Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.09.2009, 14:44:05
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ar trebui mai intai csa ne intrebam ce inseamna 'a crede'.
Nu inseamna doar a admite ca adevarat, ci a adera cu toata fiinta.
Corect. Mai departe?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.09.2009, 16:44:59
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Topcat, you know sth?

Topcat, you know sth? Don't play the stupid one with us! You come here and ask all kind of questions. What for? If you don't believe in Allmighty God it's your option. Live and let live! OK?
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
15 Apoi le-a zis: „Duceți-vă în toată lumea, și propovăduiți Evanghelia la orice făptură.
16 Cine va crede și se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osîndit.
17 Iată semnele care vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
18 vor lua în mână șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; își vor pune mâinile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoși.”

As vrea sa stiu daca acest text este interpretat sau luat mot-a-mot de catre canoanele ortodoxe si ce parerea aveti voi despre el
Multumesc
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.10.2009, 17:42:41
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Iisus ii trimite pe apostoli sa propovaduiasca evanghelia la toata faptura.Tot cel ce va crede si se va boteza se va mantui.Botezul este necesar pentru mantuire la fel si credinta este necesara, credinta roditoare.
Dupa cum ati observat si dvs., in spusele Mantuitorului, se vede o stransa legatura intre credinta si botez.

Cum ramane cu "botezul" celor care nu au capacitatea de a crede (ex: pruncii de cateva saptamani)?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.10.2009, 17:45:46
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Topcat, you know sth? Don't play the stupid one with us! You come here and ask all kind of questions. What for? If you don't believe in Allmighty God it's your option. Live and let live! OK?
Va deranjeaza intrebarea lui "topcat"? Nu intelegeti motivatia pentru care a pus aceasta intrebare? Poate este bine sa raspundeti macar pentru altii (daca se poate pe romaneste).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.10.2009, 19:29:41
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
15 Apoi le-a zis: „Duceți-vă în toată lumea, și propovăduiți Evanghelia la orice făptură.
16 Cine va crede și se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osîndit.
17 Iată semnele care vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
18 vor lua în mână șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; își vor pune mâinile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoși.”

As vrea sa stiu daca acest text este interpretat sau luat mot-a-mot de catre canoanele ortodoxe si ce parerea aveti voi despre el
Multumesc
Este luat mot-a-mot.
Eu cred ca este adevarat ce spune spune ISUS HRISTOS.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.10.2009, 19:42:45
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Interpretarea o fac adventistii, penticostalii, sectele in general.
Daca nu ma insel, in Biserica Ortidoxa se numesc talcuiri.
Sau gresesc?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.10.2009, 20:42:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
15 Apoi le-a zis: „Duceți-vă în toată lumea, și propovăduiți Evanghelia la orice făptură.
16 Cine va crede și se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osîndit.
17 Iată semnele care vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
18 vor lua în mână șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; își vor pune mâinile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoși.”

As vrea sa stiu daca acest text este interpretat sau luat mot-a-mot de catre canoanele ortodoxe si ce parerea aveti voi despre el
Multumesc
Mai Topcat.... avem sfinti care au scos draci, care au vindecat bolnavi, se pot da asemenea exemple. probabil ca se pot gasi exmeple din toate categoriile indicate de tine, sunt oameni care au atata credinta care sa faca asta.Stii ca era o povestioara cu un calugar care vorbea cu cineva si ii spune: du-te mai incolo! si muntele din spatele lui se muta. si spune batranul: nu cu tine vorbeam! :) Tu te astepti ca toti care ne numim credinciosi sa facem toate astea. Pai nu facem, pentru ca nu am ajuns la acea masura a credintei si a sfinteniei. Sunt fff putini cei care au ajuns, dar sunt. asta ar trebui sa fie suficient pentru tine ca sa vezi ca Hristos nu minte niciodata. Plus ca se apeleaza si la talcuiri. eu, spre rusinea mea, nu am citit asa ceva, dar forumistii te pot indruma in acest sens.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.10.2009, 22:06:56
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai Topcat.... avem sfinti care au scos draci, care au vindecat bolnavi, se pot da asemenea exemple. probabil ca se pot gasi exmeple din toate categoriile indicate de tine, sunt oameni care au atata credinta care sa faca asta.Stii ca era o povestioara cu un calugar care vorbea cu cineva si ii spune: du-te mai incolo! si muntele din spatele lui se muta. si spune batranul: nu cu tine vorbeam! :) Tu te astepti ca toti care ne numim credinciosi sa facem toate astea. Pai nu facem, pentru ca nu am ajuns la acea masura a credintei si a sfinteniei. Sunt fff putini cei care au ajuns, dar sunt. asta ar trebui sa fie suficient pentru tine ca sa vezi ca Hristos nu minte niciodata. Plus ca se apeleaza si la talcuiri. eu, spre rusinea mea, nu am citit asa ceva, dar forumistii te pot indruma in acest sens.
Deci "a crede" inseamna altceva decit cred eu :)
De unde stiti ca s-a vindecat cineva datorita vreunui sfint? Arata-mi de exemplu pe cineva caruia i-a crescut inapoi vreun deget sau picior amputat. De unde stiti ca a fost si a plecat dracul, ca nu l-a vazut nimeni?
Povestioare stiu si eu destule, ceva concret dovedit aveti? Macar un singur caz?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.10.2009, 23:53:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Deci "a crede" inseamna altceva decit cred eu :)
De unde stiti ca s-a vindecat cineva datorita vreunui sfint? Arata-mi de exemplu pe cineva caruia i-a crescut inapoi vreun deget sau picior amputat. De unde stiti ca a fost si a plecat dracul, ca nu l-a vazut nimeni?
Povestioare stiu si eu destule, ceva concret dovedit aveti? Macar un singur caz?
Sunt destule in vietile Sfintilor din orice timp. Nu stiu ce anume intelegi prin "concret dovedit", probabil ca vazut cu propriii ochi. Asa am eu sa iti dau un exemplu, cu bunicul meu (80 de ani) care facuse infarct, horcaia, nu mai avea aer, ca in loc de aer in plamani ii ajungea sangele pompat in inima, avea tensiunea 26, de era sa le strice aparatele medicilor si s-a rugat bunica-mea toata noaptea si dimineata, cand sa il vizitam, toti medicii au spus ca a fost o minune ca a supravietuit. Si nu a ramas cu sechele, nu a paralizat, cum se intampla, nici macar baston nu poarta. Si e bine mersi, slava Domnului! Si sigur are fiecare forumist cate un caz de minune.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.10.2009, 07:50:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sunt destule in vietile Sfintilor din orice timp. Nu stiu ce anume intelegi prin "concret dovedit", probabil ca vazut cu propriii ochi. Asa am eu sa iti dau un exemplu, cu bunicul meu (80 de ani) care facuse infarct, horcaia, nu mai avea aer, ca in loc de aer in plamani ii ajungea sangele pompat in inima, avea tensiunea 26, de era sa le strice aparatele medicilor si s-a rugat bunica-mea toata noaptea si dimineata, cand sa il vizitam, toti medicii au spus ca a fost o minune ca a supravietuit. Si nu a ramas cu sechele, nu a paralizat, cum se intampla, nici macar baston nu poarta. Si e bine mersi, slava Domnului! Si sigur are fiecare forumist cate un caz de minune.
Sint cu mult mai multe cazuri in care a fost, din pacate, pe dos, in care, cu toate rugaciunile, pacientul nu si-a revenit. Din faptul ca unul din o suta de mii de pacienti se insanatoseste "miraculos" nu poti trage concluzia ca exista Dzeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuviosul Marcu din muntele Fracesc - Etiopia antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 3 02.01.2016 18:41:14
Mănăstirea MĂRCUȘ,jud.Covasna,are nevoie de ajutor cristian67 Umanitare 0 08.01.2011 10:07:55
Rugaciuni ale parintelui Marcu de la Sihastria NECTARIE Generalitati 0 10.12.2010 11:36:18
Frica si indoiala lui Cristos !(marcu 14,33-36) Radu32 Din Noul Testament 15 03.12.2010 10:43:03
acatistul Sf. Apostol si Evanghelist Marcu vodoina Resurse ortodoxe on-line 0 10.12.2008 10:21:55