Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.04.2011, 22:30:36
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Creaționismul afirmă ce e scris în primele versete ale Genezei. Nu mai dau copy/paste. Părinții spun că moartea a intrat în lumea o dată cu încălcarea poruncii lui Dumnezeu (În ziua în care veți mânca, cu moarte veți muri). Până atunci nu exista moarte. Dinozaurii au trăit acum milioane de ani, cu mult înainte de Protopărinți. Desigur, nicăieri în Biblie nu găsim scris că celelalte ființe erau nemuritoare alături de om. În cazul acesta cei care au interpretat creația ar fi trebuit să se abțină și să nu creeze o întreagă teorie pe baza unui "dacă" (trăiau și animalele veșnic). Oricum, omul (sau cel puțin o ființă destul de asemănătoare cu omul) exista și acum 30.000 de ani.
mama ce tare esti,ba tu ai venit sa ti lectii cu noi?nu se simte nevoia,faci ordine intre crestini?are cine,nu ti-am simtit lipsa dascale.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 11.04.2011, 08:59:20
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Dintotdeauna Lucemferre ( adică Lucifer) a dorit să țină cateheză cu creștinii.
El vrea să îi învațe că:
- evangheliile nu sunt autentice
- Scriptura a fost modificată
- Eva a fost creeată cu 200.000 de ani în urmă
- Dumnezeu înțelege faptul că păcatul e prea plăcut pentru a putea fi respins de om.
- Un laic va ajunge să se sinucidă dacă va lupta cu toate puterile lui împotriva păcatului.
- creaționismul nu e sustenabil...
Reply With Quote
  #83  
Vechi 11.04.2011, 09:53:32
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Dintotdeauna Lucemferre ( adică Lucifer) a dorit să țină cateheză cu creștinii.
El vrea să îi învațe că:
- evangheliile nu sunt autentice
- Scriptura a fost modificată
- Eva a fost creeată cu 200.000 de ani în urmă
- Dumnezeu înțelege faptul că păcatul e prea plăcut pentru a putea fi respins de om.
- Un laic va ajunge să se sinucidă dacă va lupta cu toate puterile lui împotriva păcatului.
- creaționismul nu e sustenabil...
De acord cu cele de mai sus, cu o singură (și importantă) specificație: Lucifer nu este o denumire "oficială" a celui rău în Biserica Ortodoxă, și nici în cea Catolică....
Reply With Quote
  #84  
Vechi 11.04.2011, 10:03:48
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Dintotdeauna Lucemferre ( adică Lucifer) a dorit să țină cateheză cu creștinii.
El vrea să îi învațe că:
- evangheliile nu sunt autentice
- Scriptura a fost modificată
- Eva a fost creeată cu 200.000 de ani în urmă
- Dumnezeu înțelege faptul că păcatul e prea plăcut pentru a putea fi respins de om.
- Un laic va ajunge să se sinucidă dacă va lupta cu toate puterile lui împotriva păcatului.
- creaționismul nu e sustenabil...
Ce frumos îmi răstălmăcești vorbele.
+Scriptura e posibil să fi fost modificată. Ce garanție ai tu că e autentică? S-a hotărât că Evangheliile lui Toma, lui Iuda, Copilăriei lui Iisus ș.a. nu sunt ale Apostolilor. Dacă acelea nu sunt ale Apostolilor, de unde știu eu că cele 4 sunt ale lui Marcu, Matei, Luca și Ioan? Tu nu ai decât să lei iei drept 100% originale și de inspirație divină. Nu îmi reproșa, însă, faptul că eu nu pot să fac la fel și-mi pun unele semne de întrebare.
+Lumea are mai mult de 7500 de ani.
+Mă refeream la plăcere (patimă) și la faptul că dependența ia naștere involuntar de eforturile noastre, deci face parte din natura noastră.
-Nu susțineam și atitudinea de complacere, de toleranță față de activitățile care să ne întrețină aceste dependențe (diferite substanțe, jocuri de noroc etc.)
-Un laic (omul de rând, care trăiește în societate de azi, cu toate "ispitele" ei) e posibil să ajungă să se sinucidă dacă ascultă de unele îndemnuri de-ale Sfinților care au trăit la o mănăstire sau chiar în pustie, precum: să te consideri cel mai păcătos, un vierme etc. Să urăști lumea ș.a. pentru că e clar că punerea în practică a acestor sfaturi te va izola de restul lumii și te va face să-ți pierzi dorința de a trăi: ajungi să vezi păcatul peste tot în oameni și în lume, în general (la o petrecere nu poți să te distrezi pentru că alcoolul e ispita diavolului; la televizor e păcat să te uiți pentru că peste tot vezi femei mai dezbrăcate; în lume nu putem să ne afirmăm, să dorim să facem ceva important pentru că e nevoie de multă ambiție, ori ambiția, spun sfinții, poate fi drăcească și faptul că vrei să ajungi cât mai sus în societate e mândrie, deci de la dracul; dacă cineva ne jignește pe nedrept trebuie să plecăm capul în semn de smerenie și să acumulăm toată amărăciunea provocată de astfel de evenimente pentru că trebuie să ne cenzurăm și să refulăm). Deci, când chiar ajungi să trăiești astfel de sentimente, ce rost mai are viața? E evident o întrebare retorică, dar e una obsesivă în mintea unui om care suferă de depresie. Să elimini orice activitate care îți aduce o anumită mulțumire, o anumită plăcere, duce la depresie sau, cel puțin, la anhedonie. Sfinții au rezistat pentru că s-au izolat și pentru că rugăciunea era plăcerea lor. Dar nu poți să le impui tuturor să le placă să se roage de dimineața până seara pentru că suntem diferiți și fiecare avem gusturile diferite (țin de temperament - latură genetică și de educația pe care o primim, mediul în care creștem - aspect dobândit).
Așadar, fie te duci la mănăstire și duci o viață așa cum ai ales, fie rămâi în lume și trăiești cu cumpătare. Eu știu că Iisus a trăit în lume, S-a dus și la petreceri/nunți, a și băut, a și plâns, S-a și bucurat... și când vedea un om păcătos nu-l amenința agresiv cu focul ghenei. Dacă se și căia, îi dădea iertare, nu-l punea să facă 100 de metanii și să citească 50 de psalmi.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 11.04.2011, 10:09:51
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Dintotdeauna Lucemferre ( adică Lucifer) a dorit să țină cateheză cu creștinii.
El vrea să îi învețe că:
Nu vreau să învăț pe nimeni nimic. Am nelămuriri și mi le expun pe forum ca să aud părerea celorlalți. În unele cazuri am ajuns și la niște concluzii și le scriu ca alții să îmi spună părerea lor. Eu îndemn la cercetare și nu la o atitudine pasivă în care înghiți tot ce se spune doar că e spus de Biserică. Dacă Evangheliile au suferit trunchieri/adăugiri să se scoată la lumină că nu degeaba au hotărât, cei care au luat decizia, să taie sau să adauge. Sunt lucruri care țin de dogmă și care dau naștere unei mișcări religioase.

Lucemferre, adică lucem + ferre. Lucifer e numele unei entități imaginare. Caută și ai să găsești despre ce vorbesc. Nu mai spuneți atâta pe forum că Lucifer e diavolul. E diavolul că așa vor unii să-l numească. Asta nu înseamnă că e numele real al său.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 11.04.2011, 10:20:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Creaționismul afirmă ce e scris în primele versete ale Genezei. Nu mai dau copy/paste. Părinții spun că moartea a intrat în lumea o dată cu încălcarea poruncii lui Dumnezeu (În ziua în care veți mânca, cu moarte veți muri). Până atunci nu exista moarte. Dinozaurii au trăit acum milioane de ani, cu mult înainte de Protopărinți. Desigur, nicăieri în Biblie nu găsim scris că celelalte ființe erau nemuritoare alături de om. În cazul acesta cei care au interpretat creația ar fi trebuit să se abțină și să nu creeze o întreagă teorie pe baza unui "dacă" (trăiau și animalele veșnic). Oricum, omul (sau cel puțin o ființă destul de asemănătoare cu omul) exista și acum 30.000 de ani.
Cum am spus, este vorba de datare, ai folosit un argument circular. In sensul ca spui in ipoteza ca ceea ce spune evolutionismul e corect (si datarile), rezulta ca evolutionismul e adevarat si creationismul se contrazice.
Un articol complet despre datari: http://www.creationism.info.ro/pagini/cs/cs9.html
Contine si vreo 70 de tipuri de datari care infirma datarile evolutioniste. Sunt analizate si datarile cu K-Ar (potasiu - argon) folosite la datarea rocilor si C14 folosite pentru materialele organice.
O sa vezi ca nu exista date stiintifice care sa contrazica Biblia. Dimpotriva se descopera lucruri noi care confirma Biblia (Eva mitocondriala, Adam comun, etc.).
Reply With Quote
  #87  
Vechi 11.04.2011, 10:22:34
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Ce frumos îmi răstălmăcești vorbele.
+Scriptura e posibil să fi fost modificată. Ce garanție ai tu că e autentică? S-a hotărât că Evangheliile lui Toma, lui Iuda, Copilăriei lui Iisus ș.a. nu sunt ale Apostolilor. Dacă acelea nu sunt ale Apostolilor, de unde știu eu că cele 4 sunt ale lui Marcu, Matei, Luca și Ioan? Tu nu ai decât să lei iei drept 100% originale și de inspirație divină. Nu îmi reproșa, însă, faptul că eu nu pot să fac la fel și-mi pun unele semne de întrebare.
Criteriul canonicității (adică, dacă o scriere este inspirată și are statutul de Sfântă Scriptură) nu are nimic de-a face cu autoratul lucrării.

Cu alte cuvinte, Evanghelia după Marcu nu a fost recunoscută de către Biserică a fiind inspirată pentru că ar fi fost scrisă de Marcu (de altfel, Biserica nici nu ne învață cu statut de adevăr de credință, ci doar de tradiție, cine ar fi fost Marcu sau care ar fi fost originea textului), ci pentru că învățătura cuprinsă în această Evanghelie este ortodoxă.

Evanghelia după Toma nu a fost exclusă din canon pentru că ar fi existat dubii serioase că a fost scrisă de Toma sau că ar fi exprimat punctul său de vedere, ci pentru că învățătura ei nu era ortodoxă.

Pe scurt: nu autorul garantează ortodoxia și calitatea de Scriptură inspirată a scrierii, ci conținutul. Iar ortodoxia conținutului s-a dezvăluit Bisericii prin lucrarea Sfantului Duh, după cuvintele Mântuitorului.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 11.04.2011, 10:32:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
+Scriptura e posibil să fi fost modificată. Ce garanție ai tu că e autentică? S-a hotărât că Evangheliile lui Toma, lui Iuda, Copilăriei lui Iisus ș.a. nu sunt ale Apostolilor. Dacă acelea nu sunt ale Apostolilor, de unde știu eu că cele 4 sunt ale lui Marcu, Matei, Luca și Ioan? Tu nu ai decât să lei iei drept 100% originale și de inspirație divină. Nu îmi reproșa, însă, faptul că eu nu pot să fac la fel și-mi pun unele semne de întrebare.
De fapt nu ai inteles exact, nu s-a facut o triere. Acele evanghelii apocrife sunt evidente pentru oricine ca scriu aiureli, fara legatura cu crestinismul. De aceea au fost evidentiate, ca sunt scrise de gnostici. Evanghellile cunoscute sunt citate de la inceput de teologi, sfinti, chiar daca nu s-a pastrat o copie de atunci. Invatatura crestina e ceva unitar, logic, fara contradictii. Pentru cineva credincios e usor sa-si dea seama cand se spune ceva diferit.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 11.04.2011, 11:39:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Cronologia bibliei !

Biblia nu este o carte de istorie , probabil ca multi au auzit aceasta dar nu o inteleg sau nu o cred ! De asemenea nici o carte de stinta profana nu este ! Toti citi au incercat sa ii aplice un studiu matematic la cronologia sa au sfirsit prin a nu intelege nimic (atunci cind D.zeu a avut mila cu ei !) sau prin a cadea in inselari sofiste si culturale deosebit de elevate ale ispititorului (cind mila s-a retras !).
Mai este de retinut ca stiinta adevarata pt. acest univers in care ne gasim este ea , Biblia, dar ca nu serveste decit celor care stiu citi si intelege cu sufletul , cu duhul lor. Stiinta profana , pe care D.zeu o ingaduie sa fie desvaluita treptat , nu a fost data oamenilor decit pt. a putea stapini lumea la nivelul lor de creaturi ale divinitatii si nu pt. a se ridica pe ei la rangul de creator sau pt. ca prin aceasta stinta sa il masoare tocmai pe El. Dar ma rog, aceasta intelegere , in acest fel, si cercetare tot in acest sens a Scripturii este dor pt. cei care cu suflet curat il cauta pe D.zeu si nu pt. toti visatorii sau cei care stiu putina aritmetica si vor neaparat sa le iasa niste calcule .
Totusi , Biblia este o carte a Adevarului intruchipat intr-o forma vizibila si contine in ea absolut numai adevaruri , multe dintre ele pe care urmeaza, cine stie cind v-a vrea D.zeu, sa le descoperim in continuare .
De unde stim noi ca in Biblie nu este nici o eroare ? De la D.zeu insusi desigur .
Cu f. multa vreme inainte, cu peste 800-1.000 de ani mai inainte de a fi scrisa Biblia (la forma completa de astazi), D.zeu a scris o alta carte in folosul oamenilor , care le trebuiau lor la acea vreme, la acel moment, si care se cheama Psaltirea prorocului David. Sub inspiratia si asistenta neintrerupta a Duhului Sfint si prin mina lui David a aparut pe pamint Psaltirea .
Aici, in aceasta carte , cei care iarasi il cauta pe D.zeu cu duhul lor si nu minati de vreo stiinta sau ambitie (numite : matematica, fizica, cosmetica, estetica , antropologie, cosmogonie,s.a.m.d.) gasesc adevarurile lui D.zeu . Psaltirea a fost data inaintea tuturor cartilor de cult pt. a servi pregatirii duhovnicesti individuale si a se invata omul, a lua seama pe viitor , la cuvintul Domnului si a invata cum sa-l talmaceasca .
In aceasta deosebit de valoroasa si totodata puternica carte D.zeu insusi se marturiseste spunindu-ne 2 lucrui capitale (Psaltirea contine extrem de multe lucruri asemenea de capitale pt. viata omului dar noi acum ne limitam la subiectul nostru !) :
- ,, Cuvintele Domnului, cuvinte curate, argint lamurit in foc, curatat de pamint, curatat de sapte ori " (Ps.11/6)
Iata de ce nu trebuie sa ne indoim de ce scrie in Biblie, ca si in toate celelalte carti sfinte, si sa cautam sa le dovedim stintific , ci din contra sa cautam sa intelegem cuvintul Lui si sa il luam dintru inceput ca fiind adevarat , fara sa ne mai indoim !
- ,,Ca o mie de ani inaintea ochilor tai sunt ca ziua de ieri, care a trecut, si ca straja noptii " (Ps. 89/4)
Iata deci raspunsul la framintarile celor care vor sa lege cu stinta lor sfinta Scriptura . Abia in clipa in care D.zeu ne v-a desvalui cum numara El anii si ce valoare are la El lungimea unui an , ei, abia atunci vom putea aplica matematica la antropologia bibliei . Pina atunci este o nebunie sa cugetam macar asemenea lucruri .
A, da, noi stim despre noi oamenii, stim cum numaram noi anii, ce valoare are lungimea unui an pt. noi oamenii , dar ... atit ! Lucru care nu este suficient pt. a intelege Biblia . Tainele lui D.zeu ramin taine atita vreme cit considera D.zeu ca nu trebuie, ca nu avem aceasta nevoie reala, sa ni le desvaluie .
Iar despre Psaltire nu trebuie sa ne indoim o clipa , despre calitatile ei binecuvintate , deoarece este suficient sa ne aducem aminte ca pina la secolul XIX exorcizarile nu se faceau cu Evanghelia ci cu Psaltirea (iata ce mare putere are asupra iadului si alor sai !) si ca deasemenea cititul , uzul, ei in canonul individual al fiecarui crestin este conditionata neaparat de anumite reguli tocmai pt. a preveni neplacerile din partea ispititorului . Mai multe nici nu mai are rost sa spunem despre ea . Este deja mult prea suficient .

Daca am fi crestini cu adevarat , daca am fi condusi de duhovnici priceputi si destoinici, daca am face canon cum trebuie si daca viata noastra intreaga ar fi cit mai in cuvintul Domnului am fi stiut deja ca ,, Minunata este stiinta Ta Doamne, mai presus de mine; este inalta si nu o pot ajunge" ( Ps.138/6) si nu ne-am mai fi lasat la indemina dracilor si la sofismele lor cu care ne cotropesc mintea si sufletul facindu-ne sa ne indoim sau sa ne punem intrebari tocmai despre sfinta scriptura !
Dar chiar daca nu am fi atit de iscusiti in viata duhovniceasca totusi suntem salvati de la mari greseli crezind simplu , sincer dar adevarat, adica cu tot sufletul in Domnul . El insusi ne invata necontenit aceasta si ne spune : ,, Mai bine este a nadajdui in Domnul, decit a nadajdui in capetenii" (Ps.117/8)., in capeteniile de orice fel si bine inteles in cele ale stiintei desigur, care ne insufla si sofismul cum ca daca sti cit mai multa stiinta profana esti tare de tot ; cit de fals !!! Daca nu sti si stinta lui D.zeu se poate spune ca nu sti nimic din ce este in lumea aceasta ! Defapt sfintul Grigore Palama ne si invata si ne si atentioneaza ca daca pina la 20-25 de ani te-ai indeletnicit cu stinta (profana, desigur) ei, de atunci si pina mori trebuie sa studiezi pe cea a lui D.zeu si abia atunci poti ajunge barbat desavirsit !
Daca fratii nostrii intru Hristos nu se indeletnicesc cu acest studiu in mod asiduu si nici nu sunt credinciosi cu tarie multa nu putem decit sa-i deplingem deoarece isi irosesc viata; putem sa spunem : ,, Vazut-am pe cei nepriceputi si ma sfirseam, ca n-au pazit cuvintele Tale " (Ps.118/158).

In concluzie trabuie sa luam seama la acest izvor deosebit , care este Psaltirea, ca un isvor pregatitor pt. intelegerea Bibliei , sa ne indeletnicim cu studiul ei (nu numai citirea simpla) sa deprindem astfel cuvintele lui D.zeu , sa credem nemarginit in ele, sa nu ne mai incredem in oameni ci doar in D.zeu atottiitorul si sa nu mai luam stiinta lumii acesteia drept adevar primordial.
,, Domnul cunoaste gindurile oamenilor, ca sunt desarte" (Ps.93/11)
si pt. aceasta a avut permanent grija in ce ne priveste viata omului pt mintuire , trimitindu-ne astfel la momentele optime tot ceea ce ne este necesar.
Sa nu-l uitam pe D.zeu lasindu-ne cuceriti de ceea ce nu merita mai mult decit simpla atentie !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.04.2011 at 11:52:24.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 11.04.2011, 15:00:29
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Băi amice, ești slugoi mason cumva ?

Păi cum poți să vorbești așa mari prosti dom'le ??

Hai să o luăm logic:
1. Dacă prin „Marele Arhitect al Universului” te referi la Dumnezeu, atunci arunci cu hule și batjocuri zicând că El a lăsat „diversitatea” pe pământ. Adică ce faci măi, zici că Hristos a lăsat diversitatea cu dracii de Budha și Krishna și toți ceilalți ca să piardă pe oameni ? Diversitate poate să însemne și nu știu care secte sataniste, tot de la Dumnezeu sunt ? Sinucigașii din secta lui Jim Jones tot de la Dumnezeu îs ?
2. Dacă însă te referi la satana / lucifer, ceea ce de fapt și reprezintă acest arhitect de sorginte masonică, atunci sunt complet de acord. Da, de la satana e toată diversitatea, toată harababura și salata asta de învățături greșite și pierzătoare.

Eu tare sper să fi fost asta o „greșeală” din partea ta. Că dacă nu, pe lângă ecumeniști, sectanți, eretici și atei, vom avea mai nou și simpatizanți ai masonilor pe forumul ăsta....
Parcă pe zi ce trece doar CREȘTIN ORTODOX nu mai pare.
limbajul dumitate te-ar recomanda ca un vajnic spargator de seminte in spatele blocului,daca nu s-ar vedea ca ai fost in alta viata sofist !!!(ha,ha,ha !) prima in ce priveste modul de adresare, foarte protocolar, iar a doua in ce priveste argumentatia abracadabranta si pe langa...
1). trebuia sa-ti dai seama ca ma refeream la marile religii ale cartii !
si am precizat, clar "acele religii care invata sa faci bine " !
Marele Arhitect a lastat in marea lui Opera, religia protrivita pentru fiecare stadiu al istoriei omenirii si pentru faza sa de dezvoltare,asta neinsemnand ca in timp nu poate exista evolutie: iar crestinismul este un astfel de salt evolutiv !

sau iti inchipui mataluta, asa incrancentat cum pari, sau vrei efectiv sa arzi in iad, miliarde de musulmani,si alti "pagani" asa cum, cu batjocura le zici ???
2).Marele Arhitect, nu e nicidecum Uciga-l Crucea,ci dimportiva El e creatorul Marii Opere !
te-a luat valul conspirationismului mondial !
fii linistit, afla ca exista teorii sociologice clare care arata ca nu e posibila nici o influenta de tip masonic asupra lumii...etc....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lupta grea tigerAvalo9 Generalitati 71 16.08.2011 21:22:54
Lupta noastra Florin-Ionut Pocainta 21 28.10.2010 21:22:07
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
lupta cu cancerul mirela.b Umanitare 16 16.01.2009 14:05:49
LUPTA SPIRITUALA roseliana Vrajitoria 2 15.03.2008 12:54:03