv Crestini. si in greaca daca ne uitam la crez: catolica inseamna soborniceasca - unirversala biserica.
3) Asa ca totusi sa mai lasam din orgolii si sa ne alaturam sa fim iarasi una precum una am fost la inceput! Biserica Ortodoxa s-ar putea unii si fara sa schimbe nimic d.p.d.v. adminitrativ teritorial ci in efectiva intelegere, credinta si de dragul Pacii pt unitatea in Christos Domnul. Papa nu ar cere Bisericii Ortodoxe sa supuna si sa ii faca reverente ar fi bucuros chiar daca ar fi o biserica de sine statatoare autocefala asa precum e si acum. Nu i-ar schimba nici credinta si nici ritualurile sau ierurgiile.
Ar fi o biserica "sui iuris".

Cred ca m-am facut inteles.

Va multumesc. Doamne ajuta!
Discutia nu era despre diferenta dintre catolici si ortodocsi. Chiar nu era. Sunt multe alte topicuri pe aceasta tema pe care putem discuta. Precizarile mele au fost urmatoarele:
1. Exista o carte a Sfnatului Nectarie, cel pe care spuneti ca dvs catolic il cinstiti ca sfant, care se pronunta clar impotriva confesiunii din care faceti parte si pe care nu o considera Biserica lui Hristos.
2. Diferentele doctrinare ii impiedica pe catolici si ortodocsi sa faca parte din aceeasi Biserica si cum Biserica este Una, doar unii au dreptate.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SFANTUL NECTARIE annna Intamplari adevarate 60 12.06.2015 22:32:38
Sfantul Nectarie! simona Generalitati 2 08.11.2012 15:23:27
Acatistul Sfantului Nectarie (al doilea acatist) Anca Zaharia Intrebari utilizatori 4 28.12.2011 01:26:15
Sfantul Nectarie NeNumimCrestini Preotul 9 05.10.2009 13:26:00