Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.11.2009, 01:10:59
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Vezi ca daca stai si te gandesti, nu a fost chiar asa de rau precum ai crezut la inceput? Am vazut si eu coruri si coruri, si in multe mai este cate o doamna care se crede primadona, sau coruri nu foarte bine armonizate, sau coruri cu foarte putine voci tinere, dar na, dat fiind la cati tineri vin la biserica...Dar in general, daca imi place cum slujeste parintele, si daca simt trairea lui, si daca imi place cum predica, eu pot sa ignor deficientele corului.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
A, in categoria defecte comune: in ambele biserici se gasesc niste babute sa vorbeasca in timpul slujbei si telefonul suna si nu se opreste cand ti-e lumea mai draga!
Da, si pe mine ma deranjeaza telefoanele astea. Ma rau decat cantaretii razleti care se cred coristi. Cel mai tare ma deranjeaza cand cel sunat nu inchide rapid telefonul, ci lasa sa sune si fuge repede-repede spre iesire ca sa raspunda. Nu stiu cum ar putea sa fie preotii mai clari ca lumea sa inchida telefoanele mobile in timpul slujbei. Sau sa le puna pe silent, sau pe vibratie.

http://www.youtube.com/watch?v=b0SuteipTVg
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.11.2009, 08:49:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dar mai sunt si unele doamne care se chiorlaie chiar...ooops, poate fac si eu acest lucru fara sa imi dau seama.....desiii eu nu am o voce prea puternica astfel incat sa creez rumoare prin Biserici
Andrusca ,am vrut sa spun ca odata cu trecerea timpului nu ma mai deranjeaza cum canta acest tanar.
Nu pentru cantari frumoase mergem la biserica.
E adevarat ca trebuie sa intelegem ce se canta .
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.11.2009, 11:13:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumesc pentru link, Noesisaa, minunata cantare! Si totusi... m-am convins acum si mai tare ca acel cor de la biserica in care am fost nu transmitea traire! Oricum, ulterior am aflat ca erau doar in vizita si ca acea biserica nu are, de fapt, un cor al ei, si nici macar cantaret propriu! Ceea ce e mare pacat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.11.2009, 12:29:23
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cantarea celor ce "silesc firea spre racnire" a fost respinsa de Biserica inca din primele veacuri crestine. In acest sens s-au dat o serie de canoane.

Iata ce spune Tipicul Sfantului Sava: "Strigarea cea fara oranduiala a celor ce canta in biserica nu se cade sa fie primita in cantarea bisericii. De asemenea si cel care o canta la biserica nu trebuie sa fie primit. Sa fie scos din dregatoria sa si sa nu mai cante in biserica. Pentru ca se cuvine sa cantam cu buna cucernicie si frumoasa glasuire si sa inaltam Slava Stapanului tuturor si Domnului ca si din gurile inimii sale. Iar cei ce nu asculta acestea, muncii celei vesnice sunt vinovati, ca unii ce nu se supun invataturilor Sfintilor Parinti si ale Pravilelor."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.11.2009, 23:25:58
laura_23's Avatar
laura_23 laura_23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2007
Locație: londra, anglia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru laura_23
Smile ''Cei cu inima buna sa cante.''

Laudat sa fie Iisus!

Acest lucru ne spune in fiecare zi, la slujba, dragul nostru preot. De mica am fost invatata cu cantare multa in Biserica. Nu pot concepe o slujba fara raspunsul credinciosilor si fara implicarea acestora. La biserica la care ma duc eu in Romania, undeva pe langa Targu-Mures(de unde sunt de loc :))) rasuna Biserica de cantare. De la mic la mare, copii sau batrani sau tineri sau barbati sau femei, toti canta si nu au cum sa deranjeze pe celalalt de langa ei, pt ca simt cantarea, nu mai au timp sa asculte la cei din jur( daca au voce, sau canta corect sau... daca stiu versurile). Nu am mai intalnit asemenea minune in nici o alta Biserica. Simti cum inima ti se infioara, cum inchizi ochii si simti o putere care te cuprinde din cap pana in picioare. E o Biserica mica, simpla, de la tara.... dar zi de zi... plina de oameni din toata tara si din strainatate. Si fiecare... chiar daca sunt pt prima data si nu stiu versurile... nu se pot abtine s anu cante.
La Biserica la care ma duc eu momentan( din cauza... a mii de kilomentrii:) stilul cantarii abordat este cel bizantin. Sa ma ierte Dumnezeu, dar eu nu primesc nici o simtire cand aud cantarile acelea. Dimpotriva, ma pliuctiseste(de multe ori) si nu-mi inspira nici o dorinta de a ma implica in slujba sau de a pleca capul si a ma ruga din tot sufletul. Pana la urma... fiecare om e diferit, si simte orice lucru diferit. Sunt multi carora le place stilul bizantin, precum sunt multi carora le place 'stilul saltaret', cum imi place mie sa-l numesc. Asta ar fi ultima problema de pe pamantul asta, daca si in Biserica stam sa analizam omul de langa noi, cum canta sau ce voce are sau ce canta. Noi ar trebui sa ne vedem de cantarea noastra si de raspunsul nostru la slujba.
Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa avem inima buna, ca sa putem sa-i cantam toata viata.


Doamne ajuta!
__________________
Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine ceor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va vatama si va prigonesc.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.11.2009, 13:56:49
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

in biserica e bine sa cante toata lumea asa cum poate ...e bine sa cantam mai putin tare atunci cand stim ca nu avem voce dar totusi eu sunt de parere ca toata lumea are dreptul de ai canta lui Hristos...mie imi place tare mult cand canta toata lumea, dar eu tot mai putin am acces la biserica as fi ascultat si o voce mai scartaietoare ...sincer nu m-ar deranja...abia atunci cand esti neputincios si toate usille ti se inchid in fata (nu din rautate ci din cauza ca oamenii nu stiu de ce stai langa usa), iti dai seama ca vrei sa fii printre oameni oricum ori fi...pace sa aveti in suflet .
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.11.2009, 18:14:58
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta Vezi mesajul
in biserica e bine sa cante toata lumea asa cum poate ...e bine sa cantam mai putin tare atunci cand stim ca nu avem voce dar totusi eu sunt de parere ca toata lumea are dreptul de ai canta lui Hristos...mie imi place tare mult cand canta toata lumea, dar eu tot mai putin am acces la biserica as fi ascultat si o voce mai scartaietoare ...sincer nu m-ar deranja...abia atunci cand esti neputincios si toate usille ti se inchid in fata (nu din rautate ci din cauza ca oamenii nu stiu de ce stai langa usa), iti dai seama ca vrei sa fii printre oameni oricum ori fi...pace sa aveti in suflet .
Sunt de aceeasi parere cu tine , draga Speranta.Imi simt inima pulsand mai puternic, atunci cand si eu ma alatur celor care canta la Sfanta Liturghie.Sunt o fire sensibila, timida chiar, insa cantand impreuna cu cei din Sf.Biserica imi inving neputintele.Doamne ajuta !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.11.2009, 12:28:19
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

eu ma bucur cand aud lumea cantand la biserica, cu si fara voce. nu cred ca ar trebui sa ne derajneze. nici eu nu am voce cine stie ce, recunosc ca nici nu cant cu voce tare dar la Prohod cantam cu totii, cu voce sau fara voce. de una zi am auzit pe cineva care se bucura ca putea canta la biserica, pentru ca acasa nu putea din varii motive. am fost acum multi ani la o manastire unde nu au dat voie nimanui sa cante, doar corul de maici, mi s-a parut frustrant, toti venisem sa cantam pentru Mantuitor. multi sunt fericiti, bucurosi, linsititi cand il slavesc pe Mantuitor prin cantec. si mi se mai "julesc" timpanele, dar stiu ca toti sunt bucurosi sa cante.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.12.2009, 13:05:58
mariamary's Avatar
mariamary mariamary is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2009
Mesaje: 6
Implicit

Eu m-am obisnuit si cu voci mai stridente...la noi la biserica e un batran care canta in cor.Bietu' om numai voce nu are .Cand l-am auzit prima oara,am ras de el,intrebandu-ma cum a ajuns in cor,dar ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a deschis ochii,sa-mi dau seama de pacatul facut.Cand am vazut cu cata smerenie se inchina si saruta icoanele,mi-am dat seama ca Dumnezeu prefera un om smerit fara calitati vocale,decat un Pavarotti mandru.Nu inseamna ca oricine care are voce se lauda,insa trebuie sa-i multumim Domnului pentru toate aceste inclinatii pe care nu le are "tot omu' " si sa le folosim pt. a-L lauda si ai multumi.

Dunnamite>cata vreme nu cinstesti icoanele,nu te poti numi ortodox.Roaga-L pe Dumnezeu sa-ti arate calea adevarata.

Last edited by mariamary; 07.12.2009 at 13:08:09.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.12.2009, 13:58:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pe langa faptul ca astazi amestecarea barbatilor cu femeile in biserica a intrat in normalitate, mai trebuie sa si rabdam vocile razlete mai mult sau mai putin talentate. Pai mergem la balci sau la biserica? Unde este ordinea? Unde e respectul pentru cel de langa tine? De ce-l smintesti pe cel care intra pentru prima oara in locasul de cult ortodox?

Eu cunosc toate cantarile principale de la slujbe, dar, neavand voce muzicala, ma abtin de la a-i tortura pe cei din jur. Abtine-te si tu, nu-i mai deranja pe fratii tai de la rugaciune.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58