Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2009, 13:36:18
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Marcu 16: 15-18

15 Apoi le-a zis: „Duceți-vă în toată lumea, și propovăduiți Evanghelia la orice făptură.
16 Cine va crede și se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osîndit.
17 Iată semnele care vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
18 vor lua în mână șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; își vor pune mâinile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoși.”

As vrea sa stiu daca acest text este interpretat sau luat mot-a-mot de catre canoanele ortodoxe si ce parerea aveti voi despre el
Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.09.2009, 14:11:31
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
15 Apoi le-a zis: „Duceți-vă în toată lumea, și propovăduiți Evanghelia la orice făptură.
16 Cine va crede și se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osîndit.
17 Iată semnele care vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
18 vor lua în mână șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; își vor pune mâinile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoși.”

As vrea sa stiu daca acest text este interpretat sau luat mot-a-mot de catre canoanele ortodoxe si ce parerea aveti voi despre el
Multumesc
Nu pot sa cred ca nu ai o opinie si ca astepti de la "niste" ortodocsi sa ti-l talmaceasca.
Ridici diverse mingii ca sa faci polemica si nimic mai mult, iar acum ai sa spui ca suntem obligati sa-ti raspundem dupa citatul de mai sus.

Intrebarea mea este pentru ce vrei sa stii? ca sa te putem ajuta cel mai bine.

Te-as fi apreciat daca ai fi venit sincer si ne-ai fi dat talmacirea ta, asta ar arata putin respect. Buna sau rea , talmacirea ar fi reprezentat o tema, asa nu e decat o minge.

Succese!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.09.2009, 14:30:54
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar cine va obliga la ceva?
Raspundeti, bine, nu raspundeti, la fel de bine.

Acum, daca m-ai intrebat, as vrea sa stiu daca sinteti imuni la otrava
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.09.2009, 14:43:18
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Iisus ii trimite pe apostoli sa propovaduiasca evanghelia la toata faptura.Tot cel ce va crede si se va boteza se va mantui.Botezul este necesar pentru mantuire la fel si credinta este necesara, credinta roditoare.Semnele ce vor urma celor care cred in Iisus sunt scoaterea dracilor , vindecarea bolnavilor, vorbirea in limbi noi, etc.In mare parte textul acesta este interpretat literal.La cincizecime cand s-a format Biserica stim ca au venit limbile de foc si toti se intelegeau.Apostolul Pavel ne vb despre vorbirea in limbi, care sunt dupa graiurile lumii, caci multe limbi sunt in lume dar fiecare are intelesul ei.De asemenea ne vb si despre vb in "limbi ingeresti".Sunt relatari inca din cele 4 evanghelii primare Matei Marcu Luca si Ioan , in care Iisus ii trimite pe apostoli si le da putere.Sunt relatari in Fapte ale vindecarilor de boli , scoaterea demonilor , rugaciunea pentru Duh Sfant,etc.Ne sunt relatate de asemenea si diferite scapari de la moarte , intai a lui Petru intemnitat iar apoi a apostolului Pavel.Despre Apostolul Pavel scrie in Fapte ca , chiar a fost muscat de un sarpe veninos , dupa ce a supravietuit unei furtuni pe mare dar nu a murit si oamenii au crezut ca ar fi zeu, vazand ca nu moare.In Biserica sunt multe relatari de acest fel , vindecari ale bolnavilor si exorcizari au loc, chiar si azi.Sunt destule relatari despre sfintii care au fost protejati de Dumnezeu, despre vindecari, exorcizari,etc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.09.2009, 14:44:33
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dar cine va obliga la ceva?
Raspundeti, bine, nu raspundeti, la fel de bine.

Acum, daca m-ai intrebat, as vrea sa stiu daca sinteti imuni la otrava
Prietene, sper ca nu ai uitat ca te aflii pe un forum crestin-ortodox si ca ai pus o intrebare cu tematica religioasa.

Raspunsul la intrebarea ta:

Da, eu sunt imun la otrava. Eu iau cel putin o portie de "verde de mahala" si vad ca ma trezesc in fiecare dimineata. E clar ca avem puteri supranaturale asa ca te asteptam sa te botezam si sa-ti impartasim si tie din puterile noastre miraculoase. Asa ai evolua mult mai repede.

Dar cred ca raspunsul meu nu te avantajeaza asa ca ar trebui sa faci un reserch, pentru a avea rezultate relevante. Iti recomand sa vorbesti cu cei de la http://www.irsop.ro/ si poate te vor ajuta cu sondajul.

Succese!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.09.2009, 14:51:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Acum, daca m-ai intrebat, as vrea sa stiu daca sinteti imuni la otrava
1. Unii dintre apostoli au fost imuni la otravuri si mai ales au exorcizat.
Hristos se adreseaza apostolilor aici, si vorbeste de primii lor discipoli.

2. In masura in care vom avea credinta si harul apostolilor, si noi ceilalti crestini vom avea parte de anumite puteri. Astfel de daruri s-au vazut si se vad la cei care se sfintesc.

3. Versetul asta cu otrava se interpreteaza si in sensul mai adanc: cuvintele otravitoare nu ating pe cel care pune Cuvantul lui Dumnezeu in inima.
De exemplu, Steinhardt, pe care eu il admir, a iesit intarit din ancheta si inchisoare - nu slabit de umilinte.

Insa, Topcat, ma tem ca si aici ca si in alte parti vei alege raspunsurile cele mai neavizate sau simpliste si pe alea le vei retine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.09.2009, 14:54:22
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Iisus ii trimite pe apostoli sa propovaduiasca evanghelia la toata faptura.Tot cel ce va crede si se va boteza se va mantui.Botezul este necesar pentru mantuire la fel si credinta este necesara, credinta roditoare.Semnele ce vor urma celor care cred in Iisus sunt scoaterea dracilor , vindecarea bolnavilor, vorbirea in limbi noi, etc.In mare parte textul acesta este interpretat literal.La cincizecime cand s-a format Biserica stim ca au venit limbile de foc si toti se intelegeau.Apostolul Pavel ne vb despre vorbirea in limbi, care sunt dupa graiurile lumii, caci multe limbi sunt in lume dar fiecare are intelesul ei.De asemenea ne vb si despre vb in "limbi ingeresti".Sunt relatari inca din cele 4 evanghelii primare Matei Marcu Luca si Ioan , in care Iisus ii trimite pe apostoli si le da putere.Sunt relatari in Fapte ale vindecarilor de boli , scoaterea demonilor , rugaciunea pentru Duh Sfant,etc.Ne sunt relatate de asemenea si diferite scapari de la moarte , intai a lui Petru intemnitat iar apoi a apostolului Pavel.Despre Apostolul Pavel scrie in Fapte ca , chiar a fost muscat de un sarpe veninos , dupa ce a supravietuit unei furtuni pe mare dar nu a murit si oamenii au crezut ca ar fi zeu, vazand ca nu moare.In Biserica sunt multe relatari de acest fel , vindecari ale bolnavilor si exorcizari au loc, chiar si azi.Sunt destule relatari despre sfintii care au fost protejati de Dumnezeu, despre vindecari, exorcizari,etc.
Iti multumesc pentru raspuns

Nu credeti ca ar fi fost mai corect ca in Scriptura sa se spuna "Iată semnele care vor însoți pe UNII DIN cei ce vor crede"?
Sau, cu alte cuvinte: de ce aceste semne nu ii insotesc pe toti cei care cred?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.09.2009, 15:00:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
2. In masura in care vom avea credinta si harul apostolilor, si noi ceilalti crestini vom avea parte de anumite puteri.
Insa, Topcat, ma tem ca si aici ca si in alte parti vei alege raspunsurile cele mai neavizate sau simpliste si pe alea le vei retine.
Asa cum apostolii nu au crezut pina cind nu a venit Hristos sa-l vada si apoi i-a pus sa puna mina pe rana, de ce un ateu nu poate cere o dovada palpabila, cit de mica?
De ce erau asa de credinciosi apostolii? Nu cumva pentru ca lor li s-a aratat in carne si oase?
Iarasi ma iei cu "in masura"?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.09.2009, 15:15:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Iti multumesc pentru raspuns

Nu credeti ca ar fi fost mai corect ca in Scriptura sa se spuna "Iată semnele care vor însoți pe UNII DIN cei ce vor crede"?
Sau, cu alte cuvinte: de ce aceste semne nu ii insotesc pe toti cei care cred?
Nu toti au credinta adevarata , si nu toti traiesc totalmente pentru Domnul;Mai ales in secolul asta multi sunt si cu Dumnezeu si cu `mamona`.Cum ti-am zis in Biserica Ortodoxa si azi se mai intampla vindecari miraculoase , si exorcizari.Si in Romania sunt locuri unde se savarsesc exorcizari, unele chiar "vestite", la fel si tamaduiri.Mi s-a spus de anumiti oameni.Daca te intereseaza dute o data si participa la o exorcizare.Nici Iisus nu le-a dat semne fariseilor care cereau semn de la el , inafara de semnul lui Iona , moartea si Invierea Sa.Si nici in Fapte nu vedem "semne" iesite din comun sau minuni enorme.Ci vedem semnele acestea care au urmat Bisericii , pe care Hristos dinainte le-a vestit.Iti recomand sa citesti Scriptura , dc nu ai timp toata macar cele 4 evanghelii din NT , asta daca nu le-ai citit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.09.2009, 15:38:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Iti multumesc pentru raspuns

Nu credeti ca ar fi fost mai corect ca in Scriptura sa se spuna "Iată semnele care vor însoți pe UNII DIN cei ce vor crede"?
Sau, cu alte cuvinte: de ce aceste semne nu ii insotesc pe toti cei care cred?
Ar trebui mai intai csa ne intrebam ce inseamna 'a crede'.
Nu inseamna doar a admite ca adevarat, ci a adera cu toata fiinta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuviosul Marcu din muntele Fracesc - Etiopia antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 3 02.01.2016 19:41:14
Mănăstirea MĂRCUȘ,jud.Covasna,are nevoie de ajutor cristian67 Umanitare 0 08.01.2011 11:07:55
Rugaciuni ale parintelui Marcu de la Sihastria NECTARIE Generalitati 0 10.12.2010 12:36:18
Frica si indoiala lui Cristos !(marcu 14,33-36) Radu32 Din Noul Testament 15 03.12.2010 11:43:03
acatistul Sf. Apostol si Evanghelist Marcu vodoina Resurse ortodoxe on-line 0 10.12.2008 11:21:55