Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.06.2008, 19:20:47
anishorik anishorik is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 21
Implicit

In urma cu 4 ani eram mai rebela si nu mergeam la biserica (din comoditate ). Nu-mi pasa de scoala,eram chiar in stare de corijenta, nu-mi ascultam parintii, pot sa zic ca eram 'oaia neagra' a familiei. In pragul examenului de capacitate eram disperata pentru ca nu eram pregatita mai deloc. Trecand pe langa biserica din cartier, am zis in gand 'Doamne, te rog sa ma ajuti cu asta si promit ca voi merge in fiecare duminica la biserica'. Dumnezeu m-a ajutat si am luat note destul de bune. M-am tinut de cuvant si de aunci merg la biserica (aproape) in fiecare duminica. De cand merg la biserica situatia mea la invatatura s-a schimbat foarte mult (am ajuns sa fiu a 2a in clasa) spre uimirea profesorilor si colegilor mei. Cu parintii ma inteleg foarte bine si sunt foarte bucurosi de schimbarea mea. De un an de zile cant in strana bisericii din cartier si imi place enorm de mult! Ii multumesc lui Dumnezeu pentru toate astea in fiecare zi si sunt foarte fericita ca m-a ajutat. :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2008, 20:06:48
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2008, 06:22:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) foarte frumoasa si senina marturisirea ta, imi pare rau ca nu am vazut-o pana acum. ai grija sa mergi tot pe drum!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2008, 07:56:26
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Bine ar fi ca toti tinerii sa se "impiedice" asa frumos de Dumnezeu, luind-o apoi pe calea cea buna!:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2008, 10:02:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

din pacate eu, spre deosebire de tine, marturisesc aproape pe dos, ma intreb ce nu a facut Dumnezeu pentru mine, shi ce nu mi-a aratat shi nu m-a iubit, toate mi le-a dat shi mi le-a facut shi eu tot un trandav osanditor shi judecator osanditor am ramas ca mi-e lene pentru orishice lucru... mai ushor fiindu-mi sa osandesc matematic in acel shir al osandirii osanditzilor ca sa osandesc osanditorii... ??? eu sunt impietrit in neschimbare deshi incerc toate shi nu-mi iese nimic... dar la tine pare totul atat de simplu shi de frumos incat pare ca shi eu m-ash putea lua dupa tine... ???:(:(

ma intreb daca nu am scris iar din smerenie trufashe in fatza oamenilor, sau din aia suicigasha, sau din aia singeroasa, sau smerenia ingurgitoare de spurcaciuni, ca ingamfarea nu ma lasa decat sa ma laud cu ale altora ca shi cum ar fi meritul meu...

iata ca m-am laudat eu cu faptele tale ca shi cum ar fi fost ale mele in loc sa ma laud cu oasele cele smerite... nu ale mele... ci ale unora :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2008, 21:02:25
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

of sarmane vsovi:( lasa ca te cunoastem noi... oarecum:rolleyes: ....vorba lui Mirela,...iti faci norma aici in loc sa slavim pe Dumnezeu pt minunea care a facut-o cu anishorik!:)

Apropos stii pilda cu smerenia din pateric? Cand pe un calugar zdrentaros il vede un altul si-l apostrofeaza cu: -vezi frate ca ti se vede goliciunea prin gaurile alea...

Eu ma bucur sa citesc cum cineva reuseste sa se apropie de Dumnezeu! Fiindca e semn de nadejde, adica ca se poate.... nunmai sa vrem (asa-i veilur?)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fetita mea se bucura ca Dumnezeu o ajutat-o taluta Intamplari adevarate 22 23.11.2011 16:17:35
Cum m-a ajutat pe mine site-ul CrestinOrtodox? Nicole_Alma Intamplari adevarate 5 27.09.2010 11:03:50
Dumnezeu se mai uita la mine? onyx235 Generalitati 10 27.12.2009 18:56:43
Cum m-a ajutat pe mine Sfantul Nectarie pacatoasa Intamplari adevarate 7 11.06.2008 09:45:54
Nu aveam pace interioara: cu mine si Dumnezeu Ioan_Ciobota Generalitati 3 30.09.2007 11:46:15