Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.05.2012, 20:20:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Cred ca aveti niste confuzii in legatura cu "trupul si sangele lui Hristos" si maniera in care se impartasesc ortodocsii. Pot sa va spun ca eu niciodata nu m-am gandit ca-l "devorez pe Dumnezeu", cum spunea H.Miron sau d-voastra, ci ca firea mea este actualizata in Hristos, in firea Sa umana indumnezeita. Prin "trupul si sangele lui Hristos" eu inteleg firea umana a lui Hristos. Noi firea umana a lui Hristos trebuie sa o avem (care e maximul implinirii umane), doar nu suntem El sa avem si fire dumnezeiasca.

Ortodocsii nu cred ca Euharistia e un simbol, ci cred ca Hristos ne daruieste efectiv sub chipul tainic al painii si vinului, firea Sa umana spre insusire ( „Luati si mancati, acesta este Trupul meu”) , pentru ca aceasta sa ne „invie” din interior. De aceea spunem ca "este sangele si trupul sau", este firea Sa, ca de n-ar fi, de ce ne-am mai impartasi?

Last edited by ioanna; 25.05.2012 at 21:05:53.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.05.2012, 22:32:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cred ca aveti niste confuzii in legatura cu "trupul si sangele lui Hristos"
Confuzie ar fi dacă aș confunda pâinea cu carnea și vinul cu sângele; dacă aș gândi că aceste elemente simbolice de pe masa simbolică a Paștelui simbolic din camera de sus; erau de fapt bucățele de carne și stropi de sânge smulse din trupul Mântuitorului și oferite ucenicilor. Ori, nu s-a întâmplat deloc o asemenea oroare! Mântuitorul a rostit "acesta este...", dar nu uitați că έστιν are și sensul de reprezintă.
Mielul pascal Îl reprezenta pe Hristos, Îl întruchipa, nu-L întrupa. Când capul familiei binecuvânta masa pascală, când rostea rugăciunea, Hristos nu se cobora din Cer ca să ia trup în mielul acela. Aidoma, când oficiantul binecuvântează pâinea și vinul împărtășaniei, aceste elemente simbolice, preînchipuitoare, nu se transformă în carne și sânge de Dumnezeu-Om cum voia să-mi demonstreze "științific" cineva (știți euharistia aceea care a fost studiată în nu știu ce mănăstire și prezenta fibre de carne).

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pot sa va spun ca eu niciodata nu m-am gandit ca-l "devorez pe Dumnezeu", cum spunea H.Miron sau d-voastra
Desigur că nu... a fost doar o manieră abruptă a noastră de a zugrăvi grozăvia și oroarea la care duce o interpretare literalistă a cuvintelor Mântuitorului.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
ci ca firea mea este actualizata in Hristos, in firea Sa umana indumnezeita.
Ce facilă ar fi o asemenea viață de creștin! Facilă și mecanicistă... Apeși tasta F5 (cuminecătura) și automat te-ai "actualizat în Hristos", ai obținut un Refresh duhovnicesc!
Dar ce ineficientă este o singură tastare pe sesiunea de lucru (viața întreagă) de trebuie duminică de duminică repetat gestul! Căci e considerat a fi "fire a Sa umană îndumnezeită" și nu administrarea unui simbol. Încă o palmă dată Celui de pe cruce și jertfei Sale depline adusă "odată pentru totdeauna"...

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ortodocsii nu cred ca Euharistia e un simbol, ci cred ca Hristos ne daruieste efectiv sub chipul tainic al painii si vinului, firea Sa umana spre insusire
Iarăși, efemeră și ineficientă taină... Trebuie că nu toate porțiile sunt egale (iarăși sunt rău, este?) căci se "însușește" atât de diferit și efectul dispare atât de repede! Ies bărbații de la liturghie și nici n-așteaptă să treacă colțul străzii și-și scot pachetul de... firea cea veche pământească.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.05.2012, 22:40:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Iarăși, efemeră și ineficientă taină... Trebuie că nu toate porțiile sunt egale (iarăși sunt rău, este?) căci se "însușește" atât de diferit și efectul dispare atât de repede! Ies bărbații de la liturghie și nici n-așteaptă să treacă colțul străzii și-și scot pachetul de... firea cea veche pământească.
Taina e mult mai profunda decat o pot eu exprima in cuvinte. Inteleg ca sunteti adventist, sa va fie de bine, dar nu mai luati in deradere tainele ortodoxe. Va multumesc!

p.s daca omul nu se deschide prin credinta lucrarii Duhului Sfant,inseamna ca actul sau e pur formal, deci nu se vor vedea roadele.

Last edited by ioanna; 25.05.2012 at 22:44:12.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Impartasanie stefan2010 Impartasania (Taina Euharistiei) 15 30.06.2010 11:42:35
pozitia la impartasanie lore86 Impartasania (Taina Euharistiei) 18 15.07.2009 12:46:57
Impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 25 01.12.2008 23:38:11
pregatire pt Sf Impartasanie pui Impartasania (Taina Euharistiei) 0 12.08.2008 00:00:13
Impartasanie Timoteia Impartasania (Taina Euharistiei) 5 01.04.2008 19:24:57