Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2010, 14:53:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Angry Let's do it Romania

http://www.letsdoitromania.ro/

Am iesit sambata la camp. La cules gunoaie. Am fost cam 30 de voluntari dintr-o firma de 500 de oameni. Am fost curios sa vad cui ii pasa si am vazut. Am adunat un morman urias de pungi mari pline cu gunoaie adunate din locurile unde lumea le arunca poate pentru ca nu au unde sa le duca in alta parte. Am colindat campurile, padurile, desisurile, lacurile. N-am lasat nimic in urma noastra dupa 6 ore de munca.

Dar nu de asta am deschis topicul, pentru ca actiunea a fost si a trecut. Problema mea e ce facem dupa, continuam la fel? Poluam in continuare natura cu saci de deseuri, saci cu materiale de constructie, resturi menajere? Ne batem joc de noi si de urmasii nostri?

Cat am fost student, timp de 4 ani l-am tot batut la cap pe un coleg care obisnuia sa arunce hartii pe jos, sa se deplaseze 10 metri si sa le duca la cos. Ca sunt cosuri destule la noi in tara, pretutindeni. Si abia dupa 4 ani am observat ca a inceput sa se comporte civilizat, deci nu mi-am batut gura de pomana.

Faceti si voi ceva in privinta asta: educati-va copiii, nu numai pe ai vostri, educati-i pe cei dimprejurul vostru, aratati-le ca va pasa de mediul inconjurator. Faceti ceva constructiv, duceti la cos gunoiul care zace in fata blocului, nu asteptati numaidecat sa vina cei de la salubritate.

Pentru ca vom da raspuns pentru orice lucru rau facem si pentru orice lucru bun potential pe care am fi putut sa-l facem si l-am ignorat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.09.2010, 16:59:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stai linistit,nu noi poluam,ci ne polueaza altii. Mai intai sa oprim importul de gunoi di UE (la propriu) si apoi sa incercam sa facem ceva si cu ce arunca bietii romani...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.09.2010, 18:22:23
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Stai linistit,nu noi poluam,ci ne polueaza altii. Mai intai sa oprim importul de gunoi di UE (la propriu) si apoi sa incercam sa facem ceva si cu ce arunca bietii romani...
Suntem, cred, cel mai murdar popor din Europa și avem cea mai murdară țară. Distrugem tot ce atingem, natura, clădirile, dotările urbane.

Salut acest topic menit să trezească conștiințele.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2010, 19:39:27
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Suntem, cred, cel mai murdar popor din Europa și avem cea mai murdară țară. Distrugem tot ce atingem, natura, clădirile, dotările urbane.

Salut acest topic menit să trezească conștiințele.
N-ai cu cine, mah, n-ai cu cine! Niste crestini! Ortodocsi!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2010, 19:43:22
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

un astfel de om care s-a implicat ca si voluntar, merita apreciere si mult respect !
data viitoare ma voi implica si eu !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2010, 19:45:38
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Suntem, cred, cel mai murdar popor din Europa și avem cea mai murdară țară. Distrugem tot ce atingem, natura, clădirile, dotările urbane.

Salut acest topic menit să trezească conștiințele.
Ehe he he daca i-ar arde la buzunar cu niste amenzi sa vezi cum nu ar mai arunca pe jos, cu vorba buna e cam greu si nu numai in Rom si in alte tari exceptie Germania, am auzit ca e cea mai curata tara. Romania cea mai murdara? nu stiu daca e adevarat eu am auzit ca Turcia nu stiu ca nu am vizitat.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2010, 20:18:08
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
N-ai cu cine, mah, n-ai cu cine! Niste crestini! Ortodocsi!
Nu cred ca ar trebui sa te mire daca se cere banarea ta pe acest forum.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.09.2010, 20:40:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Ehe he he daca i-ar arde la buzunar cu niste amenzi sa vezi cum nu ar mai arunca pe jos, cu vorba buna e cam greu si nu numai in Rom si in alte tari exceptie Germania, am auzit ca e cea mai curata tara. Romania cea mai murdara? nu stiu daca e adevarat eu am auzit ca Turcia nu stiu ca nu am vizitat.
E o idee buna asta cu amenda. Si asa strangem si bani la buget. Dar daca parintele scuipa pe strada seminte si arunca ambalaje, copiii nu se vor lasa mai prejos. Eu imi aduc aminte ca in generala, doamna diriginta, la inceputul fiecarei ore, se apleca, lua hartiile de pe langa catedra si le arunca la cos, apoi ne indemna si pe noi sa facem la fel cu gunoaiele din banci... Ba chiar in clasa a opta ne punea si sa maturam dupa ore!
Bucurestiul este, intr-adevar, un oras cumplit de murdar. In alte orase din tara nu e asa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.09.2010, 21:02:47
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Numai strictetea si perseverenta autoritatilor pot educa oamenii: amenzi usturatoare pentru aruncarea gunoiului la intamplare, pt. scuipat pe strada (un obicei absolut oribil!!!), urinat in public, mazgalit peretii, smuls florile de prin parcuri, lipitul gumei de mestecat unde-ti e lumea mai draga si tot felul de vandalisme la care unii dintre convivii nostri se pricep atat de bine!!

Statul Singapore a interzis complet comercializarea gumei de mestecat din cauza celor care o scuipau la intamplare pe strada sau, mai rau, o lipeau pe senzorii usilor de la metrou, dand astfel peste cap intregul sistem.
Acelasi stat Singapore nu se sfieste sa aplice lovituri cu biciul pe spatele celor care-si bat joc de bunurile publice. Unii cred ca aceasta atitudine e una primitiva, insa eficienta ei este deja demonstrata. Amenda pt. aruncat gunoi pe strada e intre 250 si 500 de euro daca esti la prima abatere, la a doua deja esti dator statului cu echivalentul a 1000 de euro.
Asemenea reguli trebuie impuse si in Romania pana nu ne acopera gunoiul de tot.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2010, 21:26:19
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Suntem, cred, cel mai murdar popor din Europa și avem cea mai murdară țară. Distrugem tot ce atingem, natura, clădirile, dotările urbane.

Salut acest topic menit să trezească conștiințele.


Eh... ai dreptate...

"tzaranul de orash- cel mai prost animal". Din cauza asta a inceput cuvantul "taran" sa capete sens peiorativ. Jeg si nesimtire. ENORM DE MULTA LIPSA DE RESPONSABILITATE.
Multi, chiar si cu copii si familie, si multe griji- habar n-au ce-i aia responsabilitate.
Ca sa facem ceva "asteptam directive de la PCR..."
Cand nu sunt, facem "curatenie" si "munca" tot ca in comunism. Adica merge sa "smulgi buruienile" si numai pe margine, ca nu se duce nimeni sa verifice mai incolo.
Comunismul, stramutarea tzaranilor la oras si transformarea lor obligat-fortat in "falsi intelectuali" (adevaratii intelectuali erau bagati in inchisori...)--- plus omorarea credintei ortodoxe- asta a facut din neamul nostru nesimtitii care suntem acum. bine, nu toti... hai sa zicem... 89%... Ne-au distrus orice urma de SIMT AL BINELUI COLECTIV.
Pai daca intr-un bloc de darama acoperisul si curge apa doar aia de la ultimul etaj de agita, ca doar lor le curge-n casa direct. Poa' sa vina apa pe scari in jos, daca alora de la alte etaje nu le intra-n casa, NU se implica si nici nu dau bani pt reparatii !!!
Daca nici asta, un lucru marunt nu se poate face... cum vrei sa curatam tzara de nepasare?
"dupa noi potopul"... sau "in jurul nostru potopul"

Majoritatea romanilor nesimtiti in legatura cu spatiul din jur. sau poate ar trebui sa zic "habitatul" din jur...
N-are nici o legatura cu faptul ca ar fi sau nu ortodocsi.
Poate doar cu faptul ca SUNT DOAR CU NUMELE...
poate comunismul a apucat sa omoare prea multe suflete.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hramuri in Romania ! windorin Biserica Ortodoxa Romana 14 05.10.2016 00:11:10
Salvati Romania! OmuBun Biserica Ortodoxa Romana 403 18.11.2012 15:19:04
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28
Romania IonutS Generalitati 3 10.05.2009 01:38:27
Romania ancah Generalitati 5 27.09.2007 17:08:53