Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.08.2006, 11:46:54
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Acuma, ma scuza-ti ca ma abat de la subiect, dar a vazut cineva ieri pe OTV cum a vorbit un parinte, in aer liber, inainte de slujba de botez a unor romi? Foarte frumos a vorbit, si tare m-as fi bucurat sa ramana din cuvintele rostite de acel parinte si in sufletul meu, care daca nu ma insel este acelasi parinte care a sfiintzit de "boboteaza" apele, undeva pe Dunare, si a fost transmis si la TV... doar ca maine se sfinteste apa iar eu nu prea stiu cum se foloseste cea pe care o primim de la biserica, se pastreaza in sticla, se bea din ea, se stropeste in casa? cum se face consuela sau ierompetre? Am avut si eu acum cativa ani buni, si am tinut-o in casa intr-o sticla, si dupa o vreme, poate multa vreme, am desfacut-o, si avea un miros foarte urat, parca era clocita, n-am avut curaj sa o gust, si am lasat-o asha, cred ca am astupat-o la loc, dar ne-am mutat de acolo si nu mai stiu ce am facut cu sticla...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.03.2007, 16:36:32
assiris assiris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

Pentru a scrie despre ingerii care ne insotesc pretutindeni desi nu avem posibilitatea de a-i vedea, incep printr-o rugaciune cu care eu incep orice calatorie pe care o fac. Si nu de putine ori am avut ocazia sa constat la sfirsitul calatoriei ca acel Inger a fost cu mine. Folositi-o cu incredere si la capatul calatoriei analizati daca a fost sau nu prezent linga voi. Si poate nu la prima, a doua a treie calatorie ii veti simti prezenta dar va veni si momentul in care va veti bucura ca nu ati fost singuri.

"Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, cela ce esti calea, adevarul si viata si ai calatorit impreuna cu sluga ta Iosif precum si cu cei doi ucenici care au mers la Emaus, - insusi Stapine calatoreste si cu mine robul tau, binecuvintind calatoria mea. Trimite si mie un inger pazitor ca lui Tobie, ca sa-mi fie povatuitor si pazitor si sa ma fereasca nevatamat de toata reaua intimplare. Si astfel cu pace, sanatate si buna sporire sa ma intorc intru ale mele si toata viata mea sa proslavesc preacinstit si de mare cuviinta numele Tau, al Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh. Amin"

Am avut mai multe situatii in viata in care a fost linga mine, chiar daca multi dintre voi nu ma crede.
Dar toate cu masura. Nu trebuie sa fortati nota. Nu trebuie sa va aruncati in prapastie, punind la incercare ingerul, pentru a vedea daca va salveaza. Pe un site al motociclistilor am gasit un motto al cuiva: "Sa nu mergi cu motocicleta mai repede decit ingerul tau pazitor!"
Stiti ce bine este ca atunci cind sunteti singuri, in gind sa stati de vorba cu cineva? Sa stiti ca nu sunteti singuri? Sa stiti ca cineve vegheaza? Nici nu va imaginati.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.03.2007, 15:02:29
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

da ai mare dreptate assiris.
E si normal sa avem un pazitor in lumea asta ingrozitoare care fara inger pazitor ne-ar face praf, si altfel s-ar putea intampla atatea lucruri neprevazute rele si nenorocite. Macar cand e ingerul cu tine stii ca e ceva mai bine....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.03.2007, 22:50:52
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
E adevarat ca in timpul botezului vine un inger pazitor pt fiecare persoana botezata? Si in cazul asta persoanele nebotezate, nu au inger propriu pazitor?
nu, nu au ,asa am citit in cartile despre ingeri. au si natiunile un inger ,fiecare natie.a se vadea si cartea DESPRE INGERI de MAICA ALEXANDRA.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.04.2007, 19:12:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, adevarat asiris, ingerii pazitori sunt adevaratii paznici pentru noi. Dar uneori imi aduc aminte cat de mult imi intristez eu ingerul atunci cand pacatuiesc stiind ca el ma vede...ma mustra gandul asta si parca ma face de rusine sa stiu ca fac asta mereu :(
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.08.2007, 10:23:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Da, adevarat asiris, ingerii pazitori sunt adevaratii paznici pentru noi. Dar uneori imi aduc aminte cat de mult imi intristez eu ingerul atunci cand pacatuiesc stiind ca el ma vede...ma mustra gandul asta si parca ma face de rusine sa stiu ca fac asta mereu :(
Veilur, acum ca stii cat il intristezi pe ingerul tau pazitor, facand anumite lucruri, care nu-i sunt pe plac; ce ar fi daca inainte de a face acel lucru ti-ai indrepta gandul spre inger si ai realiza ca de fapt nu trebuie sa faci acel lucru?!? Abtinandu-te, te poti bucura la gandul ca ti-ai bucurat ingerul pazitor. Ce zici?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.08.2007, 21:40:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de veilur
Da, adevarat asiris, ingerii pazitori sunt adevaratii paznici pentru noi. Dar uneori imi aduc aminte cat de mult imi intristez eu ingerul atunci cand pacatuiesc stiind ca el ma vede...ma mustra gandul asta si parca ma face de rusine sa stiu ca fac asta mereu :(
Veilur, acum ca stii cat il intristezi pe ingerul tau pazitor, facand anumite lucruri, care nu-i sunt pe plac; ce ar fi daca inainte de a face acel lucru ti-ai indrepta gandul spre inger si ai realiza ca de fapt nu trebuie sa faci acel lucru?!? Abtinandu-te, te poti bucura la gandul ca ti-ai bucurat ingerul pazitor. Ce zici?
In rugciunile de dimineata si cele de seara, sunt rugciuni speciale catre ingerul pazitor, foarte importante si de folos. Ce trebuie retinut, este conlucrarea absolut necesara intre noi si ingerul pazitor. De multe ori in graba noastra cotidiana il uitam , il ignoram si ce pacat de harul lui ce-l irosim far de folos prin indiferenta si uitarea noastra.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.08.2007, 01:02:25
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

E bine ca ne mai gandim si la ingeri, la ceva pentru multi mai putin actual. Cred ca daca nu am indrepta gandirea si spre astfel de ganduri, am muri de pliciseala si ne-ar intepeni incheieturile. Pot spune ca la botez primim un inger. Asta este important? Sigur nu. Important este ca poti sa mergi spre el fara harta, pentru ca nu este undeva. El se traieste numai in relatie. Este adevarat ca si relatia ascunde in ea un mare mister: il poti vedea pe inger, dar nu-l poti "arata" nimanui. Dar ca sa-l vezi este nevoie de o "rasturnare" a amplasamentului tau intelectual, dupa cum spunea Andrei Plesu, in sensul ca ceea ce era interior devine exterior si ceea ce era exterior devine launtric.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.08.2007, 22:05:20
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

DACA BOTEZUL NU E EFCTUAT CUM TREBUIE NU COBOARA INGERUL PAZITOR.ASTA E LASAT SCRIS DE SFINTII PARINTI
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.09.2007, 14:17:38
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea
DACA BOTEZUL NU E EFCTUAT CUM TREBUIE NU COBOARA INGERUL PAZITOR.ASTA E LASAT SCRIS DE SFINTII PARINTI
NU CRED, ACUM DEPINDE DE GRESEALA CARE SE FACE IN TIMPUL BOTEZULUI, DAR GANDITI-VA LA PRUNCII ACEIA CARE IMEDIAT DUPA NASTERE MOR, SUNT CAZURI IN CARE ASISTENTELE MEDICALE IAU APA SI BOTEAZA COPILUL ( CU FORMULA: SE BOTEAZA ROBUL LUI DUMNEZEU.....IN NUMELE TATALUI SI AL FIULUI SI AL SF. DUH , AMIN), (in cazuri de urgenta poate boteza oricine)IN ACEST CAZ NU SE MAI COBOARA INGERUL DOMNULUI? EU CRED CA SE COBOARA, DAR MAI EXISTA UN BOTEZ SI ANUME BOTEZUL DORINTEI (ACESTA NU E VALABIL PT. PRUNCII AVORTATI CI PT. COPII CARE AU MURIT NEBOTEZATI).
CAT DESPRE INGERII NU TREBUIE SA SUBESTIMAM PUTEAREA LOR PT CA EI SUNT DUHURI NU AU TRUPURI CA NOI.
BUCURIE MULTA
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare legata de botez George R. Botezul 41 24.04.2013 11:50:10
O intrebare despre botez andrewww Botezul 1 11.10.2011 14:42:54
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
Nasi de botez, intrebare cv Botezul 8 03.12.2008 18:25:18
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 17:31:00