Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.04.2010, 04:04:10
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin urmare, dacă un bărbat ortodox este căsătorit cu o penticostală de către un pastor penticostal...
Am serioase îndoieli că un pastor penticostal va cununa o penticostală cu un ortodox. Chiar și pastorului „fratele ghiță” îi este frică de repercursiuni. El nu are voie să facă asta.

Înmormântări, da. În cazul în care familia este penticostală și solicită pastorului să îngroape o rudă de altă confesiune se poate face slujba. Dar de cununii eu nu am auzit.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.04.2010, 05:35:05
CosboCan CosboCan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2010
Mesaje: 5
Implicit Pasul firesc...

Mari incercari ne pune uneori in fata existenta...

Daca nu accepti sub nici o forma ideia despartirii - atunci trebuie sa constientizezi ca te aflii deja in fata unei mari si grele incercari. Poate cea mai mare din viata ta de pana acum. Iar de modul in care o vei rezolva, atarna atat existenta voastra, cat si a copiilor vostri.

Casatoria intre doua persoane cu religii diferite este o bomba cu efect intarziat. Din punct de vedere lumesc. Duhovniceste este exclusa de Sfintii Parinti.

Dupa rastignirea Domnului, a existat o singura biserica si un singur crez. Diavolul, cu sforile sale nevazute a abatut in timp calea multor suflete, departandu-le de la dreapta credinta.

Tu acum cu acel demon ai de luptat.

Dar ceea ce la om este cu neputinta, poate rezolva Dumnezeu, trebuie sa crezi cu putere lucrul acesta. Deci increde-te in Dumnezeu cu toata puterea ta, refuza compromisul si incepe lupta. Inarmeaza-te cu post si rugaciune, i-ati aliat preotul duhovnic (singura nu cred ca poti reusi) si cand vei simti ca harul este deasupra ta, cere-i prietenului tau sa treaca la ortodoxie. Sau, din perspectiva umana, sa "revina" la credinta dreapta.

Nu-ti fie teama si nu-ti alege cuvintele, in astfel de momente Domnul iti va da exact cuvintele potrivite. Este scris lucrul acesta.

Daca va refuza inseamna ca trebuie sa intensifici postul si rugaciunea. Dar nu cumva sa renunti, oricat de greu ti-ar fi. Domnul te va intari si vei reusi in final. Sunt convins de lucrul acesta.

Acceptul lui va fi marea, uriasa ta izbanda in Hristos. Vei castiga sufletul lui si al copiilor vostri, vei castiga si sufletul tau care acum se afla in mare primejdie. Vei vedea ce inseamna puterea si Harul lui Dumnezeu si vei gusta acea fericire duhovniceasca pe care ti-o doresc din toata inima.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.04.2010, 07:14:20
iorgo iorgo  is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citind cuvantul lui Dumnezeu , am gasit cateva versete in care ni se spune despre divort si ce trebuie sa facem atunci cand sotia ne inseala :
Deuteronom 24:1 Cînd cineva îsi va lua o nevasta si se va însura cu ea, si s-ar întîmpla ca ea sa nu mai aiba trecere înaintea lui, pentru ca a descoperit ceva rusinos în ea, sa -i scrie o carte de despartire, s,i, dupa ce -i va da -o în mîna, sa -i dea drumul din casa lui."

Deuteronom 21:14 Daca nu-ti va mai place, s-o lasi sa plece unde va voi, dar nu vei putea s'o vinzi pe argint, nici sa te porti cu ea ca cu o roaba, pentru ca ai înjosit -o.

Deuteronom 22:23-24
23Daca o fata fecioara este logodita, si o întîlneste un om în cetate si se culca cu ea,
24sa -i aduceti pe amîndoi la poarta cetatii, sa -i ucideti cu pietre, si sa moara amîndoi: fata, pentruca n'a tipat în cetate, si omul, pentruca a necinstit pe nevasta aproapelui sau. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.

Levitic 20:10
Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.04.2010, 10:45:06
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Asta ere in Vechiul Testament. In Noul Testament Sf Ap Pavel ne spune

"Iar celor ce sunt căsătoriți, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia să nu se despartă de bărbat
Iar dacă s-a despărțit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot așa bărbatul să nu-și lase femeia."

iar Domnul spune:

"Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter."

Deci singurul motiv de despartire poate fi adulterul. Insa si aici poate sa existe impacare daca cel ce a savarsit adulterul se pocaieste si se intoarce de la pacat.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.04.2010, 10:55:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iorgo Vezi mesajul
Citind cuvantul lui Dumnezeu , am gasit cateva versete in care ni se spune despre divort si ce trebuie sa facem atunci cand sotia ne inseala :
Deuteronom 24:1 Cînd cineva îsi va lua o nevasta si se va însura cu ea, si s-ar întîmpla ca ea sa nu mai aiba trecere înaintea lui, pentru ca a descoperit ceva rusinos în ea, sa -i scrie o carte de despartire, s,i, dupa ce -i va da -o în mîna, sa -i dea drumul din casa lui."

Deuteronom 21:14 Daca nu-ti va mai place, s-o lasi sa plece unde va voi, dar nu vei putea s'o vinzi pe argint, nici sa te porti cu ea ca cu o roaba, pentru ca ai înjosit -o.
Marcu, cap. 10

2. Și apropiindu-se fariseii, Îl întrebau, ispitindu-L, dacă este îngăduit unui bărbat să-și lase femeia.
3. Iar El, răspunzând, le-a zis: Ce v-a poruncit vouă Moise?
4. Iar ei au zis: Moise a dat voie să-i scrie carte de despărțire și să o lase.
5. Și răspunzând, Iisus le-a zis: Pentru învârtoșarea inimii voastre, v-a scris porunca aceasta;
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.04.2010, 10:59:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Lucrurile astea trebuie stabilite de la început. E foarte, foarte important să fie stabilite ÎNAINTE de căsătorie.

Soția mea și cu mine am hotărât să ne căsătorim ortodox. Argumentul ei a fost foarte puternic: rudele ei, ca și rudele mele, fiind ortodoxe, ar prefera această variantă. Cum aveam pile la pr Galeriu (Dumnezeu să-l ierte), căruia bunicul meu îi fusese profesor de liturgică și tipic, am beneficiat și de o slujbă foarte frumoasă la Silvestru.
Copiii i-am "botezat catolic". Eu merg Duminica la liturghia catolică, iar nevastă-mea merge mai rar pe la biserică. Ea este, ca să zic așa, o ortodoxă relaxată. Acuma, absența ei este motivată: avem un copil mic. Am luat de câteva ori copilul mic la biserică, și am fost la jumătăți de liturghie, că mai mult nu s-a putut :)
Ma gandeam ca poate este o situatie mai fericita, dar se incadreaza cum am zis mai sus: functioneaza daca unul din ei este mai "relaxat" (ca sa te citez) in privinta propriei credinte.
Ceea ce e putin cam trist (duhovniceste), nu crezi?
Ma rog, in cazul tau este convenabil social/familial, ca asa se pastreaza o armonie aparenta..

Apropo, sotia ta se spovedeste unde..? Parintele duhovnic ce parere a avut apropo de botezul copiilor?

Par. Galeriu daca mai traia saracu', ce suturi isi lua de la vajnicii nostri ultraortodocsi antiecumenisti..
Poate mai bine ca n-a apucat vremurile astea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.04.2010, 14:25:30
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
dacă îi căsătorește pastorul, BOR îi consideră căsătoriți sau nu ?
Important e cum ii considera Dumnezeu, nu BOR, BC, BB, AZS, BP sau altii. Nu au ajuns canoanele cuiva sa ne conduca viata.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.04.2010, 14:27:52
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Normal ca nu. E ca si cum i-as fi casatorit... eu sau vecina mea (indianca)... Si de aceea cred ca familiile NP traiesc in pacat, tocmai ca nu i-a cununat un preot, cineva caruia Domnul Isus i-a dat puterea asta si a suflat peste el Duh Sfant, ca ceea ce leaga pe pamant sa fie legat si in cer... Nu sunt legati in fata lui Dumnezeu. Pe ei ii casatoreste ... "fratele Ghita", care avand mai multe paralute a ajuns pastor.
Necunostinta uneori duce si la astfel de "constatari" ridicole, jenante chiar, pentru vremurile pe care le traim mai ales.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.04.2010, 14:29:20
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
nu exista armonia in familii mixte. Sau poate doar atunci, cand cei in cauza nu Il cunosc pe Dumnezeu (si atunci automat unul trece la religia celuilalt)
Doua opinii izvorate din proprie experienta, cum o fi in cazul altora, nu stim, ii asteptam pe aici sa ne spuna.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.04.2010, 14:38:04
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosboCan Vezi mesajul
Casatoria intre doua persoane cu religii diferite este o bomba cu efect intarziat.
Asa este in foarte multe cazuri, daca nu chiar in marea majoritate.
Citat:
În prealabil postat de CosboCan Vezi mesajul
Duhovniceste este exclusa de Sfintii Parinti.
Si bine fac, nimeni nu poate incuraja o astfel de relatie, dar daca totusi se intampla, sa isi asume raspunderea.
Citat:
În prealabil postat de CosboCan Vezi mesajul
Dupa rastignirea Domnului, a existat o singura biserica si un singur crez. Diavolul, cu sforile sale nevazute a abatut in timp calea multor suflete, departandu-le de la dreapta credinta.
Mare adevar ai grait.
Citat:
În prealabil postat de CosboCan Vezi mesajul
Dar ceea ce la om este cu neputinta, poate rezolva Dumnezeu, trebuie sa crezi cu putere lucrul acesta. Deci increde-te in Dumnezeu cu toata puterea ta, refuza compromisul si incepe lupta. Inarmeaza-te cu post si rugaciune, i-ati aliat preotul duhovnic (singura nu cred ca poti reusi) si cand vei simti ca harul este deasupra ta, cere-i prietenului tau sa treaca la ortodoxie. Sau, din perspectiva umana, sa "revina" la credinta dreapta.
Pai asta sugerezi tu, sa se roage sa vina la ortodoxie, esti convins ca Dumnezeu recunoaste acest cult crestin ca fiind biserica Sa, unica, in afara careia nu exista mantuire?
Citat:
În prealabil postat de CosboCan Vezi mesajul
Acceptul lui va fi marea, uriasa ta izbanda in Hristos. Vei castiga sufletul lui si al copiilor vostri, vei castiga si sufletul tau care acum se afla in mare primejdie. Vei vedea ce inseamna puterea si Harul lui Dumnezeu si vei gusta acea fericire duhovniceasca pe care ti-o doresc din toata inima.
Daca va veni la ortodoxie, sufletul lui si al famliei lui va fi tot in primejdie, in siguranta nu esti decat in bratele lui Dumnezeu, in rest poti sa faci reclama partidului tau bisericesc, pe unde ai ales sa fi membru, sau mai rau, altii au ales pentru tine.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, religii

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre cumnati COSMINA Generalitati 18 26.02.2019 03:13:29
Casatoria intre rude danielll Generalitati 9 03.03.2013 17:34:53
pacatul stramosesc+religii diferite la casatorie simona_fidela Nunta 10 12.03.2012 15:23:28
casatoria intre rude vlady Generalitati 5 11.02.2007 15:05:10
casatorie intre persoane de relegii diferite mikidutza Nunta 6 20.09.2006 20:54:36