Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #891  
Vechi 14.11.2016, 07:58:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

''Tot binele si frumosul se reuseste si se savarseste prin postire''[Sf.Grigorie Palama]
''Postirea intareste rugaciunea,se face aripa in mersul ei catre cer,este mama sanatatii,pedagogul tineretii,podoaba batranetilor.''[Sf.Vasile Cel Mare]
Fie ca Bunul Dumnezeu sa daruiasca inimii fiecaruia dintre noi toate darurile ceresti,toate virtutile evanghelice; credinta,dragoste,rugaciune,rabdare,blandete,smere nie pentru ca sa putem tine piept in aceasta lume pamanteasca si sa pastram chipul lui Dumnezeu in sufletele noastre!
POST CU FOLOS DUHOVNICESC!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #892  
Vechi 27.11.2016, 23:58:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Nu căuta la frumusețea chipului, ci la aceea a sufletului omului; nu lua în seamă haina , ci vezi ce anume îmbracă ea; nu te lăsa sedus de o casă arătoasă, ci află mai întâi cine stă în ea și ce fel de om, este..."

Sf.Ioan de Kronstad
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #893  
Vechi 28.11.2016, 00:31:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Cuvantul Parintelui Arsenie Papacioc rostit la Praznicul Adormirii Maicii Domnului di

Iubitii nostri frati crestini,
Cu toate cerurile, cu toată creația lui Dumnezeu, dacă n-ar fi Maica Domnului, n-ar fi atât de foarte frumos și împlinită. Este stăpâna cerului și a pământului! E ușor să spui lucrul acesta, dar când spui și a cuvântului… Este atâta loc în împărăția lui Dumnezeu, să stea ca o împărăteasă, dar îi convine mai mult să stea la căpătâiul nostru!

Și să știți că oricare ar fi motivul întristărilor și al supărărilor, sunt numai de la draci! Cum e posibil să deznădăjduim când avem un frate atât de grozav și de puternic, care este Hristos, și o mamă atât de cuprinzătoare, peste tot, care e Maica Domnului! Dumnezeu ne-a făcut dintr-o mare iubire, dar numai pentru El, nu ne-a făcut și pentru altceva, ca să fim în Împărăție împreună în marea bucurie și veselie alături de El! Dar pentru lucrul acesta trebuie să jertfim.

A căzut Adam, Dumnezeu ne-a creat perfecți, ne-a creat cu mari posibilități pentru că umanitatea este superioară angelității îngerilor! Domnul Iisus Hristos ne-a adus mai mult decât ne-a pierdut Adam, ne-a adus putința de a ne îndumnezei după har.

În Evanghelia de aseară Maica Domnului spunea la Sfânta Elisabeta că mare dar mi-a dat, de acum mă vor bucura toate neamurile pământului, a căutat spre smerenia roabei Sale! Ce-o să zică dușmanii Maicii Domnului, care zic că-i o simplă femeie, măcar că și chiar femeia simplă înseamnă viață, înseamnă nădejde! Dar cum să vorbești așa de Maica Domnului? E îngrozitor de vinovat! Și totuși acestor oameni la judecata cea din urmă, Maica Domnului le va arăta această nebănuită pedeapsă: „Vă iert, dar, frați creștini! Domnul Dumnezeu poate să facă orice dar un lucru nu poate, să-și calce cuvântul!” Și dacă este vorba așa și nu se va pocăi, în focul iadului zice că o să se ducă! Ne așteaptă clipă de clipă, veacuri întregi, ne așteaptă să ne îndreptăm inima către El, pentru că o simplă suspinare e o rugăciune mare!
Nu vă descurajați! Am spus că e nevoie de cruce, de jertfă, pentru că trebuie să dărâmăm în noi tot ce a creat păcatul și tot cu darul lui Dumnezeu vom face și această nebunie. Pentru că nu este rușine să mori strivit de dureri! E rușine să mori istovit de plăceri!

Ne-a creat cu atâta putere, cu atâta dragoste dar ne-a făcut liberi ca să avem, zice-se, și noi meritul că suntem în Împărăția Cerului. Dar și aici ne ajută pas cu pas, ne spune Mântuitorul: „Nu se mișcă fir de păr fără voia mea!“. Dacă nu se mișcă fir de păr, nu se mișcă nici fir de iarbă, nici o frunză nu se mișcă fără voia lui Dumnezeu.

Am primit un bilețel într-o împrejurare, unde vorbeam, îmi spune unul că „eu am făcut un păcat mic“. Fraților, nu este lucrul mic în viață răul cel mai mic! E foarte mare păcatul! Și atunci eu, era lume mai multă decât aici: „Domnule dragă, eu știu pe cineva care avea un păcat și mai mic decât al matale! Adam n-a făcut decât că a mușcat dintr-un măr dar a răsunat cerul și pământul, pentru că făcuse o neascultare, pentru că se despărțise de Dumnezeul lui!” Pentru lucrul acesta a trebuit, pentru că a fost jignită Sfânta Treime, Dumnezeirea, să Se întrupeze Cineva din Sfânta Treime și așa S-a întrupat Mântuitorul, așa cum știți. Dar pentru ca noi să străbatem, deși suntem guvernați de El, cu multe ajutoare, avem înger păzitor, pe care l-ați cam uitat! Și spune așa într-un loc: „E cu neputință să nu mori dacă l-ai vedea in adevărata lui lumină!“. Îngerul păzitor nu e singur, are alte miliarde de îngeri care sunt o mare unitate. Sunt extrem de puternici pentru că sunt extrem de curați!

Avem pe Maica Domnului, dacă este atât e destul! Maica Domnului este o nouă lume, Maicii Domnului îi place să stea la căpătâiul dureroșilor, la capătâiul suferinzilor, deși stăpânește întreg cerul și pământul. Este o enorm de mare greșeală așa cum spuneam, să nu-i ceri nimic! E foarte supărată pe acei care nu-i cer nimic. Ne rugăm încontinuu să mai trăim, dar cu o condiție, să purtăm crucea. A trebuit să vină Mântuitorul ca să ne salveze în urma unei căderi care a făcut-o Adam, v-am spus, a mușcat dintr-un măr.
Toate minunile pe care le-a făcut Mântuitorul, pe care le știți, ne stă mintea în loc! Învia morții ca și cum era treaz. Dar n-a văzut lumea minunile pe care le-a făcut, numai atunci când a fost pe cruce, pentru că necesita această suferință cu orice chip. Când Mântuitorul era pe cruce, acum se văita Satana, a fost răpus! Nu putea în iubirea Dumnezeiască care stăpânește totul. Tot, frații mei! Nu există gând și mișcare de păr să nu știe! Dracul, dragii mei, e un tolerat, n-are nici o putere! „Îndrăzniți“, a spus Mântuitorul, „Eu am biruit lumea!” și ce alta doresc decât să aprindeți focul pe care Eu l-am aprins.

Nu este timp de șagă, am fost în viața mea la multe căpătâi de morți: plânset, vaiet, răcnet, muget, mii de glasuri fremătătoare. Vedeau păcatele pe care le-au făcut! Nu se puteau repara altfel decât înapoi, [dar] inapoi nu mai putea, că venise moartea. Moartea e o realitate, iadul e o realitate, raiul e o realitate – mereu auzim lucrurile acestea, mereu fiecare dintre noi spune ceva, bate un clopot în inima noastră: „Trezește-te!“.

Sigur că de asta am spus că e nevoie de jertfă! Oriunde ai fi, chiar în iubire, în familie, peste tot e nevoie de armonie. Ca să faci armonia e nevoie să știi să jertfești! Ce ți se cere? De ce vă speriați? De ce se zice: „Drace, drace!“. El zice: „Doamne, Doamne!“. Dumnezeu e bucuros de numai atât! Nu trebuie o mare meșteșugire, și în sfârșit, tehnică neapărat a rugăciunii! Pune-ți inima în mișcare! I-am spus lui Dumnezeu, și cu cât i-am spus mai mult cu cât ne-a pierdut Adam. Ne-a adus putința de a fi dumnezei, ne-a dat putința să iubim dușmanii! Suntem mereu și-n situația să repetăm că putem orice, dar părinte, să iubim vrăjmașii nu putem. Bine dragii mei, care ziceți că nu puteți, dar ce vi se pare așa de mare povară? Să zici: „Doamne, Doamne!“.
Iadul e o realitate care nu poate fi dezmințită, o confirmă: „mergeți în focul cel de veci“. Focul veșnic e fără lumină! E de mii de ori mai tare în calorii decât asta de aici! Cât stai acolo? “O mie de ani“. Nu! O veșnicie! Pentru că nu i-ai spus ăluia: „Iartă-l Doamne!“. M-a înjurat, m-a lovit, m-a furat… Ce puțin! Eu m-am convins la căpătâiul atâtor morți că toți se căiau grozav, voiau să mai trăiască o zi! Ca să-și pună lucrarea în regulă, care era foarte greu, nu s-a mai putut, decât atât. Astăzi este ziua aia! Dacă nu murim ne împodobim cu daruri deosebite, să putem sufla și răsufla. Frați creștini, suflarea și răsuflarea e un dar de la Dumnezeu, nici asta nu este a noastră! Totul – suntem guvernați, stăpâniți de marea Lui iubire.

Vă dați seama dumneavoastră ce se poate întâmpla dacă Mântuitorul Dumnezeu refuză să ne mai iubească?! Pentru că suntem cu gânduri frumoase, nu vă descurajați niciodată, este omenește să greșești, îngerește să te ridici și drăcește să rămâi în groapă!

Acesta-i timpul, nu amânați cu nici un chip pe mâine! Nu vreau să fac istorie în tot ce vreau să vă spun, dar vreau să vă spun că este cel mai prețios timp acum, dovada este că stăm în picioare și că am venit cu râvnă să împodobim aici cu prezența noastră acest grozav de mare praznic!

Ne spune Mântuitorul că atunci vei trece de la moarte la viață… Moartea-i o realitate, iadul de asemenea, v-am spus, Dumnezeu nu poate să facă un lucru, să-și calce cuvântul. A spus așa, așa va judeca! A apărut iadul care este cea mai mare durere a lui Dumnezeu. Vă amintesc, să nu vă îngrijorați nici să vă înspăimântați. Sunt foarte convins că veți vedea la răscrucea cea din urmă ce important a fost momentul acesta, prezența dumneavoastră aici.
Noi batem clopotele, ne luptăm să fim prezenți, și nu vi se cere nimic decât atât, să fii prezent și să spui: „Maica Domnului nu mă lăsa!“. Credeți că e puțin? Nu e puțin unde e dragoste desăvârșită. Acolo unde e dragoste desăvârșită totul este posibil. Încercați să vă iubiți!

Vă spun dragii mei, iubirea este criteriul judecății de apoi. Nu faceți pofta acestui drac, că iar spun: e cu neputință să nu mori dacă dai în adevărata lui răutate, urâciune. O fetiță mai mărișoară a văzut un drac, nu în adevărata lui urâciune, și a preferat să meargă toată viața cu picioarele goale pe jar decât să mai vadă un drac! E o realitate, atât de mult l-a sluțit păcatul, lepădarea, urâciunea, și tot ceea ce a făcut și face. Dar nu vă speriați! Dumnezeu ne-a ascultat, ne-a dat înger păzitor, ne-a dat pe Maica Domnului, avem toate cetele de îngeri. Un părinte, îi citea ucenicul rugăciunea, părintele a făcut așa și a zis fratele: „Ce e părinte?“, „Ai greșit că am văzut îngerul dând din aripi!” Orice gând îl ia și-l duce la Dumnezeu că-i înger păzitor, nu doarme în post!

Aveți îndrăzneală, e tot ce vă putem spune, pentru că avem multe de spus, pentru că în inimile noastre foarte pretențioase, aici nu mai e nevoie de multe, e nevoie de mult! E nevoie de adâncime, de a trăi acolo unde suntem!
E o mare bucurie pentru noi mânăstirea de-aci, că sunteți prezenți aici, și cu alte cuvinte suntem una!

Nu vă temeți de judecată dacă aveți pe Dumnezeu și pe Maica Domnului! În noi stă toată fericirea veșnică. Luați lucrurile așa cum sunt și încercați, fraților încercați să vă iubiți! Dacă nu se poate, cel puțin să nu vă omorâți, să nu vă dușmăniți!

N-am alt termen, decât ăsta: „Moarte sau viață!” Și m-au întrebat mulți ce e viața și am răspuns: „Viața e moarte continuă!“, pentru că e mereu jertfă. Nu contează celelalte, ce spune lumea și ce latră dracul! Contează ce spune Dumnezeu despre mișcarea inimii noastre.
Vă prețuim sincer, noi ne rugăm aici, chiar dacă nu vă interesează dar barem să știți, ne rugăm pentru toată lumea și sigur, pentru dumneavoastră acesta-i semnul material că sunteți cu inima prezentă. N-ați venit la praznicul din Techirghiol, ați venit la un praznic ceresc sub oblăduirea, mângâierea, bucuria, nespus de marea veșnicie fericită a Maicii Domnului!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #894  
Vechi 28.11.2016, 06:58:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Din spovedaniile unui pelerin rus către duhovnicul său: Pentru mântuirea sufletului e necesară, mai întâi, adevărata credință. Sfânta Scriptură spune: „Fără credință nu e cu putință să fim plăcuți lui Dumnezeu” (Evrei 11, 6); „Cel ce nu va crede se va osândi” (Marcu 16, 16). Credința nu vine de la noi, ci e un dar de la Dumnezeu. Și credința, ca un dar duhovnicesc, se dă de către Duhul Sfânt: „Credeți și vi se va da” (Marcu 11, 24). Apostolii nu au fost în stare să trezească în ei înșiși, cu propria lor putere, o credință desăvârșită, dar L-au rugat pe Iisus Hristos: „Doamne, mărește-ne credința” (Luca 17, 5).

Sfântul Ioan Carpatiul spune că atunci când noi chemăm numele lui Iisus în rugăciune și zicem: „Doamne, Iisuse Hristoase, miluiește-mă pe mine, păcătosul”, răspunde la fiecare cerere glasul tainic al lui Dumnezeu: „Fiule, ți se iartă păcatele”. Și tot el spune că la orice ceas rostim noi rugăciunile, nu ne deosebim întru nimic de sfinți, de cuvioși și de mucenici, căci - după cum spune Sfântul Ioan Gură de Aur - rugăciunea, chiar când e rostită de noi, care suntem plini de păcate, ne curățim numaidecât. Așa spun Sfinții Părinți: nici o rugăciune - ori este rea, ori este bună - nu este pierdută înaintea lui Dumnezeu.

Ușurința, căldura și dulceața ne arată că Dumnezeu ne răsplătește și ne mângâie pentru această nevoință.

Iar greutatea, întunecimea, uscăciunea, dovedesc că Dumnezeu ne curăță și ne întărește sufletul.

Iar prin această folositoare răbdare, Dumnezeu îl mântuiește pe om, pregătindu-l, cu toată smerenia, să guste viitoarea dulceață harică.

(Părintele Arsenie Boca, Lupta duhovniceasca cu lumea, trupul și diavolul, ediție revizuită, Editura Agaton, Făgăraș, 2009, pp. 79-80)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #895  
Vechi 02.12.2016, 02:25:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ca o lumânare

Am întâlnit oameni care stăteau mai drepți decât mulți alții. Erau cei care învățaseră să aibă sufletul mereu îngenuncheat în fața lui Dumnezeu.

Am întâlnit oameni care aveau zugrăvită pe chip o bucurie cum n-o aveau mulți alții. Erau cei din a căror inimă izvorau neîncetat, nevăzut, nebănuit, lacrimi de pocăință.
Am întâlnit oameni care m-au certat mai mult decât alții. Erau cei care aveau ascunse în inima lor toate zâmbetele mele, pe care le știau pe de rost.

Am întâlnit oameni care au fugit când mă iubeau mai mult, au tăcut când își doreau mai mult să îmi vorbească, m-au gonit când se bucurau cel mai mult că am venit și m-au lovit atunci când își doreau cel mai mult să mă mângâie. Am privit în inima lor și am văzut că bătea, arzând, mai mult parcă pentru mine decât chiar inima mea. Bătea în ritmul respirației mele.

Am privit lumânări care ardeau și le-am văzut doar flacăra. Am privit lumânări care ardeau și am văzut doar lacrimile de ceară și fitilul negru îngenuncheat de suferință. Am privit lumânări drepte, frumoase, care nu plângeau... dar nici nu ardeau ...și am încercat să îmi imaginez flacăra ce ar putea fi.

De atunci încerc să privesc și flacăra ‒ aprinsa, mocnindă sau nenăscută încă ‒ din oameni și jertfa din spatele ei. Și cum poți vedea și una, și alta fără lumina izvorâtă din flacăra ta? Din lacrima ta? Din îngenuncherea ta?

De atunci nu-mi doresc decât să ard, așa cum arde o lumânare, luminând plecări și întoarceri, cuvinte și tăceri, mustrări și mângâieri, bucurii și dureri, cu binecuvântarea acelei multiubitoare flăcări care iartă totul, crede totul, speră totul, suferă orișice....

De atunci nu-mi mai doresc nici să ating soarele, nici să fiu o stea, nici să trăiesc numai în focuri de artificii... nu-mi mai doresc decât să învăț să ard, mocnit, constant, pâlpâind iubire, căldură și lumină, cu sufletul îngenuncheat și cu trupul drept... ca o lumânare.

"Floarea din asfalt" - Alexandra Svet
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #896  
Vechi 06.12.2016, 23:30:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Imbogățește-te nu numai cu avere, ci și cu evlavie, nu doar cu aur, ci și cu virtute, sau mai bine doar cu virtute. Fă-te mai cinstitor față de aproapele, arătând mai multă bunătate. Fă-te „dumnezeu” pentru cel aflat în strâmtorare, urmând milostivirii lui Dumnezeu. Dă-i ceva, cât de puțin, celui care are nevoie.

Pentru că și cel mai mic lucru nu este neînsemnat pentru omul lipsit de toate, dar nici pentru Dumnezeu, pentru că știe că este după puterile tale. În loc de ofrandă mare, dăruiește-i râvna ta, și dacă nu ai nimic, lăcrimează pentru el. Compătimirea din tot sufletul este cel mai bun medicament pentru cel care este la necaz. Adevărata afecțiune ușurează mult suferința.

Frate, nu are prețuire mai mică omul decât animalul, care dacă se pierde sau cade în groapă, legea îți poruncește să-l scoți și să-l îngrijești (Deuteronom 22, 1-4). Prin urmare, câtă milostivire trebuie să arătăm semenilor noștri, când chiar și față de animale avem datoria să fim grijulii? „Cel care apasă pe cel sărman defăimează pe Ziditorul lui, dar cel ce are milă de sărac Îl cinstește”, ne spune Sfânta Scriptură (Pilde 14, 31). Cine nu primește un asemenea Datornic, care în afară de datorie, când va veni timpul, ne va da și dobândă? Și în alt loc spune din nou: „Prin milostenie și prin cinste sunt curățite păcatele”. Deci, să ne curățim prin milostenie, să ne spălăm cu ierburi tămăduitoare murdăriile și petele noastre, să devenim albi, unii ca lâna și alții ca zăpada, după milostivirea fiecăruia. (Sfântul Grigorie Teologul)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #897  
Vechi 09.12.2016, 21:48:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

" Scriptură spune: „Femeile înțelepte zidesc casa, iar cele nebune o dărâmă ca mâna lor” (Pilde 14, 1), iar poporul nostru spune din experiență: „Femeia ține casa”. De ce? Ce are special femeia, și bărbatul nu? Dumnezeu a dăruit-o cu astfel de „arme” (iubire și gingășie), pe care, atunci când le folosește, îl robește, îl înmoaie pe bărbatul ei, oricât de barbar ar fi.

Un psiholog spune că mișcările femeii, modul de a vorbi, comportamentul, iubirea, dragostea, gingășia ei ‒ toate au o subțirime, ceva distinctiv care îl răpune pe bărbat. Aceste însușiri îl fac pe bărbat să nu se dezlipească de lângă soția lui. Și deja casa este zidită pe o temelie adâncă și nezdruncinată."

(Arhimandrit Vasilios Bacoianis )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #898  
Vechi 11.12.2016, 00:06:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Să nu ne primejduim sufletul!

Să stăm bine, să luăm aminte, să judecăm cu multă chibzuință. Pentru nimic în lume să nu primejduim avutul cel mai de preț – sufletul, oferind Domnului jalnicul, iritantul, netrebnicul spectacol al unor ființe refugiate în prostia rea, fudulă, stupidă a legalismului contabilicesc. Contabilitatea, celălalt nume al demonismului, arma preferată și statornica metodă de lucru a vrăjmașului! Să nu plece Hristos de la noi înfometat, înșelat, cu inima deșartă și sufletul mâhnit. Tânărul bogat se îndepărtează trist, dar înțelept este a presupune că, văzându-l cum pleacă, Domnul se va fi îndurerat de El.

img_0829Dacă Hristos ne face neasemuita cinste de a ni se adresa, răspunsul nostru fulgerător – neoprindu-se la nimic altceva: real, cuminte, sigur – să fie numai: „Iată-mă, Doamne”. Răspuns neexaltat, neexagerat, străin de orice imprudență și delir, răspuns calm și sagace, pentru că știe că realitatea cea mai reală se numește Hristos. Hristos acum și de-a pururi. Hristos „cu timp și tară timp”. Hristos, deținătorul cheilor vieții, Domn al sâmbetei și al timpului.

(Nicolae Steinhardt, Dăruind vei dobândi, Cuvinte de credință, Editura Mănăstirii Rohia )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #899  
Vechi 11.12.2016, 00:10:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ca sa ramânem ucenicii Mântuitorului, credincioșii Cuvântului Său, ca să cunoaștem adevărul, ca să devenim liberi și să scăpăm pentru totdeauna din robia păcatului, e neapărată nevoie de conlucrarea noastră. Mântuitorul face apel la libertatea noastră, pe care nu ne-o poate răpi nici o putere din lume și de care nu se atinge nici Dumnezeu. „De vrei să intri în viață, păzește poruncile”. „De voiești să fii desăvârșit, du-te, vinde averile”. „Ierusalime! Ierusalime! De câte ori am vrut să adun pe fiii tăi... dar voi n-ați vrut!”

Dumnezeu nu vrea să ne aducă cu sila în Rai. Căci dacă noi am intra acolo cu răutatea în suflet, am pleca din nou ca Adam, deși acesta nu era rău ca noi. Ba chiar de-am intra, nu în sânul lui Avraam, ci în însuși sânul lui Iisus, L-am vinde ca și Iuda, dacă nu ne curățim inima de vicleșug. Dar - lucru de la sine înțeles - deplina noastră libertate atrage după sine și deplina noastră responsabilitate.

(Arhimandrit Paulin Lecca, Adevăr și Pace, Tratat teologic, Editura Bizantină )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #900  
Vechi 11.12.2016, 00:17:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Domnul ne învață din împărăția cerurilor. Noi însă nu-L credem - nu credem că nu e voie să fii mojic, și suntem mojici; nu credem că nu e voie să te enervezi, și ne enervăm; nu credem că nu e voie să invidiezi, și invidiem bunăstarea altora. Iar unii îndrăznesc să invidieze si harismele duhovnicești de la Dumnezeu — acesta este, îndeobște, un păcat înfricoșător, pentru că fiecare primește de la Dumnezeu ceea ce poate el să poarte.

Între oameni este foarte răspândită această boală a invidiei: ea fierbe în toți. Ne invidiem unii pe alții. Tot timpul ni se pare una sau alta, toți ne dorim ceva mai grozav, mai bun, tot căutăm ceva pentru noi înșine. De această apucătură trebuie să scăpăm, pentru că dragostea tocmai că nu caută ale sale, ci caută folosul celuilalt. Iată înțelegerea pe care ar trebui să ne-o însușim. (Protoiereu Dimitrie Smirnov)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare