Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.05.2007, 18:49:30
me-dice me-dice is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 4
Implicit

si eu am vazut toate acestea si spun urmatoarele

1. botezul a fost in februarie (se vede ca si cei din biserica sunt imbracati de iarna) si cineva a asteptat atatea luni sa dea fapta in vileag??

2. alaturi de preotul incriminat mai era un preot...canta si un cor..toata lumea asta era intr-adevar anesteziata launtric??

3. ma intreb daca POTI DIVORTA DE O FEMEIE CU CARE NU ESTI CASATORIT??.adica, in fapt real, in adanc tainic, daca are practic valoare aceasta `lepadare`. Te lepezi de Hristos?? devine, la limita, o eroare fara nici o consecinta.

4. toata slujba isi urmeaza apoi tipicul. CREZUL, CUFUNDARILE, MIRUNGEREA.tot.

concluzie: intre o facatura smechera si o eroare din graba, dar asta nu modifica in nici un chip lucrarea TAINEI

Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.06.2007, 23:42:16
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Acea greseala a acelui părinte,după părerea mea,trebuia sesizată automat de către nashi,iară dacă nu de dânsii,de celelalte persoane prezente acolo.Constat că suntem slab pregătiti,degeaba ne dăm noi cu cărămida în piept că suntem mari ortodocsi.Dacă cineva cunoaste pe nashi atât vreau să stie.Că personal în locul dumnealor,ori că pe moment strigam tare că "Nu mă lepăd de Hrisos,părinte,cum să mă lepăd,doară El e Dumnezeul meu Cel Adevărat!!!",,,ori,mă prezentam în fata presei făcându-mi mea culpa că nu am fost atent le greseala preotului în acel moment.Dumnezeu nu pune la încercare doar pe preoti...Că prea atacat a fost părintele.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.06.2007, 14:54:33
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Pai nasa repeta dupa preot fara sa gandeasca.

Cred ca e o facatura, nasa sa zicem ca nu era atenta, dar restul din biserica dormeau?


Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.06.2007, 21:06:37
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Da,se pare că durmeau,iară acea greseala a părintelui respectiv,care a făcut-o în legătură cu părintele Daniel(care a fost la Tanacu atacându-l în acele cumnpite si dureroase momente)i s-a întors,iată,acum.Ce ne rămâne nouă?Să ne rugăm pentru dânsii,pentru ambii,Doamne,pentru rugăciunile preacuratei Tale Maici,întelepteste-i,întăreste-i.Si pe noi,cu dânsii împreună.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.06.2007, 21:29:39
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gbagape
[b]nu am apucat sa vad emisiunea de la inceput caci atunci am venit de la munca dar ce am vazut a fost destul.A fost data inregistrarea unui botez la o biserica din Bucuresti nu am retinut numele dar atit am apucat sa aud si sa ma crucesc de ce mi-a auzit urechile in loc de "Te lepezi de satana" am auzit "Te lepezi de Hristos" si nu o data ci de trei ori cum este rinduiala.As pune si o captura video dar nu stiu cum sa procedez caci ar fi mult mai explicita.
Daca nu te uiti la televizor se spune ca nu esti informat, dar daca te uiti SIGUR esti dezinformat. Inregistrarile video sau audio pot fi trucate fara probleme. Spre exemplu in cazul acesta preotul o fi spus "Te lepezi de satana?" si apoi a spus "Te-ai impreunat cu Hristos?". Deci cel care a inregistrat avea inregistrate si "te lepezi de" si "Hristos". Apoi era f simplu sa le combine si sa iasa ce ati auzit si vazut voi la televizor.

Se face atata caz ca sa se mai arunce cu noroi in niste oameni. Cand se arunca cu noroi in cineva primul vinovat e cel care arunca, celalalt (chiar daca are o vina) este o victima. Oricum, noi trebuie sa ne rugam si pentru unii si pentru altii, nejudecand nimic ca nu stim unde e adevarul.

Cei care au televizoare si se uita la ele ar fi bine sa-si faca un bilant sa vada cam cat timp risipesc astfel si sa incerce sa-l transforme in citit, rugaciune, comunicare cu ceilalti, dedicare familiei si celor din jur. Hristos nu ne va intreba cat timp am stat la televizor, dar sigur o sa ne intrebe cat am stat cu ceilalti si cu El. Asa ca fratilor, hai sa punem si noi un inceput bun desfiintand televizoarele. E greu?! Semn sigur ca televizorul a devenit un idol. Calculati cat stati la televizor si cat stati la rugaciune si o sa vedeti unde e inima voastra! Iar o sa mi se spuna extremista, dar asum, fiindca o fac din iubire, nu din indiferenta.

Elena
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.06.2007, 21:39:26
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Da,se pare că durmeau,iară acea greseala a părintelui respectiv,care a făcut-o în legătură cu părintele Daniel(care a fost la Tanacu atacându-l în acele cumnpite si dureroase momente)i s-a întors,iată,acum.Ce ne rămâne nouă?Să ne rugăm pentru dânsii,pentru ambii,Doamne,pentru rugăciunile preacuratei Tale Maici,întelepteste-i,întăreste-i.Si pe noi,cu dânsii împreună.
Prietene, la faza cu botezul ca am fost printre primii care am sustinut ca este o facatura a OTV-ului.

Dar la Tanacu fata aia a murit pe bune, in chinuri groaznice (nu revin, am postat la topic-ul cu pricina). Sa nu le amestecam. Poate si la Tanacu presa a amplificat fenomenul, dar problema de fond (practicile straine de Ortodoxie care au dus la moartea unei femei) ramane!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Incredibil ca ortodoxia nu e pe tot pamantul spre_rasarit Generalitati 100 05.05.2012 20:49:51
Incredibil! Liturghia ortodoxa romaneasca.. miha73 Generalitati 20 11.11.2010 23:36:57
Ceva incredibil goldfinger17 Intamplari adevarate 8 27.09.2008 17:12:05