Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2010, 18:10:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Adevarata dragoste

\"De as graƒi in limbile oamenilor sŸi ale ingerilor, iar dragoste nu am, faƒcutu-m-am aramaƒ sunaƒtoare sŸi chimval raƒsunaƒtor.Sži de asŸ avea darul proorociei sŸi tainele toate le-asŸ cunoasŸte sŸi orice sŸtiintaƒ, sŸi de -as avea atata credintaƒ incat saƒ mut sŸi muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. Sži de asŸ imparti toata avutia mea sŸi de -asŸ da trupul meu ca saƒ fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosesŸte. Dragostea indelung rabdaƒ; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiesŸte, nu se laudaƒ, nu se trufesŸte. Dragostea nu se poartaƒ cu necuviintaƒ, nu cautaƒ ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raƒul.Nu se bucuraƒ de nedreptate, ci se bucuraƒ de adevaƒr.Toate le suferaƒ, toate le crede, toate le nadaƒjduiesŸte, toate le rabdaƒ.Dragostea nu cade niciodata...\" __Uneori ne lasam sub influenta impulsului de moment si uitam ca vom fi judecati dupa legea Iubirii. Poate crestinul de astazi sa probeze jertfa de sine respectand atat de frumoasa Porunca a Iubirii?______________________________

Last edited by Rodica50; 08.10.2010 at 18:43:24.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2010, 15:40:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dragostea este recunostinta celor primite de la Dumnezeu. Ea este multumitoare atunci cand te bucuri cu cei ce se bucura , plangi cu cei ce plang , nu te lasi biruit de rau si il biruiesti cu binele : " Bucurati-va cu cei ce se bucura , plangeti cu cei ce plang " ( Romani 12 15 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.10.2010, 16:28:06
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,rodica50

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
\"De as graƒi in limbile oamenilor sŸi ale ingerilor, iar dragoste nu am, faƒcutu-m-am aramaƒ sunaƒtoare sŸi chimval raƒsunaƒtor.Sži de asŸ avea darul proorociei sŸi tainele toate le-asŸ cunoasŸte sŸi orice sŸtiintaƒ, sŸi de -as avea atata credintaƒ incat saƒ mut sŸi muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. Sži de asŸ imparti toata avutia mea sŸi de -asŸ da trupul meu ca saƒ fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosesŸte. Dragostea indelung rabdaƒ; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiesŸte, nu se laudaƒ, nu se trufesŸte. Dragostea nu se poartaƒ cu necuviintaƒ, nu cautaƒ ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raƒul.Nu se bucuraƒ de nedreptate, ci se bucuraƒ de adevaƒr.Toate le suferaƒ, toate le crede, toate le nadaƒjduiesŸte, toate le rabdaƒ.Dragostea nu cade niciodata...\" __Uneori ne lasam sub influenta impulsului de moment si uitam ca vom fi judecati dupa legea Iubirii. Poate crestinul de astazi sa probeze jertfa de sine respectand atat de frumoasa Porunca a Iubirii?______________________________
da,apostolul pavel in prima sa epistola catre credinciosii din corint,daca nu gresesc.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.10.2010, 16:46:57
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Uneori ne lasam sub influenta impulsului de moment si uitam ca vom fi judecati dupa legea Iubirii. Poate crestinul de astazi sa probeze jertfa de sine respectand atat de frumoasa Porunca a Iubirii?
Jertfa de sine este ea însăși materializarea iubirii. Creștinul, de astăzi, ca și creștinul dintotdeauna, trebuie să probeze jertfa de sine pentru a se numi creștin. Fiindcă Jertfa Supremă ne arată Iubirea lui Dumnezeu: "Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică." (Evanghelia după Sf. Ioan, III, 16)
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.10.2010, 19:35:58
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
\"De as graƒi in limbile oamenilor sŸi ale ingerilor, iar dragoste nu am, faƒcutu-m-am aramaƒ sunaƒtoare sŸi chimval raƒsunaƒtor.Sži de asŸ avea darul proorociei sŸi tainele toate le-asŸ cunoasŸte sŸi orice sŸtiintaƒ, sŸi de -as avea atata credintaƒ incat saƒ mut sŸi muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. Sži de asŸ imparti toata avutia mea sŸi de -asŸ da trupul meu ca saƒ fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosesŸte. Dragostea indelung rabdaƒ; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiesŸte, nu se laudaƒ, nu se trufesŸte. Dragostea nu se poartaƒ cu necuviintaƒ, nu cautaƒ ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raƒul.Nu se bucuraƒ de nedreptate, ci se bucuraƒ de adevaƒr.Toate le suferaƒ, toate le crede, toate le nadaƒjduiesŸte, toate le rabdaƒ.Dragostea nu cade niciodata...\" __Uneori ne lasam sub influenta impulsului de moment si uitam ca vom fi judecati dupa legea Iubirii. Poate crestinul de astazi sa probeze jertfa de sine respectand atat de frumoasa Porunca a Iubirii?______________________________
Da, daca retezam pilonul mandriei. Pilonul mandriei urca sinele nostru pe un
piedestal foarte inalt, de unde priveste cu invidie la cei de deasupra sa si cu
indiferenta sau, eventual, compasiune la cei de dedesupt. Mandria nu stie de
iubire decat pentru sine, pentru ceilalti are doar un soi de admiratie impletita
cu multa invidie. Trebuie avut mare grija caci tot pilonul mandriei ne numara
si metaniile si rugaciunile insemnand ca pe raboj asa zisa noastra crestere in
cele duhovnicesti, cand, de fapt, sunt pure autoinaltari inselatoare. Doar prin
smerenie te inalti, iar smerenia vine din lepadarea de sine, din starea de jertfa.
Iar in starea de jertfa deschizi poarta Harului si Iubirii in Duhul si in Hristos.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.10.2010, 20:00:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Masura dragostei este jertfa. Cu cat iubesti mai mult, cu atat te poti jertfi mai mult.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.10.2010, 20:10:38
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit credo

Se poate vorbi despre adevarata dragoste atunci cand am invatat sa acceptam , sa ii acceptam, sa ne acceptam, cand invatam sa iertam, sa ne iertam....si cand iubim profund si neconditionat....
Desigur exista trepte ale iubirii....cea mai inalta fiind chiar aceea in care OMUL...praful, nisipul, lutul ajunge sa iubeasca neconditionat pe acela care l-a insufletit, numindu-l OM....Cam greu, nu?!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.10.2010, 21:52:40
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Intr-adevar, cred ca multi care nu au fost crestini au murit avand dragoste si se prea poate sa le-o ia inainte multor crestini si preoti la mantuire.
Un nene rus spunea ca Hristos este lumea aceasta, sufletul este timpul si spiritul este spatiul; nu ma pricep cat se potriveste aceasta cu teologia actuala, dar adevarul este ca in prezent suntem destul de multumiti cu cat am sleit lumea aceasta, pe Hristos cu lacomia si comoditatea noastra, si oamenii si mediul sunt resursa disponibila pentru noi, sa-i mai tragem doua-trei lovituri de bici, ca parca mai poate duce...n-am mai suferit de mult foamea ca sa ajungem sa avem iubire pentru tarana care ne poate hrani si vindeca prin plante si copaci sanatosi...
Nu-i asa ca s-ar gasi mai multi oameni in prezent care sa fie mobilizati sa mearga la razboi decat sa traiasca la sat, sa munceasca pamantul cu iubire si responsabilitate, sa munceasca sa puna padure unde tarana nu a facut fata lacomiei omenesti...ne place rau comoditatea, dar pe cat ne place pe atat se poate sa fie de desfintata de biciul propriei noastre iresponsabilitati...tare curand...
Asa ca va indemn: pregatiti-va fratilor de razoi, ca sigur vine, ca doar n-om fi mujici sa renuntam la comoditate sa facem ceva pentru tarana pe care am sleit-o.
A propos, credeti ca englezoaica care a fost ucisa pentru ca avea dragoste de niste maimute si impiedica profiturile cuiva, a furat mantuirea ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.10.2010, 21:57:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Cam greu, nu?!
Greu , foarte greu , dar satisfactia este imensa ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.10.2010, 22:05:15
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Masura dragostei este jertfa. Cu cat iubesti mai mult, cu atat te poti jertfi mai mult.
Frumos spus! Asa inteleg si eu adevarata dragoste. Cu cat iubesti mai mult cu atat jertfa este mai mare! Iubirea inseamna jertfa!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Declaratii de dragoste Mihnea Dragomir Nunta 160 18.07.2017 19:38:52
Exista dragoste adevarata? JustNicol Generalitati 133 17.03.2012 19:50:48
nu am noroc in dragoste! ronaldo Intrebari utilizatori 19 14.08.2011 01:05:44
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 16:13:33
despre dragoste... paraschevaiasi Generalitati 29 10.03.2008 12:33:41