Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2012, 17:23:25
Maria_1 Maria_1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2012
Mesaje: 4
Question Religia in scoli

Buna ziua,

Vreau sa va povestesc o intamplare.
Acum cateva luni mi-am facut un cont pe un forum. Altul decat acesta. Am intervenit la mai multe subiecte, am purtat conversatii cu diversi oameni. Totul mi s-a parut ca se desfasoara civilizat, in limitele bunului simt.

De curand am intervenit intr-o discutie in care oamenii isi manifesta nemultumirea fata de predarea religiei in scoala.

Eu nu am copii, dar generatia mea a facut religia in scoala. Nici unul dintre colegii mei nu a fost 'indoctrinat', nimeni nu a fost 'traumatizat', nimeni nu a fost amenintat ca va arde in 'flacarile Iadului'. Am aflat o multime de lucruri interesante, am beneficiat de explicatii potrivite pt varsta aceea si am doar cuvinte de lauda pentru cea care ne-a fost profesoara. Era vorba de o preoteasa.

I-am intrebat pe acesti parinti la ce se refera cand spun ca religia nu trebuie amestecata cu scoala. La proprii lor copii sau la toti copii?

Raspunsurile m-au socat. Ei vor sa decida pentru toti copiii (inclusiv cei ai caror parinti vor religia in scoala sau nu au nimic impotriva acestei materii). O minoritate.....doreste SA IMPUNA ceva ce majoritatea accepta sau isi doreste.

Ce parere aveti despre aceasta tendinta? Despre aceasta agresivitate neobisnuita in incercarea de a convinge pe toata lumea ca acel drept constitutional nu este bun si trebuie schimbat?

Cum de este posibil ca o minoritate (agresiva si vehementa) sa impuna vointa proprie unei majoritati? .....pt ca inteleg ca inca este vorba despre o majoritate in Romania.

Cum putem sa reactionam si sa punem problema astfel incat sa nu jignim, dar sa ne si aparam drepturile?
Reply With Quote
 

Tags
agresivitate, parinti, predare, religie, scoala



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 12:36:26
Scoli ortodoxe iana Despre Biserica Ortodoxa in general 5 27.10.2013 23:04:36
cartele electronice in scoli ?!? Andreea321 Stiri, actualitati, anunturi 113 09.08.2011 12:55:05
-3 scoli | + 1 biserica suntneutru Generalitati 57 21.01.2010 16:35:43
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 21:00:04