Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1521  
Vechi 22.03.2017, 19:48:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, vama e un loc prin care se trece, nu? De cand inger cazut=vama?
Vama nu este in intelesul lumesc. Uite cum explica Parintele Cleopa (dupa invataturile sfintilor si Bisericii): http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm
Omul trece prin vami in a treia zi, cand urca spre cer. In primele doua zile ramane pe pamant si isi vede viata si pe cei ce au ramas. Dreptii sunt dusi direct de ingeri, fara sa mai treaca prin vami. Iar cei foarte pacatosi sunt luati direct in Iad de ingerii cazuti. Ceilalti, dupa ce trec prin vami stau 6 zile in Rai si 30 de zile in Iad, apoi, la 40 de zile, are loc judecata particulara.
Reply With Quote
  #1522  
Vechi 22.03.2017, 19:50:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Exact! E ca si cind ai zice "Dracii te judeca inaintea lui Dumnezeu". Blasfemie si erezie, si un chior poate vedea. De ce niste sfinti au sustinut asta? Pai erau si ei oameni, si, repet, indiferent de ce cred prostii de pietisti sanctolatri care nu vad padurea (Biserica) din cauza copacilor ("sfintii"), "sfintii" nu sint infailibili! Au sustinut din motive de loialism organizational, adica, era o cale de a speria omul ("uite ma, mai bine nu fac cutare pacat, ca ma intilnesc cu oribilii aia dupa moarte si ma iau la treispe-paispe") ca sa nu mai faca prostii. Cu alte cuvinte, (inca) o minciunica de dragul moralitatii si propagandei. Nici o organizatie ideologica sau religioasa, sau chiar stiintifica, nu a scapat de aceasta stranie si ubicuitara legitate: slujirea unui mare adevar se face doar (si) cu citeva minciunele, acolo...
Sfintii nu sunt infailibili, dar tu esti. Acum ii mai faci si eretici si mincinosi pe sfinti.
Reply With Quote
  #1523  
Vechi 22.03.2017, 20:04:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Parintele Serafim Rose da citate ale sfintilor din cartea Sfantului Ignatie Briancianinov: http://www.parohia-hamburg.de/downlo...a%20moarte.pdf

Sf. Ioan Gură de Aur ne învață: "€žÎn ceasul acela vom avea nevoie de multe rugăciuni, de multe ajutoare, de multe fapte bune, de mare mijlocire de la îngeri, în călătoria prin sălașurile văzduhului. Dacă atunci când călătorim într-o țară străină sau într-un oraș necunoscut, avem nevoie de o călăuză, cu atât mai mult avem nevoie de călăuze și ajutoare care să ne îndrume în cealaltă lume, nevăzută, printre stăpâniile și puterile și stăpânitorii lumii, din sălașurile văzduhului, care sunt numiți prigonitori și strângători de dajdii și vameși."

Sfântului Ioan Damaschin (sec. al VIII-lea), citim: "€žO, Preasfântă Fecioară, la ceasul morții mele, slobozește-mă din mâinile dracilor și de judecată și de osândire și de cercarea cea înfricoșătoare, și de vămile cele chinuitoare, și de căpetenia cea cumplită și de osânda veșnică, o, Maică a lui Dumnezeu” (Glas 4, vineri, cântarea a 8-a, canonul utreniei)."

Sf. Chiril al Alexandriei (444) spune: "Sfinții îngeri iau sufletul; trecând împreună cu ei prin văzduh, sufletul se ridică, și ajunge la vămile care păzesc drumul de la pământ la cer, care opresc sufletul, împiedicându-i suișul la cer. Fiecare vamă cercetează păcatele de care răspunde; fiecare păcat, fiecare patimă își are vameșii și socotitorii săi."
Reply With Quote
  #1524  
Vechi 22.03.2017, 21:28:28
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vama nu este in intelesul lumesc. Uite cum explica Parintele Cleopa (dupa invataturile sfintilor si Bisericii): http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm
Omul trece prin vami in a treia zi, cand urca spre cer. In primele doua zile ramane pe pamant si isi vede viata si pe cei ce au ramas. Dreptii sunt dusi direct de ingeri, fara sa mai treaca prin vami. Iar cei foarte pacatosi sunt luati direct in Iad de ingerii cazuti. Ceilalti, dupa ce trec prin vami stau 6 zile in Rai si 30 de zile in Iad, apoi, la 40 de zile, are loc judecata particulara.
Catalin, tu esti atent la logica a ce scrii? Unde mai e judecata lui Dumnezeu in toate acestea? E un fel de demonocratie ascunsa in treaba asta, nu iti dai seama? Bun, eu sint ala rau' si scepticu' de serviciu, etc., dar gindeste-te si a propos de postarea ta urmatoare: citatele din acatistele unor sfinti, nu inseamna citate din operele lor!!! Logic: nu si-au compus singuri acatistele!! (Ma refer la Damaschin). Cit priveste ceilalti doi, ce descriu ei este clar judecata particulara, nu ceva anterior ei, si eventual cu autoritat mai mare!
Inca ceva: lasa afirmatiile generate de loialism organizational si evlavie ranita si manioasa. Unde am zis eu ca sfintii tai pretiosi sint mincinosi si eretic?! Textual, nu vrajeli de evlavios ranit.
E super ca sint crestin ortodox. Daca eram nascut musulman, la cit de uscata de scepticism si sarcasm este evlavia mea, cred ca eram deja executat pentru blasfemie. :)))))
Bine, tu acum ai da un raspuns pe care l-ai mai dat, anume ca daca ma indoiam de islam si deveneam crestin, dar nu orice fel de crestin ci evident ortodox, as fi fost sigur in Rai, daca o luam pe coaja. Nu mai zic ca daca ma indoiam de islam (sa comntinuam experimentul imaginar nitel, de dragul retoricii) dar deveneam alt crestin decit ortodox, as fi ajuns sigur in Iad, pentru erezie, dupa tine. :)))))))))))))))))))))0

Loialismul asta ultraconfesionalist este uneori amuzant, pe bune. Vazut din afara, desigur.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1525  
Vechi 22.03.2017, 21:35:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Catalin, intrebare simpla: Cine judeca, Dumnezeu, sau diavolii ?

Ai trei variante de raspuns, conform logicii de clasa a IX-a:

1. Dumnezeu;
2. Diavolii;
3. Si Dumnezeu si diavolii.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #1526  
Vechi 22.03.2017, 21:41:59
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

39. Iar unul dintre făcătorii de rele răstigniți, Îl hulea zicând: Nu ești Tu Hristosul? Mântuiește-Te pe Tine Însuți și pe noi.
40. Și celălalt, răspunzând, îl certa, zicând: Nu te temi tu de Dumnezeu, că ești în aceeași osândă?
41. Și noi pe drept, căci noi primim cele cuvenite după faptele noastre; Acesta însă n-a făcut nici un rău.
42. Și zicea lui Iisus: Pomenește-mă, Doamne, când vei veni în împărăția Ta.
43. Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai.
Reply With Quote
  #1527  
Vechi 22.03.2017, 21:45:55
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Ca sa nu mai subliniez cit de absurda e ideea ca instigatorii-la-pacate (demonii) sa fie aceiasi cu..acuzatorii! Sa presupunem ca eu il instig pe Catalin la omor sau la evaziune fiscala: ce drept am eu sa il acuz, facind pe indignatul de calcarea legii?! Iar teologumena "vamilor" ajunge la aberatia ca instigatorii sa aiba si functia de,..jurati sau chiar judecatori!!!!
Sinistra spulberare a logicii elementare si simtului justitiei de catre evlavia oarba si patimasa.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1528  
Vechi 22.03.2017, 22:04:14
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Exact, Lancelot: unde sint "aia cornutii" aici?!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1529  
Vechi 22.03.2017, 22:57:24
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ca sa nu mai subliniez cit de absurda e ideea ca instigatorii-la-pacate (demonii) sa fie aceiasi cu..acuzatorii!
Absurda e in mintea ta. Daca tu ai libera alegere si ai facut desfranare iar diavolul te acuza ca ai facut...desfranare,inseamna ca ,in aceasta speta,diavolul n-are dreptate ? Ba da are dreptate ca esti desfranat si ca ii apartii,caci pacatosii sunt ai lui. Faptul ca el va fi judecat pentru viclenia prin care te-a facut sa desfranezi face parte din alt proces.Insa el are probele impotriva ta ca esti desfranat iar propria ta constiinta nu le poate nega.


Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Sa presupunem ca eu il instig pe Catalin la omor sau la evaziune fiscala: ce drept am eu sa il acuz, facind pe indignatul de calcarea legii?! Iar teologumena "vamilor" ajunge la aberatia ca instigatorii sa aiba si functia de,..jurati sau chiar judecatori!!!!
Nope,Judecatorul e Dumnezeu ,avocatul acuzarii diavolul iar avocatul sufletului ,ingerul pazitor.Se "aduc" probele si Dumnezeu hotaraste.Trebuie sa existe un proces ca nimeni sa nu aibe cuvant de dezvinovatire ca a ajuns in locul gresit.Totul e descoperit .Diavolul stie toate pacatele omului pe care el insusi l-a ispitit ,ingerul pazitor toate faptele bune.In acest proces nu e judecat diavolul ,ci omul iar daca diavolul aduce probe adevarate ale pacatelor omului ,ele sunt considerate ,caci ,sa nu uitam,Dumnezeu e drept si nu poate sa spuna ca omul respectiv n-a facut desfranare ,crima,hotie,etc. daca probele pe care le aduce diavolul sunt reale si omul insusi le stie ca reale cand sunt expuse.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #1530  
Vechi 22.03.2017, 22:58:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Catalin, tu esti atent la logica a ce scrii? Unde mai e judecata lui Dumnezeu in toate acestea? E un fel de demonocratie ascunsa in treaba asta, nu iti dai seama? Bun, eu sint ala rau' si scepticu' de serviciu, etc., dar gindeste-te si a propos de postarea ta urmatoare: citatele din acatistele unor sfinti, nu inseamna citate din operele lor!!! Logic: nu si-au compus singuri acatistele!! (Ma refer la Damaschin). Cit priveste ceilalti doi, ce descriu ei este clar judecata particulara, nu ceva anterior ei, si eventual cu autoritat mai mare!
Tu intelegi ce citesti acolo ? Sau nici macar nu ai citit dar tragi concluzii ? Ce judecata particulara ca e clar ca se vorbeste despre lucrul asta. Si despre ce acatist vorbesti ? :)
Si de ce nu l-ai acuza pe Catalin ? E o idee chiar logica, dracul ala al ghiftuirii o sa te traga de un picior si o sa spuna " asta-i al meu !" La fel si alti draci despre care e bine sa nu discutam.
E chiar plauzibil ca o sa se intample asa.
Reply With Quote
Răspunde