Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.04.2009, 16:39:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Izvorul Tamaduirii; Sf.mucenic Sava Stratilatul, Iorest si Sava,cuvioasa Elisabeta

Sfântul mucenic Sava Stratilatul a trăit în vremea lui Aurelian împăratul Romei,era conducător de oaste și era foarte credincios,avea viață îmbunătățită iar din averile sale ajuta pe cei în nevoie.Datorită credinței sale și faptelor bune pe care le lucra a primit de la Dumnezeu putere aupra duhurilor celor necurate pentru a le scoat din oameni.A fost pârât la împărat că este creștin și a mărturisit cu îndrăzneală înaintea aceastuia pe Hristos.S-a lepădat de toate onorurile și funcțiile pe care le avea arătându-se gata a primi chinurile cele pentru Hristos.
A fost supus la chinuri de nedescris dar cu ajutorul lui Hristos a rămas viu și nevătămat.
Văzând aceasta cei șaptezeci de ostași au mărturisit și ei pe Hristos drept pentru care i-au tăiat pe toți aceștia care au luat cununa mucenicească.
Sfântul aruncat în închisoare a fost ispitit în fel și chip pentru a se lepăda de Hristos dar răbdândul-e pe toate a fost aruncat într-un râu sfârșind prin înecare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.04.2009, 16:52:36
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfântul Ierarh Iorest s-a născut în Transilvania din părinți ortodoxi primind la botez numele de Ilie.La Putna a învățat meșteșugul scrierii frumoase și a pictării icoanelor.A fost remarcat aici de domnitorul Vasile Lupu.
Este ales cu ajutorul domnitorului Vasile Lupu mitropolit al Transilvaniei.S-a dovedit un mare iubitor al ortodoxiei traducând din limba slavonă arătând credincioșilor că mai de folos sunt lanțurile pentru Hristos decât laudele viclene.
Râvna lui pentru păstrarea credinței ortodoxe i-a adus dușmănia și prigoana căpeteniilor calvinești și a principelui Ardealui.În urma unei învinuiri nedrepte a fost judecat și scos din scaunul său în anul 1680.
Bătrân și bolnav a fost închis în temniță la Alba Iulia fiind bătut în fiecare vineri.
Pentru credința sa și chinurile îndurate Biserica Ortodoxă Ronână l-a rânduit în ceata Sfinților săi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.04.2009, 17:05:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuvioasa Elisabeta din copilărie s-a făcut mireasă a lui Hristos.Încă din pântecele maicii sale a fost rânduită a fi în ceata sfintelor fecioare care slujeau cu îngerii,cu postul și cu rugăciunea ostenindu-și trupul său.
Avea darul vindecării bolilor celor trupești și sufletești,îndemnând prin exemplul său de smerenie și credință spre slujirea lui Hristos.Purta haine aspre și îndura frigul și foamea dar credința ardea în ea ca o flacără.
A fost pusă egumenă peste maici și s-a îngrijit de mântuirea acestora.Nevoința ei era atât de aspră încât nu a mâncat niciodată undelemn și nu a gustat din vin.
Patruzeci de zile adeseori postea aspru fără a gusta nimic, iar când se ruga strălucea scăldată în lumină nepământească.A tămăduit mulți oameni și a făcut multe minuni chiar și după moarte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2009, 21:40:50
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Izvorul Tamaduirii

Vineri, in Saptamana Luminata, ortodoxia sarbatoreste Izvorul Tamaduirii, un mare praznic ce dateaza din a doua jumatate a primului mileniu crestin. Se face referire la o vindecare minunata a unui orb ce si-a recapatat vederea dupa ce si-a udat fata cu apa unui izvor situat intr-o padure din apropierea Constantinopolului. Biserica zidita din ordin imparatesc pe locul unde era situat acel izvor a primit hramul "Izvorul Tamaduirii".

La sarbatoarea de astazi mergem cu gandul si cu inima mai ales spre Maica Domului, cea care s-a dovedit izvor al dumnezeirii, prin nasterea Mantuitorului.

In toate bisericile si manastirile, dupa Sfanta Liturghie, se savarseste slujba de sfintire a apei (aghiasma mica), dupa o randuiala adecvata Saptamanii Luminate.

Hristos Cel inviat, Izvor nesecat de daruri pentru noi, sa fie pururi in mijlocul nostru. Amin.
Attached Images
File Type: jpg Izvorul_Tamaduirii.jpg (52,1 KB, 4 views)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2009, 01:19:33
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit hram " Izvorul Tamaduirii "

Stiu ca este hram la aceasta mare si importanta sarbatoare, la Sfantul Serafim de Sarov, la Manastirea Dervent si la Manastirea Romanesti din jud.Timis
Mi-ar fi placut sa particip macar la una din ele dar pe moment ramane doar un vis nerealizat. Poate mai tarziu! Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2009, 10:13:46
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Merge cineva acolo?
La hram?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.04.2009, 11:13:58
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In limba greaca, denumirea sarbatorii Izvorul tamaduirii este Zoodochos Pighi, care inseamna "Izvor datator de viata" sau "Izvorul vietii". Maica Domnului este numita "izvor nesecat de apa vie" si in Imnul Acatist.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2009, 18:59:23
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Stiu ca este hram la aceasta mare si importanta sarbatoare, la Sfantul Serafim de Sarov, la Manastirea Dervent si la Manastirea Romanesti din jud.Timis
Mi-ar fi placut sa particip macar la una din ele dar pe moment ramane doar un vis nerealizat. Poate mai tarziu! Doamne ajuta!
Astă-noapte am fost la o mânăstire cu hramul Izvorul Tămăduirii aproape de orașul unde locuiesc.Peste câteva ore voi posta un album pe pagina mea cu imagini de vicernia,acatistul,maslu și sfințirea apei după miezul nopții,pentru a vedea acei care locuiți în alte părți ale țării sau ale lumii ce minunate sunt mănăstirile din Moldova și ce slujbe se fac.La sub 0 grade cu păturile în cap afară,în noaptea de primăvară frumoasă dar deosebit de rece când a început Sfântul Maslu cu cira 4o de preoți toți în veșminte albe asemenea îngerilor în timp ce puțin mai departe alți 10 preoți sfințeau apa frigul care până atunci ne făcea să tremurăm s-a transformat într-o dulce câldură.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.04.2009, 03:00:22
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit multumesc frumos!

Draga Dorina, am vizualizat albumul cu poze " Izvorul Tamaduirii ", de mai multe ori pentru a-mi imprima pe retina, acele locuri minunate si binecuvantate. Mi s-a facut dor de duca.... oriunde, dar manastire sa fie.
Ma incarc cu pace sufletesaca, cu har. Mi-e dor sa stau singura, sa aud toaca si clopotele, sa aud glasurile ingeresti ale maicutelor in timpul slujbei, sa aud pasarelele, sa ninga, sa ploua, nimic nu conteaza acolo, Maica Domnului ma incalzeste, imi alina sufletul, ma mangaie, ma linisteste.
Multumesc frumos pentru imaginile postate ! Doamne ajuta! Hristos a Inviat!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2011, 23:39:03
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adorcrysti Vezi mesajul
Vineri, in Saptamana Luminata, ortodoxia sarbatoreste Izvorul Tamaduirii, un mare praznic ce dateaza din a doua jumatate a primului mileniu crestin. Se face referire la o vindecare minunata a unui orb ce si-a recapatat vederea dupa ce si-a udat fata cu apa unui izvor situat intr-o padure din apropierea Constantinopolului. Biserica zidita din ordin imparatesc pe locul unde era situat acel izvor a primit hramul "Izvorul Tamaduirii".

La sarbatoarea de astazi mergem cu gandul si cu inima mai ales spre Maica Domului, cea care s-a dovedit izvor al dumnezeirii, prin nasterea Mantuitorului.

In toate bisericile si manastirile, dupa Sfanta Liturghie, se savarseste slujba de sfintire a apei (aghiasma mica), dupa o randuiala adecvata Saptamanii Luminate.

Hristos Cel inviat, Izvor nesecat de daruri pentru noi, sa fie pururi in mijlocul nostru. Amin.
Hristos a inviat!
Stie cineva daca mai exista acea biserica in zilele noastre?
Maica Domnului sa ne aiba in paza!
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Izvorul tamaduirii- in Vinerea Luminata Adriana Cluj Diverse Sarbatori 8 13.04.2018 07:24:46
Izvorul Tamaduirii sensir1 Intrebari utilizatori 0 29.04.2011 12:04:27
Izvorul Tamaduirii liviupopa Intrebari utilizatori 3 09.04.2010 17:45:30
Sfintii mucenici ucisi in Manastirea Sfantul Sava cel Sfintit covaci toni-sergiu Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 12:03:11
Sfantul Sava cel Sfintit NiCcoleta Diverse Sarbatori 0 05.12.2008 14:30:48