Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.04.2009, 17:57:49
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mau77mau Vezi mesajul
Am fost sambata trecuta chiar inaintea duminicii pastelui la Snavog mai multi prieteni. Am inchiriat si o barca si am ajuns pe insula unde este frumoasa biserica unde este inmormantat Vlad Tepes.

Din pacate acolo preotul mi-a lasat un gust teribil de amar.
Initial am vrut sa vizitam si biserica dar cand am aflat ca ne costa 15 ron de persoana am renuntat pentru ca nu aveam atatia bani la noi si chiar mi se pare exorbitant. Eram 8 prieteni si am decis daca tot am ajuns sa ne plimba putin in jurul bisericii sa admiram. A aparut si preotul care aproape ca nea blestemat ca ne permitem sa ne plimba pe acolo fara sa platim. A iesit cu chitantierul si a inceput sa ne alerge sa ne spuna ca ne rupe doar 4 bilete 60 ron dar sa platim ca am vizitat florile din jurul bisericii ... sa platim pentru ca am ispitit studentii de la teologie cu fetele noastre sa platim pentru ca altfel se darama biserica pe noi ... am crezut sincer ca este posedat.

Iata ce am gasit si pe alte siteuri referitoare la acest "preot"

http://www.hoinari.ro/index.php?cu=11451520040921
Poate aș fi trecut indiferentă peste acest topic dacă citind postarea aceasta nu mi-aș fi amintit despre o emisiune de la tv în care Monica Columbeanu era în vizită la această mănăstire și cu câtă "dragoste" era înconjurată....Oare cât o fi costat-o acele manifestări de înaltă iubire "creștină"?
De ceva timp există obiceiul ca biserici,mănăstiri și alte locuri sfinte să fie prohibitive pentru acei care nu au bani chiar dacă acestea au fost constriute de strămoșii noștri pentru noi și pentru acei care vor veni după noi.
Sfinții Părinți spun că o biserică chiar dacă ar fi făcută pe cheltuiala unui singur om ea să fie a tuturor oamenilor căci un lăcaș de cult este un dar pe care acel om l-a făcut lui Dumnezeu care, ne iubește pe toți cu aceiași dragoste mai presus de interese și de meschinării.
Dar să nu fim necăjiți căci așa cum ei ne închid porțile unei biserici sau ne alungă din aceastea așa vor fi și ei alungați asemenea lucrătorilor cei răi spunându-le "pleacă slugă nevrednică!"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.04.2009, 18:19:03
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mau77mau Vezi mesajul
te rog dute in vizita la biserica la care fac referire si o sa iti schimbi parerea despre aceasta atitudine deloc monahala

parintele era bun de manager la o multinationala nu am vazut in viata mea om mai jepcar - si nu cred ca este deloc normal sa te alerge cu chitantierul prin curte si sa te blesteme sa se darame biserica pe tine
Am fost de trei ori iarna, când înca mai îngheta lacul, am platit taxa.

Monahul e un om care alege izolarea, de la asta vine si numele, mono - singur, deci mai lasati-i în pace pe calugari daca nu urmariti cuvinte de folos de la ei ci doar plimbari.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.04.2009, 20:57:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Vinovat nu este preotul care face anumite lucruri pe care poate nici nu le face ci acei "credincioși" care cred mai mult în puterea farmecelor decât în puterea rugăciunii și a tainelor bisericii.
Dorina, cazul de fata este asemanator unui profesor de scoala care bate cimpii. Poti oare sa afirmi ca copiii(duhovnicesti in cazul nostru) sunt cei care sunt prosti ca-l asculta si nu profesorul?..care de fapt ar trebui sa fie aspru sanctionat de inspectoratul scolar pentru debitare de prostii?...aici nu este vorba de negustorie!


Traditie,
In cazul de fata s-ar putea sa ai dreptate!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.04.2009, 21:04:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Am fost de trei ori iarna, când înca mai îngheta lacul, am platit taxa.

Monahul e un om care alege izolarea, de la asta vine si numele, mono - singur, deci mai lasati-i în pace pe calugari daca nu urmariti cuvinte de folos de la ei ci doar plimbari.
Cine are urechi să audă sau cel puțin ochi să citească și minte să înteleagă. Ai pus foarte bine punctul pe I.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.04.2009, 21:25:38
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dorina, cazul de fata este asemanator unui profesor de scoala care bate cimpii. Poti oare sa afirmi ca copiii(duhovnicesti in cazul nostru) sunt cei care sunt prosti ca-l asculta si nu profesorul?..care de fapt ar trebui sa fie aspru sanctionat de inspectoratul scolar pentru debitare de prostii?...aici nu este vorba de negustorie!


Traditie,
In cazul de fata s-ar putea sa ai dreptate!
Poate nu m-am făcut înțeleasă sau nu am reușit eu să transmit mesajul pe care am dorit să-l transmit.Vinovați sunt acei care merg la astfel de preoți (și sunt mulți din aceștia).
Eu nu am văzut să fie sancționat nici un preot care a încălcat dogmele bisericii dar am văzut mirean care să fie anatemizat și blestemat deoarece a îndrăznit să atragă atenția asupra unor "ciudățenii" pe care mulți slujitori ai bisericii le fac.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.04.2009, 21:38:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=dorinastoica14;129756]Poate nu m-am făcut înțeleasă sau nu am reușit eu să transmit mesajul pe care am dorit să-l transmit.Vinovați sunt acei care merg la astfel de preoți (și sunt mulți din aceștia).QUOTE]

Tu,Dorina, nu ai inteles ce ti-am spus.
Ideea era ca ce stim noi, credinciosii? noi nu suntem prea stiutori in ale teologiei, a ritualului, ca doar de aceea venim sa primim sfat de la preotii locali, nu? si prin asta nu ne deosebim de copii care inghit FARA VINA LOR ce li se vira pe git.


De aceea esxista "Inspectorat Scolar sau Teologic, BOR-ul" pentru a-i depista pe acesti impostori si a le da cu sutul in fund, si trimisi acolo unde le este locul...la MUNCA
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.04.2009, 22:14:35
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=andreicozia;129762]
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Poate nu m-am făcut înțeleasă sau nu am reușit eu să transmit mesajul pe care am dorit să-l transmit.Vinovați sunt acei care merg la astfel de preoți (și sunt mulți din aceștia).QUOTE]

Tu,Dorina, nu ai inteles ce ti-am spus.
Ideea era ca ce stim noi, credinciosii? noi nu suntem prea stiutori in ale teologiei, a ritualului, ca doar de aceea venim sa primim sfat de la preotii locali, nu? si prin asta nu ne deosebim de copii care inghit FARA VINA LOR ce li se vira pe git.


De aceea esxista "Inspectorat Scolar sau Teologic, BOR-ul" pentru a-i depista pe acesti impostori si a le da cu sutul in fund, si trimisi acolo unde le este locul...la MUNCA
Într-o societate normală lucrurile cam așa ar sta cum spui tu dar, "realitatea bate filmul".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.04.2009, 22:48:21
Pintea Pintea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2009
Mesaje: 2
Implicit Nu judeca atat de aspru.

Nu suntem noi in masura sa judecam. "Eu sunt Domnul, și Eu spun că vor veni acestea și le voi împlini, nu le voi schimba, nici nu voi cruța ceva; după purtările și după faptele tale te voi judeca", zice Domnul Dumnezeu." Iezechiel 24, 14.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.04.2009, 23:10:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Asa este insa pina la Judecata cea Infricosatoare, pe acestia ii asteapta judecata oamenilor. Altfel, dupa cum vezi nu te lasa ei pe tine sa traiesti.

Tot in VT apare si figura lui Ilie care nu a asteptat ca preotii vinduti la Isabela sa ajunga in ceruri ca sa-i Judece Domnul lui Izrael ci le-a creat el "o scurtatura" trecindu-i prin sabie......si acest gest nobil de curatenie "in casa" a fost placut inaintea Domnului!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.04.2009, 00:17:55
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Relativ la subiect, imi amintesc ca eram student si am dus intr-o vara 4 femei la o biserica undeva in judetul Suceava, la Liteni. Nu le cunosteam, am facut si eu un ban ca "taximetrist", ca eram in vacanta.

Ajunsi acolo, m-am mirat ca era lume multa si asteptau toti la o coada lunga sa plateasca pentru... a li se deschide cartea. Mi-a picat fatza cand mi-am dat seama ce se intampla, dar a trebuit sa stau pana la sfarsit, ca sa le aduc inapoi acasa pe acele femei. Degeaba am incercat sa le explic ca este rau ceea ce vor sa faca, ele stiau altceva. Cum asteptam pe afara, apare la un moment dat preotul "afacerist" si l-am oprit intrebandu-l daca este corect ceea ce face. Mi-a raspuns scurt: "Cine esti tu ca sa ma judeci?" si a plecat fara sa stea la discutie cu mine.

Nu stiu daca s-a sesizat cineva de atunci si daca se mai practica vrajitoria acolo (au trecut vreo 10 ani de atunci), insa am gasit un sait interesant care merita citit:

http://www.sihastru.net/mirem/crez_o...ism_tepes.html

Sper ca oamenilor sa nu le fie frica si sa anunte autoritatile bisericesti in astfel de cazuri, caci pacatul este si al lor daca tac din gura, permitand astfel raului sa se manifeste si sa ii insele in continuare pe cei nepregatiti si naivi.
Te-ai gandit daca sunt interesate autoritatile B O R sa rezolve astfel de probleme???Stii cat de mare este orgoliul acestora ? ai fi surprins!!!pentru multi dintre ei oamenii obisnuiti sunt praf in ochi si daca incerci sa faci sau sa zici ceva umilinta la care esti supus eMAREE si greu de purtat. Cati din pascalierii si din afaceristii de care vorbeai au fost caterisiti conform canoanelor?Iti spun eu niciunul pt ca sunt osursa de bani ,cred ca-ti dai seama...E foarte grav ce se intimpla si cred ca nimeni nu poate face nimic daca ai fi fost teolog si ai fi postat ceea ce ai postat ti-ai fi ratat viata pt.ca nu ai mai fi ajuns nici preot si nici nu ai fi predat la scoala religie si ar fi trebuit sa te reprofilezi.din pacate aceasta este lumea in care traim in loc de calugari smeriti avem o groaza de calugari tineri cu masterate luate cu"mila si cu indurarile" lenesi infatuati rizind de cei ce calca pragul manastirii cum am patit eu la Neamt marea lavra cum o numesc cei de la trinitas care e pustie caci eram intr-o zi de toamna sfant cu cruce in calendar dar nu rosie totusi la manastire acest lucru nu mai conteaza si slujea in bis. mica un preot de mir un ieromonah la strana 3 monahi un credinios la biserica afara de mine si prietenul meu si restul la domeniile manastirii.Si sa mai stii ca Dumnezeu ingaduie acestea pentru ca nici noi in lume nu suntem mai buni!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 12:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 21:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 18:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58