Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.06.2009, 14:28:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Nelamuriri cu privire la slujbele pentru nascuti

Am o nelamurire:
Am vazut ca se fac citiri si slujbe nou-nascutilor la diferite intervale, la intrarea in biserica.
Am vazut la noi in biserica preotul citind la bebelusi si ducand baieteii in altar la inchinat. Fetitele numai in afara altarului.
Acum vad ca le citeste ceva impreuna cu mama in fata altarului si atat. Ori o fi altceva, ori nu mai este asta cu intratul in altar al baietilor.
La ce varsta se face asta cu inchinarea in altar?
Si mamelor nu trebuie sa le citeasca la usa bisericii dupa nastere?
Sunt cam derutata.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.06.2009, 16:24:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In prima zi de la nastere are loc sfintirea apei, apa cu care se stropeste casa, mama si copilul.

La opt zile dupa nastere se face rugaciunea de punere a numelui copilului.

La 40 de zile, are loc imbisericirea copilului, inchinarea cum ai numit-o tu.


Se intampla, ca din diverse motive atat rugaciunea din prima zi, cat si rugaciunea din a opta zi si cea de la 40 de zile sa fie citite in ziua botezului.


Sigur, daca botezul are loc la peste 40 de zile de la nasterea copilului, mamei i se citesc anumite rugaciuni si astfel, poate participa la botezul propriului copil.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2009, 16:29:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am o nelamurire:
Am vazut ca se fac citiri si slujbe nou-nascutilor la diferite intervale, la intrarea in biserica.
Am vazut la noi in biserica preotul citind la bebelusi si ducand baieteii in altar la inchinat. Fetitele numai in afara altarului.
Acum vad ca le citeste ceva impreuna cu mama in fata altarului si atat. Ori o fi altceva, ori nu mai este asta cu intratul in altar al baietilor.
La ce varsta se face asta cu inchinarea in altar?
Si mamelor nu trebuie sa le citeasca la usa bisericii dupa nastere?
Sunt cam derutata.
Se face la 40 de zile (aproxiativ) aceasta slujba de bisericire sau intrare in Biserica.
Se incepe la usa bisericii (unde se fac rugaciunile pentru mama, din cate stiu eu) si se termina la usa altarului, unde mama isi ia copilul inchinandu-se.
Faptul ca baietii sunt dusi in altar si fetele nu este o prejudecata, care s-a cam inradacinat, pt ca din moment ce nu sunt botezati poate ar trebui sa nu ii duca pe nici unul, sau daca sunt dusi in virtutea faptului ca sunt catehumeni sa ii duca pe amandoi. Am explicat pe alt fir ce semnificatie are intrarea in altar pentru femei si barbati.
Mamei i se citeste pentru 'curatire' dupa lauzie, ceea ce duce la discutia noastra despre 'curatia femeiii' si asazisa necuratie din cauza sangelui, cu care eu nu sunt de acord din toate motivele pe care le-am discutat .. ;-) Se poate daca vreti interpreta duhovnceste aceasta rugaciune. Ea este inspirata dupa rugaciunile evreilor la 40 de zile de la nasterea femeii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2009, 17:48:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit M-ati zapacit de tot

La opt zile se duce preotul acasa (sau la spital), sau cine face rugaciunea si punerea de nume?
Nu intrebam de ce pe baieti ii duce in altar si pe fete nu.
Cred insa ca vorbim de lucruri diferite.
Am impresia ca mai este un fel de citire, sau nu se mai face la intrarea in biserica la noi (aia de 40 zile).
Deci se face o rugaciune/citire si mamei copilului in fata altarului, dupa care copilul este luat in brate si inchinat, dar nu-l mai duce in altar nici pe baiat.
Poate gresesc eu, dar ceva este ciudat, nu este cum spuneti voi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2009, 18:17:35
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am o nelamurire:
Am vazut ca se fac citiri si slujbe nou-nascutilor la diferite intervale, la intrarea in biserica.
Am vazut la noi in biserica preotul citind la bebelusi si ducand baieteii in altar la inchinat. Fetitele numai in afara altarului.
Acum vad ca le citeste ceva impreuna cu mama in fata altarului si atat. Ori o fi altceva, ori nu mai este asta cu intratul in altar al baietilor.
La ce varsta se face asta cu inchinarea in altar?
Si mamelor nu trebuie sa le citeasca la usa bisericii dupa nastere?
Sunt cam derutata.
Aici mama vine cu copilul la 40 de zile i se citesc rugaciuni la usa apoi parintele i-a copilul merge pina in mijlocul bisericii iar zice o rugaciune apoi il duce in fata altarului il inchina la icoane si il da mamai ,am vazut un preot la pus jos pe floor si mama la luat. In altar se duc mumai baietii dupa botez.Molifta mamei parintele nostru o face la 8 zile acasa daca il chemi bineinteles.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti la batranete tatolivia Intrebari utilizatori 0 04.05.2012 12:05:17
Slujbele pentru morti Florin-Ionut Generalitati 13 01.02.2012 10:59:10
Inmormantarea la copii nascuti morti Lilith23 Slujba inmormantarii 23 30.05.2011 00:03:08
Nelamuriri Higinia Generalitati 23 06.05.2010 00:14:57
nelamuriri mariamary Generalitati 4 23.01.2010 11:04:24